391 Naposledy upravil: Pavel (10-01-2012 17:50:10)

Re: Botanická hippeastra

Karen, myslím si že dávať ich spať nebude asi dobrá voľba. Sú to botanické druhy ako papilio a rastú stále - samy si určia kedy budú odpočívať (prestanú im rásť listy, ako keby na určitý čas zaspali). Vypozoroval som u mňa dve takéto obdobia : v lete keď sú najvačšie horúčavy a v zime : práve v tomto období. U každého to môže byť inák. Zalievanie počas ich oddychu žiadne, prípadne úplné minimum. Poučil som sa na svojich chybách, keď som prišiel o pár cibuliek práve vačším zalievaním v zime. 
Čo sa týka H.calyptratum : nerastie ani zďaleka tak rýchlo ako iné druhy. Dva lístky (sem tam aj tri) sú asi priemer do cca 1,5 roka pestovania. Potom sa počet listov zvýši a aj sa začnú predlžovať. To moje jediné od Maura čo prežilo má v súčasnosti 5 listov, z čoho najdlhší má asi 45 cm. Cibuľka bude mať vo februári 2 roky. Tie druhé sú asi také ako máš ty.
Asi najlepšie z bot. druhov mi rastie H.blossfeldiae z ktorého mám nesmiernu radosť. Okolo "matky cibuľky" je v kruhu okolo nej ďalších 8 miminiek.

392

Re: Botanická hippeastra

U mne má H.calyptratum (mám 4)  po 3,3,2, a to poslední právě, že listy odhazovalo až mu zůstal jen 1 poslední.Ale nezdá se mi že chce umřít. Tak čekám. Nejspíš teda máš asi pravdu a spí. Kde je mám nechat postavené? zasazené jsou jak jsem tu někde četla ,všechny v kupované zemině pro orchydky. Nic jsem tam nepřidala je to jak jsem jej koupila.Co jsem si všimla a docela mě to překvapilo je postavení listů. Na zahradě byly listy rozložené do šířky skoro jako by chttěly se položit na zem. Nyní jsou všechny postavené mnohem víc vzpřímené.Je to dobře vidět na poslední fotce.Zrovna jsem všechny zalejvala  tak to byla nejspíš chyba.

393

Re: Botanická hippeastra

Vôbec nevadí že si ich poliala. Treba dať len pozor aby neboli zrovna zaliate a na chladnejšom mieste. Cibuľky začnú okamžite hniť. Pri chladnejšom pestovaní v zime majú minimálnu absorbciu vody, takže v tomto prípade je menej viac.  an  To, že niektoré cibuľky majú len 1, alebo žiadny list nevadí. Keď sa zobudia tak normálne začnú rásť. Keď nechcú rásť, netreba ich nijako nútiť. Veď oni sa preberú samy.  ag 
Ja keď som pestoval H.calyptratum prvý rok vo foliáku vôbec sa mu nedarilo a rastlinky stratili všetky listy. Niektoré zašli, málo prežilo a potom začali listy rásť znovu. Pestovanie tohoto druhu v teple je obrovská chyba!!! Je to druh hôr - síce v Brazílií, ale teplota okolo 20 - 25 C maximálne.

394

Re: Botanická hippeastra

mne zatim calyptr.roste dobre, porad je na stejnem miste a bez problemu  :cool:

395

Re: Botanická hippeastra

Pavle,moje H.blossfeldiae má také 5 miminek a roste zdaleka nejlépe.Jinak docela bojuji u těchto botanických druhů se spálou,resp hnilobou.Vždy začne hnít nejsvrchnější suknice,a to tak,že se objeví červená tečka a ta i přes téměř nulovou zálivku začne mokvat a jsem nucen ji sloupnout a mořit.Už jsem zkoušel 3 druhy substrátu a změnu teploty.Teď mají stabilní teplotu 20 st. ale asi málo světla.Přes léto to zmizí.

Při zimování jsem přišel cca o 30 semenáčků a neznámých dceřinných,podcenil jsem vlhkost a rozbujela se mi v nich plíseň a následně i hniloba.Naštěstí žádný unikát či dospělec,jen snad lehké zaplísnění ale to jsem podchytil.Udržuju teplotu 8 - 12 st. a zatím ani neraší,jen ty co už byly narašené na konci vegetace ale i ty se zastavily.Budu se letos snažit jim vegetaci co nejvíce posunout směrem k delšímu dni.

396

Re: Botanická hippeastra

Presne tak Jirko ako píšeš. V zimnom období, pri slabých svetelných podmienkach a pri chladnejšom pestovaní treba, resp. netreba zalievať skoro vôbec. Mne sa stalo presne čo tebe - písal som to Karen hore. Tiež som prišiel o pár semenáčikov . No čo už, taký je život. Učíme sa na vlastných chybách.

397

Re: Botanická hippeastra

Fajn, budu se řídit vaší radou.Zatím žijí včechny, jeden semenáček Papilka jsem poslala na podzim kamošce na Slovensko,musím se optat jak se mu vede.Děkuji za rady oběma.   an

398

Re: Botanická hippeastra

milí botanikové, zajimalo by me jaky vezdnik vam nejhůře roste-schvalne, zda se k necemu dobereme...

399

Re: Botanická hippeastra

Pasadena  ab

400

Re: Botanická hippeastra

Miro, najhoršie mi asi rastú tieto dva : H.germa, H.solandriflorum. Už som si naštudoval ako na ne, tak uvidím čo bude v lete.

401

Re: Botanická hippeastra

u mne zatím je to taky   Pasadena .Ty ostatní nemám .Jinak jsem dvakrát přišla o Minerva.Ta první byla světlá varianta  a druhá normální červená. Obě byly ale nejspíš už špatné při koupení Vím že to není nijak náročná rostlina. Měla jsem prostě smůlu.Ještě mě trápí  Night Star...nevím jestli žije.

402

Re: Botanická hippeastra

Také Pasadena, musíme přijít na záhadu, co vlastně potřebuje.

eda

403

Re: Botanická hippeastra

mne teda H.morelianum Atibaia, nektere jsou pekne, ale oproti ostatnim botanakum jsou urcite nejslabsi...

404

Re: Botanická hippeastra

Co se týče botanických,tak se mi zatím nedaří H.Reticulatum Mrs.G.,cibule stagnuje už nějakou dobu.Dvakrát pustila 2 kořínky a vzápětí o ně přišla.Jinak srovnání u odrůd je velice těžké,vetšina zakoupených už problémy měla,a tak zatím těžko říct.Jinak k Pasadeně:moje cibule je zdravá a řekl bych ,že patří k těm nejlépe prosperujícím.Jinak mám jen klasické problémy se spálou a ta se nevyhýbá žádnému kultivaru.A s hnilobou jen u nově koupených.Jo a Germa,tak ta se rozjela teď na zimu.Celý rok živořila jen s jedním lístkem a ted už má 3 nové.

405

Re: Botanická hippeastra

jinak bych rekl, ze ty nase semenace jsou vuci spale vyrazne odolnejsi, ba skoro nektere rezistentni!

406

Re: Botanická hippeastra

H.solandriflorum sa začína preberať. Konečne!!! Po asi 8.mesiacoch!!! Už som si myslel, že je po ňom. Presadil som cibuľky zo substrátu do perlitu a začal som ich zalievať. Nezalieval som ich od 10/2011 - zimovanie je potrebné na sucho.

http://img.janforman.com/th/H.solandriflorumseedlingsvy4y4.jpg

407

Re: Botanická hippeastra

jeee,Pavle, kde jsi jej sehnal? - ta barva kvetu - no to je presne neco pro me  an  no peknej špek!

408

Re: Botanická hippeastra

Tiež Mauro Peixoto z Brazílie.  an
Do kvetu to ešte potrvá nejakú dobu, ale snáď sa niekedy dočkám.  ab

409

Re: Botanická hippeastra

no fotky na netu byly exkluzivni, no tesim se s tebou

410

Re: Botanická hippeastra

Tipne si niekto???  ad
http://img.janforman.com/th/hippeastrum1nnbl.jpg

411

Re: Botanická hippeastra

Pavle, já si tipnu že to bude fakt parádní kousek  ab  Barvičky jsou jako u Papilia  :cool:

412

Re: Botanická hippeastra

???????????????? ab  ab

413

Re: Botanická hippeastra

Tak to je sousto i pro mě moooc veliké.Ale tipuju červený odstín,zelenobílý střed a lehké proužky na středech lístků.

414

Re: Botanická hippeastra

ab  nechajte sa prekvapiť.
Posledné foto, potom až finále.  ab Kvetné puky ešte len naberajú farbu.
http://img.janforman.com/th/amaryllis1a2sp5.jpg

415

Re: Botanická hippeastra

no střed bude zelený  ab   an

416

Re: Botanická hippeastra

Miro, máš pravdu. To bude niečo na tvoje oko, však?  ab

417

Re: Botanická hippeastra

však už mě znáte  ab

418

Re: Botanická hippeastra

H. aulicum?
T.

419

Re: Botanická hippeastra

Nie.  ab

420

Re: Botanická hippeastra

Tipoval bych křížení po Papilku.