31

Re: H.reticulatum

Karen,zemina jako taková není potřeba,sám Lignocel je přírodní materiál a rozkládá se.Obsahuje velké množství dusíku a stopových prvků.Jinak do 1 květníku cca 13 cm v průměru jsem namíchal davku hnojiva Kristalon Start jako na 2 litry roztoku.Karen,já jsem to dnes nestihl poslat,ale mám to nachystané,jen odnést na poštu.Tak já ti jednu dávku na 1 květník přibalím.

32 Naposledy upravil: karelex (01-11-2011 22:15:43)

Re: H.reticulatum

Jirko, to by jsi byl moc hodnej   an   kdybys mi to připoslal. Jsem zvědavá jakmi to půjde.
Poslala jse ti SZ.

Jo a ještě jeden dotaz, dával jsi taky tuhle novou -koupenou cibuli do nějaké koupele? Pokaždé jsem všechny nově koupene ošetřovala preventivně v něčem(Previkur,....)

33

Re: H.reticulatum

Karen, ja osobne som ju ošetril ako všetky nové. Myslím si že to vôbec nieje na škodu, práve naopak.

34

Re: H.reticulatum

Dík Pavle, myslela jsem si to, ale nebyla jsem si jistá, abych u takové vzácnosti něco nepokazila.  an

35

Re: H.reticulatum

Tak moje cibulka už roste  ab   ab   ab
Všimla jsem si toho včera .Cibulka měla lísteček už při dodání a večer jsem si povšimla ,že je už vyšší nežli tabulka s označením.
http://img.janforman.com/th/76201102...4lft.jpg http://img.janforman.com/th/IMG0002zd5t.JPG

36

Re: H.reticulatum

pekne Karen!  :rolleyes:

37

Re: H.reticulatum

Dneska jsem se trochu ulekla.CHtěla jsem se pochlubit kamošce s novou cibulkou  a přitom jsem si všimla podezřelé skvrny. Že je povrch cibule místy dost zčervenalý jsem si všimla už dřív,ale ta tmavá skvrna tam dřív nebyla. Odhrabala jsem substrát z té skvrny a líbilo se mi to ještě méně. Cibulku jsem teda vyndala. Myslím,že to není tak zlé, každopádně skvrna - hniloba byla uplně v počátku,a dala se opláchnout .To je právě vidět na snímku.Pak jsem si všimla že raší kořínek  ab  To mě uklidnilo a moc potěšilo.Nechala jsem to oschnot a do květináče jen zlehka posadila do důlku .Se zahrnutím počkám,až povrch zaschne. an

http://img.janforman.com/th/Snimek2686xv5.jpg http://img.janforman.com/th/Snimek28047t8.jpg http://img.janforman.com/th/Snimek2826ykj.jpg

38

Re: H.reticulatum

Tak se mi to nezdálo čím dál víc. Povrch rudnuldál a stále víc. Znovu jsem ji vzala v neděli do ruk.Znovu jsem sloupla vrchní suknici  a asi jsem našla důvod.Pod ní bylo něco odumřelého.Možna tam původně nasadila na květ nebo na další rostlinku.Bylo to již docela odumřelé ,zčernalé a dočista placaté. Snadno se to dalo odstranit .Sloupla jsem všechno a cibule zůstala uplně bílá. Posadila jsem ji na chvíli do koupele a po zaschnutí  a zasypání stimulačním práškem vrátila do květináče. Je nyní na okně .Jsou to dva dny ,ale stále je uplně běloučká a ten jediný lísteček roste. Tak snad!!!!

39

Re: H.reticulatum

Tak ako sa darí cibuľkám??? Tej mojej konečne začal rásť list - je už asi tak 10cm veľký. Ale zatiaľ nekorení. Na cibuľke sú 4 malé, 1cm veľké korienky. Chce to asi trpezlivosť. Je to predsa len exotika.  ab
Inak cibuľka ktorá kvitla má asi 7 miminiek, ktorím sa nadmieru darí a pekne rastú. Hlina mi už padá z kvetináča von. Tak sa tešte na jar, keď Vám budem po presadení zasielať malé cibuľky.

40

Re: H.reticulatum

Tak ta moje Pavle měla už jeden lísteček když jsem ji dostala a ten se prodlužuje .Měřila  jsem ji při posledním přesazení, protože jak jsem již psala nahoře měla problemy .Nyní sice nevím jestli jí rostou kořeny - posledně nic,ale lístek se prodlužuje .Od posledně se povytáhl o 1 a 1/2cm. Pořád ji kontroluji,ale další lísteček nevidím.
http://img.janforman.com/th/IMG0005w52c.JPG http://img.janforman.com/th/IMG0008ge23.JPG

Na tu tvoji se moc těším, už aby bylo jaro  an

41

Re: H.reticulatum

uz ten list sam o sobe je moc krasny  an

42

Re: H.reticulatum

Máš pravdu list je krásnej taky jej pořád prohlížím.Je to zase něco nového.  an

43 Naposledy upravil: Pavel (02-12-2011 18:45:46)

Re: H.reticulatum

Ju Karen, pekne ti rastie.  an   Myslím, že je len otázkou času kedy zakorení.
To aby malo H.reticulatum veľa listov (4 a viac) musí byť cibuľka naozaj stabilizovaná a musí mať vhodný pre ňu substrát. Jirko veľmi dobre opísal svoj nový substrát, ktorý je naozaj "dobrý" - to môžem potvrdiť. Každý z nás však musí prísť na to, pri akých podmienkach v jeho dome, byte sa bude H. reticulatum dariť v raste. Každopádne si myslím, že neznáša vlhký, resp. vlhkejší substrát, skôr si myslím že trvalejšie suchší je vhodnejší. Sám ho zalievam tak raz za 2 týždne výhradne odspodu, tak aby vlhkosť neprešla na vrch substrátu. Pred nasledovným zaliatím sa snažím o to aby substrát dokonale vyschol. Mám jedno zasadené v zrezanej veľkej plastovej pet fľaši. Táto mi vždy pomáha pri odhade v zálievke.
Dúfam že sa všetkím bude dariť v jeho pestovaní. Čas ukáže...       Zajtra spravím pár fotiek.  an

44

Re: H.reticulatum

Pavle substrát mám stejný jako Jirka, on mi jej přibalil k cibulkám. Tady totiž nemají tu kokosouvou drť .Druhé dvě složky jsem si koupila,ale víc jsem nesehnala. Moc doufám, že si dá říct a zakoření.I když to nepoznám, doufám že ji už nebudu muset vyndávat.Tak měřím list a ten zatím roste.  ab  ab

45

Re: H.reticulatum

Moje Reticulatum již zakořenilo a raší mu lístek.Mám však obavu,že bude napadeno virózou.No moudřejší budu až bude v plné vegetaci.

46

Re: H.reticulatum

Ty  se máš!!To moje se mi nezdá,dneska to vypadá, že ten lísteček i když dost narost,začal nyní žloutnout.
Kde jej máš postavenou? Moje je na okně a nevím jestli mu třeba není zima.Květináč se mi zdá docela studenej. Mohla bych jej postavit přímo na topení, ale nebylo by to zase moc?

47

Re: H.reticulatum

H.reticulatum (Bangkok Rose) s mimčami dnes.  ad  Je pri nich zasadené aj jedno H.calyptratum

http://img.janforman.com/th/reticulatum3.12.2011003ax44m.jpg  http://img.janforman.com/th/reticulatum3.12.2011005ao8xo.jpg

48

Re: H.reticulatum

To moje zatím nic ,hniloba se snad zastavila.
Pavle máš je moc pěkný a ty pruhy jsou super.

49 Naposledy upravil: Oliq (04-12-2011 13:10:35)

Re: H.reticulatum

My retiсulatum transplantovaných v čisté perlit, už rostoucí kořeny a listy se objevil. Pavel radí správně - ne jako hodně vlhkosti.

50 Naposledy upravil: karelex (04-12-2011 20:55:14)

Re: H.reticulatum

Tak jsem smutná  ac 
List u té mojí skutečně žloutne .Dneska jsem si ji znovu důkladně prohlížela a měla jsem tam zase na boku další mokrou skvrnu .Víc nežli hniloba mi to přišlo,že se vtom místě suknice rozbředá.Znovu, už po třetí, jsem ji vytáhla  a svlíkala suknice. Po odstranění se ukázala tmavá skvrna pod čistou bílou suknicí. Velice nerada jsem povrch prořízla  a nevím co jsem to tam našla. Připadalo mně to jako komár!!!! Okolo žádná díra  a dokonce i okolní tkáň je čistě bílá jen dolu k podpučí to bylo tmavé - to jsem vyřízla.  Je možné že bych tam našla zavrtanou mušku?  Napadlo mě jedině, že by  minulý rok  tam zalezla a chtěla tam zimova???. Byla uschlá a drobivá jen ty křidýlka jsem mohla zachytit.  Jsem z toho celá vedle. Podpučí znovu odumírá, už tam skoro nic nezbylo.
I když ta cibule na pohled je bílá a tvrdá,ale co naplat  ac  bojím se že mi nevydrží.  ac   ac   ac

http://img.janforman.com/th/Snimek009f0of.jpg http://img.janforman.com/th/Snimek010t3a1.jpg

Tu tmavou skvrnu jsem z podpučí ještě odstranila a použila do lázně Previkur.  Přez noc ji nechám schnout  a ráno zasadím  nebo mám ještě v noci?

51 Naposledy upravil: Pavel (04-12-2011 21:11:58)

Re: H.reticulatum

Karen, ja by som ju nechal na suchu aj dva dni. Nech vyschne. Keď ju zasadíš, minimum vlhkosti - povedal by som že skoro až nič. Možno by nebolo od veci  pouvažovať nad Oliqovou metódou a  zasadiť cibuľku do čistého perlitu a trochu poliať. Mohlo by to fungovať. Myslím, že táto odroda potrbuje dostatočne veľa vzduchu. Neviem, ťažko mi je radiť - sám mám s novou cibuľkou problémy. Kľudne sa môže stať, že cibuľka sa nateraz zastaví v raste (listov), a bude pokračovať aj o pár mesiacov neskôr. Mne jedna z minulého roku vyhnala list až po 8.mesiacoch. Neplatí to však pre korene. Tie by mali začať po čase rásť. Cibuľky s virozou mám zasadené v čistom keramzite a rastú, takže určite perlit by mohol fungovať. Určite však už podpučie nezrezávaj - veď už ani moc neni čo. Budem ti držať palce, aby sa cibuľka už konečne vzpamatala a začali jej rásť aspoň korene.

52

Re: H.reticulatum

Pavle já už taky uvažovala o tom jestli by se neměla prozatimě zasadit do něčeho jiného.A když ji zasadím jen tak do Perlitu (ten mám doma) mám ji dát do průhledné petky? Někde v předu jsi to myslím ty měl na fotce. Zasadím ji tak do půlky a nechám na suchu jak dlouho asi tejden nebo dva?
A jak píšeš po zasazení trochu polít jen vodou nepo do ní přidat co?  Hnojivo start  nebo ten Previkur  co by jsi použil ty????

53

Re: H.reticulatum

Do petky ísť môže, aspoň budeš vidieť či sa niečo deje s koreňmi. So zasadením do čistého perlitu nemám skúsenosti, ale v tomto prípade by som to skúsil. Zasaď ju a polej zvrchu vodou z vodovodu s previcurom. Ale len trochu. Potom nechaj perlit dokonale vyschnúť pred ďalším zaliatím, tentokrát výlučne zospodu, maximálne však tak, aby sa navlhčilo podpučie. Vrchnú časť perlitu (2-3cm)nechaj úplne suchú. Snáď to pomôže. A ďalšiu zálievku znova odspodu, až po opatovnom dokonalom vyschnutí perlitu. Hnojivo nateraz určite nie.

54

Re: H.reticulatum

a kľudne ju daj aj na tmavšie miesto.(na skriňu a tak.) Teplota 20-22 C je v pohode. Na parapete by asi chladilo trochu od okna.
Jirko by mohol tiež poradiť. Určite má nejakú skúsenosť.  an  Možno vyššia teplota na lepšie zakorenenie???

55

Re: H.reticulatum

No právě, taky se mi zdálo,že na okně by mohlo být chladno.Minulou zimu mi tam kolabovalo dospělé vzrostlé Papilko. Udělám všechno jak říkáš.Vyšší teplotu bych mohla zajistit jedině přímo na topení.Dala bych pod ni ještě tác  aby nestála přímo na tělesu  topení. Okna tedamám plastová tak netáhne  ale chlad od okna jde to je pravda.

56

Re: H.reticulatum

S H . Reticulatum teda moc zkušeností nemám,ale nemocné či seřezáním podpučí ošetřené cibule nejlépe koření při teplotě do 20 stupňů.Ale na světle jsou výsledky lepší,proto jsem si pro tyto účely zařídil 16 hodin osvětlenou skříň.Teď v zimním období je to jediná alternativa slunečných jarních a letních dnů.

http://img.janforman.com/th/P9030005kgri.JPG

57

Re: H.reticulatum

teda Jirko, smekám, jsi profík!

58

Re: H.reticulatum

No to je krása, ale tuto možnost teda nemám. Pepča by mě hnal ještě svítit kytkám.  ab  Zlobil se i kvůli zapnuté líhni   ab 
Ale jestli je nerostoucí cibuli lepší nechat na světle či nikoliv,nevím.Už dřív myslím ,že to byl Eda, co psal, že nežli vyrazí listy je zbytečné dávat ji na slunko.

Nechám ji na skřínce naproti oknu .Na topení ji teda stavět nebudu.

59

Re: H.reticulatum

A co si myslíte o té mouše mezi suknicemi ???  Nejvíc mi to připadalo na takového toho velikého komára - ten s těma dlouhejma nohama.

60

Re: H.reticulatum

Jirko: na světle jsou výsledky lepší,proto jsem si pro tyto účely zařídil 16 hodin osvětlenou skříň.
Ano +