61

Re: letnění hvězdníků r.2012

Říkám si, že na zahradách  kde jsou pěstované i jiné cibuloviny, je moucha víc lákaná. Je jasné  že i ve městě může zalétnout, ale to může i do okna při větrání.

U mne jsem jí našla u okrasných  česneků.  Ty mám na zahradě volně.  Amky jsou chráněné.

62

Re: letnění hvězdníků r.2012

Letnila jsem je zatím v květináčích, dneska jsem se rozhodla (když už jsou na pár dní kvůli ledovým mužům doma), že je přesázím volně do truhlíků. Uf, to jsem si dala. Nechápu jak to děláte v tom množství. Já mám devatenáct druhů, na kusy o sedm víc, takže 26 a sázela jsem to dvě hodiny. Pravda, musela jsem najít ješě materiál na cedulky (měla jsem označené jen květináčky), míchat substrát  atak, ale bolí záda..ještě víc než tuhle po sekání trávy.

63

Re: letnění hvězdníků r.2012

Tychi  to jsi rychlá .Mně přesazování trvalo podstatně dýl  ab  a záda jsem rovněž cítila až moc.  Dneska jsem se dívala jak se jim vede. Řekla bych,  že nadšený je hlavně plevel. Už zase je ho tam nejvíc.  Jo a sázela jsem je ven 3 dny od asi tak 8 do 15 hod.  Na podzim to jde rychle.To to zvládám najednou.  ab  ab  ab

64

Re: letnění hvězdníků r.2012

Mám problém a jmenuje se KRTEK  ac  ac  ac !!Dneska jsem odkrývala  mladší vysazené sazeničky a je to hrůza.Ty zasazené jsou podryté a některé z těch co jsem tam nechala stát v kelímcích byly svalené.  Krtince a podryté rostlinky mám uplně všude i v dospělých.
Tak jsem těm černým potvorám vyhlásila válku. V předešlých letech je držela na uzdě naše kočena,ale už je stará  a letos poprve už neloví  (12 roků) 
Džesinka loni taky jednoho vyhrabala,ale ona jej nezakousne.Tak jsem zakoupila návnadu  a dneska jsem ji kladla do nor pod krtince. :cool: Čekám co se bude dít, sousedka mi to doporučila.

65

Re: letnění hvězdníků r.2012

Karen, přeji úspěšný lov. S krtky jsou neskutečné potíže, to ti nezávidím.

eda

66

Re: letnění hvězdníků r.2012

Karen,nebude lepší nová kočka?

67

Re: letnění hvězdníků r.2012

Heli kočičku jsme již objednali,ale je v tom problém.Zaprve  kočky běžně krtky neloví. On ten černej panáček jen málokdy vyleze, a pak nevím proč, ale on kočkám nějak nevoní. To ta naše Lejdy byla vyjímka ,že je chytala, i když nežrala taky. Pořád jsem je nácházela zakouslé po zajhradě. A za druhý máme zamluvenou kočičku, ale teprve se narodila  a než vyroste bude to ještě trvat.

68 Naposledy upravil: karelex (18-05-2012 20:14:08)

Re: letnění hvězdníků r.2012

Dneska jsem prakticky celej den zachraňovala co napáchal krtek. Dospělé cibule jsou na tom ještě docela dobře. Měly velké kořeny  tak i když pod nimi prošel nenapáchal tolik škody.Stačilo je jen přitisknout. Druhá fotka.

Zato ty chudinky na horní fotce.  Určitě jsem přišla o dost rostlinek ac  některé jsem ještě našla  i když suché, jiné asi zmizely v nenávratnu.
Ty kelímky co jsou tam postavené  rozmetala ta mrcha na všechny strany.Naštěstí se nevysypaly.

http://img.janforman.com/th/3odzhorayrwk.JPG http://img.janforman.com/th/IMG0012wo3v.JPG

69

Re: letnění hvězdníků r.2012

ahoj Karen, koukám, že to je ten novej bejvák! jak jsi s nim tedy spokojena?
a pro ostatní-jaké jste mely mrazíky po ranu??

70 Naposledy upravil: karelex (18-05-2012 20:43:44)

Re: letnění hvězdníků r.2012

Zatím jsem spokojeníá moc. Něco by se vytknout dalo, jako třeba nedrží poutka .Byla na jedno zavázání  pak ulítla.Ale to pozašívám.
A mrazíky?  no sousedovy to docela spálilo erteple. U mne se nic nestalo.
Jo Miry co dělají Ismenie  ?? Ta jedna od tebe už pokvete. ab  ab  ab

71

Re: letnění hvězdníků r.2012

Ismenie teprve budu sázet..no vinice mi sebrala spousty času a ted to dohanet bude velky zazitek...

72

Re: letnění hvězdníků r.2012

Miro, u nas mraziky v klidu...vse bez nasledku. A to mam venku uz kde co....mj. dyne, jiriny maji uz tak 15-20 cm a je to bez problemu.

73 Naposledy upravil: Oliq (20-05-2012 18:27:27)

Re: letnění hvězdníků r.2012

Odradit krtky kolem podhodnotili zakrsle prasnic fazolí. Krtci  nelibi radikální prasnic fazoli (latinsky nazev Faba vulgaris, Vicia faba).

74

Re: letnění hvězdníků r.2012

Oliq moc jsem to nepochopila, to mám zasadit  Faba vulgaris - což je bob nebo nějaká fazule. kolem záhonu nebo co s ní udělat.

A ještě se vrátím k tomu jak zastřihuji lístky u vysazovaných semenáčků. Kdysi mi to poradil u sazenic zeleniny jeden zahradník.  I u amarylisů mi to přijde výhodné. Nepozorovala jsem žádné poškození. Lístečky se velice rychle vymění  a cibulky  velice brzy  rostou.  Teda letos mě je podrýval ten krtek .

75

Re: letnění hvězdníků r.2012

U nás v pátek až -5 stupňů (Jeseníky). Vypadá to, že třešně opět nebudou, už třetím rokem. Pak to vzalo pár okrasných keřů a kytek a zbytek se uvidí.

76

Re: letnění hvězdníků r.2012

To proto, že překladatel je mi pomáhají psát google.Ya bob a on řeší na fazole  ac  ab) .
Zasadit bob zakrsly , která nemá zastínit výsadbu  kolem obvodu.

O Hippeastrum sazenic - mají stejné listy malé, na ktere vydali všechny síly růstu, nevzrostla cibuli. A pokud budete muset snížit listy, v takovém případě budou velmi slabé.
Tak jsem dal srovnávací experiment na části semenáčky listů uříznout, zatímco části nejsou obřezáni, a podívejt se, která možnost je lepší. ab

77

Re: letnění hvězdníků r.2012

U nás zmrzlo vše.Brambory,rajčata,okurky cukety,kukuřice,ořechy,meruňky,jsou omrzlé i švestky.
A měla jsem jeden igelit špatně přidělaný a jedna cibule mi zmrzla úplně a druhá z poloviny(Amarylka).
U nás mělo být až -3

78 Naposledy upravil: Pavel (21-05-2012 15:06:14)

Re: letnění hvězdníků r.2012

Semenáčky po zakrátení listov už nasadzujú nové - pevnejšie, takže o nejakom šoku pre rastliny nemôžem hovoriť. Skôr si myslím že im to pomohlo.
  Ešte som dorobil do Amaryllisovníku  ab  hore poličku - celkom sa využije tento priestor - už je plný.  ab   an
Zatiaľ som nadmieru spokojný so svojím výtvorom - hlavne v tom že sa nemusím krčiť. (hoci som relatívne mladý)
http://img.janforman.com/th/letnenie2012m9qk.jpg

79

Re: letnění hvězdníků r.2012

Jo jo, šikovný chlap, to je k nezaplacení. I pro amarylky an

80

Re: letnění hvězdníků r.2012

Mirku, nám pomrzlo skoro vše, brambory a jahody částečně, stejně tak rybíz, jiřiny. Totálně to odnesly blumy, švestky, kukuřice a víno.
Ostatní jsme ještě neprozkoumala, ale Bonifác nás vítal -6°C...

81

Re: letnění hvězdníků r.2012

tak to je opravdový hnus! já skoro doufám, že poblíž vyroste nějaká sopka, která nebude chrlit lávu, ale bude vytápět obec a nebude ani žádný sníh  ab
jinak Pavle, máš to profi, respekt

82

Re: letnění hvězdníků r.2012

Pavle  máš to přímo úžasný.Já pořád ještě nadávám na krtky.  Nevím jestli se mi z toho vzpamatují.Musím doufat.

U nás pomrzly brambory, jahody to přežily bez jakéhokoliv poškození, moje ale pak sežraly sousedovi ovce to je k nas.....í!  Loni to bylo zase s rybízem napodzim.Rybízům mráz neublížil,ale dneska jsem zjistila  že plůdek u jabloní se scvrkává.  Amky byly zakryté  tak pohoda.Měli jsme tu -4C

83

Re: letnění hvězdníků r.2012

no to je Karen docela mazec, na to, že jsi z ,,Brněnska '' !

84

Re: letnění hvězdníků r.2012

Pavle opravdu nádhera   an
nebudeš to prodávat?Myslím si že by se to uchytilo,nejen pro kvitka

85

Re: letnění hvězdníků r.2012

Hlásí se nález Lampetia equestris - Cibulovka narcisová : http://www.nahouby.cz/foto.php?foto=guestpic/150829.jpg
Mějme se tedy letniči a letničky na pozoru.

86

Re: letnění hvězdníků r.2012

Potvora jedna,kdyby nebylo toho co dovede, docela by se mi líbila.

87

Re: letnění hvězdníků r.2012

Pozor,aby těch nemocí a škůdců nebylo málo,tak jsem dnes objevil jednu z dalších potvor škodících na hvězdnících.Je tu vedle klasické Cibulovky narcisové i Cibulovka zhoubná:

http://img.janforman.com/th/Cibulovkazhoubnacq9b.JPG

Tuto jsem objevil dnes ráno na hvězdnících v bytě,u těch,na kterých jsem dochovával semínka.Ve stejné místnosti mám také veškerou botaniku včetně Yungacencis  a tak jsem byl nucen provést postřik na všem.A mám veliké obavy z výsledku.

88

Re: letnění hvězdníků r.2012

když to tak vidím tak se mi je nechce chudáky ani sázet  :o

89 Naposledy upravil: karelex (26-05-2012 13:34:14)

Re: letnění hvězdníků r.2012

Jirko  jak je ta moucha asi velká?Taky klade vajíčko do cibule? jako ta první?

90

Re: letnění hvězdníků r.2012

Ano,jen je menší.Ale jen tak asi o třetinu oproti te klasické.Larvy jsou více do hněda a jsou jakoby stíhlejší.