91

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Já pyl uchovávám ve vajíčkách od kindervajíček  ab  těch máme doma pořád dost  ab

92

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Označuji zkumavku tak že na ni nalepím leukoplast  nebo tak něco  a na tu se dá psát. Pyl mečíku by tam jistě dát šel, ale neuvědomuji si jak je u mečíku dlouhá blizna.

93

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Evčo, to vajíčko mi přopadá zbytečně veliké, ta zkumavka je určitě lepší, i když chápu když jich máš nadbytek.. ab ta zkumavečka je idealní.

94

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

jj, vajíčka jsou rozhodně větší, ale taky splní svůj účel... an

95

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

no Karen, dlouhá je dost, zas bych nerad lepil 30x, tak uvidíme

96

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

jde to rychle,  ab  ab  ab

97

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Takže kromě Karen nikdo nechce?

Karen,pošlu ti zkumavečky zároveň se semínky,až budou dozrátá všechna.

98

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Určitě, budu moc ráda. Pokaždé, když potřebuju uložit pyl, přebírám se těmi použitými a rozhoduji se kterou vyřadit  a vyčistit.. Nespěchá to, zatím mám co vyřazovat. Moc dík.

99

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Mohla bych se zeptat zda by bylo možné sehnat semíka od těchto druhů: elvas,joker,rezidence?? Rodina je nadšena tak se toho musí využít že tento vrtoch trpí  ab

100

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

semínka by se určitě časem sehnat dala, ale je v tom háček. jestli ,že jsi se zhlédla zrovna v těchto druzích ,tak ze semene ti může vyrůst  všechno možné, ale  že by to bylo to samé co rodiče  tak to je dost malá pravděpodobnost.  Navíc zrovna Elvas  je plnokvětý a tyhle amky nemívají bliznu - semena netvoří, ale pyl mají  tak že se požívají  na opylení. Když bys chtěla  tyhle druhý  musíš se zhánět po dceřiných cibulkách. Ovšem když čekáš na květ u semenáčku  zase to je veliké napětí  co z toho bude. Ne že bych tě odrazovala od pěstování semenáčku, sama jich mám plná okna  ab  ab  ab

101

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

n.a.n.i,semínka těchto kultivarů neseženeš,jedině jejich kříženců s jednoduchými amarylisy.Jsou to totiž druhy plnokvěté a ty semínka většinou netvoří - nemají funkční bliznu,až na několik málo vyjímek.Navíc jsou to už samo o sobě kríženci tudíž i jejich potomci by nebyli stejní.Nejlépe je sehnat dceřinné cibilky.U Elvas a Joker se mezi námi občas dceřinná vyskytne,Rezidence je u nás prakticky k nesehnání.Je to jediný double cybister,potomek po Sumatře.

102

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Karen,o půl minuty jsem to nestihl.I ty jedna.....

103

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

ježiš to sem vubec netušila.našla sem je tady na těch stránkách pod odkazem co se týče najití odrůdy a tyhle mi padli do oka bohužel k mé smůle  ab

104

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Jirko to neva aspoň to má n.a.n.i.  tuplovaně   an  an  an  an a já se dověděla zase něco nového tu Rezidenci jsem ještě neznala . an  an

105

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Takto vypadají dnes semeníky na Tres Chic,neznačil jsem čím jsem opyloval,protože prý většinou vše odmítne.Jsou to všechno jen pyly cybisterů,Yungacensis,Papilia a Aulicum.Jsem zvědavý jak to dopadne,jestli něco dozraje.Je to dnes cca 10 dní co odkvetl poslední květ.

http://img.janforman.com/th/PC030034bygv.JPG

106

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

vypadá to dobře,držím palce  an

107

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

snad vydrží, taky mám pořádnou kytku semeníku, ale už ve vodě. Označuji poctivě všechny. Já k tomu mám vysačky udělané z gumičky na kterou nalepím leukoplast.Dobře se tohle navlékne na rozkvetlý květ a po zavěšení se gumička stáhne  a cedulka se aspoň trochu sková mezi květy.Při dalším focení to nevypadá tak blbě a pak i když semeník odpadne, vysačka se jen kouskem leukoplasti přelepí a použiji znovu.  Po loňské zkušenosti, kdy jsem měla na vysačce napsalého jen otce,a pak po dozrání a dosušení jsem najednou tápala od které je ten či onen semeník - píšu na vysačku i matku.

108

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Normálně značím taky ale u Tres Chic jsem se s tím nepáral,protože zatím všechno všem tady shodil.

109

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Lidičky,klíčí Vám někomu semínka Chico x Tres Chic?Nejsem si jistý,myslím,že jsou od Evči.

110

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Jirko, zítra se mrknu jak jsem na tom já. Už mám všechny semenáčky na zahradě a tam už se mi nechce  ab  Ale je dost možné že mi taky nevyklíčily... nějak se mi letos nedaří  ac

111

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Mrknu se

112

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Jirko, takže mě taky semínka nevzešly...

113

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Budu mít stejné křížení,tak snad se povedeou ty moje.

114

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Mě letos celkově semínka hůř klíčí... nevím jestli není problém třeba ve vodě... jestli není nějak jinak upravená...

115

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Chtěla bych poradit. poprví mam opyleno a už mam krásné tobolky na stvolu. Na stránkách se u množení píše že před rozpukem se maj odříznout s kouskem stvolu a nechat dozrát ale jak poznám to před rozpukem? jako abych neuřízla dřív než by bylo vhodný myslim. dík za rady

116

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Trvá to aspoň měsíc , pak semeník začne měnit barvu ze zelené na hnědožlutou. Jestli je cibule silná  a rostou i listy nemusíš nijak spěchat.Jestli že máš o cibuli obavy, zdá se ti že měkne  a chceš jí odlehčit, dáváme stvol se semeníky do vody,tak ale dej pozor, kkdyž bys odřezávala celej stvol, zasuň do zbytku stvolu papírový kapesníček, stvol hodně roní šťávu  aby ti to nezateklo do cibule  to by hnilo.

117

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

cibulka je v naprostém pořádku, listy jsou taky krásné. takže pokud to dobře chápu mám počkat až začne semenik měnit barvu a pak odstřihnout a nechat dosušit?

118

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Ano tak nějak, trvá to asi  měsíc. Až bude žloutnout můžeš hlídat až semeník sám pukne. Já to zkouším prstama. Semeník tvoří taková žebra.Jedno z nich uchop mezi palec a ukazováček  a lehce stiskni.Až je zralý lupne a pak jej dávám do krabičky doschnout. Druhý den od vysypání ze semeníku dávám semínka plavat - ty co si nechávám. Na rozesílání nechávám déle v krabičce.Mokrá neposílat.

119

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Jak se u Vás daří křížencům H. papilio X H. reticulatum .

Můj kříženec se má neuvěritelně k světu,Má již 6 dceřinných cibulek.V literatuře jsem se dozvěděl,že hybridy F1 generace po reticulatu mají zpravidla bílý či žlutavý pruh,u mého původního semenáče chybí úplně, avšak u jednoho potomka se začíná světlejší náznak pruhu objevovat.

120

Re: Opylování,šlechtění,semena-2

Vůbec nevím jestli se rozmnožily nebo ne .Takto vypadaly obě cibulky na jaře při sázení http://karelex1.rajce.idnes.cz/B31c_cas … dnicce.jpg

od té doby nemám žádnou fotku, ale vím že rostou. Mám je v malém tunýlku a přez textílii je vidět pruhovaný list. Jak se dám do pletí snad si vzpomenu si je prohlédnout. Já měla dva semenáčky pruhované a třetímu proužek chyběl.Ten jsem někomu posílala to bylo myslím tobě?,