31

Re: Červená spála hvězdníku

prece jen se ta nemcina hodila:-)  http://www.kiepenkerl.de/sortiment/blum … /amaryllis

32

Re: Červená spála hvězdníku

jo jo dal jsem si na to překladač a četl jsou to Miro přesně ony tak to jsou také dobré ceny ale ten překladač musím pochválit skoro se to dá číst -žárovky - ab

33

Re: Červená spála hvězdníku

ano zarovky to preklada i z anglictiny .-) ale nasel jsem to hl.proto, ze Zwiebeln jsou cibule tak to nebylo dlouhe patrani .-)

34

Re: Červená spála hvězdníku

Tak jsem se dívala na ty cedulky, a Exotic striped, Sweet pink, Arctic white i Tropical orange mají úplně stejné cedulky a jediné co se z nich dá vyčíst je: www.amaryllis.nl, Produced by LG Vreugdenhil an

35

Re: Červená spála hvězdníku

Mám to na svých cedulkách taky tak a všechny byly nějakým spůsobem postižené.Suché mají spálu jen snad to není až vevnitř  a  pokut už byly zasazené  tak ty navíc v různem stádiu  hnilobu.  ac ac Mimo jediné  Arctic White sice zasazená hluboko, přelitá ale už s novýma kořenama skoro rozkvetlá a uplně zdravá aspoň doteďka an an
Jinak Evo jedna z těch posledních koupených u nás ve Vančicích - včera jsi ji viděla  tak do rána ukazuje malinkou špičku květu, a ta malá vedle ní od Milky vyrazila lístek. A včera  ještě nic!!:) ab

36

Re: Červená spála hvězdníku

Karen,to je zajímavé. Já jsem teď "léčila" tři cibule, a ta Arctic White je krásně tvrdá, jako kámen, bez flíčku. Nádhera. Měla sice černý flíček ale jakmile jsem sloupla jednu vrstvu suknic tak je ve výborném stavu a i kořeny má krásně bílé ad http://sklad.obrazku.cz/t296393_DSC03650.JPG

37

Re: Červená spála hvězdníku

Možná bude tahle odolnější! an an

38

Re: Červená spála hvězdníku

sem rozhodil sítě a na Suk. fóru mi odepsal -spála silně infekční pozor na ostatní rostliny 1-nehnojit dusíkatými hnojivy 2-oloupat suknice a do teplé vody dát 8% sírného květu a 10% síranu amonného cibuly vložit na 2,5 hodiny anebo Merpan 80WG a máčet cibule 2hodiny ale asi také nic nového co?   on je pěstitel ve velkém ale kde mám sehnat sír.květ a ten s.amonný ???? ab:cool:

39 Naposledy upravil: karelex (31-01-2010 14:36:13)

Re: Červená spála hvězdníku

Taky nevím jak bych to dělala s těma síranama, tak ten Merpan to už zvládneme,jen jej zase jít koupit.Jak moc teplou vodu? A co když je tam hniloba i ta spála - jako že většinou to tak je! jak potom postupovat? :rolleyes:

40 Naposledy upravil: JitkaU2 (31-01-2010 14:40:18)

Re: Červená spála hvězdníku

karelex napsal:

Taky nevím jak bych to dělala s těma síranama, tak ten Merpan to už zvládneme,jen jej zase jít koupit.Jak moc teplou vodu? A co když je tam hniloba i ta spála - jako že většinou to tak je! jak potom postupovat? :rolleyes:

Já našla na www.agromanual.cz toto: (hlavně bacha - je to infekční, navrchu těch skvrn jsou plodničky)
Červená spála hvězdníku

Latinský název:    Stagonospora curtisii
Anglický název:    Leaf scorch
Hostitelské rostliny

Hvězdník
Popis

Nejčastěji jsou napadány květní stvoly hvězdníku, často také listy, cibule nebo i poupata a květy, kde se nejdříve vytvářejí drobné (často až tečkovité), červené, ostře ohraničené skvrnky, které se postupně zvětšují ve velké, hnědočerveně lemované skvrny. Na listech a bázích cibulí jsou tyto skvrny v pozdějších fázích oválné až podlouhle pruhovité. Na jejich povrchu jsou velmi drobné, kulovité plodničky. Napadené části rostlin se deformují a nemocné pletivo se trhá a vznikají hluboké rány. Květní lodyhy zakrňují, různě se kroutí, zasychají a květy se nevyvíjí. Tato choroba je též někdy označována jako spála hvězdníku.
Chemická ochrana

Základem ochrany je moření cibulí před výsadbou .

Za vegetace je možné provádět postřiky přípravkem Dithane DG, s tím, že první postřik se provede ihned po vyrašení cibulí a další následují podle potřeby v určitých časových intervalech (podle pěstebních podmínek, intenzity napadení a citlivosti jednotlivých odrůd).

41

Re: Červená spála hvězdníku

počkáme na edu :cool: to mi tam Karen už nepopsal

42

Re: Červená spála hvězdníku

Jitko a to moření před výsadbou se provádí také v tom Dithanu  nebo  v něčem jiném třeba Merpan?  Tak to bych asi měla začít stříkat, třeba pomůže přez léto slunko na zahradě. To stříkání v bytě je problematické, ale zase aby se to moc nerizšířilo.  :lol: :lol:
Myslím, že na začátku těch hnijících hvězdníků byla ta spála  a tebrve v tý poškozený tkáni při přelití se pak druhotně dělá ta hniloba.  ac ac

43

Re: Červená spála hvězdníku

Prosíííím ale jak to Dithane mám naředit ????? není tam návod jen sáček 25 g toť vše tak ať můžu zahájit léčbu :cool:

44

Re: Červená spála hvězdníku

podivej se jeste na netu na letaky...byva tam pdf s ruznyma velikostma pripravku,vcetne dithane...a urcite to tam bude..

45

Re: Červená spála hvězdníku

Musím se také připojit k vašim nářkům, v jakém špatném stavu jsou letos prodávané cibule. Koncem roku jsem si koupil myslím v Kauflandu Estrelu a Sydney od fi. Brasbonitas. Kvetly krásně a snad odpovídají jménu.  Obě měly spálu, nedalo se vybrat zdravou. Estrela je napadena lehce, zato Sydney to zasáhlo na plné pecky. Postupně jsem odlupoval suknice, až jsem uvnitř objevil asi 1 cm velké ložisko červené kaše. Nakonec z cibule zbyla troska, která to sotva rozdýchá.Ale chci to zkusit, začínají se mi holky probouzet, Picotee už má 15 cm dlouhý stvol a druhý začíná vykukovat. Chci je, než je zasadím, všechny namořit. Konečne jsem v zahradnicství Chládek zjistil, že mají Merpan a protože jsem to nikdy nedělal, děkuji předem hodnému poradci za odpovědi na mé otázky: cibule se může potopit úplně celá? Jak dlouho se máčí? A teď se pokusím o fotky, včera jsem neuspěl. Všechny vás zdraví  KAREL  Ani dnes se nedaří, nechci být sprostý a raději končím!

46

Re: Červená spála hvězdníku

Je pravda, že cibule prodávané volně v sáčcích jsou zdravější než ty zasázené v pochybných substrátech an Příště si rozmyslím než nějakou zasázenou koupím, když vidím v jakém jsou teď stavu :rolleyes: To si raději objednám přes internet a budu mít přeci jen míň starostí s péčí o ně an

47

Re: Červená spála hvězdníku

Tak já včera prováděla postřik Dithanem těch mých dvou cibulí  postižených spálou.Teprve při postřiku, když se odplavily zbytky stimulátoru, kterým jsem je nechtěně zapatlala,se ukázalo jak hodně ještě dodatečně zčervenaly. Přesto vyráží u jedné lístek a u druhé lístek a za odchlíplou uvolněnou suknicí je vidět špička květního stvolu,fotky jsou na Rajčeti.

48

Re: Červená spála hvězdníku

Karle, já jsem máčel cibuli v Merpanu asi 2h, a nechal jsem ji plavat. Je lehčí jak voda, takže plave na hladině a jde krčkem nahoru. Mnoho si od moření neslibuj, zatím asi není žádný přípravek, který by dokonale uzdravil cibuli postiženou červenou spálou v takovém rozsahu, jako jsou ty naše chudinky. Na stránkách agromanualu napíší, že Dithane je na červenou spálu, ale skutečnost, že přípravek vylečí nemocnou cibuli je hodně malá. Jako prevence může být užitečný. Dají se použít i jiné přípravky, stejnou složku (mancozeb) má Novozír i Acrobat. Acrobat má ještě jednu složku navíc, takže by měl být účinný i na jiné choroby.

eda

49

Re: Červená spála hvězdníku

Edo, moc ti děkuji za info, mám ten Merpan, tak ty naše krasavice vykoupu, a později zaleji Pravicurem. Nemůžeme je přece nechat trpět takovou ošklivou nemocí, s kterou nám je pěstitelé beztrestně prodávají. U rostlin všeobecně by těžko šla uplatnit nějaká náhrada za nekvalitní zboží. Vždy by to svedli na zákazníka pro špatné pěstování. A tak nám nezbývá nic jiného,  než kupovat drahé přípravky, které mnohdy ani nepomohou.   Karel

50

Re: Červená spála hvězdníku

Radku,
jak pokračuje červená spála u tvého Ferrari. Můj Double Record to asi nepřežije. Celá cibule je na povrchu červená a asi i kopletně uvnitř. Listy postupně usychají a kořínky nemá žádné.  To jsou nepěkné vyhlídky, které nemají řešení.  ac

eda

51

Re: Červená spála hvězdníku

Já jsem si asi před rokem koupil krásnou cibuly,byla bez substrátu a bez kořenů, měla obvod 35cm, po zasazení nádherně vykvetla(měla tři stvoly) a po odkvětu celá zčervenala a zhnila :lol:
Potom jsem kupoval už jen cibule zasazéné a mám klid ad
Včera jsem si tři nové objednal,tak jsem zvědavej jestli to budou ty druhy, které jsem chtěl :cool:

52

Re: Červená spála hvězdníku

Ahoj edo nejak nestíhám ale nevypadá to také dobře ale .....:cool: listy žádné kořínky naposledy mněl já ho fotnu ju ale nevím asi zítra  :lol:

53

Re: Červená spála hvězdníku

Problém je, že když ji přikryji sklenicí, podporuje to spálu, když ji nechám bez přikrytí, začnou usychat listy. Nevím co je lepší.  Přípravky nepomáhají.

eda

54

Re: Červená spála hvězdníku

Ferrari ani sem si nevšiml že má další list http://sklad.obrazku.cz/t300460_Ferrari4.2.2.JPG-http://sklad.obrazku.cz/t300461_Ferrari4.2..JPG-http://sklad.obrazku.cz/t300462_Ferrari4.2.JPG

55

Re: Červená spála hvězdníku

Dneska jsem Doble Record znovu ořezal a očistil, mnoho mě z cibule nezbylo a taková byla veliká. Už jem se nemohl dívat, jak je celá nepřirozeně červená. Zkouším namoření  v přípravku Rovral Flo, tak uvidím. Radku, ta tvoje Ferrari je na tom lepší, možná přežije.

eda

56

Re: Červená spála hvězdníku

No edo když odhrnu ty sukýnky na stranu tak mezi nima nic není červené a je to celé suché zítra to jěště šplíchnu znova tem Dithanem an

57

Re: Červená spála hvězdníku

Edo, nezkousel jsi fungicid Sportac? v praci ho pouzivame pri zalivce jirin, kdyz je mnozime ve skleniku-kvuli houb.chorobam a jelikoz jsou jirinky haklive na pesticidy a tento snaseji tak by me zajimalo, zda jsi ho nekdy nepouzil?...

58

Re: Červená spála hvězdníku

Ahoj Mirku, přípravek Sportac jsem nikdy nepoužíval. Časem ho třeba vyzkouším anebo někdo další bude také experimentovat. Třeba někdy přijdem na nejlepší metodu jak zlikvidovat neléčitelnou červenou spálu. Jak jsem cibuli ořezal je celá bílá, kéž by tak vydržela, ale mnoho tomu nevěřím. Trápím jí v teplé vodě s připravkem Rovral, potom ji ještě zaliji Previcurem a víc pro ní udělat nemůžu. Vyčerpávám všechny možnosti.

eda

59

Re: Červená spála hvězdníku

a co rikas na to, ze sem dal Merpan jako prasek na kvetni puk ktery leze z Minervy? myslis, ze to zabere?

60

Re: Červená spála hvězdníku

Mirku, tvoje Minerva je také nemocná? Asi ti na to nedokážu odpvědět. Někdy se uzdravení povede anebo také naopak.

eda