181

Re: narcisová moucha

jinak jsem se jeste nezminil, ktery hvezdniky do odnesly od mouchy - zcela odesla Bingo (asi nejlepsi plna), Limona,Picotee a dve cibule Lemon Lime, u te jeste zachrana můze byt, pujdu se na ni dnes vecer podivat a uvidim zda neco prezilo, Picotte mam mimco od Helenky coz me moc tesi, Limona me spis zklamala, nic moc barva...a Bingo to me mrzi uplne nejvic, zatim lepsi plna nikde neni a neni ani zadna podobna ac aspon mam ty tri deti po ni-kde byl Bingo otec

182 Naposledy upravil: Pavel (02-12-2010 19:23:26)

Re: narcisová moucha

Dnes som mal tu česť zoznámiť sa s larvou cibuľovky osobne. ac  .... a zrovna keď to človek najmenej čaká. ac  ...pri námatkovej  kontrole... ac  a keby to aspoň nebolo H.reticulatum. ac  Myslím že tá potvora bude mať aj druhú generáciu. Na jeseň som totižto cibuľku kontroloval... a nič tam nebolo vidieť. ac  Zajtra bude aj foto. ac

183

Re: narcisová moucha

a tys Pavle zakryval textilii?

184

Re: narcisová moucha

Pavle, přesně o tom jsem již psal, že se mě nezdá, že by larva od května nebo června vydržela v cibuli až někdy do března. Protože nechávám cibule v květináčích, tak na cibulovku přicházím až k jaru při přesazování. Navíc napadené cibule mě zůstanou ve sklípku jako poslední, protože neraší. Červa najdu vždy živého. Myslím si, že moucha musí naklást vajíčka také v létě nebo na podzim.

eda

185

Re: narcisová moucha

no pokud je teplo tak si myslim, ze i ted zac.listopadu kdy bylo ke 20ti st.tak taky letat mohla a hazet svy vejce pod jiny amarylkovity, plne souhlasim Edo, je to peknej neřád!

186

Re: narcisová moucha

To by teda bylo neveselé zjištění, já je měla všechny zdravé při uskladnění, ale zakryté byly pod textilií jen do léta jen už nevím přesně od  kdy jsem to nechala otevřené.

187

Re: narcisová moucha

no nejlepsi by byl sklenik se zajistenim netkane textilie pri vetrani..

188

Re: narcisová moucha

No taký foliovník mám. Asi keď chce, medzierku si nájde. Ale zase ostatné amky sú v poriadku a že by nakládla vajíčka len na jednu???? Neviem, ale z foliáčka išla priamo do bytu na 7.poschodie. Žeby sa mucha mohla dostať aj sem??? Larvu som našiel  živú, asi 1cm dlhú. Neviem prečo ma zrovna dnes napadlo pozrieť sa na ňu - bola to asi predtucha.

http://sklad.obrazku.cz/t562587_am667a.jpg
http://sklad.obrazku.cz/t562588_am670a.jpg
http://sklad.obrazku.cz/t562589_am672a.jpg
http://sklad.obrazku.cz/t562590_am677a.jpg

Spravím všetko pre záchranu odrody. an

189

Re: narcisová moucha

je to ona, kadimůra :mad: myslim, ze pro zachranu jsi udelal dobry kousek prace, ted uz je to jen na ni, drzim pěsti!

190

Re: narcisová moucha

Já bych se ještě chtěla vrátit tady k tomuhle,jak píše Eda že se mu nezdá..., že by larva od května nebo června vydržela v cibuli až někdy do března.
Jistě nijak nemůžeme vyloučit možnost že by nějaká předčasně vylíhlá moucha kladla vajíčka ještě znovu komcem léta ,ale na druhé straně, řada hmyzu přežívá v larválním stádiu i několik roků ne jen jeden.Třeba si vzpomínám na larvu tesaříka, ta potvora žije jako larva 7 roků!. A tudle jsem poslouchala v telce o nějakém druhu jepice ta taky žije několik let ve vodě jako larva.

191

Re: narcisová moucha

souhlasim Karen, hmyz je nejuspesnejsi skupinou zvirat, takze je nelze podcenovat, myslim, ze larva, kdyz je treba upadne do stavu -neco jako umeleho spanku, ve kterem precka bez uhony-neco jako prezimovani motylu, a az nastanou prihodne podminky tak se probudi k zivotu

192

Re: narcisová moucha

Myslíš hibernaci, no právě, na chatě - je dřevěná jsem se rok co rok trápila s červotočem - nejspíš tam byla zavrtaná larva právě toho tesaříka. To jsem nevěděla jak dlouho trvá její vývoj. A když se tam v zimě zatopilo, tak druhý den se začalo ozývat to známe vrz  vrz vrz... a už jsem valila hledat dírku a stříkačkou tam nakapala červostop.  Když jsem si myslela že je pokoj ozvala se ta potvora zase o kus dál. Nakonec jsem to teda doufám zlikvidovala ale trvalo to.

193

Re: narcisová moucha

Karen, ale jak zjistit kolik času larva narcisovky vydrží než se vylíhne? Jedině provést nějaký pokus. Napadenou cibuli koncem léta znovu zasadit a čekat až do jara jak to dopadne. Nechat cibuli v nějakém uzavřeném prostoru a sledovat kdy moucha z cibule vyletí.

eda

194

Re: narcisová moucha

To by jistě šlo, ale mně by bylo teda líto tý cibule.Jako pokus by to ale nebylo nijak náročný.Jako dítko školou poviné jsem měla takhle ve flaši housenku lišaje, a čekala jsem až se zakuklí - to dělá v zemi a pak až se vylíhne najaře motýl. Nezjistila jsem to, jen vím že si v zemy housenka vykutala komůrku a v ní se změnila v takovou tu tvrdou hnědou kuklu a tam čekala na jaro. Dopadlo to špatně. Babička mi celej pokus vyhodila ab ab ab

195

Re: narcisová moucha

Na žádných webových stránkách jsem nenašel jestli ta potvora vydrží rok v cibuli. Hledal jsem i v angličtině, a nic.  ac

eda

196

Re: narcisová moucha

Nejblíže jsou na agromanualu, kde píší, že se po zimě kuklí v květnu nebo červnu.

eda

197

Re: narcisová moucha

ja si myslim, ze vydrzi...ale chtelo by to optat se na nejakym narcisovym webu - myslim, ze taky moc nemiluji narcisovou mouchu

198 Naposledy upravil: karelex (05-12-2010 17:23:37)

Re: narcisová moucha

Ale jestli se kuklí uvnitř cibule nebo vyleze a zakuklí se venku tam nepíší? Typovala bych ale že se zakuklí ještě v cibuli. Venku by byla příliš bezbraná . No tak to zkusme. Stačí objetovat tu cibuli když je napadená. Bylo by třeba ji znovu dát do květináče a i s ním ji strčit do nějakého sáčku. Ještě lepší by byla sklenice a místo víčka tam natáhnout textílii.,aby tam šel vzduch.Nechat to celé ve stejných podmínkách jako ostatní zazimované cibule a čekat na jaro.
Škoda že tě to nenapadlo dřív. Já měla amky všechny zdravé , ale jedna cibulka Hymenokalisu napadená byla.Už je vyhozená.Myslím že ten Hymenokalis by byl vhodnější nežli amka proto že je menší. Ta by se dala nechat v tý pětilitrovce  s trochou hlíny a bylo by to .

199

Re: narcisová moucha

no ja uz doufam, ze zadnou Ismene napadenou mit nebudu, uz to stacilo, no kdyby se na jare nejaka objevila tak dam stranou, nicmene zkusim vysadit par Ismene ven bez zakryti,ale dam okolo cibuli mulč, ktery by mel zadrzet nalet much a prave kladeni vajicek

200

Re: narcisová moucha

jj vyzkoušej to, ale pořád si myslím ,že 100% to nebude. Já zůstávám tu textilie. Už se těším až začnu vytábět ty tunýlky.  ab ab:)

201

Re: narcisová moucha

Narcisová mucha (Lampetia equestris) môže mať dve generácie v roku, záleží však od klimatických podmienok v dannom roku. Keď je teplý, druhá gen. je veľmi pravdepodobná. Cibuľovka v normálnych podmienkach zimuje v cibuli v larválnom štádiu,kde hibernuje. Pri oteplení (u nás máj - jún) sa preberie a kuklí, následne o pár dní sa liahne dospelý jedinec. Takže je celkom logické, že keď dáme cibule do bytu, larvy sa budia, kuklia a liahnu skôr.
V dosť článkoch som sa stretol s tým, že samička kladie vajíčka len na miesta osvetlené slnkom. Bolo by to zaujímavé zistiť, že keď bude amka na mieste kde na ňu slnko nezasvieti celý deň bude vlastne bez ochrany chránená pred muchou. ab
Muche však vraj stačí aj malá časť dňa kedy slnko zasvieti na cibuľu, aby nakládla svoje vajíčka. Neviem či to je pravda, tak to berte s rezervou.  ab

202

Re: narcisová moucha

ty domnenky co jsme s Karen meli-ze hibernuje pres zimu se potvrdily.., myslim, ze ty dve generace jsou take realne :rolleyes:

203

Re: narcisová moucha

Tak záhada druhého náletu je objasněná.Pavlíku moc dík že jsi ten článek našel. Škoda že tam není přesněji uvedena druhá doba možného náletu. Tak bude stejně jistější nechat je zakryté celoročně. Já ty svoje později měla odkryté a teda už se jim nic nepřihodilo. Škoda ,že jsem si nikde nenapsala kdy jsem to udělala. Snad by se to  dalo najít někde v textu.

204

Re: narcisová moucha

Pavle, dík za nové informace. O téhle zlé mouše, je každá zprávička k dobru. Jsem hrozně zvědav, kolik budu mít při jarním přesazování napadených cibulí.

eda

205

Re: narcisová moucha

ono je ťažko presne stanoviť kedy mucha začne lietať. Vo vyššej nadmorskej výške je to neskôr v nižšej skôr a hlavne závisí vždy od teploty. U hmyzu je to normálne. Keď sú vhodné podmienky vtedy sa liahne a množí. Na jednej lokalite môže byť posun vo výskyte max. 1 mesiac.(pri naozaj nepriaznivých podmienkach) v rôznych rokoch. Trochu sa zaoberám hmyzom.(Lepidoptera), čiže motýle. an

206

Re: narcisová moucha

Edo, ja verím že nula.  an

207 Naposledy upravil: karelex (10-12-2010 18:26:29)

Re: narcisová moucha

Edo já chápu proč necháváš amky  v květináčích do jara, ale nestálo by za zamyšlení   neryskovat svoje krásné cibule? Přece kdybys je zimoval tak jako někteří z nás na sucho riziko ,že o cibuli příjdeš bys podstatně zmenšil. Já mám k dnešnímu dni 60 cibulí které zimuji.Všechny se vešly do dvou bedniček od zeleniny a ty mám postavené na sobě.Místa to zabírá  skutečně málo.

208

Re: narcisová moucha

Karen, mě to takhle vyhovuje a asi to nebudu zatím měnit. Na uskladnění místo mám a mimo to je v zimě ještě zalévám, nyní jednou za tři týdny. Stále zkouším nějaký postřik proti mouše. Loni jsem neměl ani jednu poškozenou. Letos jsem použil jiný přípravek a jsem zvědav na výsledek. Cibule na kterých mě nejvíce záleželo,  jsem raději ven nedával, takže jsem klidný.

eda

209

Re: narcisová moucha

Tak to jo, jen jsem si říkala, že by to byla velká škoda přijít o ty tvoje krasavice. an an an

210

Re: narcisová moucha

to je Edo letnis venku na balkone?-tedy i s kvetinaci, ze?