1

Téma: Zazimování hvězdníků

Ahoj Edo po letním odmlčení se za Váma vracim a pročítám Vaše povídání a zrovna když čtu o beladoně již chystáš na zimování můžeš-li prozraď jak se zachovat dobře.Přestal sem amky letněné venku zalívat,jsou pod střechou a vysychají,na některých listech si pochutnaly plži a zbylé mne asi čekají odříznout-myslim si to dobře?a pak mám známé trio z třeboně,ty rozkvetly mnohem později než ty letněné a tak sem je nechal od začátku za oknem přes léto,občas je zalil.Mají hodně zelených listů,nezalévám je a tak listy vadnou a myslim to snad správně že je nebudu zalévat do zimy a uložim je s dalšími do sklepa kde je kolem 10°C a počkám až začnou vyhánět nové výhony,jen ořezávat zelený listy se mi nějak nechce,nebo jak to děláš Ty Edo.:oAhoj zdeněk

2

Re: Zazimování hvězdníků

Zdeňku, vítám tě. Všechno děláš Ok. Beladonu nevím jestli máš, ale tu nechat dál růst a zalévat. Listy u hvězdníků bych neořezával, lepší je nechat postupně zaschnout. Lépe se zatáhnou a přes zimu nevysychají. Když je budeš přesto ořezávat, tak výše nad cibulí.

eda

3

Re: Zazimování hvězdníků

Edo díky za přivítání,víš toto je tak nějak první zima kdy se na to jaksi soustředim.A ještě mám jeden dotaz,totiž když sem přijal řešení sazeni do hrubozrnné rašelina která je v substrátu jehož PH je 6,5-7,8 asi tedy neni to kyselý jako je samotná rašelina, tak sem všechny cibule jen zaléval deštovou nebo říční vodou a nepřihnojoval je.Mám je v tom substrátu nechat do zima a na jaře v něm vlastně budou vykvétat a tedy pokračovat v celé příští vegetaci a nebo pro tu příští vegetaci je dobře je nyní přesadit do nového substrátu?Jaký je Tvůj názor.Ahoj Zdeněk

4

Re: Zazimování hvězdníků

Zdeňku, neznám vlastnosti tvojí hrubozrnné rašeliny. Pravděpodobně je PH upraveno přidáním vápence. Další věcí je kolik měl substrát poměr živin (NPK), jestli nebylo potřeba přihnojovat. Zaléváním měkkou vodou nedochází k zasolení substrátu, takže by se v podstatě nemuselo přesazovat každý rok, ale živiny bez přihnojování budou chybět. Já přesazuji vždy na jaře, když se začíná cibule probouzet.  Mně to takhle vyhovuje. Jednou měsíčně je v zimě zaliji do misky a kořeny proto zůstávají v lepším stavu a tolik nezasychají. Někdo je vyndává a nechává přes zimu bez hlíny. Má to také své výhody. Může lépe zkontrolovat škůdce, hlavně tu naší zlou mouchu, jestli její červíci nenavrtali dírky do podpučí a neprohání se uvnitř cibule. Za druhé, samotné cibule jsou skladnější. 
U menších cibulek, které nabyly přes léto na rozměru, můžeš použít na jaře větší květináč a bez porušení kořenového balu jen dosypat nový substrát. Takže možností je více, určitě si nějakou vybereš a najdeš takovou, která ti nejvíce vyhovuje.

eda

Re: Zazimování hvězdníků

Ahoj všichni
dneska jsem si přesadila komletně všecky kytičky a to z důvodu plísně v hlíně namýchala sem si krásnou hlínu tak jak jste tu radili a i trochu perlitu jsem přidala a ted jim začnu omezovat zálivku dokavad neuschnou a dám do krabice do sklepa do chladna a do tmy.Akorát to letos budu dělat prvně dáváte amky do krabice a doní deku?nebo molitan,polistyren?aby se v krabici držela stejná teplota?mam strach z toho zazimování

6

Re: Zazimování hvězdníků

Janina, ja som minulý rok na jeseň dala zimovať jedinú amku a to tak že som ju bez listov dala aj s črepníkom do pivnice...hodila som ju občas pre istotu pozrieť, prežila a tento rok kvitla

Re: Zazimování hvězdníků

Zuzko črepník je květináč?

8

Re: Zazimování hvězdníků

Minulou zimu jsem také ještě zimovala jen ale 2 amky a stejně jako Zuzka  v květináči. Letos  to prostě nejde.Mám nachystané dvě bedničky takové ty od ovoce nebo zeleniny. Mám v plánu ,že každou amku vyreju ze země a i s listy dám do novinového papíru ,na který si napíšu číslo - to pro případ, že by mi vypadla cedulička. Listy nechám jak jsou  a po čase až uschnou teprve oberu. Tak je naskládám na sebe a dám do špajzu. Tam byly i dřív.Teplota tam loni klesla max na 5°C .Máme tam ovoce a nic se mu nestane. Co tam mám amky dala jsem si k nim teploměr,abych měla přehled. Ten polistyren pod bedničku není špatný nápad, a hodit přez ně deku by taky mohlo být fajn. Počítám ,že bych je tak po 14 dnech poprve kontrolovala  abych odstranila listí.

9

Re: Zazimování hvězdníků

Já bych spíš potřebovala chlazení  pod bedýnku s amkama ac

Re: Zazimování hvězdníků

Vy už je uklízíte ted?ty 3 amky co budu zimovat už mají takové bledé listy ale pořád je zalívám zatím už mam teda omezovat zálivku?

11

Re: Zazimování hvězdníků

Janina, jj

12

Re: Zazimování hvězdníků

jani uzavřít je do polystyrénové krabice nemá smysl uvnitř se ti bude držet teplota pořád stejná nebude jim teplejc musela bys uvnitř topit aby se držela stejná teplota ale dát pod ně polyš to jo a zakrýt taky jinak to nemá smysl když ti bude mrznout venku tak se uvnitř polystyrénu udrží stejná teplota a bude to jak v lednici

Re: Zazimování hvězdníků

aha udělám to jak píšeš přestanu je zalívat a na jaře sem teda zvědavá jestli pokvetou při mé smůle zas ne:(

14

Re: Zazimování hvězdníků

Dneska jsem přesadila všechny semenáčky do truhlíků a všechny jsem dala už domů do tepla an Ale že jich bylo ab ab ab

15

Re: Zazimování hvězdníků

Tak to já jsem Evčo teprve něco za polovičkou .Kolik máš těch truhlíků? Já zatím 12 ale ještě mi zbývá 36 skupinek - ty mám zasazené ve volné půdě a vyhnal mě včera déšť. Počítám že ještě aspoň 5 jich přibyde. Tyto truhlíky jsou ale delší .Včera jsem je kupovala.:|

Re: Zazimování hvězdníků

Karen kam to dáš?12 truhlíků to by jsme se tu nehly už ted mam všecky okna plný:|

17

Re: Zazimování hvězdníků

No právě! Copak o to my máme starej barák se širokou zdí.Teď co máme plastová okna vešlo by se na jedno okno i 5 truhlíků ,tak by to nebyl takovej problém. Zbytek se vejde na stolek a poličku.Ale problem nastane až bude třeba dávat na okna ty co pokvetou.Ale to budu řešit až to nastane. ab

18

Re: Zazimování hvězdníků

Karen, to já jsem už taky na 12 truhlíkách ab ab ab

19

Re: Zazimování hvězdníků

a kolik ještě ti zbejvá přesadit? Zatím tam neprší,kdyby to tak zůstalo zítra bych pokračovala
an

20

Re: Zazimování hvězdníků

U nás leje jak z konve.Přesazovat už nemám co, ab teď čekám balíček od Pavla a pak.....
Musím ještě schovat vše co mám venku,ale ty mě netrápí ty půjdou  do sklepa ab

21 Naposledy upravil: karelex (27-09-2010 12:52:55)

Re: Zazimování hvězdníků

Tak to jsi na tom dobře. Já mám ještě v zemi  36 skupin semenáčků těch nejstarších a tudiž největších .Většina je z těchprvních semen z ledna a února. V petkách se už moc tísnily a proto jsem je dávala do země.Mám na ně koupených 5 trulíků delších-50 cm. Ty minulé měli 40cm. Už jiné neměly,ale možná to bude lepší. Na okno se všechny nevejdou a tak se budou muset střídat. Nebo prostě uvidím. Těch 12 truhlíků to jsou ty co u mne rostly. Ještě mám jeden co mi teď chodí poštou a další jeden kde rostou ty z řízkovaných cibulí. Tam počítám že dosadím ty malé co mám mezi velkýma na zahradě a ještě to nebude na zimování bez zeminy.
Tady teda neprší,mohlo by to tak už zůstat. an

Však od Pavla to tě čeká maxidávka ab ab ab to ještě vypadá na víc jak jeden truhlík!! ab

22

Re: Zazimování hvězdníků

Nechám se překvapit ab ab ab já to někde dám  ab ab

23

Re: Zazimování hvězdníků

Ahoj,
chcela by som poprosiť o radu. Dostala som amarilku minulý rok okolo Vianoc. Bol to len puk, ktorý sa mi po niekoľkých dňoch krásne rozvil. Potom odkvitol, a za niekoľko týždňov vzišiel zase ďalší. (Zistila som, že mám dve cibuľky. Veľkú materskú a maličkú dcérsku.) Keď mi úplne odkvitol aj ten druhý, presadila som ho , okolo Februára, lebo tá veľká cibuľa už nemala miesto, a opatrne som oddelila aj tú maličkú dcérsku. Takže mám teraz dva kvetináče. Veľká cibuľa má 5 krásnych listov, a malá len 2. Celé leto boli na balkóne, teraz keď už je zima, dala som ich dnu. Majú taký polotieň. S listami sa ešte nič nedeje. Ako mám postupovať ďalej, aby mi kvitli? Niekto mi dokonca povedal, že by som mala odrezať listy, aby mi okolo Vianoc vzišla stonka, ale to sa mi zdá byť dosť drastické. Ani neviem, o aký druh ide. Je krásna krvavo červená a mala 5 kvetov. Tak prosí o pomoc, ďakujem :-)

24

Re: Zazimování hvězdníků

Ahoj Natálie! Vítám tě mezi námi - milovníky amek  an an an
Moje jsou taky ještě zelené, ale už je nezalévám .Tak,že když je máš v květináčích, měla bys je také přestat zalévat. Jak je budeš zimovat? Předpokládám, že v květináčích ,a přesazovat do nové zeminy až při rašení.Tak že teď jen čekej až zavadnou. Listy taky neseřezávám ,ony nakonec zvadnou a uschnou.Seřezáním se cibule zbytečně ochuzuje o výživu.Ale loni ani všechny neuschly a tak odcházely postupně až během zimování a taky se nic nestalo.Já zimuji bez květináčů - mám už jich moc a jinak to neuskladním.
Místo, kde je máš je zatím si myslím dobré.Já je budu mít počítám venku tak ještě měsíc. Zatím jen chystám na zimu semenáčky.

25

Re: Zazimování hvězdníků

Natali, vítám na fóru. Velkou cibulku přestaň zalévat a nech listy zaschnout bez ořezávání. Umísti jí do chladné místnosti s teplotou mezi 8 až 15 stupni.
Malou cibulku nech na světlém okně a pokračuj v zalévání, ale s rozumem aby nezačala hnít.
Malé cibulky se první dva roky nezimují. Přeji úspěšné pěstování a když si nebudeš vědět rady, napiš do fóra, určitě někdo pomůže jak dál.

eda

26

Re: Zazimování hvězdníků

Než jsem to dopsal, tak mě Karen předběhla.

eda

27 Naposledy upravil: karelex (27-09-2010 14:41:51)

Re: Zazimování hvězdníků

a to je dobře, protože já zapoměla na tu maličkou ještě že jsi na to upozornil an an
nemám se všude tak cpát protože se potom ukáže že na to nemám!! ab ab ab

28

Re: Zazimování hvězdníků

Natali vítej. ag  ag

Edo,Karen vy jste rychlíci  ab    ab

29

Re: Zazimování hvězdníků

Vítej Natali mezi náma  ab

30

Re: Zazimování hvězdníků

Helenka, zatiaľ ich nieje až tak moc čo som ti poslal. ab  Ďalšie sú ešte v petkách a čakajú na presadenie. Len nemám kedy, iba cez víkend a keď prší tak nič. :lol:

... a vítam budúceho pestovateľa amiek Natali.