1

Téma: Rozřezání cibule na dílky

Po napadení hvězdníku cibulovkou narcisovou jsem cibuli hvězdníku Fairytale rozřezal na 4 díly. Po důkladném očištění všeho shnilého  jsem dílky ponořil na 1h do 0.4% roztoku Previcuru. Po osušení jsem na podpučí použil prášek na stimulaci kořenů R AS-1. Zasadil do vlhkého řízkovacího substrátu a na přikrytí použil rozříznutou 2l pet láhev. Rostlinku jsem umístil do stínu při teplotě kolem 23 stupňů (nesmí být na slunci). Přibližně jednou za 5-7 dní jsem použil na cibuli postřik 0.15% roztok Previcuru, který se může použít i na zalití. Substrát ale  nesmí být příliš přemokřený. Výsledek po třech týdnech na fotografii.
http://www.hippeastrum.wz.cz/foto/50-5-fairytale-forum.jpg

eda

2

Re: Rozřezání cibule na dílky

Edo, to je paráda, jak vidno, dá se zachránit téměř všechno!

3 Naposledy upravil: JitkaU2 (11-03-2010 18:56:19)

Re: Rozřezání cibule na dílky

komule napsal:

Edo, to je paráda, jak vidno, dá se zachránit téměř všechno!

Taky jsem rozřezala jednu cibuli a taky jsou ty řezné plochy úplně červené...tak doufám, že mi aspoň něco z toho vyroste  :rolleyes:  Edo, tahle fotka mi dává naději.

4

Re: Rozřezání cibule na dílky

Ahoj Jitko, lepší se zachraňují cibulky, které jsou jen poškozené, ale nejsou nemocné. Cibulovka narcisová vykouše vnitřek, ale po vyčištění jsou zbytky cibule zdravé a dobře se ujímají. S červenou spálou to je horší, není pořádně vidět co je zdravé a co nemocné.
Vždycky to za záchranu stojí, a tak držím palce.

eda

5

Re: Rozřezání cibule na dílky

Edo palec nahoru  an

6

Re: Rozřezání cibule na dílky

Karen, mám dotaz - jak jsi před časem taky rozřezávala nějakou cibuli na dílky (zbytky cibule)- je to už delší čas - jak to vypadá? Děje se Ti tam už něco?

7

Re: Rozřezání cibule na dílky

J8 jsem měla dva pokusy. V prvním se jednalo o hnilobu a z cibule mi zůstalovelmi málo, - proužky široké jen tak 1 cm .Sice na každém byl kousek podpučí, ale do dneška nic. Část jich už odumřelo, číst tam pořád je, ale už mám chuť to vyhodit. V druhém případě šlo o cibuli ani ne tak zhilou (místy už byla) ale hlavně prolezlou spálou. Vykrájela jsem a vyhodila vše co bylo viditelně červený. Tady mi zbylo o dost víc tak skoro 1/4 ale byl v týhle části i květ a tak tam zbyla po něm díra.Přesto, že to bylo důkladně vykrájené a ošetřené v lázni  do tří dnů vše zrudlo .Tak si myslím, že to je taky ne nic. Z téhle jsem k první skupině přidala malinkou nevyzrálou cibulku a i ta červená. Tak asi nic.

8

Re: Rozřezání cibule na dílky

karelex napsal:

J8 jsem měla dva pokusy. V prvním se jednalo o hnilobu a z cibule mi zůstalovelmi málo, - proužky široké jen tak 1 cm .Sice na každém byl kousek podpučí, ale do dneška nic. Část jich už odumřelo, číst tam pořád je, ale už mám chuť to vyhodit. V druhém případě šlo o cibuli ani ne tak zhilou (místy už byla) ale hlavně prolezlou spálou. Vykrájela jsem a vyhodila vše co bylo viditelně červený. Tady mi zbylo o dost víc tak skoro 1/4 ale byl v týhle části i květ a tak tam zbyla po něm díra.Přesto, že to bylo důkladně vykrájené a ošetřené v lázni  do tří dnů vše zrudlo .Tak si myslím, že to je taky ne nic. Z téhle jsem k první skupině přidala malinkou nevyzrálou cibulku a i ta červená. Tak asi nic.

No mně právě taky úplně všechno zrudlo. Tak mám z toho takovej divnej pocit....

9

Re: Rozřezání cibule na dílky

Před vánoci jsem také musela jednu cibulku rozřezat. Hníla uvnitř. Nezbylo z ní téměř nic. Ale zkusila jsem zasadit co se dalo. Vlastně to byly vždy tak 3 vrstvy a cca osminka z cibule. Měla jsem takhle 3 kusy. Zbytek jsem musela vyhodit.Všechno po rozkrájení zrudlo!!!. Dala se mi do nich plíseň, ale nevzdávala jsem to. Použila jsem previcur.Pak jsem raději odkryla i igelit, kterým jsem je zprvu přikryla. Nakonec zbyla mi jen jedna část a včera koukám - mezi 2 šupinama se objevila minicibulička a už má i lísteček!!! A je pěkně zelená. Myslím si že ta červená barva je po tom rozkrájení!  an  Takže to určitě nevzdávejte. Až budu doma - pošlu fotku.....

10

Re: Rozřezání cibule na dílky

Andi, tak to ti blahopřeji  an  Já mám taky pár nasázených kousků, ale taky bojuju s plísní, nevzdávám to, ale nevím nevím  ac  Snad se mi taky podaří něco zachránit jako tobě  an

11

Re: Rozřezání cibule na dílky

Zdravím všechny zachránce cibulek , já k vám patřím též. Asi před 3-4 týdny jsem rozřezala 2 cibulky napadené narc. mouchou. Dělalo se to celkem dobře , vymáčela jsem je v previcuru a zasadila do substrátu na množení rostlin a ještě jsem to zalila previcurem. Dala jsem igelit a v něm mám několil malách dírek , Z dílků jedné cibule mi  raší 2 cibulky a lístek se objevil i trochu dále od cibule, z dílků druhé cibule mi raší 1 mezi vrstvami a 1 je přidaná z boku. Pokoušela jsem se zasadit také 1 cibulličku bez kořínků - namočila jsem ji do přáškového stimulátoru a zasadila. 3 týdny to vypadalo nadějně ale nyní jí začal zasychat konec listu , Tak nevím , počkám. Také i mě zčervenaly kousky cibulí ale myslím , že je to tím previcurem.  Myška

12

Re: Rozřezání cibule na dílky

Napsala jsem svůj příspěvek do nemocnice, a teď koukám ,že to spíš potřilo semka.Tak se omlouvám příště se polepším.  :lol:   :lol:

13

Re: Rozřezání cibule na dílky

http://sklad.obrazku.cz/t356929_Snmek011.jpg  http://sklad.obrazku.cz/t356930_Snmek012.jpg  http://sklad.obrazku.cz/t356931_Snmek081.jpg  http://sklad.obrazku.cz/t356932_Snmek013.jpg

Na prvních dvou snímcích je Double Roma vykrájená byla 8.3. a 16.3. už měla kořeny a seděla  pevně.Cibulku ale zatím nevidět ani se nezdá že by rostla nějak jinak. V truhlíku mám nařízkovanou Royal Red od 5.2. a  15.3. jsem zjistila ,že řízky mají kořínky .Cibulku jsem neviděla ,až koncek března se něco začalo bělat a dneska již jsem si jistá, že první cibulička tam je.
Tak jediné s čím jsem neuspěla je poslední fotka. .Koupená byla 29.1. a už se to jen horšilo, poslední čistění proběhlo 1.3. a myslím že z ní už nic nebude.

14

Re: Rozřezání cibule na dílky

Karen ty mičurinko jsi dobrá je vidět že víš co děláš an  an  :cool:  :cool:

15

Re: Rozřezání cibule na dílky

Jo pokusy   ab   ab   ab

16

Re: Rozřezání cibule na dílky

pokus nepokus ale daří se  an a to je podstatný ab  ab  ab

17

Re: Rozřezání cibule na dílky

Karen vydrž dokud je zelená pořád má naději.Mě dvě taky tak stávkovali u jedné leze prostředkem lístek a ta druhá pořád nic.

18

Re: Rozřezání cibule na dílky

Karen,není na té Double Roma plíseň ??

19

Re: Rozřezání cibule na dílky

Já jí ještě šanci dávám ale už hodně proschla.  an

20 Naposledy upravil: Macek (04-04-2010 16:01:54)

Re: Rozřezání cibule na dílky

http://sklad.obrazku.cz/t357004_SNMEK04.JPG
Dovolila jsem si tam na ni namířit šipečky  ad
Dej jí šanci,něco se s ní děje,to je vidět.Já bych ji nechala pár dnů odkrytou... an

21

Re: Rozřezání cibule na dílky

Marci tak jo já ji nechám odkrytou plíseň nemá , pořád ji zkoumám pupou něco bílého je i v prostředku(tam byl původně květ a ten zbytek stvolu se mi zdá že se zvětšuje.,ale jápendrek vidí i s lupou .Ale já o ní neměla strach je dobře zakořeněná tak jí nechávám čas. Ta co si myslím že je marná je ten drobek vedle, na snímku co jsi zašipkovala je to u kraje na levo .Ten nedělá nic .

Heli ale strach mám o tu od tebe, napřed vypadala dobře a pak začala žloutnout  lístek už zvadl docela. Co myslíš mám ji vyndat?. Kořínek tam nebyl , když došla ,cibulička je ještě stále zelená .Nevím co s ní.
http://sklad.obrazku.cz/t357011_Snmek014.jpg

22

Re: Rozřezání cibule na dílky

Karen já ji trhala od cibule.tak nevím ,pokud se pokus nezdaří pošlu ti napodzim druhou.

23

Re: Rozřezání cibule na dílky

Včera mi začal žloutnout lístek u cibulky . zjistila jsem , že nemá kořínky.Cibulka vypadá dobře , ale bez kořínků neořežije. Totéž je na cibulce u druhé rozřezané cibule. Má listy asi 25 cm/2/ a nyní začli vadnout. Obě cibulky jsou v zemině . Pokuím se je znovu namočit do stimulátoru a dám je znovu do země.       
                                                              Myška

24

Re: Rozřezání cibule na dílky

Taky jsem to tak měla .Myško hodně dlouho trvá než znovu začne růst.Klidně i měsíc.Teď už snad bude teplo,tak by to mohlo trvat kratší dobu.

25

Re: Rozřezání cibule na dílky

Já je každý den sleduji a budu dál. Vytrvalost prý přináší růže , tak mě třeba pomůže vypěstovat tyhle cibulky.
                                                                             Myška

26

Re: Rozřezání cibule na dílky

Helenko!!!
Zapoměla jsem ti říct jak to vypadá s malou cibulkou od tebe. Nakonec jsem ji vyndala, oddělala odumřelý list očistila a namočila do živé vody. Nechala jsem ji v ní plavat ale 2 hod a pak zasadila. Druhý den jsem ji znovu vyndala abych ji ukázala komusi kdo tu byl a ona měla od včera kořínek. Všecko jsem to nafotila  tady se koukni  http://karelex1.rajce.idnes.cz/31a_Amar … ifovah.jpg
Zatím je pořád ještě pod petkou ale nic se neděje. ,Ale věřím že vyrazí lísteček.  an   an

27

Re: Rozřezání cibule na dílky

Karen blbec se ptá ab  ab co je to ta živá voda už poněkolikáté se oní zmiňuješ pouč mě ab  ab  ab

28

Re: Rozřezání cibule na dílky

No živá voda,mrtvá voda.Tys nekoukala na Kočičího prince   ab  ab  ab  ae

29

Re: Rozřezání cibule na dílky

Ten můj němec mě drtí on mi občas sedí na kabelu ab  ab

30

Re: Rozřezání cibule na dílky

To nebude on,Karen Ti to jistě ráda vysvětlí  an  an  an
Ale já si myslím,že je to to samé ....... ab