31 Naposledy upravil: karelex (11-08-2018 10:47:19)

Re: Přihnojování, substrát

Chci se s vámi podělit o pro mne novou zkušenost pokut jde o přihnojování.  Po celou dobu co tyto krásné rostliny pěstuji jsem používala na přihnojení výhradně jen Cererit. Letos na jaře  mi manžel přinesl omylem místo stimulátoru růstu (na podpučí a kořínky při sázení nových cibulek)  toto tekuté hnojivo . Prodavačka mu jej dala s ujištěním že je to po samé taky na zakořenění.
http://img.janforman.com/th/004201802...f1ch.jpg

Mně teda bylo jasný že to tak není, ale říkala jsem si že to vyzkouším a od začátku letnění jsem jej používala.
Před nějakou dobou jsem začala mít pochybnost jestli jsem neudělala chybu, pořád se mi zdálo, že letos mi jaksi ty amarylky od května co jsem je dala ven nijak moc neprospívají. Ale před 2 -3 týdny  mě napadlo kouknout se na fotku loňských rostlin ze stejné doby a to jsem si teprve uvědomila že tomu tak skutečně je. Prostě jim letos jaksi nerostou nové listy, ale proč tomu tak je??
Přikládám pro srovnání loňskou a letošní fotku 

http://img.janforman.com/th/B201800000..vertob44.jpg

Po tomto zjištění jsem okamžitě to tekuté hnojivo vyměnila zase za Cererit. Nyní je to tak 2-3-týdny co jsem se k Cereritu vrátila.   No a dneska jsem si všimla že u některých těch silnějších amarylek začínají vyrážet ve střevu mezi zbytky starých listů nové. Tak jsem je prohlížela podrobněji a prsty roztáhla ty staré, listy abych měla jistotu že skutečně tam ty nové listy začínají růst a kolik jich tam vyráží. No a právě v tomto okamžiku jsem narazila na  poupě. Bez toho rozhrnování bych si toho poupěte ještě ani nevšimla. Jde o Exotic star. loni kupovaná nová cibule. v listopadu. Od prosince,  kdy začala kvést kvetlá až do února.  Tak jsem moc zvědavá jak moc pokvete. Posledně měla 3  květní stvoly.

http://img.janforman.com/th/029201700...stvol25cmkvet12x10cmodfafluwel.com725Eeb5d.JPG  http://img.janforman.com/th/029201811...e9nz.JPG

32

Re: Přihnojování, substrát

Karen také nemám dobrou zkušenost s univerzálním hnojivem, přihnojuji každý týden kristalonem plod a květ a nedám na něj dopustit jsem s ním velice spokojená a letos bych řekla, že mám amky hodně bohatě olistěné oproti jiným letům a pořád vyhání nové listy, ale květ jsem u žádné neviděla, tak to ti blahopřeji a ještě ti pokvete taková krasavice  bp

33

Re: Přihnojování, substrát

Na cererit jsem také koukala, ale nemám s ním žádné zkušenosti jak ho používáš?

34

Re: Přihnojování, substrát

Přez léto na dvorku mám postavené květináče s amkama na společných podtácích .Víc se mi jich tak tam vejde. Na ten podtác nasypu jen tak od oka Cererit. a zalévám spodem . Cererit se postupně rozpouští a rostliny jej odčero0ávají podle potřeby. Připadalo mně to lepší nežli jej dávat  na povrch kolem cibule (dávkovala jsem lžičku na květináč.). V době kdy byly květiny na zahradě a  kropila jsem je vodou z hadice stávalo se mi, že ten Cererit se nestačir dost rychle vztřebat  a na slunci na zemině udělal krustu. Proto mi přijde lepší dávat jej na podmisku.  Nyní jsem jej ale zase přidala vrchem aby se dávka rychleji  vztřebala  ale hlavně abych měla jistotu že tu dávku skutečně rostlina dostala. Později jej zase budu dávat do zálivky na podtácky.

35 Naposledy upravil: vosička (11-08-2018 16:11:53)

Re: Přihnojování, substrát

Děvčata, také přihnojuji Cereritem (podle Karen). Mám jej rozpuštěný a na velkou PETku dávám asi lžíci roztoku. Poslední dobou se mi zdá, že uprostřed vyráží nové listy. Jsou ale i některé menší cibule, co neraší vůbec. Nevím, co s nimi udělám, až nastane doba zimování. Asi půjdou na kompost.

http://img.janforman.com/th/IMG50086n0h.JPG http://img.janforman.com/th/IMG5009hf0j.JPG http://img.janforman.com/th/IMG5012ay0w.JPG

Při každé zálivce cibule obhlížím, jestli nenajdu nějaké poupě a ono - nic!

36

Re: Přihnojování, substrát

No teda máš je nádherně olistěné  a s tím roztokem Cereritu to vypadá jako dobrý nápad. Asi to vyzkouším. Já mám nyní v každém květináči viditelný zbytek nerozpuštěných granulek Cereritu  a ještě se asi načekám nežli to zmizí. Taky si říkám že když už jsem to tak s tím hnojivem zvorala jestli to ještě do zimování vůbec stihnout se olistit. Jinak vůbec neolistěná mám já jen jednu cibuli dospělého Papilka  a pak 3 dceřiné maličké cibulky také Papilka.  Tak nevím dřívější Papilio které jsem měla normálně zůstávalo v létě olistěné ...no uvidím co to udělá až přijde podzim.

37

Re: Přihnojování, substrát

Mám Cererit rozpuštěný (silný roztok) v té modré PETce od původního tekutého hnojiva. Velkou PETku (1,5 - 2 litry) s vodou si nechávám "skoro" plnou vody tak, aby se mi tam fakt vešla jen lžíce tohoto rozpuštěného hnojiva (s tím vždy zatřepu, přece jen se časem usazuje). Dělám to tak proto, abych si amkám nespálila kořeny přehnojením jako jsem to udělala loni...

Ještě kontrolní otázka - Hnojíme ještě celý srpen a v září pomalu přestáváme nebo ještě hnojíme i v září?

38

Re: Přihnojování, substrát

Vosičko máš je opravdu krásně olistěné, také jsem chtěla udělat fotku, ale došly baterky musela jsem je dát na nabíječku, tak až navečer až budu zalévat. Měla jsem také jednu cibuli která nechtěla vůbec vyrašit, tak jsem jí hodně, ale opravdu hodně zasypala skořicí úplně celou i krček, říkala jsem si mám jí vyhodit hned a nebo to zkusím co to udělá a představte si začala vyrážet už raší třetí list.
Já hnojím i zalévám do konce srpna, potom už jsem nechávala pozvolna usychat, ale letos vůbec nevím, když je pořád takové horko a stále horka hlásí, aby jsme tu neměli léto celý rok  ag  opravdu nevím.

39

Re: Přihnojování, substrát

Dobře, takže uvidíme hlavně podle počasí. Já jen abyste do mě "kopli", abych už je pomalu připravovala na zimování.
Jinak mám opravdu raději léto než zimu. Jen kdyby občas zapršelo, ale mírně a vytrvale. V zimě musím dbát, abych sebou někde nelupla a něco si zase nepochroumala...
be  ag

40 Naposledy upravil: Onka (12-08-2018 17:07:59)

Re: Přihnojování, substrát

Thttp://img.janforman.com/th/1004749bg14.JPG http://img.janforman.com/th/1004750xjyo.JPG http://img.janforman.com/th/1004753niz4.JPG
Tak jsem je vyfotila ab

41

Re: Přihnojování, substrát

Moc pěkné amky, pěkné listy a nádherné zdravé cibule. Mají se u tebe jako na výstavě. Moje jsou jako v džungli! bf

42

Re: Přihnojování, substrát

Krása  k tomu není co dodat. ab

43

Re: Přihnojování, substrát

Děvčata málo místa, balkon je úzký a ještě se musí vejít prádlo, tak je mám pouze na jedné straně při zábradlí a nejde tam to prudké slunce jinak už byly spálené, loni jsem si koupila ten stojan jsem za něj moc ráda, tam se jich panečku vejde jinak už bych je neměla kam dávat.
Vosičko, džungle ne džungle hlavně že se jim daří a to se daří to jde vidět na první pohled.

44

Re: Přihnojování, substrát

Pěkné to máte, ženy.

45

Re: Přihnojování, substrát

Potřebuji se poradit. Loni jsem poslala manžela aby mi v obchodě koupil  na koupání cibulí Merpan. Místo něj mi přinesl tekuté hnojivo  - je na obrázku  ten Merpan mu řekli že se již nedělá a dali mu tohle.
https://img.janforman.com/th/004201802...48lg.jpg
Já  jsem si říkala že když je na kytky..........no prostě jsem jej použila  a byla to chyba. Rostliny místo aby rostly tak usínaly, mladší semenáče uhynuly....Když mi to došlo  vrátila jsem se k Cereritu, ale už jsem to moc nezachránila. Přežily jen dospělé velké cibule ale málo se vykrmily  tak asi letos jich moc nepokvete.
Letos se celá situace opakovala. Místo Merpanu mu dali Sulku.
https://img.janforman.com/th/Sulkarqck.JPG
Na amarylky to již nedám, ale nevíte někdo na co je to dobrý. ?? Je tam napsaný  že jde o anorganické půdní hnojivo s obsahem síry.
Po loňské zkušenosti  to asi jen vyhodím  ac ac ac

46 Naposledy upravil: Anor (21-03-2019 07:50:11)

Re: Přihnojování, substrát

Karen, kam to ten tvůj muž chodí nakupovat?  ab Podle netu je to hnojivo na zeleninu typu brokolice, zelí a kapusty. Je to dobré na doplnění síry v půdě. V popisu se píše, že: "...díky obsahu polysulfidické síry potlačuje výskyt původců houbových chorob (hlavně padlí) a zároveň omezuje výskyt některých živočišných škůdců (háďátka)."
Jinde se zas píše, že sulka je nejpoužívanější prostředek k moření česneku a cibule. Přípravek je určen k ochraně rostlin proti kadeřavosti broskvoně, hálčivci a vlnovníku révovému, postřik na přezimující škůdce.
No na amky bych to nedávala, nevypadá to jako něco, co by se mělo dávat do květináče. Ale přihnojit tím záhon se zelím, s mrkví nebo s něčím podobným na zahrádce by asi nemuselo vadit.

Popis produktu

Sulka je nejpoužívanější prostředek k moření česneku a cibule. Přípravek je určen k ochraně rostlin proti kadeřavosti broskvoně, hálčivci a vlnovníku révovému, postřik na přezimující škůdce.

Obsah: polysulfidická síra 19 %, dusík 3 %, draslík 14 %, vápník 2 %

Sulka je kapalný sirný koncentrát s obsahem bezchloridového draslíku a dusíku, určený jak na hnojení půdy, tak současně jako ochrana rostilin proti houbovým chorobám - padlí, plísni, ale také živočišným škůdcům, k moření česneku atd. .

Nejkoncentrovanější zdroj síry v čiré roztokové formě.

Obsah: Polysulfidická síra 19 %

Registrované použití postřiku Sulka:

    Réva vinná: hálčivec révový, vlnovník révový: 4–5 %, tj. 200–250 ml na 5 l vody, před rašením nebo na počátku rašení
    Broskvoň: kadeřavost listů broskvoně: 4–5 %, tj. 200–250 ml na 5 l vody, při nalévání pupenů (neaplikovat při rašení)
    Ovocné stromy: přezimující škůdci: 50-60 ml/ 5 l vody, před a při rašení
    Moření česneku a cibule: 40 ml na 1 l vody (4% roztok) po dobu 6-12 hodin. Proti háďátku zhoubnému má slabší účinek.

Hnojení zálivkou min. 14 dní před výsadbou.

    Brambory: 10-12 ml/10 l vody
    Košťáloviny, cibule: 10-15 ml/10 l vody
    Obiloviny: 8-10 ml/10 l vody
    Olejniny: 12-14 ml/ 10 l vody

Optimální aplikace při teplotě do 20 °C.

47 Naposledy upravil: vosička (21-03-2019 13:58:44)

Re: Přihnojování, substrát

Sulky je nejspíš víc druhů. Osobně ji používám na moření česneku a jako postřik na broskvoně, dokud neraší.
Až vystěhuju cibule na balkon, budu je přihnojovat cereritem, kristalonem a ještě tu mám Vitality komplex. Tak to budu střídat.

Oprava: Znovu koukám do tvého příspěvku, že ses vlastně na hnojení neptala. Ale našla jsem ten Merpan v nabídce:

https://agromanualshop.cz/cz-detail-141 … 5-20g.html   (docela až dole)

48

Re: Přihnojování, substrát

Merpan mi koupila Zuzka již v Brně. Kdysi dávno mi jej tady někdo poradil že zabírá i na spálu. Už bych si to nepamatovala , ale mám to napsané na krabičce.  No a ještě tohle. Vždy jsem se při koupeli cibulí snažila držet krček nad roztokem, ale tentokrát jsem měla cibuli která měla v krčku hnijící konec květního stvolu. Vydlabala jsem co šlo a vznikla tam díra tak na šířku 1 cm.  A tak jsem si říkala že to stejně asi k ničemu nebude a tak jsem tu díru naplnila roztokem Merpanu taky. Ještě jsem ji během koupele ale 2x  doplnila. Teprve na sušení jsem vylila co v ní zbylo. Včera jsem se koukala na již zasazenou cibuli, že díra se uplně zatáhla. Nechtělo se mi tomu věřit, ale je to fakt. Nyní není vůbec poznat že jsem prostředek cibule měla vydlabaný. Není vyhráno  ale nyní to vypadá mnohem víc nadějně.

49

Re: Přihnojování, substrát

Kájo, díky za radu. Mám ve sklepě pár "podezřelých" cibulí. Pořád je lepší něco vyzkoušet, než koukat, jak cibule hyne! br

50

Re: Přihnojování, substrát

TAk už zase mám jakousi novinku.  Měl někdo z vás  Cererit s guanem????  Vidím to poprve. Včera mi jej přinesla dcera je to stejný sáček ale ti guano je do granulí přidané sušené  a na pohled jsou nyní granule tmavé.  Je to i s tím guanem vhodné???

51

Re: Přihnojování, substrát

Používám Cererit Hobby je také s guanem a ještě s mořskými řasami, je tekutý. Vypadá to zatím dobře. Má vyrovnaný podíl NPK 5+5+5, pro amarylky dobré.

eda

52

Re: Přihnojování, substrát

Edo  moc dík. Už jsem měla strach že zase budu mít průšvih. Už jsem jej šla použít.  Teda poslední dobou jsem Cererit dávala rozpustit do konvičky  a pak s tím roztokem zalila. Tento s guanem musím říct  že zrovna nevoní. Protože mám kytky v pokoji  zrovna pěkně mi to tu nevonělo, ale to přežiji  a vyvětrám. Snad to za nějaký čas zmizí. Jen když to bude amkám chutnat.