1

Téma: Virové onemocnění hvězdníku

Autor článku provádí pokusy s vyléčením hvězdníků postižených virusem.
http://cubits.org/hippis/articles/view/945/
Cibule ohřívá na teplotu 43 stupňů po dobu jedné hodiny a druhým pokusem na 48 stupňu na 1h 20 min.

eda

2

Re: Virové onemocnění hvězdníku

skoda, ze ,mi nesla prelozit tato stranka :_(
jinak by to ctelo overit v laboratori zda tomu tak skutecne je, ale moc tomu ja osobne neverim  :lol:

3

Re: Virové onemocnění hvězdníku

Je to zaujímavé a veľmi fandím tomuto pánovi v jeho pokusoch. Bolo by skvelé získať obranu resp. liečenie voči viróze.  an

4

Re: Virové onemocnění hvězdníku

to je úžasný pokus! bohužel pro mě  je výroba takovéhoto zařízení španělskou vesnicí  ab . pochopila jsem to dobře, že to teplo v bedně vyráběl stowattovou žárovkou? nějak jsem se mezi těmi "žárovkami" ztrácela  ab   ab  a výslednou teplotu měřil uvnitř největší (obětované) cibule teploměrem na pečení masa? každopádně veliké ocenění za takovéto experimenty, zvlášť, pokud přinesou výsledky!

5

Re: Virové onemocnění hvězdníku

možná by se dala k tomuto účelu použít elktryïcká líheň na vejce.  Já mám doma dělanou a vytápí ji právě ta žárovka.Ovšem žádnej teploměr na maso nemám,ani jsem o něm neslyšela.Jo a žárovkyjsou jen 25-30

6 Naposledy upravil: Pavel (30-07-2011 17:35:53)

Re: Virové onemocnění hvězdníku

Tak mám ďalšie cibuľky s touto nemocou.  ac  Prvé dve boli kupované v marketoch tu u nás a v ich prípade som bol nekompromisný - putovali do odpadkového koša. Nakoľko sa jednalo o bežnejšie odrody ani mi to tak nevadilo.
Avšak tentokrát sa jedná o tri cibuľky H.reticulatum. Už sa mi nezdali dávnejšie, ale až teraz sa naplno vyfarbili listy. Je to absolutne jasná viróza. Čítal som že veľa kupovaných cibuliek z Thajska je takto napadnutých. No čo už. V ich prípade urobím výnimku a dám im ešte šancu. Aspoň vyskúšam hore popisovanú metódu so zahriatím jadra  cibuľky na 48 stupňov na 1h 20 min. Som zvedavý na výsledok. Pokus budem však vykonávať až na jeseň, keď cibuľky budú po vegetačnom období. Samozrejme o všetkom neskôr podám správu.  an
http://img.janforman.com/th/viroza1u8rz.jpg http://img.janforman.com/th/viroza249xr.jpg

7

Re: Virové onemocnění hvězdníku

no je to bohuzel Pavle tak, viroza ac  rozhodne je lepsi vyhodit par cibuli nez potom celou sbirku

8

Re: Virové onemocnění hvězdníku

Pavle, určitě vyzkoušej metodu zahřátí cibule. Jsem nesmírně zvědav na výsledek. Mám asi čtyři cibule také pravděpodobně napadené virozou, ale jsou pro jistotu úplně odděleně. Listy mají jen částečný náznak nemoci.

eda

9

Re: Virové onemocnění hvězdníku

Nejprve je nutné zkontrolovat - a virus je?
Vezměte merlík (Chenopodium), zasít do hrnce. Nakazit, že šťáva z listů rostliny a po chvíli uvidíte - pokud se jedná o virus, bude běžné příznaky.
Teplota 48 stupňů. virus není zabít, ale jen pozdržet jeho šíření za chvíli.
Bohužel ...

10

Re: Virové onemocnění hvězdníku

Oliq, jestli tvůj návod na zkoušku virového onemocnění hvězdníku funguje, tak je to skvělá zpráva. Budu muset vyzkoušet. Pavle co ty na to? Neuděláš také pokus. Ještě jak je ověření spolehlivé.

eda

11

Re: Virové onemocnění hvězdníku

eda,
Údaje o listy mohou být z různých důvodů: škůdci, choroby, slunce, hnojivo, teplota a další.
Сhenopodium používané ve výzkumných laboratořích jako test rostlina indikator vůči virové infekci.

12

Re: Virové onemocnění hvězdníku

Neviem či som to správne pochopil : zasadiť merlík do kvetináča, a potrieť ho šťavou z nakazených listov? Ak to viróza je, tak aj merlík po chvíli bude mať tieto príznaky onemocnenia?
Edo - určite vyskúšam. Som sám zvedavý. Len musím pohľadať ten merlík (Chenopodium)

13 Naposledy upravil: Oliq (01-08-2011 02:08:39)

Re: Virové onemocnění hvězdníku

No nevim jak mam mluvit? Nejobycejny plevel lebeda? co ste plevite. Zasadit do truhliku a poskarbat list a nalozit džus, stavu od
hipeastra. Pak počkat - ať už zjevné příznaky viru nebo ne. Тo ne 1 den, bude muset počkat týden nebo dva.
eda,
proc take hlboke výzkumý, to ne je nutne. Prakticky to co jsem napsal - dosta.
Já sám Sc.D. (biologia)  an  ab

14

Re: Virové onemocnění hvězdníku

Edo, Oliq - ďakujem za vysvetlenie, vyskúšam keď bude trocha času.  ab

15

Re: Virové onemocnění hvězdníku

Oliq, článek jsem smazal. Tvoje vysvětlení, úplně stačí, děkuji.

eda

16 Naposledy upravil: Pavel (01-08-2011 18:42:13)

Re: Virové onemocnění hvězdníku

Tak som si dnes presadil Merlík do kvetináča. Dám mu pár dní na zotavenie,  ab  a potom ho skúsim nakaziť virozou.  ab  Uvidíme čo na to povie. Oliq - diky za podrobnejšie vysvetlenie.  an

17 Naposledy upravil: karelex (14-08-2011 16:06:56)

Re: Virové onemocnění hvězdníku

Obrátila se na mne s dotazem kamarádka co se stalo jejímu hvězdníku  a jestli je to nemoc ,zda se nemohou nakazit ostatní květiny. Má převážně orchidky.

Amka byla na verandě přesazená do truhlíku. Teď že ji musela vrátit do květináče  a přitom si všimla flekatých listů.

Mohla by to být taky ta viroza?
http://img.janforman.com/th/P8140120x0dm.jpg  http://img.janforman.com/th/P8140121lij0.jpg

Zapoměla jsem dodat, že má jen jednu rostlinu  an

18

Re: Virové onemocnění hvězdníku

Karen, myslím si, že to viroza je, ale ať se vyjádří ještě ostatní.

eda

19

Re: Virové onemocnění hvězdníku

Karen, vypadá to na virozu, bohužiaľ.

20

Re: Virové onemocnění hvězdníku

Lidičky,měl jsem takto loni postižené cca 4 rostliny,fleky na listech stejného rozsahu a letos není po flecích ani památky.Zato letos mi stejným způsobem zflekatělo Mambo na všech listech při přesunu ven a další nově rostlé listy jsou již ok.Takže s tou virózou bych tak nespěchal.A to se snažím rostliny taky pro jistotu izolovat.

21

Re: Virové onemocnění hvězdníku

... a Karen, viroza, čo som aspoň čítal sa môže prenášať aj na iné rastliny. Nemám nejako naštudovanú problematiku o viroze, ale asi by som to riešil zlikvidovaním rastliny, substrátu aj s kvetináčom v ktorom bola zasadená. Pre istotu.

22

Re: Virové onemocnění hvězdníku

Jinak tyto problémy s listy mohou nastat i v důsledku přehnojení či nesprávného hnojení,někdy i vlivem škůdců.

23

Re: Virové onemocnění hvězdníku

jj, Jirko môže mať a možno aj má pravdu. Mne sa to tiež stalo. Ale zase "postihnutá rastlina" nemala tak výrazné fľaky ako má na fotke Karen. Ja teda neviem...
Sám som urobil pokus s merlíkom a zatiaľ sa na merlíku nič neprejavilo - je to však ešte len týždeň.

24

Re: Virové onemocnění hvězdníku

take si myslim, ze to viroza je
pokud porostou rostliny ve vyhnojene zemi, viroza se tak neprojevuje a nemusi byt tedy patrna! - proto nekdy je videt a dalsi rok nikoliv

25 Naposledy upravil: karelex (14-08-2011 20:21:31)

Re: Virové onemocnění hvězdníku

tak že většina se vás domnívá že to viroza je,ale na 100% to není. Tak ještě jaká je pravděpodobnost, že to chytí -   kdyby to skutečně bylo - i ta orchydej??

26

Re: Virové onemocnění hvězdníku

http://img.janforman.com/th/DSCF7825zeni.JPG
našla jsem 2 hvězdníky je to viroza??? ac

27

Re: Virové onemocnění hvězdníku

odhaduju, ze to je..ovsem take ve mne hlodá pocit do jake miry by podobne listy mohly patrit i posatym listum od skudcu...

28

Re: Virové onemocnění hvězdníku

Na listech nic nebylo a jsou pevné a čisté jen ta barevnost.Cibule jsou taky v pořádku .Díry po mouše taky nic. :cool:

29

Re: Virové onemocnění hvězdníku

takze kdyz ani svilusky ci trasnenky tak to viroza bude  :lol:

30

Re: Virové onemocnění hvězdníku

ac  ac  ac  ac