1

Téma: Ukončení zálivky, odstranění listů

Chci se zeptat kdy budete končit se zálivkou a necháte rostlinky odpočívat.Ivan

2

Re: Ukončení zálivky, odstranění listů

ja je asi dnes vyjmu ze zeme, protoze se bude asi dost kazit pocasi...hl.co se tyce oblacnosti....a deste

3

Re: Ukončení zálivky, odstranění listů

Od 15 září omezuji zalévání. Nechávám amarylky přibližně do 10 října venku (pod střechou), ale musí se hlídat noční teplota.  Potom již nezalévám. Pokusně se chystám vyzkoušet u hvězdníků, kterým ještě rostou nové listy, přenést do tepla a prodloužit jim o trochu čas vegetace.

eda

4

Re: Ukončení zálivky, odstranění listů

no,práve som sa chcela na vás obrátiť zo žiadosťou,tie moje Am ženú listy ,akoby ani nezačala jeseň,vobec nezaťahujú prosím do akej teploty môžu byť vonku, ,môžem im odrezať listy aj keď nezatiahnú,neublížim im tohoto roku mám pekné cibule;),aspoň podla mňa a majú vela listov najväčšia ich má 17 a tak im nechcem ublížiť dakujem milka

5

Re: Ukončení zálivky, odstranění listů

Milka, teplota by neměla trvale klesat pod 10 stupňů. Vydrží teplotu i 5 stupňů, ale je to už na nervy.  Když budete odřezávat listy, tak ne těsně nad cibulí. Já je nechávám postupně zasychat bez odřezávání. 17 listů, to je pěkné. Příští rok vám bude určitě pěkně kvést. ab

eda

6

Re: Ukončení zálivky, odstranění listů

z volne pudy jsem je vytahl, necham je v novinach na chodbe kde je chladneji... a uvidime

7

Re: Ukončení zálivky, odstranění listů

při kontrole jsem zjistil ,že jeden nasazuje na květ tak ten musím zalévat a ostatní začnu také omezovat.

8

Re: Ukončení zálivky, odstranění listů

Ještě se chci zeptat jestli malé cibulky 1-3 cm v průměru také necháváte odpočnout nebo je po celou zimu zaléváte?

9

Re: Ukončení zálivky, odstranění listů

Ivane, cibulky staré jeden a dva roky udržuji při vegetaci po celý rok. Dceřiné cibulky, jak píšete asi do 3cm, také zalévám trvale celou zimu. Nic se nestane, když dáte 2-3cm velkou cibulku na kratší dobu přezimovat, ale při trvalé vegetaci rychleji narůstá.  ab

eda

10

Re: Ukončení zálivky, odstranění listů

Edo, můžu se zeptat v jaké nadmořské výšce zhruba letníte své cibule? Mohla bych si pak přizpůsobit lépe svůj postup. Děkuju, Jana.

11

Re: Ukončení zálivky, odstranění listů

Je to 250 metrů.

eda

12

Re: Ukončení zálivky, odstranění listů

Děkuju za informaci. Já jsem tak v 550 m n.m., to už je velký rozdíl. Jana

13

Re: Ukončení zálivky, odstranění listů

japa napsal:

Děkuju za informaci. Já jsem tak v 550 m n.m., to už je velký rozdíl. Jana

V tom bych neviděl problém já je letním v 550 ty co mám v práci jsou celé léto v kanceláři a oboje kvetou stejně.

14

Re: Ukončení zálivky, odstranění listů

Jde jenom o ukončení vegetace. V říjnu se můžou  teploty v 550m blížit více k nule. Jinak rozdíl  v letnění žádný nebude.

eda

15

Re: Ukončení zálivky, odstranění listů

Jde jenom o ukončení vegetace nebo přenesení do tepla. V říjnu se můžou  teploty v 550m blížit více k nule. 550 je hodně vysoko. Jinak rozdíl  v letnění žádný nebude.

eda

16

Re: Ukončení zálivky, odstranění listů

Přesně tak. Cibule mám venku, ale pod střechou. Přemýšlela jsem, že bych jim mohla prodloužit vegetaci venku v případě nízkých teplot zakrytím netkanou textilií. Uvidíme. Jana

17

Re: Ukončení zálivky, odstranění listů

Děkuji Janě,  poslala naskenované stránky o amarylisech z časopisu Zahrádkář  2003. 
http://www.amarylis.estranky.cz/fotoalb … _pestovani
(Pro detailní čtení nutno dvakrát kliknout myší)
Článek pochází z pracovní sbírky botanické zahrady v Průhonicíh. Foto listů jsem umístil do fotogalerie. Je  to zajímavé čtení. Na čtvrté fotografii v odstavci 3, je popsáno jak a kdy se mají odstraňovat listy před vegetačním klidem. Většinou se vždy  píše "odřízněte listy" a zde je, že odřezávání listů naopak velmi škodí. Listy odstraňovat až po zežloutnutí.

eda

18

Re: Ukončení zálivky, odstranění listů

eda napsal:

Děkuji Janě,  poslala naskenované stránky o amarylisech z časopisu Zahrádkář  2003. 
http://www.amarylis.estranky.cz/fotoalb … _pestovani
(Pro detailní čtení nutno dvakrát kliknout myší)
Článek pochází z pracovní sbírky botanické zahrady v Průhonicíh. Foto listů jsem umístil do fotogalerie. Je  to zajímavé čtení. Na čtvrté fotografii v odstavci 3, je popsáno jak a kdy se mají odstraňovat listy před vegetačním klidem. Většinou se vždy  píše "odřízněte listy" a zde je, že odřezávání listů naopak velmi škodí. Listy odstraňovat až po zežloutnutí.


Mně přijde, že si každá odrůda jede svým tempem. Mám jeden bílý amarylis ve sklepě cca. od konce října. Když jsem ho tam dávala, měl 1 poslední zelený list, neuřezávala jsem ho, ale myslela jsem, že už se chystá spát... Ve sklepě je skoro tma, a teď už delší dobu je tam teplota tak 8 - 5 C. Vůbec ho nezalévám. Včera jsem se na něj dívala, list stále stejně zelený a snad dokonce přirostl - má u cibule světlejší zelený pruh jak se vytahoval beze světla....tak nevím. Mám ho zas vyndat do tepla nebo ho tam nechat? Navíc mi připadá - už to tu taky někdo zmiňoval - že bílé odrůdy jsou nějaké odolnější oproti jiným. Cibule veliká, tvrdá bez jakékoliv skvrnky.

19

Re: Ukončení zálivky, odstranění listů

Já zazimovávala svoje amarylky loni dost pozdě ,ještě 5.10. jsem je měla zelené a jedna teprve dokvítala. Myslela jsem si, že vztávat budou o to později. A zatím? Teď už je jedna dávno odkvetlá, další se chystá  a další dvě ještě nic.Tak si taky myslím, že je to individuální. Samozřejmě ty kupované  jdou do květu hned. Listy taky neodřezávám dokut jsou zelené. Počkám až zežloutnou a dají se odloupnout,ale ty kupované na těch je vidět, že byly všechny odřezávané.

20

Re: Ukončení zálivky, odstranění listů

Také dávám cibulky přezimovat až kolem 10. října. Asi 1 měsíc předem začínám omezovat zálivku, a jak začne být venku zima, tak jdou rovnou do sklepa. Nechám je ještě zelené, neodřezávám a postupně jak žloutnou listy, tak je odstraňuji. Po měsíci je jednou zaliji do misky tj. asi 15 listopadu. Někteří jedinci nevydrží a začnou kvést ještě před spánkem. Zajímavé je, že to dělají stále stejné cibule nebo odrůdy.  ab

eda

21

Re: Ukončení zálivky, odstranění listů

Dokud jsem je měla doma, začínala jsem omezovat zálivku od srpna a pak na podzim prostě strčila do chladna.Teď když byly na zahradě,tak to s omezováním bylo horší víc si to řídila příroda sama a navíc ještě kvetla. Až jsem je vindala do květináčů, nechala jsem je ještě v koupelně už bez vody ještě asi tak 2-3 týdny.Pak jsem je teprve strčila do špajzu .Tam je zima i tma.

22

Re: Ukončení zálivky, odstranění listů

Amarilisy nikdy nepřenáším ven i když jsem k tomu dost nucen.Počasí posledních let je všelijaké a doma nejsou ani tak napadány třásněnkou.Taky asi v září přestanu zalévat a silně zavadlé listy řežu ostrým nožem kvůli estetice až silně zavadlé až suché.Míza totiž na co kápne to zničí.Květy nenechávám na hlíze a řežu do vázy již při nákvětu.Uřezaný stvol také kvůli vytekající míze ošetřím savým papírem přiložením několik dnů.Křížení nechávám jiným,protože semeníky hlízu vysílují.

23

Re: Ukončení zálivky, odstranění listů

Petře, savý papír, skvělý nápad, dá se předejít hnilobě uříznutého stvolu. Asi jste také první, kdo našel třásněnky.

eda