1

Téma: H.Striatum

http://img.janforman.com/th/Striatum7rkl.JPG

2

Re: H.Striatum

Mě to neodhlašuje, leda když spadl proud ,tak to jsem byla odhlášená, naštěstí si to heslo pamatovalo  ab

3

Re: H.Striatum

Dominiku, to je Jirkova amarylka. Při přihlášení musíš zaškrtnout okénko "zapamatovat" jinak bude chyba v nastavení u tvého PC např. nepovolené cookies.

eda

4

Re: H.Striatum

Ahoj,
před časem jsem tuhle poslala Jirkovi a on ji potom určil jako H. Striatum. Nevěděla jsem, jestli jí mám od kolegyně nebo z dědictví po manželovu dědečkovi, nějak jsem je během času pomíchala. Před pár dny jsem mluvila s tou kolegyní, ona mezitím pracuje jinde, tak se vídáme jen občas. Ukazovala jsem jí obrázek a ona jí poznala, že je to ta od ní. Tchyně (dcera toho dědečka) naopak takovou nikdy neviděla. Tak si myslím, že je to skoro jisté, že je od té kolegyně. A ona jí má po své mamince, která je také již po smrti, a předtím jí ta maminka měla doma dlouhá léta. Ještě jsem se o ní dozvěděla nějaké zajímavé informace:

5

Re: H.Striatum

pokračování:
- Ta kolegyně jí vůbec v zimě nedává spát. Naopak v létě se stane, že si kytka sama udělá klid tj. část listů uschne. Mě se to stalo také ale myslela jsem, že měla prostě málo vody (byla jsem v té době na dovolené). Já jsem jí pak dala spát i v zimě, ale šlo to ztuha, poslední lístky né a né uschnout. Je možné, že potřebuje klid v létě? Má s tím někdo nějakou zkušenost, že by se třeba tyto botanické pěstovaly s jiným režimem? U amarylky Papilio jsem tuším na něco takového narazila, že se také nedává spát.

- Další pozitivní informace je, že ta kolegyně ani moc pravidelně nepřesazuje. Až když je květináč plný cibulí. A už to prý brzy bude. Tak jsem jí prosila, aby je nevyhazovala. Snad se tu někdo najde, kdo by se jich chtěl ujmout.
Mějte se,     Zdeňka

6

Re: H.Striatum

Zdeňko,na Striatum se tu bude stát fronta,toho se nebojím.A k tomu cyklu,u botanických druhů je to skoro vždy záhada,stejně jako například u Papilia.Já mám 2 dospělce a jeden je teď totálně bez listů a druhý raši.Jinak Striatum od tebe teprve teď nahodilo lístky a jde do vegetace.

7

Re: H.Striatum

Ahoj Zdeňko,já se zrovna hlásím o cibulku  ab  bude-li volná. A fotečka by nebyla? nebo je už někde??

8

Re: H.Striatum

První příspěvek ode mě to je ona.

9

Re: H.Striatum

no napadlo mě to,ale nebyla jsem si jistá.Je pěkná ,že. an

10

Re: H.Striatum

Zdenka, ak by sa v buducnosti nasla nejaka volna cibulka,hlasim sa aj ja.

11

Re: H.Striatum

Přidávám ještě jednu fotografii z jara:        http://zdenkavan.rajce.idnes.cz/Amarylky/#IMG_0182.jpg

Po odkvětu na jaře mi začaly růst listy asi za 2-3 týdny. Teď rostou další.
Jinak je u mě ještě jedna navíc, takže pro Karelex. K poslání bude na podzim nebo v zimě. Ostatní bude záležet na kolegyni, kdy se rozhodne k přesazování. Pak bude dost pro každého.

Mějte se, Zdeňka

12

Re: H.Striatum

Moc dík  an  už se těším.

13

Re: H.Striatum

Striatum zaostává,teprve posledních 14 dní začalo růst a vypadá takto:
http://img.janforman.com/th/P5190022d2zo.JPG

14

Re: H.Striatum

H.striatum, H.striatum saltao, H.striatum petiolatum

http://img.janforman.com/th/H.striatumkfee.jpg http://img.janforman.com/th/H.striatumsaltaovnew.jpg http://img.janforman.com/th/H.striatumpetiolatum9sxz.jpg

15

Re: H.Striatum

Stále nevím, jestli se má tato odrůda přezimovat bez listů nebo s listy. Připadá mi, že shazuje listy dost neochotně. Cibule je pak už vysušená, ale poslední dva lístky stále zůstávají zelené. Nakonec jsem je vždycky ustřihla a dala jí spát. Ale letos jsem se rozhodla, že jí zkusím přezimovat s listy. Mám tu jedno místo, kde je tak asi 17 stupňů a spíš šero, ale né úplná tma. Tak jsem jí tam dala se suchou hlínou a vůbec jí nezalévám. Tu a tam odtrhnu suchý list, ale pořád je ještě docela olistěná. Tak uvidím, jak se to vyvine a napíšu zkušenosti.

16

Re: H.Striatum

Včera jsem jí přinesla znovu do tepla a poprvé zalila. Na každé cibuli (mám 3 pohromadě v jednom květináči) zbyly dva listy. A koukám, že něco vyráží i stranou mimo listy - doufám, že květ. Loni udělala poslední listy ještě někdy v září, tak by mohli nějaký čas rostlinám ještě vydržet. Přijde mi tento způsob přezimování lepší, že se nemusím tak bát jí zalévat. Vloni mi nerašili nové listy po celou dobu květu dvou květních stvolů a pak ještě nějakou dobu. Bála jsem se zalévat a cibule byla pak dost vyschlá. Myslím že zůstanu u tohoto způsobu přezimování s listy.

17

Re: H.Striatum

http://img.janforman.com/th/Hippeastrumstriatumx9mk.jpg

podle vseho by to melo byt striatum....tak snad i je...

18

Re: H.Striatum

To je krásné, jsem zvědavá na to moje, jestli bude vypadat taky tak pěkně.Právě se budí.

19

Re: H.Striatum

Karen, tak to se taky tesim, at mam s cim porovnavat...:-)

20 Naposledy upravil: karelex (05-02-2013 20:00:21)

Re: H.Striatum

Ta moje co nasadila na květ, pochází od Zdeňky a pokvete poprve. Zatím teprve poupě vykouklo,tak se ještě načekáme. Ještě mám jednu od Evči, ale tu mi něco likvidovalo na zahradě - moucha ne, nějaká myš či co? ale žije  i když z ní zůstala jen mladěí cibulka.

21

Re: H.Striatum

Tak už jsem se dočkala ta malá cibulka od Zdenky skutečně vykvetla  a  svoji maminku teda nezapře. Je to přesná kopie.

http://img.janforman.com/th/IMG41665avx.JPG http://img.janforman.com/th/IMG41672ggp.JPG http://img.janforman.com/th/IMG4168azpm.JPG

Co myslíte? mám ji opylit Evergreenem?

22

Re: H.Striatum

no co je hodně zajímavý, je to stočení plátků  :rolleyes:

23

Re: H.Striatum

Jo  docela mi to vadí  těžko určit velikost květu, ale mateřská rostlina to má taky.Tohle je maminka.
http://img.janforman.com/th/101D201200...HypeastrumStriatumodZdenky6sl3.jpg

24

Re: H.Striatum

Je suprová.  :rolleyes:

25

Re: H.Striatum

Taky mi zrovna kvete. Je to úplně přesná kopie včetně toho, že jeden z horních lístků je jakoby ze stran smáčknutý a ten druhý spíš stočený do ruličky. Fotky jsou momentálně ve foťáku. Budu se muset naučit vyndávat je sama, zatím jsem spoléhala na manžela.

26

Re: H.Striatum

Tak ještě dnešní, již vypnuté květy.

http://img.janforman.com/th/Snimek054qjzg.jpg http://img.janforman.com/th/Snimek051r2mj.jpg

27

Re: H.Striatum

Rozkvetl druhý stvol, ale tady budou celkem 3 květy

http://img.janforman.com/th/107hypeastrumstriatum0xmc.JPG http://img.janforman.com/th/IMG4569b3r0.JPG

28 Naposledy upravil: dj.joop (03-04-2013 18:10:19)

Re: H.Striatum

Mauro potvrdil,že je to h. striatum  a to 'Petiolatum'.

29

Re: H.Striatum

Co ty všechno umíš zjistit, máš můj obdiv  a asi nebudu sama. Dík!! Smím se ještě optat co to slovo znamená? to je zase od místa původního nálezu.??
Na jednom stvolu už zřejmě rozraje semeník po Evergreenu. Na druhém zatím drží po Sumatra  a Emerald,  ale ti jsou ještě malí.

30

Re: H.Striatum

Karen,není název místní ale botanický.Odkud přesně se vzal(kdo ho zavedl),to nevím.