31

Re: Opylování,šlechtění,semena

Edo, prosim Te, tys uz prepichal ty semenacky co vyklicily? Nebo se maji az pozdeji? dík M.

32

Re: Opylování,šlechtění,semena

Ahoj Mirku, letošní rok jsem žádné nevyséval, ale minulý rok jsem semenáčky  přesazoval po 6 měsících a dopadlo to dobře. Asi v srpnu nebo září.

eda

33

Re: Opylování,šlechtění,semena

aha... to uz asi mely nekolik pravych listu, vid?

34

Re: Opylování,šlechtění,semena

Půlroční cibulky, jsou asi 10mm v průměru.
http://www.amarylis.estranky.cz/archiv/iobrazek/74

eda

35

Re: Opylování,šlechtění,semena

mne se foto neukazuje :-(

36

Re: Opylování,šlechtění,semena

Vyzkoušej spustit aktualizaci stránky. Někdy se obrázky načtou opožděně. (Lze také klávesou F5)

eda

37

Re: Opylování,šlechtění,semena

asi po 2 dnech se ta fotka aktualizovala sama...nevim cim to bylo...ale uz je vse ok,dik

38

Re: Opylování,šlechtění,semena

docela me napada, ze az nam ty nase semenace vykvetou tak bychom mohli tady usporadat anketu, ktery z nasich semenacu se obecne nejvice libi... a chtelo by to protlacit tento semenac i do seznamu odrud a uznat ji, at je taky ceska odruda...
nevi nekdo jak se hvezdniky mnozi ve velkem? tak aby jich bylo co nejrychleji nejvetsi mnozstvi?? Je to i zde in vitro?? Díky

39

Re: Opylování,šlechtění,semena

kdy bych mel pikyrovat semenace hvezdniku?-precetl jsem, ze v srpnu nebo se to ma delat spis podle poctu listu? zatim mam 2 listy.... diky

40

Re: Opylování,šlechtění,semena

Ahoj Mirku, z vlastní zkušenosti jsem semenáčky přepichoval po půlroce od vysetí. Připadali mě již dostatečně velké a měly již pěkné kořínky. Asi to není příliš důležité tento termín přesně dodržet. Když budou mít dostatek místa, můžou se přesázet třeba na jaře. Naopak pikýrování, když nejsou ještě dostatečně vyvinuté, zpomalí se jejich další růst a hrozí, že to některé nepřežijí. Ale je to jen můj názor, možná má někdo jiné zkušenosti.

eda

41

Re: Opylování,šlechtění,semena

moc díky :-)

42

Re: Opylování,šlechtění,semena

Při setí dávám semínka od sebe ve vzdálenosti asi 3cm po dvou až třech a pak nechám růst jen jednu rostlinku. Proto nemusím na přesazování spěchat. Možná by bylo ještě lepší zaset semínka do malých květináčků a pak je přesadit i s kořenovým balem.

eda

43

Re: Opylování,šlechtění,semena

to mas pravdu.. ty me semenace zatim misto maji, navic po preneseni do skleniku se vyrazne zlepsila barva listu a celkove vypadaji vytalneji... jen sem se letos s tim krizenim zblaznil...uz jsou to hvezdniky, jiriny, meciky a nakonec to budou i lilie, ale tam je to slozitejsi tak jeste uvidim, ale i tak šílenství :-))))

44

Re: Opylování,šlechtění,semena

Od loňska mám semenáčky dvou druhů - Toronto a Rembrant van Rijn. Od každého asi 5 cibulek. Na jaře jsem je přesadila - cibulky měly asi 0,5cm v průměru a po zimě dlouhé a úzké lístky - ty jsem odřízla. Od dubna byly na balkoně a nové lístky jsou už mnohem silnější a víc se podobají dospělým amíkům. U Toronta jsou lístky sytě tmavě červené. Příští jaro je už dám do samostatných květináčků.

Dala bych sem fotku, ale nepřišla jsem na to, jak se to dělá. :rolleyes:

45

Re: Opylování,šlechtění,semena

tak za chvili je tu srpen a ja se pomalu chystam na presazeni tech hvezdniku... jaka bude nejlepsi zem, co myslite? dik

46

Re: Opylování,šlechtění,semena

To by mě také zajímalo. Několik let po sobě zkouším různé substráty a ještě jsem nenašel žádný v kterém by se rostlinám dařilo nějak výrazně lépe.

eda

47

Re: Opylování,šlechtění,semena

tak to bude hokus pokus, a jeste Edo, prosim te, jaky jsi teda vyzkousel? ad

48

Re: Opylování,šlechtění,semena

Zatím jsem vyzkoušel substráty, co si pamatuji "Fortel-pokojový i balkon", "Agro-pokojový i balkon", "Floraself-balkon, "Floria-květinový substrát", "AB extra-pokojový".

eda

49

Re: Opylování,šlechtění,semena

asi zkusim ten substrat co jsou v nem ty houby, ktere podporuji rust korenu... tak uvidime, díky

50

Re: Opylování,šlechtění,semena

tak jsem je dnes presadil a uvidim jak mi ty semenace porostou...

51 Naposledy upravil: Miroslav (08-08-2009 22:27:27)

Re: Opylování,šlechtění,semena

http://www.youtube.com/watch?v=DZMV734U54k  kdo umi anglicky tak je ve vyhode...
http://www.youtube.com/watch?v=wPibX0UHj8Q

52

Re: Opylování,šlechtění,semena

Všehcny Vás zdravím, milovníky Amarylisů.
Několik informací k dotazům. 1. pokud je rostlina plnokvětá a nemá bliznu logicky nedojde k opylení. Takové rostliny se musí rozmnožovat vegetativně nepohlavní cestou. 2. pokud pěstujete ze semínka musíte počítat, že nová roslinka vznikla pohlavní cestou tedy generativně. Proto se mohou objevit vlohy jak otce tak matky. Takže se může objevit nová barva květů nebo jen barva po otci či matce. A pokod se pěstuje ze semena nemusíte dodržovat vegeteční klid. To znamená, že se pěstuje "v kuse" cca tři roky a podle velikosti cibule se pak rozhodnout zda se může nechat vegetační klid. Tak to je asi zatím stručně několik skromných rad. Tak ať se Vám pěstování daří.

53

Re: Opylování,šlechtění,semena

ano s colchicinem se to dela u mnoha druhu kvetin...jinak jsem na jednoduchou prenesl pyl plnokvete tak sem zvedav co z toho bude, semenace sem prepikyroval a rostou paradne

54

Re: Opylování,šlechtění,semena

sem presadil svy semenace a ted koukam, ze po 3-4 tydnech jsou uz totalne prokorenele, to me teda vyrazilo dech, jsem myslel jak to bude trvat a ony to vzaly fakt hopem:-) ag

55

Re: Opylování,šlechtění,semena

To se mají opravdu k světu. Blahopřeji. Další přesazení bude lepší až na jaře. Je to ale jen můj názor.

eda

56

Re: Opylování,šlechtění,semena

substrat je asi zatim spravny tak sem velmi rad:-)

57

Re: Opylování,šlechtění,semena

tak jsem ty svy semenacky prenesl ze skleniku domu do kuchyne, uz dnes nebylo nic moc pocasi a hlavne nocni teploty pujdou ode dneska razantne dolu...tak budou vegetovat celou zimu....

58

Re: Opylování,šlechtění,semena

ahoj všichni!
venku je naprosto příšerně, tudíž je čas zasednout k počítači. potřebovala jsem se podívat, kdy že mám naposledy své hvězdníky zalít a sedím tu a čtu a čtu a čtu - příspěvky prakticky za půl roku. samozřejmě jsem to se zalitím zvojtila, protože jsem je honem honem zalila v sobotu po desetidenní dovolené. ale vzhledem k tomu, že je mám doma a ne v té siberii, co panuje venku, tak se snad tak moc nestalo. teď už jim dám pokoj.
když se chlubí Mirek, tak já tedy musím také. a zároveň budu nabízet, bude-li mít někdo zájem. 4.5. jsem vysela sklizená semínka z Baby Star, klíčivost byla mezi 50-70%. přesazovala jsem 23.9. a v současnosti mají semenáčky v průměru 4-5 listů. jsem jimi nadšená (jsou to moje první semínka) a foto přikládám (snad se mi to povede).
mám 10 ks křížení s Dancing Queen, 10 ks s Aphrodite a 6 ks s Green Godess. chci si nechat po 1 kusu a zbytek bych na jaře ráda rozdala. tak pokud budete mít někdo zájem, napište mi sem a nebo na komule@seznam.cz
http://img1.rajce.idnes.cz/d4/1/1795/1795833_bfff2ae0d330261626d499c4330a5768/images/DSC06017.JPG
http://img1.rajce.idnes.cz/d4/1/1795/1795833_bfff2ae0d330261626d499c4330a5768/images/DSC06018.JPG

59

Re: Opylování,šlechtění,semena

ještě mám dvě cibulky vypěstované z loňského dubnového výsevu - také jsem tu už o nich psala, semínka jsem dostala od Mar. chci se zeptat, jestli si myslíte, že už jsou cibulky na přezimování bez zálivky dost velké a nebo je mám ještě letos vegetit i přes zimu. dle Edova vzoru jsem to vyfotila s korunou, přiznávám -  jsem líná to měřit. navíc mně u obou začaly růst dceřinné cibulky, což mě docela vyvedlo z míry - není něco špatně? u koupených hvězdníků nemám jedinou dceřinku po 4 letech pěstování...
http://img1.rajce.idnes.cz/d4/1/1795/1795833_bfff2ae0d330261626d499c4330a5768/images/DSC06019.JPG

http://img1.rajce.idnes.cz/d4/1/1795/1795833_bfff2ae0d330261626d499c4330a5768/images/DSC06021.JPG

60

Re: Opylování,šlechtění,semena

Evo, zdravím Vás opět po dlouhé době. Fotografie jsou perfektní, pěkně zaostřené a osvětlené. Hvězdníky také nemají chybu. Jsem velice zvědav jaké vypěstujete křížence. Baby Star je odrůda s malými květy jako je Green Goddess, ale ostatní jsou double a velkokvěté.
Malokvěté odrůdy se rychleji a více rozmnožují pomocí dceřiných cibulek, proto Vám možná vyrůstají nové v takovém množství, je  to normální a navíc mladé rostlinky často vytváří nové dceřiné cibulky také více než starší cibule. 
S tím zalitím si nedělejte těžkou hlavu, ony ty termíny nemusí být tak přesné, Když přivedete hvězdníky k zimnímu klidu např. o měsíc později vůbec nic se neděje.  Pokud vyrůstají nové listy, tak si naopak myslím, že se nemusí s vegetačním klidem spěchat. 
Hvězdníky druhým rokem bych nechal ještě jednu zimu růst. První dva roky nepřetržité vegetace. Je to jen můj názor, možná bude mít někdo jiný.

eda