1 Naposledy upravil: Pavel (14-04-2015 17:04:57)

Téma: letnění hvězdníků r.2015

Aby sme to mali prehľadnejšie zakladám tému na rok 2015.

2 Naposledy upravil: Tychi (12-04-2015 10:52:29)

Re: letnění hvězdníků r.2015

Už začínáte letnit? Potřebovala bych uvolnit místo na parapetu a tak přemýšlím, jestli už to venku zvládnou(o:

3

Re: letnění hvězdníků r.2015

Loni jsem je dávala ven na zahradu touhle dobou. Včera jsem vynosila zatím jen na dvorek všechny rostliny co zatim byly v zimování. Z nich žádná nešla na květ a nanejvíc jim začínaly růst vybledlé lístečky. Na zíta mám nachystaných 6 truhlíků ve kterých  jsou semenáče které již zimovaly v pokoji druhou zimu. Ty budu přesazovat do nádob již samostatně.  Zatímn také budou na dvorku ,. V případě ochlazení jsem tam schopná je snadno pozakrývat.

http://img.janforman.com/th/IMG00090gvn.JPG

Cibule  co kvetly  a odkvetlé  mám zatím stále na okně .

4

Re: letnění hvězdníků r.2015

Karen, malé zahradnictví   ab   .Já je v lednu nanosila do pokojů  a pomalu začnu přesazovat ale ven je letos dávat nebudu.V loni jsem tím bezva počasím o hodně cibulek přišla,takže uzavřený prostor.Snad to bude lepší   ab

5

Re: letnění hvězdníků r.2015

No tak to mně nic jiného nežli je dát ven nezbejvá. Do pokojů by se mi to nevlezlo. Nyní jsou všechny na dvorku  a myslím,že zatím jim to tam vyhovuje. Dneska tu poprchává ,jinak bych je už začala nosit do tunýlků. Přesazovat taky ještě něco budu. Zatím jsem dělala jen dvouleté semenáče a už u nich nepočítám s dalším zimováním doma. Na oknech mám už jen to co pokvete nebo odkvetlo. Ty pak už půjdou přímo na zahradu. už to tam chystám.

http://img.janforman.com/th/02201502...koneczimovaniarozdeleninavetsiamensidotohlejsoutynovetunylkyyfj2.JPG

6

Re: letnění hvězdníků r.2015

Tak jsem dneska přenesla první semenáčky na zahradu. Jsou to pouze ty co jsem je měla na zimu v truhlících  a větší z nich jsem před týdnem přesadila samostatně do nádob.

http://img.janforman.com/th/IMG02532ci8.JPG http://img.janforman.com/th/IMG02569pui.JPG

7

Re: letnění hvězdníků r.2015

Tak se mi zdá, že ta letošní velká vedra amkám moc dobře neudělala.Když jsem je sázela přímo do země, neměla jsem žádný problém ani při velkých vedrech, ale nyní je mám v nádobách na zemi, to jak jsem je sázela do země na volno zase neprospívalo to každoroční přesazování. Po několika letech jsem pozorovala že se cibule zmenšují. Tak je mám druhý rok v nádobách, ty nejmladší semenáčky co zimují v bytě na okně jsou v truhlících a i tak jsem je přenesla ven pod textilii. Před nějakým časem jsem tyhle nemladší brala naspět  .Nyní jsou na dvorku v částečném stínu. Ty nejmenší zhazovaly listy, některé myslím,že zahynuly docela. Takto vypadaly když jsem je brala naspět,   http://img.janforman.com/th/04d201501...letneninadvore5zvr.jpg http://img.janforman.com/th/04f201501...letneninadvorkucic7.jpg http://img.janforman.com/th/04h201501...letneninadvorkun7mt.jpg  a při vysazení do zahrady byly olistěné docela slušně.
Nyní se znovu olistují. Mám obavu že to způsobilo to vedro. Když jsem brala do ruky jednoltivé rostliny, měly docela dost prohřátou nádobu v které byly zasazené a to i když byly v květináči nebo i jen v petce. ZAlévané byly . Tím to nebude.

8

Re: letnění hvězdníků r.2015

Mě malé cibulky v největším vedru také shodily listy. Větším cibulím to tolik nevadilo. Příště je dám někam do stínu.

eda

9

Re: letnění hvězdníků r.2015

jj přsně tak , ty staré s velkou cibulí to přežívaly bez odlistění, ale taky nerostly. V minulých letech jsem touhle dobou měla už celej foliak zarostlej mohutnými listy u amarylek, letos to nějak stojí za ..... Včera jsem se tam zase dívala . Začátkem měsíce jsem vytrhávala plevel mezi květináči a  ten už znovu vyrostl ale listy amek jsou skoro stejné, ale máš pravdu  u velkých aspoň neopadaly. Přitom tento foliak je část dne zastíněný , Dopoledne jej cloní vzrostlé  smrky  přímé slunce tam dosáhne až odpoledne  ale zase tam pálí až do západu.
Pro porovnání. Takto jsem je měla bujné v minulých letech:
http://img.janforman.com/th/01201312...1jq7.jpg http://img.janforman.com/th/01201415...m7ik.jpg http://img.janforman.com/th/01201416...eq2c.jpg

Takovéhle mám chudinky letos, časově jsou snímky pořizované ve stejném měsíci. A to jsou všechno již rostliny co někdy i kvetly.:

http://img.janforman.com/th/01201508...povypletijhg2.jpg http://img.janforman.com/th/01201510...a3ku.jpg

10 Naposledy upravil: Pavel (21-08-2015 17:56:01)

Re: letnění hvězdníků r.2015

Pár fotiek.
http://img.janforman.com/th/foliak20152nczt.jpg  http://img.janforman.com/th/foliak2015123mj.jpg  http://img.janforman.com/th/foliak3nras.jpg

11

Re: letnění hvězdníků r.2015

Nádhera, já se pomalu chystám taky na návštěvu mého foliaku. Po deštích mi bohatě zarostl plevelem.  To tobě nehrozí. Máš to moc krásné.

12

Re: letnění hvězdníků r.2015

Já jsem včera zjistila, že moje oblíbená T-amarylka nezklamala a pokvete. Pravda normálně touhle dobou nekvete, ale to nevadí. Kvetla v únoru a pokvete v září nebo říjnu.

13

Re: letnění hvězdníků r.2015

Už jí praskl obal, poupta je tam odst, škoda jen, že je v truhlíku na balkoně a nemůžu si ji vzít do obývu..

14

Re: letnění hvězdníků r.2015

Ale fotečky budou, že?

15

Re: letnění hvězdníků r.2015

https://lh3.googleusercontent.com/-QGo0bcQ_fRU/VhfBPefZmgI/AAAAAAAAE9A/OvG9wOlig6s/s640-Ic42/T%252520amarylka%2525202015-10%2525201.jpg

Ještě je venku, poupata má ještě tři, ale malá, tak doufám, že nakynou, aby kvetla déle. I když venku už se jí asi líbit nebude.. Nádherná a spolehlivá, kvetla v únoru, to je její čas.

16

Re: letnění hvězdníků r.2015

Ta je přímo nádherná. Moc se mi líbí. Nám tu dneska skoro pořád poprchává. Plánovala jsem začít v sobotu s ukončením letnění, ale asi musím to odložit. Budeme mít větší rodinný sjezd. Tak to nepůjde.Snad příští týden .... Už mi docela žloutnou listy.

17

Re: letnění hvězdníků r.2015

Dnes jsem je uklidil to tepla. U nás má být 3 dny po sobě 0. Tak jsem si řekl, že to nebudu riskovat.

eda

18

Re: letnění hvězdníků r.2015

No to by byla škoda. Taky bych to neriskovala.  Já ještě nevím, dneska má přijít poradce chovu na kontrolu vrhu .Mám 4 štěňátka Pražského krysaříka. Možná odpoledne bych začala snášet do dvora první skupinu těch starších semenáčků co budu letos poprve zimovat. Jestli se teda všichni hosté včas rozejdou - Manželovi švice slavily 60. Tak to tu mám docela hektické.

19

Re: letnění hvězdníků r.2015

Včera jsem také odklidila hvězdníčky ze skleníku domů. Karen můžu potvrdit, že jim nedělá dobře to věčné přesazování, po několika letech kdy je ukládám jen do krabice a zjara zase sázím ven, jsou cibule menší. Zřejmě mají moc krátkou dobu na růst. Zazimovávám v říjnu, ale ven jdou až v květnu. Ty co nakvétají zasadím v zimě do květináče, ale ty co nekvetou jsou chudinky v bedně až do května a to je zřejmě vysiluje.... ac

20

Re: letnění hvězdníků r.2015

Přesně tak jsem to dělala dvě zimy. Možnost uskladnit všechny cibule zabalené do novin do jedné bedny je bezvadná,stejně jako ty jsem sázela v zimě ty co rašily na květ  a nebo aspoň koncem zimy ty, co vyrážely na list. Tak nakonec byly v květináčích skoro všechny, ale třetím rokem jsem si všimla ,že jsou cibule menší  a to docela hodně menší, Já je totiž při zazimování bez zeminy i měřila v průměru cibule. A další věc co jsem si všimla, při přesazování ven měli cibule docela slabě prorostlý kořenový bal,což při prvním vysazení nebylo, Bal držel v celku. TAk jsem si uvědomila, že rostlina při takovém zimování přijde o veškerý kořenový system a každý rok jej buduje od základů znovu a to jí vysiluje.  Tak jednou za měsíc v době zimování z květináčích i trochu zeminu kolem cibule zavlažím, aby kořeny nepřeschly  a zůstávaly funkční.

Já teda včera taky přenášela ze zahrady i za pomoci mojí malé vnučky jsou jí 4 roky, ale všechno to nemáme nestihla jsem to Zůstává mi venku ještě celej foliak . Podle předpovědi má středa  a čtvrtek pršet tak dneska aspoň natáhnu igelity na ten foliak. Dneska toho totiž moc nestihnu. Odpoledne přijedou dcery.  Včera jsme nachystaly na zimování jen z malého tunýlku starší semenáče. Mám je  seskládané do 9 bedniček od zeleniny. Pořád je mám na dvoře, ale pod střechou a na noc jsem je zakryla dekou. Cibule se mi zdály docala dost vlhké tak je nechci hned brát domů.

21

Re: letnění hvězdníků r.2015

Já je mám ještě venku, i té kvetoucí se tam líbí, postupně usínají, vodu už nedostávají. A i když vedle nich begonie omrzly, tak amarylkám to zatím nevadí.

22

Re: letnění hvězdníků r.2015

Tady už třetí den prší tak je mám taky pořád venku pod igelitem. V tom dešti  to přenosit nedokážu a naštěstí nemrzne. To předešlé ochlazení snad přežily .

23

Re: letnění hvězdníků r.2015

Chtěla bych se zeptat, jakým způsobem zimujete  sprekelii . Mám první cibulku od Marcelky  už 4 roky a nikdy mi nekvetla. Asi dělám někde chybu.  Zatím jsem pokaždé na podzim cibulky ze zeminy vybrala a zimovala je jen v novinách při pokojové teplotě, teda ta teplota byla spíš nižší, počítám že tak do 15 C. Nebo je mám nechat v květináči ?  zatím je mám nechané v květináči, listí ještě nezhodily a dala jsem je tak do špajzu k amarylkám.

24

Re: letnění hvězdníků r.2015

Stále mi kvete první květ, další poupata narůstají, ale jak je tam chladno, tak se jim moc nechce, ale nevadí, květ vůbec nevadne, což je prima(o:

25

Re: letnění hvězdníků r.2015

Letos mám hvězdníčky opravdu nějaké bídné. Zatím žádný nenasadil na kvetení, takže po několika letech budu mít vánoce bez květu - to mně opravdu mrzí. Každý rok jsem na vánoce měla alespoň jeden hvězdník kvetoucí a letos nic  ac  Začínám přemýšlet o nějaké jiné možnosti zimování......
.....asi zajdu do nějakého obchoďáku a alespoň jeden si koupím, aby cibulky viděly jak mají vypadat  ab

26

Re: letnění hvězdníků r.2015

Dcera si šla taky koupit do obchodu. Ani u mne se nic nechystá,ale já je mám zazimované teprve od konce října. Holka  si vybrala pěkně silnou a hodně narašenou. Má dva stvoly ale první už odkvetl. Je obyčejná červená. Prej po odkvětu zkončí u mne. ab

27

Re: letnění hvězdníků r.2015

Tak se máš na co těšit ab

28

Re: letnění hvězdníků r.2015

Tak jsem si koupila hned čtyři cibule v jednom květníku. Podle obrázků by měl mít každý jinou barvu. Tak jsem na to zvědavá. Celkem jsem napočítala 11 stvolů. Mám radost jak malá ab Hurá nemusím se bát vánoc bez hvězdníků  ag I když je mi jasné, že se doma v krabici krčí cibule naprosto stejné barvy, protože koupit nějakou, kterou doma nemám je v běžném obchoďáku téměř nemožné  ab Ale co, příští rok si pospíším a vytáhnu několik cibulí včas, aby stihly vykvést na svátky.....

29

Re: letnění hvězdníků r.2015

Někdy i z obchoďáku může překvapit. Držím palce.

eda

30

Re: letnění hvězdníků r.2015

Tak ten u dcery nepřekvapil - má jen červený  jednoduchý květ  ab  ab  ab  ab