1

Téma: Nemocnice-3

Stala se nám s Janou (vosička) zvláštní věc. Ona poslala mně semínka . Ona je dala plavat já taky  hned jak mi přišly.  krásně klíčily  . Zasadila je Jana  a já asi tak o týden po ní - to spoždění dělalo to posílání poštou.  Po nějaké době  mi Jana psala  ,že semínka krásně rostla  a pak je potkalo takové to padání semenáčků. Nevím přesně jak se tomu říká  možná jsem to nazvala nepřesně. Lísteček již docela vzrostlý tak 1-2 cm najednou jako kdyby uhnil u země. To stejné potkalo i moje rostlinky jen asi o ten týden později.  Je to divný to je nějaká nákaza již v semínku ?   U mne zbyla z ale 20-30 rostlinek po vzejítí jen 4 .
Stalo se někomu něco takového?  Já myslela  že padání semenáčků je nějaká infekce z půdy nebo třeba co já vím viroza, ale aby ve stejném stáří rostlinek to potkalo semenáče  z jednoho semeniku ale  na různých  místech tak vzdálených od sebe??????

2

Re: Nemocnice-3

Takzvané "padanie klíčnych rastlín" je ochorenie zapríčinené hubami, ktoré sa šíria po vlhkom povrchu substrátu. Malé, vyklíčené rastlinky jednoducho ľahnú, padnú na povrch zeminy.

Ide zväčša o komplexnú chorobu, nazvanú padanie klíčiacich rastlín. Je spôsobovaná viacerými druhmi húb súčasne a to Pythium, Bremia, Fusarium, Thielaviopsis, Rhizoctonia a podobne, ktoré sa vyskytujú vo všetkých pôdach. Žijú na rastlinných zvyškoch.
Vo väčšej miere môžu byť zavlečené pôdou, náradím, vegetačnými nádobami alebo zálievkovou vodou. Napádajú koreňový kŕčok alebo spodnú časť stonky, prípadne korene, ktorých pletivo černie, mäkne a rozkladá sa. Semenáčiky, odrezky alebo mladé rastlinky vädnú, padajú a odumierajú. Tieto huby niekedy spôsobujú aj bazálnu hnilobu starších rastlín.

"Padanie"vzchádzajúcich rastlín býva častou príčinou neúspechu pri predpestovaní rôznych druhov zelenín, ale aj okrasných rastlín. Napriek tomu, že sa na ňom podieľa viacero mikroorganizmov, jedná sa o komplexné ochorenie. Jeho vznik totiž výrazne ovplyvňujú pestovateľské podmienky, ktoré dokážu vzchádzajúcim rastlinám pestovatelia zapezpečiť najmä v bytových podmienkach a ktoré vlastne podporujú alebo naopak oslabujú životaschopnosť a odolnosť vzchádzajúcich rastlín. Základným predpokladom úspešného dopestovania mladých zeleninových alebo kvetinových sadeníc je zabezpečenie čo najoptimálnejších podmienok, z ktorých najväčší význam majú svetlo, teplota a voda a ich vzájomná vyváženosť. Treba pritom vychádzať aj z nárokov jednotlivých druhov zelenín a kvetín. V každom prípade sa snažme výsevy umiestniť na najsvetlejšie miesta v byte a teplotu v miestnosti regulovať tak, aby sa pri slabej intenzite svetla rastliny nevyťahovali. Opatrne treba narábať aj s vodou. Vlhkosť zeminy treba pravidelne kontrolovať a nenechať ju úplne vysušiť, ale nesmie sa ani premokriť. Tu treba spomenúť aj potrebu drenáže vo výsevných nádobách, aby bola zemina dostatočne vzdušná. Na výsevy by sme mali použiť vždy čerstvú zeminu, nie príliš bohatú na živiny, pretože mladé rastliny nepotrebujú veľa živín. Naopak, zasolenie (prehnojenie) pôdy môže mať za následok poškodenie koreňov, cez ktoré pôdne mikroorganizmy ľahko preniknú do mladých rastlín. Popri všestrannej strarostlivosti môžeme výsevy zelenín a kvetín preventívne ošetriť po sejbe formou zálievky prípravkom Previcur 607 SL

Už sa mi stalo nespočetne krát že rastlinky mi takto "padli" a bolo po nich. Niekedy sa to stane a ako píšeš stáva sa to aj naraz u dvoch ľudí.

3 Naposledy upravil: karelex (26-07-2017 19:45:47)

Re: Nemocnice-3

Pavle dík za vysvětlení, tak ta skutečnost  .že to potkalo nás obě ve stejnou dobu  byla náhoda. Je teda pravda, že jsem semínka po vysazení měla v bytě ,na okně  a tam se onemocnění projevilo, může bejt, že za tím oknem v těch vedrech co tu panovala se ta houba  víc rozvíjela. Nyní jsou již venku  na dvorku, přežily mně 4 rostlinky u jedné již roste druhý lísteček.
Hned vedle těch 4 co přežily jsem vysadila další  jiné semenáče, tak snad se to padání neukáže i tam. Zatím se nic neděje. 
No vlastně  i před těmi postiženými semenáčky  rostou jiné starší a ty nic napostihlo. Přiložím snímek .Od kraje truhlíku  jsou aspoň dva druhý, které nic nepotkalo, pak je ta postižená skupina č. 375 co zůstaly ty 4 rostlinky  .Nyní jsou již vedle zasazené další.http://img.janforman.com/th/375201704...Minervasemenapopadanilistkumizustaljen4xz38.JPG
Obrázek se mi převrátil  tak přidávám další na kterém jsou zasazené nové  semenáče. Tak nyní jen doufám, že nyní je nepotká to samé co ty předešlé. Zemina je tam stále ta samá, jen jsou na dvoře.

http://img.janforman.com/th/380201702...truhlic.2pvft.JPG

4

Re: Nemocnice-3

Ano, vačší problém s padaním semenáčkov je v teplách v lete. Niekedy sa zdá že dnu v byte sú úplne ideálne podmienky pre semenáčky ale nemusí tomu byť tak. Ono vlastne tie ideálne podmienky má ta huba čo zapríčiňuje padanie. Aj taká malá blbosť ako mierny vetrík veľmi pomôže. Ja som zalieval semenáčky s miernym roztokom previcuru a dosť to pomohlo. Niekedy však ani toto nepomohlo.  Ber to tak že, že ti prežili tie najsilnejšie.  ab

5

Re: Nemocnice-3

To  máš pravdu.  Venku to snad ty mladší - nové nepotká. ab  ab  ab

6

Re: Nemocnice-3

já nechala ty chudinky napospas létu a zálivce a na nich se usadily svilušky, takže listí šlo pryč.. ach jo, zas tu sílu nenaberou

7 Naposledy upravil: vosička (13-08-2017 06:36:32)

Re: Nemocnice-3

Tak to je mi upřímně líto! Já jsem zase z horlivosti víc přihnojila. Hnojivo jsem důkladně rozmíchala. Zalila jsem vrchem i spodem... No a u některých (hlavně mladých) cibulek jsem si spálila kořínky. Velké koupené a moje starší cibule to ustály. Tak jsem honem dávala do nové zeminy. Už mají nové lístky... Platí - všeho s mírou, dobrého po málu! Tak budu koukat v září, která kytička se bude připravovat ke spánku a která zůstane v bytě, aby ještě načerpala sílu. ah

8

Re: Nemocnice-3

S tím přehnojením jsem dopadla u mladých rostlinek podobně. Jen jsem přihnojovala jen spodem a nepřesadila jsem nic.  Už jsem ani neměla do čeho . ale taky to ustály.  Jen tomu moc nerozumím, nešlo o ty co byly po otravě  byly to samé nové rostlinky.  br

9

Re: Nemocnice-3

Vracím se k naším potížím se semenáčky  které byly postižené padáním jak u mne tak u Vosičky.
Vůbec tomu nerozumím.  Semena byla všechna ze stejného křížení .  Nyní jsme si s Janou psaly, že máme stále stejné problemy.  Jak u ní tak u mne stejá semena nerostou nebo zašla všechna.  Její doměnka, že by snad mohlo jít o semínka která příliš brzy sebrala  tak to se mi nezdá už vůbec.  Ve vodě klíčila slušně  a růst přestávají  až po zasazení.  U mne se jedná o několik truhlíků ve kterých je zemina kupovaná  - pochází ze stejného pytlíku. V jednom byly zasazené semenáče již džív  a ta byla vzrostlejší již když jsem tam ta nová přisadila  - nerostou jen ta nová.  V dalším případě mám v jednom truhlíku ve stejné zemině zasazení semenáče od Evči (ta pochází z nákupu a jsou z  různých sběrů)  rostou krásně  .Vedle těcho zasazená další od Vosičky  a tam když mám jednu rostlinku jsem ráda -   nebo nic.

Napadlo  mě  ještě něco. skoro ve všech nebo úplně ve všech případech,kde se semenáčkům nedaří,  jde o semena ze samoopylení . Nepůjde spíš o něco jako degeneraci z přebuzeného  křížení?????  U rostlin tím že použijeme přímo pyl z mateřské rostliny  jde o takovou příbuznost  jakou v říši zvířat  ani nemůžeme provést. Tedy tato možnost  mne napadla až  nyní.  vůbec nemám tušení jestli taková možnost  vůbec u rostlin existuje.

Já prakticky opylovala pokaždé  pylem od jiné rostliny  a to velice přísně.  Z květu který chci opylit odstraním prašníky  hned jak je to jen možné, abych měla jistotu, že k samoopylení nedojde ani nedopatřením.
Přiložila jsem na ukázku několik fotek ze včera  i když nějaká rostlinka vyklíčila  a mám lísteček  je to poměrně neduživá rostlinka. Sázená byla přibližně před měsícem.

O nějaké napadení z venku  taky nepůjde  ostatním v květináčích, a to jak ty co přežily otravu,n ebo jsem je letos dostala  a ty jsou vlastně taky sázené do nově koupené zeminy  a těm se celkově daří   .

Co na tuto možnost odborníci???  Je možnost negativního působení  příbuznosti u rostlin ?????

http://img.janforman.com/th/VYqDIJYy7vQsOPVSWRQxNwszUFcnvC5na1XMR24vKfdPXF7jSkVPOAXqpnso7YlySCsTcygp0.jpg http://img.janforman.com/th/VRM98OIaEAxWa5FWnfEFF8G7IDIN6bSVcn9Z1EmFaCIl1l8GDbAb82g12pZrGN21LjvgkIws58.jpg http://img.janforman.com/th/hj1duwQaclTTEcMDR9oXHSEVfkgLOFf9brX19oxFQAm2UqNYG9lHivQjGEO069ocdaSa87qtn.jpg

10

Re: Nemocnice-3

Jdu prosit o radu:
U několika nově pořízených rostlin se mi poslední dobou objevily na některých (spíše prostředních, mladších) listech světlé fleky. Na omak jsou listy v těchto místech slabší. Povrch listu je hladký, suchý. Žádného škůdce nevidím... Napadlo mě, jestli to nemůže být výkyvem teplot, ale jako "plošné poškození" mi to nepřipadá.
http://img.janforman.com/th/IMG1482t516.JPG http://img.janforman.com/th/IMG1483km7w.JPG http://img.janforman.com/th/IMG14868nrd.JPG

11

Re: Nemocnice-3

Může to být  mozaikovitost. Nevylečitelné virové onemocnění.  Také mám dvě rostliny s touto nemocí. Pěstuji je již několik let odděleně, aby se tato nemoc nerozšířila na ostatní zdravé. Lituji je vyhodit. Jestli budou někdy kvést, tak bych se pokusil přes semínka vypěstovat nové cibulky. Tímto způsobem se prý virová choroba na novou rostlinu nepřenese.

eda

12

Re: Nemocnice-3

Mám tady jeden dotaz . Eva  má tuhle krásně vzrostlou cibulku . Jak je vidět, má  i  list  a vysoký stvol  a nyní začal květ zasychat. Nevítě někdo čím by to mohlo se stát?   Já to teda vidím poprve.
http://img.janforman.com/th/23022303370261260095683384149864n842j.jpg http://img.janforman.com/th/230224163702612567623501117675941nnvye.jpg

13

Re: Nemocnice-3

Mně tohle loni udělala nově koupená amka, kterou jsem dostala jako dárek. I když vypadala cibulka zdravě, tak jsem po důkladné kontrole našla zahnívající zbytek stvolu - zvenku nebylo vůbec vidět, že by byla nemocná. Radši bych ji proto pořádně zkontrolovala. Moje amka se z toho dostala a těším se, že by mohla i kvést - měla by být bílá.

14

Re: Nemocnice-3

Dneska jsem vyhodila Papilko, těžko říct, jestli je to následek otravy, nebo ne . Dlouho jsem si myslela, že jemu se vyhla, ale kdo ví. Nedařilo se mu již delší dobu  a nyní mu odešly dva poslední listy  a když jsem jej před chvílí vyklopila z květináče  měl cibulku docela shnilou od podpučí. Tak je pryč. Kvetla jen jednou po nákupu  pak už nic. Škoda, že neodešlo dřív, když jsem nakupovala  ,byla bych jej určitě znovu brala..Můj byl kupovaný v roce 2010  u fa. Brat.
Tak chci požádat, kdyby měl někdo malou dceřinou cibulku, byla bych moc ráda.   Karen

15

Re: Nemocnice-3

Karen, to mě mrzí. Pořád čekám, kdy už se ta tvoje katastrofa zastaví. Já mám sice cibulek údajného "papilia" 6, ale čert ví co to bude. Kupoval je přítel přes e-bay a přišly cibuličky prťavé. Ty než vykvetou, abych zjistila, co to pěstuju, to bude ještě trvat.

16

Re: Nemocnice-3

Pořád mi ještě některé odchází,ale snad už je to opravdu konečná  mám ty co ještě přežívají i když nerostly  sesazené do dvou truhlíků  a dávám jim poslední lhůtu do jara. když nevyrazí   už je pak vyhodím.Už takto u nich čekám celej tento rok. Mají maličké zmenčené cibulky které sice nehnijí a jsou tuhé ale nevyrazily. Nyní na podzim dostaly znovu novou zeminu a jsou v pokoji na okně. Víc již nevím co bych pro ně ještě mohla udělat.
To Papilko  v roce otravy  bylo krásně olistěné ale dál již mělo pokaždé jen 2-3 listy   ani přesazení nepomohlo. Svým způsobem jsem ráda že ta  neustá snaha o jeho záchranu zkončila .Aspoň mám jasno.

17

Re: Nemocnice-3

Karen, pripomeň sa mi na jar s tým papiliom. Nejaké cibuľky mám, tak ti pošlem.

18

Re: Nemocnice-3

Pavle moc dík ,připomenu se ti. Myslela jsem že jsi na nás už zapoměl, psala jsem ti SZ  už tak dávno  a ani jsi ji neotevřel.
Pokaždé když nějakou cibulku, která nepřežila likviduji tak doufám, že je již poslední ....ale bohužel...
Tak ti děkuji,  Karen

19

Re: Nemocnice-3

jj, Karen poslal som ti správu. Je pravda že na fórum som moc nechodil, keď tak som len na rýchlo nakukol.

20

Re: Nemocnice-3

Nevím, kam s dnešním příspěvkem?
Dostala jsem dárek... Dnes jsem cibulku vysvobodila z okrasného vězení a prosím o rady, jak s ní dál. Byla napíchnutá na plastové podložce a podpučí je téměř dokonale seříznuté. Co by měla nyní dostat za péči, aby se zachránila? Předem moc děkuji za rady!

http://img.janforman.com/th/IMG2387vl70.JPG http://img.janforman.com/th/IMG2388ienf.JPG http://img.janforman.com/th/IMG23913aq7.JPG
http://img.janforman.com/th/IMG2392yu5n.JPG http://img.janforman.com/th/IMG2394dpxd.JPG http://img.janforman.com/th/IMG2395h7zv.JPG
http://img.janforman.com/th/IMG23965vdr.JPG http://img.janforman.com/th/IMG2397d914.JPG

21

Re: Nemocnice-3

Takže obava že je cibule nabodnutá  se potvrdila. Já marně doufala. To podpučí by nemuselo znamenat nic strašného. Kořeny mohopu vyrazit  i tak, Horší mouhů být  ty díry od nabodnutí. Zdá se že jsou dost na okraji cibule  .....no nevím já u té mojí se tím taky utěšovala  a přesto  hniloba začala právě tam. I když ta moje neměla podpučí vůbec. Tak že já bych ji nechala koupat v něčem  já mám ten Previcur. Pak dobře oschnout  a určitě dej na spodek na celé podpučí stimulátor růstu. Nechej ji namočenou dost dlouho já bych řekla tak 6 hod před tím oschnuátím. No a sázet  kvůli těm děrám bych řekla   že by bylo dobré dát na zeminu  pod tu cibuli  vrstvu Perlitu  tak aby se ty díry nedostaly do země. aby byly v suchu , aby cibule seděla jako v hnízdečku. Zálévat  až tak druhý - třetí den po zasazení  a JEN SPODEM.  Nezaručím výsledek ale tohle se mi u poškozené cibule osvědčilo.  Aspoň snad vykvete.  Budu držet palce.  ab ab  ab

22

Re: Nemocnice-3

Sloupla jsem vrchní suknice, i jednu bílou. Jedna rána zmizela docela, druhá je spíše povrchová, zbylé dvě jdou do další vrstvy. Pořádně jsem je napajcovala tyčinkou (uchošťourem) s roztokem Dithane. Nakonec jsem cibulku postavila do roztoku, aby měla ponořené celé podpučí. Zítra jej nechám pořádně zaschnout a pak podpučí zapráším stimulátorem a dám do země, tak jak radíš. Snad cibulka přežije. Díky.
bh  br

23 Naposledy upravil: karelex (28-12-2017 10:44:31)

Re: Nemocnice-3

Já si říkala že ty díry jsou dost na okraji cibule a to čistění tyčinkou je asi dobrý nápad . Ta moje tenkrát byla nabodnutá přez okraje podpučí, ale to bylo jedno nebylo u ní co zachraňovat.  Tak  držím palce.  U mne se dneska jedna nová otevírá. Měla by to bejt Splash.

24

Re: Nemocnice-3

tohle prostě nechápu.. kdo tenhle a další způsoby napichování cibulek vymyslel, by si zasloužil taky někam napíchnout.

25

Re: Nemocnice-3

Přesně tak, ten někdo vidí jen zisk za další prodané zboží a že tyhle rostliny odsuzuje  jej nezajímá.

26

Re: Nemocnice-3

Nedaří se mi s amarylkou  Magical Touch.
Na začátku to vypadalo tak dobře, po koupení od fa. Lukon |Glads někdy loni na podzim, vypadala normálně nezdála se nijak poškozená a jak začala rašit po koupeli očistění a oschnutí  jsem na podpučí použila stimulátor  růstu  a zasadila. Nasadila ale na 3 stvoly vytáhla dost vysoko stvoly  a ukázalo se že není vůbec zakořeněná  a vyvrítila  se. Znovu jsem ji očistila  a po koupeli znovu zasadila. Kvetla krásně vůbec nic nenapovídalo na nějaký průšvih. Po odkvětu ale nic. Žádný náznak listů .... krček má vyschlý jako na omak  prázdný-suchý, ale cibule je stále na hmat  tuhá.  Dneska mně to už nedalo  a znovu jsem ji vybrala z květináče. Je to blbé, ani kořínek  podpučí je zčernalé asi i ohnilé. Znovu již potřetí jsem ji dala namočit  aby se lépe dala vyčistit. ale co dál???  Napadá někoho nějaký jiný postup. Počítám že ji zasadím snad do Perlitu  ..... Co mám dělat,  byla tak krásná  chtěla bych ji zachovat.  PORAĎTE  MI NĚKDO NĚCO  PROSÍM

http://img.janforman.com/th/43201704...znovuocistenaamorena597y.jpg http://img.janforman.com/th/43201715...9tov.jpg

27 Naposledy upravil: Anor (03-01-2018 19:36:42)

Re: Nemocnice-3

Karen, amarylka je opravdu moc pěkná. Bylo by škoda o ní přijít... Mně se osvědčila skořice. Použila jsem jí na všechny svoje nemocné amky, které jsem musela okrájet od hniloby, nebo jsem jim seřezávala podpučí. Prostě jsem čersvé rány zasypala mletou skořicí. Loni jsem od kamarádky dostala bílou amarylku, která hnila jako do hloubky. Možná byla před zasazením na něčem napíchnutá, jako ta výše. Měla dvě hnilobná očka hluboko do cibule. Bylo mi jí líto tolik okrájet, tak jsem očka vydloubala, do tunelu jsem nasypala skořici a amarylka se krásně uzdravila. Myslím, že by mohla letos i kvést, zatím spí... Držím palce, aby se ti tu tvojí krasavici podařilo uzdravit. ad

28

Re: Nemocnice-3

Anor  a to jsi tu skořici dávala i na podpučí?  Já  tak jak  to  popisuješ  do vykrájených ran dávala nastrouhaný česnek ,ale nesměl se dostat právě na podpučí. Ve vykrájené ráně zabíral dobře. Hnilobu zastavil, ale podpučí spálil nadobro.
Zatím jsem cibuli dobře vykoupala  a očistila. Podpučí se dalo vyčistit až skoro do poslední vrstvičky zůstalo docela celé bílé, ale ten krček ten teda  jsem odřízla . Nevím jestli je to dobře, ale říkala jsem si že tam aspoň jde vzduch.
Tak nevím jestli tohle zabere, zatím se suší.

29

Re: Nemocnice-3

Držím ti palce s jej záchranou. Myslím si že si pre jej záchranu urobila už všetko. Teraz to je na nej či sa zotaví alebo nie.
Určite veľmi opatrne so zálievkou. Myslím si že perlit alebo vermikulit by bol na jej zasadenie najlepší.

30

Re: Nemocnice-3

Karen, nasypala jsem skořici i na podpučí. Vůbec mu to nevadilo a kořínky časem vyrazily.