1

Téma: Naše křížení amarylek

Toto téma zakládám, abychom měli přehled kdo co kříží a také, abychom nezkoušeli opylovat něco, co už jiní zkusili. Až po vykvetení semenáčů, které rád a snad i vy zašlete(foto), můžeme zkusit opakovat stejné křížení, které dopadlo dobře.
BYL BYCH VELMI RÁD, kdybychom sem napsali jen:

MATKA X OTEC + ROK KŘÍŽENÍ

takže např.
Papilio X Charisma 2010

a hl.psali si o nasich semenacich na jine strance z duvodu toho, aby to zde bylo přehledné... díky moc, snad nam to vse pomuze.

2

Re: Naše křížení amarylek

Dekuji za zalozeni tohoto tematu. Myslim, ze ma velky potencial, teda alespon pro me...protoze me to moc bavi takove pokusy...Mam akorat jeden problem-co pak s nimi. Proto jsem zakladala rubriku Krizenci, ale odezva zadna....

Takze za sebe:

Matka: Baby Star
Otec: Roma
Rok opyleni, sadba semen 2008, nyni maji cibulky cca 1cm

Matka: Lemon Lime
Otec: cerveny s bilym stredem-nazev odrudy neznam, mrknete do me fotogalerie, je protazim pod provoznim nazvem oranzovy Jana...Kdyby se vam odruda zdala povedoma, dejte mi vedet. Budu moc rada....
http://www.kopci.estranky.cz/fotoalbum/ … /amarylisy
Rok opyleni, sadba semen 2008, nyni maji cibulky cca 1cm
Letos jsem jeste nic nezkousela, zatim mi toho kvetlo jen par, ted je tesne pred rozkvetem Jawel a Ambiance nebo Popov....Ocekavam, ze behem vikendu mi oba rozkvetou.

3

Re: Naše křížení amarylek

Ahoj Kopci.Také si myslím ,že měl Miroslav dobrý nápad s tímhle tematem.Určitě to bude přínos takhle se vzájemně informovat, i já propadla kouzlu květu amarylek a baví mě se piplat s opylováním a potom očekávat jestli se semeník vytvoří. Sázím semínka a čekám jestli něco vyroste.Dál jsem se ještě nedostala. Ale potom jak píšeš dál:"Proto jsem zakladala rubriku Krizenci, ale odezva zadna...."  tak tady ti musím oponovat. Já ti odpověděla, ale odepsal mi jen Mirek, že pěkně fotím a chovám stejné slepice jako já ab ab ab
Tak jž mi nějaký semenáček vyroste doplním to zatím mám jen 4 skřížená semínka. an an

4 Naposledy upravil: kopci (06-02-2010 14:09:13)

Re: Naše křížení amarylek

karelex napsal:

Ahoj Kopci.Také si myslím ,že měl Miroslav dobrý nápad s tímhle tematem.Určitě to bude přínos takhle se vzájemně informovat, i já propadla kouzlu květu amarylek a baví mě se piplat s opylováním a potom očekávat jestli se semeník vytvoří. Sázím semínka a čekám jestli něco vyroste.Dál jsem se ještě nedostala. Ale potom jak píšeš dál:"Proto jsem zakladala rubriku Krizenci, ale odezva zadna...."  tak tady ti musím oponovat. Já ti odpověděla, ale odepsal mi jen Mirek, že pěkně fotím a chovám stejné slepice jako já ab ab ab
Tak jž mi nějaký semenáček vyroste doplním to zatím mám jen 4 skřížená semínka. an an

Jo a těch slepicích jsem to zaznamenala.....haha, ale mě tahle informace v souvislosti s kříženci nepřipadala důležitá...Čekala jsem podnětné info...:), ale.... já vím, žes psala.....neboj.:) ab ab Tak třeba to ted bude lepší....:-))))
Určitě se budu moc těšit na každý pěstitelský semenářský úspěch kohokoli z Vás....

5 Naposledy upravil: karelex (20-02-2010 15:33:37)

Re: Naše křížení amarylek

Tak teda napíšu které křížení mi zatím vyklíčilo:
Matka   - neznámá červená č. 7 + otec - Elvas č.5   vzešla všechna v únoru 2010
Matka   - neznámá červená č. 7 + otec - Pasadena č. 6
Matka   - Christmas Gift č.10 + otec - Passadena č.6
Matka   - Christmas Gift č.10 + otec - Elvas č.5
Matka   - CHarisma od Evči  +  otec - Amsterdam (ExotikStriped)  od Evči
Matka   - Amsterdam (ExotikStriped)  od Evči + otec - CHarisma od Evči

Mimo tahle semena mám ještě vzejítá nekřížená od Helenky

Matka i otec  jsou  Picotee ta jsou 4 a vzešla 31.1.2010


to je zatím vše další ještě neklíčí


Jo to číslo za rostlinou je to pod kterým ji mám v albu na Rajčeti. an an

6

Re: Naše křížení amarylek

Lemon Lime x Papilio 2010

eda

7

Re: Naše křížení amarylek

Skúšal už niekto opeľovať peľom z Exotic Star nejakú inú Am? Ja som skúšal Minervu no obidva semenáče odišli po cca 20 dňoch. Opeľoval som aj Tres Chiq (2.semenáče) a ako sa dívam tak mi odídu aj tie po cca 24 dňoch. Možno robím niečo zle, neviem...., ale ostatné semenáče aj mladšie krásne rastú opeľované však inými druhmi. Máte nejakú skúsenosť s opeľovaním peľom z Exotic Star?

Pavel

8

Re: Naše křížení amarylek

ja mel loni...zkousel jsem jak na nej tak z nej na ostatni...a nevim proc, nic se nezdarilo...nevim, zda nema pyl sterilni, ale ani na nem se opyleni nezdarilo, ze zacatku semeniky narustaly, ale nakonec zezloutly a odpadly:-(

9

Re: Naše křížení amarylek

Tak to je presne ono. Niečo v tom asi bude.Miro nestraš, ja mám jeden semenáč Na Exotic Star opeľovaný Tres Chic tak dúfam že dojde. Zatiaľ pekne rastie a veľa do dozretia mu už nechýba.(cca 10dní?)

Pavel

10

Re: Naše křížení amarylek

je ale mozny, ze budes mi vetsi stesti...vse je mozne, mozna jsem pouzil nevhodne odrudy

11

Re: Naše křížení amarylek

já se ještě vrátím k tomu, co jsem napsala. Mirku, asi máš částečně taky pravdu, ale v podstatě v dalším příspěvku píšeš, že se Ti nepodařilo křížení s Exotic Star ať jako matkou nebo otcem. takže by se z Tvého neúspěšného křížení dalo vydedukovat, že to nestojí za čas a námahu, protože se nepovedlo. ale mně kříženec na Exotic Star pokvete po dvou letech... takže bych řekla, že to ovlivňuje tolik různých faktorů, které třeba ani nedokážeme v našich domácích primitivních podmínkách identifikovat. takže když to shrnu - zkušenost jednoho nemusí být nutně zkušeností druhého

12 Naposledy upravil: kopci (06-03-2010 21:31:23)

Re: Naše křížení amarylek

karelex napsal:

A co křížení s jinou rostlinou nežli ja amarylka  myslím s jinou cibulovinou? Zkoušel to někdo?

Ja jsem to zkousela se Sprekelii...Lemon Lime a Sprekelie. Semena dozrala, semenik pukl, semena jsem zasazela, ale nekde se stala chyba, protoze nevzesla.....

13

Re: Naše křížení amarylek

nicmene bych to zopakoval..a treba dukladne proparil substrat ci semena nechal naklicit...ale pokus a napad to byl vyjimecny!!! mas muj obdiv i tak

14

Re: Naše křížení amarylek

Miroslav napsal:

nicmene bych to zopakoval..a treba dukladne proparil substrat ci semena nechal naklicit...ale pokus a napad to byl vyjimecny!!! mas muj obdiv i tak

Dekuji......to potesi.....
Pokud mi pokvete Sprekelie, proc ne, rada to zopakuju, ale zalezi to na ni.... :-). Ted mam nakvetenych snad 6 hvezdniku, je to nadhera a dalsich asi 10 ceka v rade....:-), jen to nestacim posilat na forum.....

15

Re: Naše křížení amarylek

to jses dobra pestitelka, ze ti to tak furt kvete :-) pokud sis vzala pyl z te jak.lilie tak muzes zkusit opylit hvezdniky....

16

Re: Naše křížení amarylek

Mirku ,já ti rozumím je to nesmírně zajímavé  a napínavé.  an   an  A proč by tě to mělo provázet jen až do důchodu??  ab   ab Já se o to pokouším teprve až v důchodu.  :rolleyes:   :rolleyes: Třeba vypěstujeme modrou amarylku  :o   ad

17

Re: Naše křížení amarylek

no ono jde vyslechtit vse modre-viz modra ruze, Japonci pridali gen z macesky a vznikla modra ruze... takze pridame gen kopřivy do hvezdniku a bude treba mrazuvzdorna amarylka .-)

18

Re: Naše křížení amarylek

kopci napsal:

Ja jsem to zkousela se Sprekelii...Lemon Lime a Sprekelie. Semena dozrala, semenik pukl, semena jsem zasazela, ale nekde se stala chyba, protoze nevzesla.....

Promiň mi mé nedostatečné znalosti, ale ta Sprekelie nepatří mezi hvězdníky?

19

Re: Naše křížení amarylek

Sprekelie je jiny druh, celed je stejna-amarylkovite (stejne tak bledule, Ismene...)

20

Re: Naše křížení amarylek

Tak to už je dost velký rozdíl, a to myslíš že by mělo být možné, dát dohromady, kor ta bledule mě udivuje.

21

Re: Naše křížení amarylek

víš já myslela na tu barvu,jestli by se nedala z nějaké jiné rostliny tam přitáhnout jiná u amarylek nezastoupená.

22

Re: Naše křížení amarylek

to ti nepovim, az tak v genetice zatim nejsem zbehly...ale vim, ze existuje nejaky krizenec amarylky s necim a ma to slouceny nazev-latinsky obou pocatecnich jmen...take se ruzne krizeni provadi pomoci jedu kolchicinu-z ocunu a nebo se mohou cibule ozarovat radioakt.prvky-treba chryzantemy i jirinky se takto mohou slechtit

23

Re: Naše křížení amarylek

Dík Mirku, za další informace,ale to už je moc složitý tomu nerozumím. Když budu vědět, co všecko nejde tak to ani nezkusím  ab  ab  ab

24

Re: Naše křížení amarylek

Křížila jsem:
Suzan x Elvas 2010
Suzan x Exotic Striped ( nebo Gilmar , podle toho co nspíše Eda ) 2010
Prelude x Suzan 2010
Trintino -křížení se nepovedlo Suzan,Prelude,Exotic Striped,Elvas
Červený kolibří xTrintino 2010

25

Re: Naše křížení amarylek

tak jsem dopresadil i ty my zbytecky semenacku, sice toho neni moc-jako od krizeni na pocet kusu, ale kdyz se to secetlo, tak jich mam 88ks a ted pujdu na ty starsi semenace a tam se rozhodnu, zda je zazimuju nebo presadim z bedny do kvetinace-ty bych samozrejme nechal rust jeste doma...

26

Re: Naše křížení amarylek

tak a je vyndano! lonsky semenace se ukazaly:-) jsem vcelku spokojen, nektere zkusim dat na uskladneni a uvidime zda behem zimy vykvetou, ostatni musim zas zasadit do kvetinacu a dat domu.. bohuel, jedna cedulka se mi ztratila a tak u jednoho potomstva nevim co je zač...jinak ostatni jsou z Lemon Lime x Bingo(bohuzel 3ks jen),Limona x Picotee a Lemon Lime x Picotte - chtel jsem hl.krizit na svetle, ale jeden z nich musel byt vzdy aspon jiny nez bily...tak uvidime
http://sklad.obrazku.cz/t518749_semenacez09skliezn01001.jpg  http://sklad.obrazku.cz/t518750_semenacez09skliezn01004.jpg  http://sklad.obrazku.cz/t518751_semenacez09skliezn01005.jpg  http://sklad.obrazku.cz/t518752_semenacez09skliezn01006.jpg  http://sklad.obrazku.cz/t518753_semenacez09skliezn01007.jpg  tady detail vetsi cibule, kterou zksuim zazimovat, jinak prumer 6cm, obvod nevim jak bych meril... hl.je divne jak uz pousti odnoze  http://sklad.obrazku.cz/t518754_semenacez09skliezn01009.jpg  http://sklad.obrazku.cz/t518755_semenacez09skliezn01010.jpg  a potomstvo s Bingem je uz zasazeno, jedna byla sice vetsi, ale spis sem ji dal do kvetinace, ro si jeste pockam.. http://sklad.obrazku.cz/t518756_semenacez09skliezn01012.jpg

27 Naposledy upravil: karelex (18-10-2010 14:08:53)

Re: Naše křížení amarylek

Tak já mám dvě loňské křížené cibulky od komulky obě rostly přez léto volně na zahradě pod netkanou tex. Obě jsem již nechala sušit přez zimu. Jedna má dvě malé cibuličky, které jsem jí teda nechala .Teď vypadají takto  a obě mají průměr 5 cm- schválně jsem je šla měřit. ab ab ab
http://sklad.obrazku.cz/t518856_12201008...peazenzdorostu.jpg  http://sklad.obrazku.cz/t518855_11201008...peazenzdorostu.jpg

28

Re: Naše křížení amarylek

ted taky Karen zalezi na tom zda se jim bude vic chtit kvest nebo vic mnozit, nektere mi delaly uz puciky s odnozemi se 4-6ks!-samozrejme zatim nedelitelne, ale uvidime jak to dopadne, uz mam vse kolem amarylek hotovo-nove semenace i stare zasazeny, cibule stare a semenacky stare mam v kotelne v klidu...tak uz zbyva jen cekat...

29

Re: Naše křížení amarylek

Psala jsem ti už na zahradě.Taky jedna z mých má dva odnožené cibulky a jsou tak zajímavě rostlé ne vedle sebe, ale na sobě -nebo za sebou přitom je ta nakraji větší nežli ta uvnitř.Taky mám amky hotové, jen ty staré dosušuji, dneska jsem je věechny pročisťovala- obrala už suché listy a kořínky. Tak mám jistotu, že žádnou nemám napadenou muchou.

30

Re: Naše křížení amarylek

tyhle starsi semenace nastesti mouchu nemely...asi jim chutnala vic ma Ismene..Ale priste uz to riskovat nebudu...