1

Téma: CRINUM POWELII - KŘÍN

Pěstujete někdo KŘÍN? Prosím o radu, zda jej vysadit přímo ven na záhon, nebo je lepší ho pěstovat v nádobě?

2

Re: CRINUM POWELII - KŘÍN

Mám a  asi neumím...doteď nekvetl...mám ho v květináči...a právě proto jsem si ho koupila, když jsem viděla, jak o dvě vesnice dál tam u jednoho baráku kvete...

3

Re: CRINUM POWELII - KŘÍN

Hledala jsme návody a někde píší dát ho ven, jinde do nádoby, ale venku asi nepřezimuje a často přesazovat se nedoporučuje - takže teď nevím. Mám koupené cibule a nevím co s nimi :/

4

Re: CRINUM POWELII - KŘÍN

Aha...já to asi napsala blbě...takže můžeš zasadit ven nebo pěstovat jako přenosnou v květináči...nepřezimuje!!!tudíž vyrýt a uklidit...proto jsem brala tu květináčovou variantu...ale fakt, že mi ještě doteď nekvetla...možná holka ještě nedorostla.

5

Re: CRINUM POWELII - KŘÍN

Takže zasadím do velkého květináče a budu s ním cestovat ab

6

Re: CRINUM POWELII - KŘÍN

Powelliho křín mám doma, už mi i kvetl. Mám ho normálně v květináči....Nic neobyčejného s ním neprovádím, klasicky jako všechno-občas pohnojit.

7

Re: CRINUM POWELII - KŘÍN

vse roste nejlepe volne na zahrade, ale budu ho sazet do kvetinace-kdyz se nema moc presazovat tak ho tak nechám, bude se urcite pestovat jako prava Amaryllis beladonna.... takze velky kvetinac a na slunci, a samozrejme řádně prihnojovat...

8

Re: CRINUM POWELII - KŘÍN

Moc děkuji za rady. an

9

Re: CRINUM POWELII - KŘÍN

já ho měla několik let v květináči a taky jsem si s ním nevěděla moc rady. na zimu jsem ho uklízela do chladného zádveří, kde je kolem 10°C. vyhodil spoustu dceřinných cibulek a stále nekvetl a nekvetl. dokonce ani nechtěl vůbec zatahovat a jeho stvol vypadal už velmi nevzhledně. pak konečně (asi po čtyřech letech) v roce 2008 vykvetl - postupně třemi stvoly! květy neměly velkou trvanlivost, samozřejmě to mohlo být i vysokými letními teplotami, ale především měly neuvěřitelně smutně růžovou, jakoby špinavou barvu. říkám si, jestli třeba nevycítil, že ho nemám moc ráda... no a v loňském roce opět nekvetl, tak skončil nakonec v kompostu, protože na přezimování mám velmi omezené prostory a hvězdníky stále přibývají...
a jak kvetl Mirku tobě? dle očekávání?
pokud najdu fotku, dám ji sem

10

Re: CRINUM POWELII - KŘÍN

tenkrat jsem si ho privezl z amsterdamu a kvetl a vcelku dlouho vydrzel, ale predloni jsem na nej zapomnel a zmrzl mi...byl ruzovy, tak letos jsem si koupil bily a hl.ho nesmim nchat venku v nadobe jako minule...

11

Re: CRINUM POWELII - KŘÍN

tak fotku jsem nenašla, možná jsem ho tenkrát ani nefotila, jak mě zklamal tou svou ošklivou růžovou...

12

Re: CRINUM POWELII - KŘÍN

ja teda nemam rad ruzovou skoro na vsech rostlinam, uz jsem tim i proslulej... tak mam ted bilej :-) a ruzovou amarylku taky nemam :-)

13

Re: CRINUM POWELII - KŘÍN

Podle knihy "encyklopedie cibulovin" se doporučuje výsadba v březnu do velké nádoby, která se na konci dubna zapustí do záhonu na světlém a teplém místě v zahradě a před příchodem mrazu se přenese do bezmrazé místnosti. Během vegetace potřebuje rostlina bohatou zálivku a pravidelné přihnojování. Cibule by měla v jedné nádobě zůstat více let, protože rostlina negativně reaguje na jakékoli porušení kořenů

eda

14

Re: CRINUM POWELII - KŘÍN

no vidíš, Mirku, já zase růžovou miluju - samozřejmě na kytkách, jinak ji moc nemusím.  tak ať se tomu bílému daří.

15

Re: CRINUM POWELII - KŘÍN

tak snad se zadari, v lete sem hodim fotku...

16

Re: CRINUM POWELII - KŘÍN

Tommy, nedávno jsi viděl v mé skupince tu velkou rostlinu a myslel jsi, že je to křín. Bohužel, zklamu tě, od bráchy jsem se dozvěděl, že je to Ornitogalum neboli Snědek. Ještě ty brambůrky nejsou zralé, ale myslím, že bys ho stejně nechtěl. Do bytu je to moc velké.  Karel
                            http://sklad.obrazku.cz/t367671_Maledivka1.jpg  http://sklad.obrazku.cz/t367672_Maledivka3.jpg  http://sklad.obrazku.cz/t367674_Maledivka8.jpg

17

Re: CRINUM POWELII - KŘÍN

Karle, to nevadí, že je to něco jiného, stejně o něj mám zájem, tak jestli to dozraje, tak bych si "brambory" přeci jenom rád vzal.
Díky, T.

18 Naposledy upravil: myska (16-08-2010 05:49:00)

Re: CRINUM POWELII - KŘÍN

Letos jsem zakoupila 1 cibuli crinum powelli   zasadila jsem jí do květníku a měla venku , krásně mi nyní kvete žlutě a raší listy.     

                                                                           Myška

19

Re: CRINUM POWELII - KŘÍN

Myško ten křín máš na sluníčku, nebo ve stínu???? Marně zatím čekám na kvítek, tak nevím, jestli nedělám něco špatně..... ac

20

Re: CRINUM POWELII - KŘÍN

Andi , měla jsem ho v květníku ve skleníku a když nastala vedra v červenci tak jsem ho vyndala ven a nechala na slunci . Ani jsem moc nezalévala a nehnojila. Nyní ho mám na terase .       
                                                                              Myška

21

Re: CRINUM POWELII - KŘÍN

Myško moc děkuji za info, já ho dala pod strom. Tak teď ho vystrčím a budu doufat, že ještě bude nějaké sluníčko ag

22

Re: CRINUM POWELII - KŘÍN

Žlutě??? Tak to asi nebude C. x povellii, ten kvete v odstínech růžové a nebo bíle. Spíš bych hádal, že půjde o Hymenocallis ´Sulphur Queen´, ta je žlutá a celkem bývá běžně k dostání. Můžete prosím kytku vyfotit?
Karle, co ten tvůj "snědek"? Uzrálo něco?
T.

23

Re: CRINUM POWELII - KŘÍN

Tommy , koupila jsem to jako křín ale nebylo by to poprvé co mě napálili, nemám digitální fotoaparát a v pracovně přednosty oddělení ze které píši není skener. Vlastní počítač zakoupím až půjdu definitivně do penze. Mám spoustu fotografií ze zahrady a terasy , pokusím se sehnat zpřízněnou duši na některém oddělení.

                                                                                               Myška

24

Re: CRINUM POWELII - KŘÍN

Ahoj
Do krinum to trzeba mit trpeni. kwitne zwykle na 2-3 rok po posadeni.
To taki slonik pokojowy ab
Poprve musi odbudovat system korzeni.
Ja sadze do welkiego wazonu 5-10 litrow, oraz letneni w ogrodzie na slnku, no i duzo niam-niam ab
W zimie stoi w chlodzie +5-10, i malo polewam. Jak juz wyrosnie wielki i po spanku - aby kwitl polewac tylko deszczowka.

25

Re: CRINUM POWELII - KŘÍN

Mam ho taky doma, dve pomerne velke, sikovne cibule. Jedna z nich mi kvetla minuly rok. Nedelam s nim nic specialniho, cely rok je na okne v kvetinaci :- )

26

Re: CRINUM POWELII - KŘÍN

i ja ho mam, ale letos byla v polostinu a nejak jsem na ni zapomnel :-( bohuzel narostla jen tak napul, tak nevim co dal s ni :-(

27

Re: CRINUM POWELII - KŘÍN

Asi ho nechat spát, teď trochu slunce an

28

Re: CRINUM POWELII - KŘÍN

chapu to tedy spravne-nechat zimovat a az na jare, kdyz bude vice slunce tak ho probudit?

29

Re: CRINUM POWELII - KŘÍN

Na jaře bude více slunce - aby do teplé místnosti - оn se probudi sam.

30

Re: CRINUM POWELII - KŘÍN

dobre,zac.dubna ho vyndam a uvidime jak poroste,díky ag