61

Re: Cibulovka narcisová (larva v cibuli)

Tak už jsem měla taky asi čest se osobně seznámit se "zlou" mouchou. Zřejmě se mi vylíhla doma z nějaké cibule, naštěstí jsem ji zachytila ve stadiu, kdy ještě neuměla moc lítat a šla hned ven. Vypadá opravdu jako menší čmelák. Jana

62

Re: Cibulovka narcisová (larva v cibuli)

Zdá se mi , že se letos objevily moc brzy a hlavně mi lezou do bytu. Musíme už dát sítě do všech oken. Včera jsem večer zase jednu lapla v kuchyni. Mám tam jen jeden hvězdník , ale má již 9 listů asi 75 cm dlouhých. Letos nekvetl a já bych nerade , aby si na něm mlsal nějaký červ.Letos se pokusím nechat je všechny v ložnici na jižním okně a u okna . Uvidím , co bude příští jaro, jak pokvetou.

                                                     Myška

63

Re: Cibulovka narcisová (larva v cibuli)

Karle  a Edo obrázek cibule  č.48,co Karel dostal to přece není žádná mladá cibule ale pěkně stará raťapa, jen se koukněte na tu sílu podpučí. Schválně jsem se dívala na fotky svých všech letos dodaných cibulý,ale ani u jedné  není tak mohutné. To asi vysvětluje přítomnost tý larvy nejspíš ji měli někde venku možná  na ozdobu a pak ji jen přibalili.

64

Re: Cibulovka narcisová (larva v cibuli)

Karen souhlasím s tebou, Myslím si, že je mají někde venku, anebo je koupily od nějakého souromníčka a tvrdí že jsou z Holadnska. Nikdy jsem zatím nekoupil cibuli  s červem v obchodě nebo on-line objednávkou. A že jsem jich už nakoupil.

eda

65

Re: Cibulovka narcisová (larva v cibuli)

Nevím, jestli se to tu už někde nepsalo. Dnes jsem si přečetla v zahradnické encyklopedii, že cibule narcisů by měl od mouchy odlákat pohozený naftalín. Snad by to šlo vyzkoušet, když by cibule byly venku. Jana

66

Re: Cibulovka narcisová (larva v cibuli)

japa  to jsem zvědavá co na tvůj nápad řekne EDa. Já to slyším poprve ale já jsem začátečník. To by se mělo vyzkoušet.  an   an

67

Re: Cibulovka narcisová (larva v cibuli)

Také jsem to nikdy neslyšel. kdyby to byla pravda bylo by to skvělé. Japa, nešlo by napsat odkaz na onu zahradnickou radu?

eda

68

Re: Cibulovka narcisová (larva v cibuli)

"Proti mouše cibulovce narcisové, jejíž larvy vyžírají cibule narcisů i jiných cibulovin, sypeme od května do června kolem rostlin naftalín, který cibulovky odpuzuje."  Kniha "Rok v naší zahradě"  od Radoslava Šrota, str. 125.

69

Re: Cibulovka narcisová (larva v cibuli)

Budeme to muset vyzkoušet, Jano děkuji za příspěvek o novém a neznámém způsobu ochrany hvězdníků proti zlé mouše. Kdyby to fungovalo, bylo by to skvělé.

eda

70

Re: Cibulovka narcisová (larva v cibuli)

Ahoj Edo a Jano, čtu o možném ovlivnění larvy cibulovky narcizové a včera sem ve skleníku přesazoval už přesazené před čtrnácti dny, prostě to bylo špatně a tak sem si to zopakoval ale to jistě jisté kukle v bílém rouše jistě překazilo existenci.Když je takový hrubozrnný substrát a vysype se na desku tak bílá kukla pinkne do oka a je nepřehlédnutelná.Jani pokud o té kukle čteš -Kniha "Rok v naší zahradě"  od Radoslava Šrota, str. 125.- není tam taky napsáno jak vypadá kukla tý mouchy cibulovky narcizové?Ona už tedy není ale jestli je kukla cibulovky bílá tak mám radost že jsem  J E D N U  ZNIČIL
                                                                                                                                                                   Zdeněk

71

Re: Cibulovka narcisová (larva v cibuli)

Ahoj Zdeňku, larva bílá není, spíš hnědá. Její fotku najdeš na tomto tématu v příspěvku od Karla z 20.8.2009 (č. 174). Jana

72

Re: Cibulovka narcisová (larva v cibuli)

Janičko, promiň, dovolím si tě maličko poopravit:

Zdeňku, příspěvěk Karla, kde je larva vyfocená, má č. 36 a je z 21.3.2010

73

Re: Cibulovka narcisová (larva v cibuli)

Evi, děkuju, nějak se mi ta čísla pletou ag Jana

74

Re: Cibulovka narcisová (larva v cibuli)

Ta bílá larva byla jako albín lev,malou špičatou hlavu za ní harmonika asi tři vlnky a pak zase zůžení a konec.Velmi zajímavá bílá B Y L A!

75

Re: Cibulovka narcisová (larva v cibuli)

Edo: na první stránce píšeš,že je obyč písek nevhodný...proč myslíš že je nevhodný? Já ho dávám do hlíny a na dno květináče a to u všech pokojových květin a zatím jsem s ním neměl problém an

76 Naposledy upravil: myska (13-05-2010 09:52:09)

Re: Cibulovka narcisová (larva v cibuli)

Tak ještě jednou zpráva o mých pacientech zničených larvou. Na zbytcích cibulí vyrostly cibulky , nyní mají 4 listy , nevím jak je to z kořeny , hnojím hnojivem KRISTALON START a mám je na jižním okně v plastových krabičkách od kiwi. Zatím se nechystám je přesazovat , počkám až jěště více zesílí.  Z jedné cibule mi vytvořily cibulku 2 zbytky , z druhé zůstal jen 1. 
                                                                                                      Myška

77

Re: Cibulovka narcisová (larva v cibuli)

Myško blahopřeju mě se to nepovedlo ani jednou an :cool:

78

Re: Cibulovka narcisová (larva v cibuli)

Nazdar závisláku.

79

Re: Cibulovka narcisová (larva v cibuli)

Ty máš co povídat ab ae teď tu pár hodin nebudu jedu do K.Varů tak buď hodnej.... ab

80

Re: Cibulovka narcisová (larva v cibuli)

Dneska, jsem použil první postřik Calypsem proti Cibulovce narcisové. Druhý bude asi za měsíc. Už jsem to plánoval dlouho předem. Na jaře budu vědět výsledek  a potom napíši, jak to dopadlo.

eda

81

Re: Cibulovka narcisová (larva v cibuli)

Tak hlásím výskyt ,,zlé mouchy".Dnes jsem vyhodil 5 napadených cibulek,naštěstí jen druhy,které mám několikrát a jen mladé cibulky.Jen doufám,že se po zimování neprojeví napadení u dalších.Nicméně před uskladněním všechny pečlivě zkontroluju ,mám totiž obavu,že u vetších cibulí bude trvat larvě delší dobu,než se dostane k srdíčku,a do té doby těžko poznám zda je či není napadená,pokud ji nevyryju a neoloupu.A teď v rozpuku je hloupost je nějak stresovat zásahy do kořenů ap.Ale myslím,že při včasném chirurgickém zákroku před zimováním  bych ještě mohl hvězdník zachránit.Má někdo zkušenost s likvidací larev uvnitř cibulky,bez nutnosti ji vyřezat?Nebo tip na nějaký insekticid?

82

Re: Cibulovka narcisová (larva v cibuli)

Jirko, to si opravdu zlá moucha pospíšila. Až budeš prohlížet cibule před uskladněním, napiš jestli nějaký náznak napadení najdeš. To by mě velice zajímalo. Já je před uskladněním neprohlížím, nechávám je v květináčích. Potom jsou ale následky poškození větší, protože larva se prokouše až do středu cibule. Tento týden jsem provedl druhý postřik Calypsem, tak uvidím jestli to bude mít nějaký význam.

eda

83

Re: Cibulovka narcisová (larva v cibuli)

No Edo a to měly už minimálně 0,5 cm a chodbičky 2x2 cm.

84

Re: Cibulovka narcisová (larva v cibuli)

To máš napadené píšeš mladé cibulky jak jsou nebo byly velké v průměru ty napadené cibulky.??
Zajímá mě od jaké velikosti je třeba je hlídat.

85

Re: Cibulovka narcisová (larva v cibuli)

Cibulky byly velké od 3 do 8 mi centimetrů v průměru,takže hlídat je potřeba už od miminek.

86

Re: Cibulovka narcisová (larva v cibuli)

Cibule a dorost mám zakrytý, ale semenáčky jsou volné,ale ty mají do 3 cm daleko.Říkala jsem si ,že semenáčky nenapadnou ,protže v nich by se larva neuživila. Teď jsem se trochu lekla,leda že by ta larva lozila zvenku a kousala je tak.To ale asi nehrozí?! ab ab

87

Re: Cibulovka narcisová (larva v cibuli)

Jirko, až budeš sklízet semenáčky a cibule  na podzim ,tak to poznáš cibule se ti bude zdát uvadlejší a (teď si nejsem jistá buď neměla listy nebo moc málo) tak jsem na to minulý rok přišla.To jsem ještě nevěděla že nějaká potvora je.

88

Re: Cibulovka narcisová (larva v cibuli)

Tak se opět po pár dnech vracím k tématu mouchy.Tahle malá mrcha  larva http://sklad.obrazku.cz/t448501_P5080038.JPG mi stihla už zlikvidovat 6 malých cibulek,na těch jsem naštěstí tak nelpěl,protože jich mám hodně.Ale dnes přišla pohroma v podobě hvězdníku,co se chystal kvést(naštěstí opět od stredy). http://sklad.obrazku.cz/t448505_P5080033.JPG A nakonec největší rána,sežrala mi jediný exemplář tohoto krasavce.http://sklad.obrazku.cz/t419803_P3290006.JPG Vypadal takto http://sklad.obrazku.cz/t448515_P5080042.JPGa tak jsem omyl kořeny a objevil malou chodbičku http://sklad.obrazku.cz/t448517_P5080040.JPG ve které se ta hmyzí vyžírka krmila. Jediné malé pozitivum je,že asi pudem sebezáchovy pustil můj miláček dceřinnou cibulku,ale vyhráno není,neměla ještě jediný kořínek. http://sklad.obrazku.cz/t448531_P5080037.JPGA tak budu doufat,že přežije,nebo že se mi podaří přemluvit tyto řízky http://sklad.obrazku.cz/t448533_P5080043.JPG ke splození potomstva. Uvítám jakoukoliv radu ohledně moření,substrátu ap.Moc rád bych tohoto krasavce uchoval pro sebe i další nadšence a zájemce,případne pošlu dva řízky někomu,kdo by měl zájem se s nimi pokusit bojovat.

89

Re: Cibulovka narcisová (larva v cibuli)

Jirko to je teda pech opravdu je to krasná am.  an  držím ti palce ať se ti povede jí zachránit aspoň řízkama.   an mě se to nevede už jsem to párkrát vyskoušela a nikdy se nechytly a shnily.     ac   ac       Karen by mohla poradit ta to s nima umí.   ab    ab

90

Re: Cibulovka narcisová (larva v cibuli)

Já nemám mnoho zkušeností ale moucha mi napadla loni 2 hvězdníky. Přišla jsem anto až v zimě když hvězdníky rašily a tato 2 vůbec nis a nakonec jsem jje našla 2 na okně v pokoji. Cibule byly úplně vyžrané , vykrájela jsem je , na každém kousku bylo část podpučí. Namočila jsem je do previcuru a pak jsem je opatrně zasadila do země na pokojovky a trochou perlitu. Zalévala jsem jen previcurem asi 2 měsíce a až na 1 řízek se mi vše chytlo a udělalo cibulky , poslední až nyní v létě. Dnes už vypadají velmi pěkně a rostou a sílí. Držím palce , aby se to zadařilo i tobě . Já jsem vlastně vše dělala podle návodu co je tady na foru. Já vlastně čerpám moudra hlavně zde. Ještě jsem nenapsala , že jednotlivé dílky jsem nasázela trochu od sebe do umělého košíčku od kiwi a přetáhla igelitem. Já jsem to měla na okně , ale to byla zima a sluníčko moc nesvítilo. Teď bych to dala asi trochu dál. Letos mám vše na jižním okně v pokoji a venku nic.   Myška