1

Téma: Amaryllis Beladonna

Pravá amarylis, foto od Mirka. Trsten u Dubrovníku.
Amaryllis Beladonna

eda

2

Re: Amaryllis Beladonna

Kde ji sehnat.Ivan

3

Re: Amaryllis Beladonna

ja jsem ji koupil v Bauhausu v Průhonicích, tak snad i jiné Bauhausy ji mají, v Obi, Hornbachu v Praze ji nemeli...

4

Re: Amaryllis Beladonna

Běžně se dá pravá amaryllis sehnat třeba na Floře nebo bývala u firmy Lukon Bulbs. A ani nebyla drahá, tak kolem 50,- Kč.

5

Re: Amaryllis Beladonna

u bulbse hvezdniky ani amarylis ted zjara nenabizi, jinak ja ji koupil za 98 a byla i velika-asi proto, ze jeste nemeli přebráno..

6

Re: Amaryllis Beladonna

Vítám Tomáše opět na diskusním fóru. Snad to nedopadne jako posledně, že fórum muselo být zrušeno, to bych se  z toho už asi picnul. Zatím to vypadá nadějně.

Jak se daří Beladonně? Ta moje právě začíná po zimě trochu růst. Nechal jse ji na chladném dost studeném místě a nyní, když se otepluje a je více světla, objevují se nové lístečky. Uvídím na podzim jesli konečně rozkvete.

Tomášova Beladonna, není nádherná?
Tomášova Amaryllis Beladonna

eda

7

Re: Amaryllis Beladonna

Děkuju za uvítání. Moje Amaryllis belladona už začala rašit před třemi týdny, ale to je díky tomu, že ji mám celou zimu ve skleníku temperovaném na min 5 stupňů. Listy jsou dnes zhruba 15 cm dlouhé, roste dost rychle. Cibule se rozdělila, v květináči jsou dva trsy listů. Nepřesazoval jsem, nějak jsem to nestihl.
T.

8

Re: Amaryllis Beladonna

mam nyni koupenou cibuli, pisete vsichni, ze vam rostou listy...bude stacit, kdyz ji vysadim az koncem dubna na zahon- jako meciky a jiriny?

9

Re: Amaryllis Beladonna

Já nevím, s touhle kytkou bojuju. Opravdu věrohodných informací o pěstování není mnoho, resp. jsem žádné vlastně nenašel kromě údaje, že by vlastně měla u nás růst v zimě - v srpnu nebo září vykvete, následně vyraší listy, které při teplotách mírně nad nulou vegetují celou zimu a jaro, začátkem léta zatáhne a nakonec znova vykvete. Mám ji v květináči třetím rokem, na podzim 2007 skutečně vyrašila a celou zimu byla v nevytápěném domečku, kde ovšem neklesla teplota pod bod mrazu; zalil jsem ji za celou zimu tak třikrát. Na jaře šla ven na terasu otočenou na jihozápad, vlastně nijak zvlášť nerostla, přestože jsem zaléval a hnojil. V červnu začala ztrácet listy, odstranil jsem podmisku, aby se v ní nedržela voda, a po dlouhém váhání ji nechal tam, kde byla, takže do ní několikrát napršelo. Začátkem září začala rašit, nejdřív to vypadalo na listy, ale byl z toho stvol s pěti květy. Po odkvětu šla do skleníku a já začal vyhlížet podzimní rašení jako rok předtím - vyrašila až teď... Jestli na podzim vykvete, tak už si snad budu moci říct, že to umím, ale do té doby.... Vlastně nevím, co u ní indukuje kvetení, jen hádám, že to jsou vysoké letní teploty, takže ten záhon se mi moc nezdá, ale to jsou jen dojmy. Jana, která přispívá do diskusí na Edově stránce, ji ovšem na záhonu měla a myslím, že se květů dočkala - tak si vyberte...
T.

10

Re: Amaryllis Beladonna

Také s ní bojuji třetím rokem a ještě mě nekvetla. První rok, když jsem ji zasadil do květináče o průměru 30cm, tak jsem půl roku koukal jen na hlínu a nikde nic. Už jsem myslel, že je s ní amen. Nakonec přeci nějaké lístečky do zimy vyrostly.  Na podzim ovšem nevykvetla. Mám ji zasazenou asi 5 cm pod povrchem, protože jsem tehdy nemohl nikde vypátrat jak se vlastně hluboko sází. Někde jsem četl 15cm a myslím, že to bylo na stránkách Lukon Glads, to se mě ale zdálo příliš.  Mirku, přeji více úspěchů, asi si s ní užiješ.

eda

11

Re: Amaryllis Beladonna

zkusim to asi na tom zahonu...ostatni cibulovinam se dari u me take vice ve volne pude tak uvidime,díky

12

Re: Amaryllis Beladonna

Miroslav napsal:

mam nyni koupenou cibuli, pisete vsichni, ze vam rostou listy...bude stacit, kdyz ji vysadim az koncem dubna na zahon- jako meciky a jiriny?

Ahoj Mirku,
Mám na tebe dotaz, jestli ještě pěstuješ Belladonnu, popřípadě jak se ji daří. Ta moje se rozdělila na malé cibulky a původní cibule se někam ztratila. Začínám úplně znovu. Bude to ještě hodně dlouho trvat, než dorostou do velikosti pro kvetení. Pravě nyní začaly všem růst po delší odmlce nové lísky, tak mám alespoň jistotu a útěchu že žijí.  http://www.sirmi.ic.cz/smajl/120.gif

eda

13

Re: Amaryllis Beladonna

moje velmi nerada tlacila listy a vypada jako by byla kuklou-porad stejna, no uvidime...snad to byl jen aklimatizacni rok...

14

Re: Amaryllis Beladonna

Když ztratí listy, trvá nekonečně dlouho než se opět nějaké ukážou. Několik měsícu čekání. To si vždy myslím, že už je s ní konec. Nyní je mám malinký, asi jako velikost třešně. Zasadil jsem je hlínou do roviny s krčkem, tak uvidím co bude dále. Určitě nemá ráda, když se s ní hýbe (přesazování).  an

eda

15

Re: Amaryllis Beladonna

tak hold zkusim zapusteni kvetinace do zeme a uvidime...

16

Re: Amaryllis Beladonna

POradte prosím , ako sa dá rozoznať cibula pravého amarylis od hype as.-hybryd milka

17

Re: Amaryllis Beladonna

Milka, u cibulky se to moc poznat nedá, má lepkavé šupiny. Když se chce slupka od vrcholu odrhnout tak se táhne jak medovina a ani oddělit moc nejde.  Vypadá to, jakoby cibulka byla nemocná ale je to normální. Belladonna má uzčí listy než hvězdník a stvol je plný, není dutý. Květ se nedá zaměnit.  ad

eda

18

Re: Amaryllis Beladonna

Dakujem u listov a kvetov mi bolo jasno u cibulky som nevedela,

19

Re: Amaryllis Beladonna

Mozna jen na doplneni-aspon me teda beladonna trochu pripomina listy a tim jak se tahne ta slupka jak Eda popisoval krin...

20

Re: Amaryllis Beladonna

jinak jsem nechal cibuli ve chlive kde je tak 0 a tma...a jak si to zacla hnat z kvetinace---sice brutalni zpusob prezimovani, ale zatim zatukam....dobry .-)

21

Re: Amaryllis Beladonna

Zdravím, vloni mi opět vykvetla Amaryllis belladonna, tentokrát měla sedm květů. Začala kvést 22. srpna, tedy zhruba o měsíc dřív než v roce 2008, kdy kvetla poprvé. Pokusil jsem se ručně opylit všechny květy a ve třech semenících bylo nakonec šest semen. Ve dvou byly vidět zárodky - pravý amarylis patří k těm příslušníkům čeledi, kteří mají "masitá" a víceméně průhledná semena jako třeba krvokvěty. Ihned po dozrání jsem vyséval, ale neuhlídal jsem to a přeschlo mi to, takže semenáče nejsou. To mne dost mrzí, původní kytka je zavirovaná a rád bych se jí zbavil. Momentálně je kytka ve skleníku temperovaném na zhruba 5 stupňů a má asi 15 cm dlouhé listy, začala rašit asi měsíc před termínem rašení v předchozím roce.
T.

22

Re: Amaryllis Beladonna

Tomáši, blahopřeji k pěstitelskému výkonu. Když tak pěkně kvete, je škoda, že je nemocná.

eda

23

Re: Amaryllis Beladonna

I já jsem se stala majitelkou Beladonny. KOupila jsem jí včera v LIDL a díky Evče jsem se dopravila na tuto stránku a všechny vaše zkušenosti jsem si přečetla a využiji jich. POkud jsem pochopila , měla bych ji vsadit do země celou. Dám jí asi do květníku . bude s ní lepší manipulace na zimu a umístím ji na terasu. Uvidím jak se mi bude dařit.


                                                                                                                         Myška

24

Re: Amaryllis Beladonna

Myško, přeji ti ať se tvoji Belladonně dobře daří a jsem rád, že nás bude více k předávání zkušeností o pěstování této nádherné rostliny.

eda

25

Re: Amaryllis Beladonna

Edo, mám dotaz.Jak jsou cibulky Beladony velké?

26

Re: Amaryllis Beladonna

Asi do 6 cm v průměru a výška o trochu vyšší. Je to podobné jak u hvězdníků jen o trochu menší.

eda

27

Re: Amaryllis Beladonna

Dokoupila jsem druhou cibuli Beladonny . zasadila  jak radil návod na cibuli celou do země. Je totak dobře ? Mám je obě zatím ve vytápěném skleníku .
                                                                                                 Myška

28

Re: Amaryllis Beladonna

Taky jsem si jednu pořídila an  an dá se pěstovat trvale v květináčí v bytě? :cool:  :cool: nebo musí ven do půdy,letnit?

29

Re: Amaryllis Beladonna

Pěstuje se i v bytě nebo na balkoně. Nemám ale velké zkušenosti s pěstováním, protože ji mám teprve třetí rok a nyní mám jen malé cibulky. Ještě to bude chvíli trvat než vyrostou.

eda

30

Re: Amaryllis Beladonna

Edo díky an