31

Re: Nemocnice-2

Jo jo, to byly ty krabičkové Valentýnky. Já dopadla nejhůř. Taky jsem měla dvě  ta druhá ta už není - jediná která se mi nepodařila udržet. Tahle ta co o ní teď mluvím  odkvetla ale docela bez stopky, nějaký pyl z ní byl, tak má aspoň potomky. Tady sem se mrkni. Je tam sama a už z ní moc nezbylo. Teďka jak Eda říkal, tak jsem ji přesadila do toho řízkovacího substrátu. No nevím já už ani nechci říkat hurá vyrazily kořínky. To tu bylo už víckrát.

http://karelex1.rajce.idnes.cz/31f_Amar … ene_spaly/

32

Re: Nemocnice-2

Karen, kdybys měla cibulku pod sklenicí, možná budeš muset použít Prvicur častěji než jednou za 14 dní, protože někdy dostávají plíseň již do týdne. Při postříkání Previcurem opět přibližně na týden zmizí.

eda

33

Re: Nemocnice-2

Edo dá se previcur použít do roztřikovače?  a na více dní? nebo jenon zalévat.

34

Re: Nemocnice-2

Previcur se používá běžně v roztřikovači, ale jakou má životnost jako namíchaný to bohužel nevím. Já vždycky míchám směs novou, na to mám roztřikovače různých velikostí. Nejmenší používám 35ml a je od stopanginu. Do něj stačí dát 2kapky Previcuru, na jednu malou cibulku idealní množství. Postříkám a zbytkem zaliju.

eda

35

Re: Nemocnice-2

Aha to je dobrá rada s tím malým postřikovačem.Díky

36

Re: Nemocnice-2

Pod sklinkou je nemám. Ale plíseň na ní nebyla zatím ani jednou. Byla na začátku jen prolezlá spálou a tak docela do sucha spálená. Zbýval jen prostředek,ke kterému jsem se postupně proloupávala .Jak se takto vysušená cibule dostala do vlhka hned hnila.Plíseň jsem na ní nikdy neviděla.

37

Re: Nemocnice-2

Ten Previcur tak dva -tři dny....pak to smrdí !!!!!!

38

Re: Nemocnice-2

Díky, to jsem zjistila  ab

Re: Nemocnice-2

Previcur neexistuje mi řekli v obchodě ab:):):):)

40

Re: Nemocnice-2

Asi jsou nějaký opožděný, nemám pravdu? Sežneš ho i v OBI.

eda

41

Re: Nemocnice-2

Edo to se nediv já když jsem poprvé v obchodě řekla co chci tak na mě koukali jak na mimoně.  ab    :rolleyes:    a do dneška ho vozím z K. Varů z OBI nebo z  Baumaxu.  an

Re: Nemocnice-2

Jistě,že máš pravdu našla jsem to na netu takže to existuje jen to neznají:)

43

Re: Nemocnice-2

Já pro něj chodím do kševtu kde prodávají Potřeby pro chovatele .Vedou tam krmení pro králíky a drůbež ,ale taky hnojiva semena....

44

Re: Nemocnice-2

Edo poraď co mám dělat aby mi nevyhnívaly zbytky stvolu v cibuly skoro u kaž dé s tím bojuju .Už jsem zkoušela stříhat výš nad cibulí a nic platný.  ac

45

Re: Nemocnice-2

janko, zkus po uříznutí stvolu ránu rychle vysušit a klidně tam nechat ubrousek nějakou dobu, dokud to nepřestane ronit.
Osobně se mi to nikdy nestalo, sotva fiknu, hned kapu někam jinam, hlavně ne na cibuli a nic nehnije..

46

Re: Nemocnice-2

To právě dělám a potírám to i propolisem vršek zaschne ale ve vnitř to zlobí   an   i při zalévání dávám pozor aby tam nešla voda.  :o

47

Re: Nemocnice-2

Mně to dělá taky a nic nepomohlo ani vysušování. Jediný co se mi osvědčilo je nestříhat vůbec a počkat až uschne sám. Není to teda žádná paráda ten stvol když tam straší, ale jinak si s tím taky nevím rady. Byla jsem nucena ustřihnout stvol u Evergreenu protože neměl žádný kořen a vyvracel se. Do teď nevím jestli mi zůstane a Night Star je na tom stejně.Já si myslím, že to dělá nekvalitní pletivo cibule jak je narychlená. Věřím, že příští rok už to bude dobrý. Už se mi i stalo, že ten stvol místo aby zasychal tak tak jaksi zvodnatěl měkl.

48

Re: Nemocnice-2

TO máš s tím měknutím pravdu  an  je fakt že to vyhnívání je u nových kupovaných cibulí ze soukromého pěstování to stvoly nedělají  :o

49 Naposledy upravil: karelex (03-06-2010 22:47:54)

Re: Nemocnice-2

Ani mně to nedělají staré -loňské cibule. Vykvete to bez kořenů, a pak ještě vyhnívá stvol a kořeny pořád nikde. Pořád ještě zápasím s nějakýma.

Re: Nemocnice-2

hele jak je to možný,že ti vykvetou a nemají kořeny i když mam známou a ta mě říkala,že po spánkovým klidu,když je vyndá tak jim kořeny starý odstraní a vykoupe v dithanu a ma je všecky zdraví.Ptala jsem sse ji i na spálu a hnilobu jestli mívá a říkala,že v životě se stím nesetkala za ty roky co ty amky má,ale nevím kolik jich má,ale z rozhovoru jsem pochopila,že má dvě,který se ji rozmnožujou mateřskýma cibulkama takže nevím kolik amek má.

51

Re: Nemocnice-2

To je přesný an   :cool:

52

Re: Nemocnice-2

mlynarova.janina ahoj,   no to je přece jasný. !!Ta tvoje známá nemá kupovaný, ty starý to už nedělají teda tu hnilobu, když s něma slušně zacházíš a neutopí se. Ne jednou se mi stalo, že koupená zasazená cibule byla přelitá a ještě zacpaný otvor dole.
A ty kořený, no to je to samé, přijde suchá já ji zasadím a ona se probudí a jde na květ. Krása na pohled ,ale dokud nejdou listy a to se stává taky dost často, nemá ani kořeny. A pak je lepší ani nezalévat nebo jen velmi opatrně. Když na ní ještě nechávám dozrát semeníky kořeny se ani nemusí vůbec ukázat.
Ta tvoje známá má pravděpodobně ty původní  .jak jsme je tady nazývali babičkovské druhy Ty jsou báječně odolné na všechno. Ta moje původní loňská je taky taková a nic jí není  a přečkala i moji loňskou péči když jsem ještě nic o přesazování a přihnojování nevěděla. Dokonce ji ani neublížilo hnojení domácím drůbežím hnojem a tekutým zákvasem z slepičího guana. To  jak už jsem se tady poučila je na cibuloviny metla.:) ab

53

Re: Nemocnice-2

Karen, nové koupené cibulky jsou určitě nachylnější na nemoci. Mám to také vyzkoušené. Asi to bude tím, že jsou pěstované v jiném prostředí a jsou donucené co nejrychleji vyrůst do velkých rozměrů. Hnojení dusíkem a možná přidávaní CO plynu. Vlhké prostředí a způsob zalévání někde ve skleníku podporuje červenou spálu.
Některé novější odrůdy jsou náročnější, jako třeba Pasadena nerada zakořeňuje. Po odříznutí stvolu je potřeba zbytek stvolu kontrolovat a jak začne zahnívat, bylo dobré ho vylomit a vytáhnout ven z cibule. Nevím co jiného by se proto dalo udělat, možná postříkat Previcurem.

eda

54

Re: Nemocnice-2

Jasně Edo, máme stejný názor. I co se týká tý Passadeny,ale ta moje už konečně taky roste,ale že jí to trvalo.  ab Teď zase domlouvám jiným. Nejvíc mi dělají starost Evergreen a .Night Star. Nějak se jim nechce.  an

55

Re: Nemocnice-2

Je pravda, že s kupovanými cibulkami je podstatně větší problém, než s těmi co má člověk doma již několikátou sezónu, neboť jsou zvyklé na domácí prostředí včetně přihnojování. Já jsem si naposledy koupil Sweet Pink, které trvalo dosti dlouho než vykvetla, ale po odkvětu začala hnít a to docela dost. Včera jsem ji musel operovat a to takovým způsobem, že z ní skoro nic nezbylo. Zároveň jsem ořezal podpučí s několika zdravími kořeny. Nedalo se nic dělat. Bylo dost vysoké, tak jsem to ořízl. Měla i částečně červenou spálu. Nechal jsem ji vykoupat v Rovralu Flo, víc než je doporučeno asi cca 5 hod.. Potom jsem ji dopřál trochu čerstvého vzduchu, aby oschla a nakonec jsem ji namočil do gelového stimulátoru Stimulax III a vsadil lehce do substrátu. Ořezaná plocha suknic z vrchu je pěkně bílá, tak uvidíme, jestli se spála na řezných plochách objeví. Fotku mám jenom, jak chudinka vypadá po mém chirurgickém zákroku. Zítra se ji pokusím vložit.

56

Re: Nemocnice-2

Posílám slíbené fotografie po chirurgickém zákroku. http://sklad.obrazku.cz/t412121_P10004891.jpg  http://sklad.obrazku.cz/t412122_P10004901.jpg  http://sklad.obrazku.cz/t412123_P10005011.jpg

57

Re: Nemocnice-2

Martine, co jiného se dalo s cibulkou dělat. Lepší takto ořezat a očistit než nechat celou shnít. Držím ti palečky.

eda

58

Re: Nemocnice-2

Děkuji. Taky doufám, že se vzpamatuje. Uvidíme. Příčinu hniloby dávám prodejcům, kteří je prodávají zalité jako kdyby druhý den neměla téct voda min. na měsíc.

59 Naposledy upravil: Pavel (06-06-2010 18:45:39)

Re: Nemocnice-2

Martin tak to bol poriadny zákrok, ale si myslím, že pri správnom ošetrovaní ju zachrániš. Amky sú bojovníčky a dosť toho vydržia. Hlavne to nevzdávaj. Určite ti trochu cibuľa začervená, ale to je v poriadku po takom orezaní. Daj však pozor na hnilobu a polievaj veeeeľmi opatrne. Držím palce pri jej záchrane.
Ja som mal podobný prípad s mojím Nymphom (pozri sa na prvú stranu) ale oplatilo sa. Záchrana sa podarila.

Re: Nemocnice-2

Ahoj Karen děkuji za vysvětlení od pátka jsem tu nebyla hezky jsi mi to vysvětlila ta moje známá?ani mi nemluv o těch cibulích měla je namočený v jednom květináči a dole díry nebyla a v něm 9 cibulí jsem zvědavá co to bude za druh