1 Naposledy upravil: Pavel (28-06-2010 19:21:57)

Téma: Botanická hippeastra

Myslím že tých, ktorí už majú nejáký ten Botanický hvězdník pomaly aj pribúda, tak som si dovolil otvoriť túto tému, aby sme sem mohli písať svoje úspechy/neúspechy s ich pestovaním.
Pestovanie je trošku náročnejšie, ale exotickosť kvitnúcich kvetov je taká úžasná, že si myslím že skôr či neskôr si každý z nás nejakého toho Exota ab zadováži. (aj keď žena mi už doma vraví, že jedného Exota už doma má!) ab ab ab

2 Naposledy upravil: Pavel (25-04-2011 13:43:07)

Re: Botanická hippeastra

Tak dúfam že leto už konečne začne a hvězdníky budú rásť ako huby po daždi.
Aktuálne foto botanických druhov :

http://obrazku.cz/t683988_botanickdruhy.jpg

3

Re: Botanická hippeastra

Vůbec nevím o co jde,to jsou přírodní nekřížené?  A nemáš nějakou fotku jak to vlastně vypadá.Četla jsem tu debatu na začátku, tak jsem tohle téma čekala ab ab ab

4 Naposledy upravil: dj.joop (28-06-2010 19:41:22)

Re: Botanická hippeastra

Pavle,co máš za druhy?

5 Naposledy upravil: Pavel (30-06-2010 18:30:05)

Re: Botanická hippeastra

Tie čo sú na fotke : glaucescens - 2 klony, psittacinum, striatum Saltao, morelianum Atibaia, blosfeldiae, aulicum, calyptratum.
Musím však povedať že najnáročnejšie je calyptratum. Strácam postupne jednu rastlinku za druhou :lol: a neviem si rady - skúsil som už hádam všetko. Ale zdá sa mi ako vykuklo slniečko povyrástli aj lístky a začalo sa im viac dariť.

6

Re: Botanická hippeastra

Pavle, to máš opravdu pěknou sbírku an Byl to dobrý nápad založit toto téma an

7 Naposledy upravil: Pavel (30-06-2010 18:30:24)

Re: Botanická hippeastra

Karen skús si dať do vyhľadávača názov trebárs H.aulicum. Sú to pôvodné druhy, nekrížené, vyskitujúce sa v prírode

8

Re: Botanická hippeastra

Karen, to je asi 80 původně rostoucích druhů hvězdníků.
Dva odkazy na ukázku. Asi je už znáš.

http://www.bulbsociety.org/GALLERY_OF_T … list.shtml

Tady musíš kliknout na fotografie č 2 a 3 aby ses dostala dál.
http://brazilplants.com/amaryllidaceae/ … aceae.html

eda

9

Re: Botanická hippeastra

Edo dík na tebe je vždycky spoleh jsi pohotovej, nežli sama něco najdu - ty už přihodíš odkaz.  Tak dííík!

10

Re: Botanická hippeastra

Pavlíku tobě taky dík .Tak to mezi ně taky patří tohle? Mám ji od Evči- Hippeastrum striatum.

11

Re: Botanická hippeastra

V tom druhém odkazu je Hippeastrum striatum 6x. Podívej se jak vypadá. Můžeš porovnat s tím tvým.

eda

12

Re: Botanická hippeastra

jj Edo já se už dívala  a taky mám uloženou fotku udajných rodičů. Moje je ještě mimčo,ale teď co je venku nádherně poskočilo.
Takhle byla malinká když jsem ji dostala -  http://sklad.obrazku.cz/t429676_05201002...darovanarostlinkaodEviky.jpg   takto vypadala ,když jsem ji dávala letnit  http://sklad.obrazku.cz/t429677_05201007...letnnnazahrad.jpg  , a poslední fotka je současná.  http://sklad.obrazku.cz/t429678_D52010...Hippeastrum.........jpg
Mám ji od ledna .

13

Re: Botanická hippeastra

Moje nejdražší cibulka je hippeastrum reticulatum var. striatifolium. Dostala jsem ji tedy darem, ale i s poštovným z Backera  přišla tak na 450,- Kč. A to měla průměr 2 cm. Nazvaná byla Silhouette. Na její pravý průvod mě upozornil Tommy. Do dnešní doby se nijak nezvětšila, střídavě ztrácí kořeny a já bojuju o její záchranu. Teď zas dlouho spala a čerstvě vyráží lístek. Největší úspěch byly tři lístky najednou.
A jinak už mám jen h. vittatum od Kopči a h. aulicum od Rity (Jiřinky).

14

Re: Botanická hippeastra

dobrý večer všem,
mám radost, jak ten můj původní výkřik do tmy váš zájem a následnou diskusi na téma botanických hvězdníků. Nechci být za odborníka, prostě mám rád víc ty přírodní druhy víc než křížence, byť jsou většinou efektnější a často i odolnější než jejich rodiče. Jenom se ke mně dostalo před třemi lety jedno větší botanické hippeastrum, které mi letos bez větší zásluhy nakvetlo a chtěl jsem se podělit o ten zážitek.  Je bezva, že vás to taky zajímá a pár druhů už mezi vámi je. H.mandonii se určitě namnoží a rozšíří, o to se budu snažit.
Loni  se mi podařilo povyměňovat ještě malé odnože H.petiolatum, H.reginae a H.blossfeldiana, bohužel hodně malé a jen po jednom kousku.
Svoji fotku pošlu zítra, musím si to nejdřív nacvičit.

15

Re: Botanická hippeastra

Onion vítám tě mezi námi a už teď je jasný že se ti mezi námi bude moc líbit, protože jsi stejný blázen jako my všichni co taky milujeme ty naše zelené kamarády.
Na fotky jsem moc zvědavá.Ahoj Karen

16

Re: Botanická hippeastra

Onionku, zdravím tě a vítám na fóru, jseš 67. závislák na amarylkách, vlastně ty se specializuješ na hippeastra, ale neboj, udělej si místo a my ti amarylek pošleme, že tě z toho bude bolet hlava. Zdraví  Karel

17

Re: Botanická hippeastra

Onione, taky tě mezi námi vítám an Jsme rádi že jsi rozšířil naše řady ab

18

Re: Botanická hippeastra

Onione, vítám tě na fóru. V tuhle dobu je každý rok na fóru okurková sezona. To se opakuje každý rok. Po prázdninách se návštěvnost opět zvýší a nových příspěvků přibude. V zimě je návštěvnost tak vysoká, že příspěvky člověk ani nestíhá číst. Ať se ti mezi námi líbí.

eda

19 Naposledy upravil: karelex (29-06-2010 16:25:31)

Re: Botanická hippeastra

Edo, taky jsem si povšimla,že je to tu klidnější nežli dřív, ale tak zlé to nebude.Máš tu tu naši ukecanou partičku a pořád jsou tu ještě i ti co jim to kvete a tak se mají čím chlubit.Já teda bohužel mezi ně nepatřím  ac Ovšem zase ti ostatní mohou předvádět jak se daří semenáčkům a k těmto už teda zase patřím i já ab ab ab

20 Naposledy upravil: Pavel (24-08-2010 17:32:18)

Re: Botanická hippeastra

ahoj Onion,
Aj ja ťa vítam a som rád že si sa rozhodol zaregistrovať a podieľať sa s nami o svoje skúsenosti v pestovaní. Všetci budeme netrpezlivo čakať na tvoju fotku H. mandonii. an

21

Re: Botanická hippeastra

Edo Karen má pravdu,myslím že pokec určitě pojede dál ten okurkovou sezonu nezná  ab   ab    ab

22

Re: Botanická hippeastra

Nazdar onion, to je fajn, že je tu další fanda botanických druhů... Tak až čas nazraje, nabízím k výměně hvězdník dovezený z ostrova sv. Josefa (je u pobřeží Venezuely). Kvete zpravidla jedním nebo dvěma květy na stvolu, má poměrně malou cibuli a dost rychle odnožuje; bohužel nevím, ke kterému druhu patří.
Jen poznámka ke jménům - druhová jména se píšou vždy s malým počátečním písmenem, jména hybridů s velkým - tak je snadno od sebe odlišíme. A v případě těch s "dvouslovným" jménem, které jmenoval Pavel, je to druhé slovo název lokality, odkud pocházejí ta konkrétní semena (takže správně H. striatum Saltao, H. morelianum Atibaia).
Nesleduju moc diskusi, protože je příliš košatá, tak nevím, jestli to už Pavel neuváděl - Pavle, ta semena jsou od Peixota?
T.

23

Re: Botanická hippeastra

Tommy, áno semienka sú od Peixota. Myslím že je to jeden veľmi seriózny predajca.
S tými názvami sa polepším a budem písať už správne. an

24

Re: Botanická hippeastra

Zkouším vložit fotky, zatím však marně.

25

Re: Botanická hippeastra

Na vkládání fotek je tady odborník Karen nebo Evča. Mě se to díky jejich návodu nakonec taky podařilo. ag

26

Re: Botanická hippeastra

Onion poslala jsem ti návod na vkládání fotek do mailu an an an

27

Re: Botanická hippeastra

Tommy, název lokality odkud pochází hvězdník se mnoho nepoužívá a může se zaměnit se jménem botaniků, kteří rostlinu objevili např. rostlina H. striatum (Lam.) H.E.Moore

Zkratka "Lam" = Jean-Baptiste Lamarck (1.VIII.1744 - 28.XII.1829)
H.E.Moore = Harold Emery Moore (1917-1980)

Předpokládám že první byl objevitel, který rostlinu pojmenoval, ale proč druhé jméno? asi patří botaniku , který rostlinu zařadil.

eda

28

Re: Botanická hippeastra

Edo, Mauro Peixoto sbírá semena mimo jiné i v přírodě, takže v tomto případě jsem si jistý, že jde o názvy lokalit. Co se týká jmen botaniků za jménem, pravidla jsou následující: ten, kdo rostlinu popíše, připojí svoje jméno za jméno kytky. Zdaleka to nemusí být objevitel, je to prostě ten, kdo uveřejní jako první tzv. latinskou diagnózu (aby byl popis platný, musí být proveden v latině). V tebou zmiňovaném případě to byl Lamarck, ovšem ten rostlinu popsal jako Amaryllis striata. V roce 1963 pak Moore v časopise Baileya provedl tzv. rekombinaci, kdy tuto Lamarckem popsanou rostlinu přeřadil do rodu Hippeastrum - z toho důvodu se Lamarckova zkratka píše v závorkách a zůstane to tak navždy, protože byl první. Pokud by ale někdo usoudil, že tato kytka nepatří do rodu Hippeastrum, a provedl rekombinaci do jiného rodu, pak za tím novým jménem zůstane zkratka (Lam.), ale Mooreovo jméno zmizí a bude tam jméno toho nového autora...
T.

29

Re: Botanická hippeastra

Ahoj přátelíčkové,
tahle diskuse mi dělá véééélkou radost. Je vidět, že část pěstitelů z vašich řad, která se dostala ve svém koníčku dál (nebo hlouběji) ví o botanice a původu svých miláčků hodně. A ty ostatní to zajímá. Hřeje mě to, neboť ač sám ve škole totální botanický ignorant, jsem se k tomu oklikou v dospělosti dostal a dnes sbírám kytky s lokalitami a baví mě je určovat. Na druhou stranu je pravda, že zahradnický průmysl původní druhy spíš válcuje a na všech stranách vítězí hybridy, kultivary, selektované a jinak zmutované rostliny. Platí to nejen u orchidejí a zeleniny, ale v podstatě u všech ostatních pěstovaných rostlin - skalniček, dřevin, sukulentů a také i cibulovin. Nakonec většina z lidí nebude o původních druzích nic vědět, což není vůči Matce přírodě spravedlivé. Takže kultivarům sláva, ale čistým druhům též. Nepatří jen do botanických zahrad ale i mezi pěstitele.
to Karelex: děkuji paní učitelce a zkusím to dnes večer znovu
to Tommy: o tu svatojosefskou cibuli bych tuze stál....
Mějte se.

30

Re: Botanická hippeastra

Snad se nebude Onion zlobit, když sem dám odkaz na jeho stránky, je na nich zajímavý článek o Hippeastrum mandonii a je tam i slibovaná fotečka, tak se můžete pokochat an Jednou bych moc ráda měla takový krásný kousek ve své sbírce ad

http://www.zelenelisty.cz/clanky/werbar … m-mandonii