31

Re: Amaryllis Beladonna

Ahoj, myslím si, že tahle kytka se nedá přemluvit k "otočení" svého životního rytmu - patří mezi v zimě rostoucí cibuloviny, jejichž nároky jsou bez vyhovujících prostor těžko splnitelné. Takže, v zimě chce chladno, světlo a zalévat, na jaře zatáhne a potřebuje teplo a sucho až do začátku srpna/září, kdy se pomalu začíná zalévat. Není možné ji ošálit tím, že ji začnete zalévat na jaře a na podzim ji vynuceným suchem donutíte ke klidu, nejde to. Její vegetaci řídí teploty a v menší míře i délka dne, voda nemá nejmenší vliv. Takový je aspoň můj názor.
T.

32

Re: Amaryllis Beladonna

Taky mam v planu si ji poridit.

33

Re: Amaryllis Beladonna

Souhlasím s tebou Tommy. Já mám nyní jen malé cibulky, protože původní velká zašla, takže začínám znovu. Je to na dlouhou dobu než dorostou. Nyní pěkně vegetují, mají nové zelené lístky, zatím  asi po čtyřech a další vyrůstají. Čekám, kdy začnou opět žloutnout a začnou postupně zasychat. Z hvězdníkama se způsob pěstování nedá vůbec přirovnat.

eda

34

Re: Amaryllis Beladonna

S tále čekám až vyrazí lístky a nikde nic,   
                                                                                    Myška

35

Re: Amaryllis Beladonna

Myško, četla jsi příspěvěk 31 od Tommyho? začíná jí teď vegetační klid, takže bych ji být tebou přestala zalévat a začala s tím probouzením až na konci prázdnin

36

Re: Amaryllis Beladonna

Díky já to tak udělám.
                                               Myška

37

Re: Amaryllis Beladonna

Zrovna dneska jsem na ní koukal ve skleníku a zdálo se mi, že začínají žloutnout listy, takže u mne je asi opravdu konec vegetačního období. Má ještě pět semenáčů, které jsem vloni na podzim koupil u Pavelky, a ty zatím nevypadají, že by zatahovaly.
T.

38

Re: Amaryllis Beladonna

Tommy, také mě u jedné beladonky začaly žloutnout listy. Vypadá to, jak začalo svítit a hřát více slunce, že to má vliv na ukončení vegetace. Začínal jsem mít podezření na přehnojení ale to snad nebude ono. Mohly ještě chvilku vydržet, aby se zvědčil jejich rozměr. Takhle budou stále moc maličký a bude jim to dlouho trvat než dorostou.

eda

39

Re: Amaryllis Beladonna

Prosím o radu  , do jak velkého květináče mám cibuli dát?
                                                                                               
                                                                                               Myška

40

Re: Amaryllis Beladonna

Myško, to by mě také zajímalo. První cibuli jsem dával podle nějakýhio návodu do květináče 30 cm v průměru, ale výsledek nic moc. Nyní jsou v malých květináčích asi jako mají hvězdníky a daří se jim o trochu lépe. Hloubka až po krček.

eda

41

Re: Amaryllis Beladonna

Co se týká velikosti květináče, já mám dospělou cibuli už tři roky ve velkém květináči o průměru právě těch 30 cm, ale to se osvědčilo v mých podmínkách. Nedá se to asi zobecnit, takže se to musí vyzkoušet, viz Edova lepší zkušenost s menšími hrnky. Substrát mám hodně písčitý, určitě polovinu objemu tvoří hrubý písek - v takhle velkém květináči je velice snadné přelít, zvlášť kytku, která neroste, nemá aktivní kořeny - štěrk tohle nebezpečí snižuje.
T.

42

Re: Amaryllis Beladonna

Čtu tady s váma že na podzim amku z květináče vyjme a zimovat bude bez země,já třeba mám amku která má tři přírustky už třetí rok a tam kde jsou nové rostliny tak krohový plastový květináč zoválněl a uhýbá se tlaku rostlin.Teda já zimuju v květináčích a ten přírůstek je zákonitý a tak i s novým květináčem bude rozumný počítat do budoucnosti si myslim
http://sklad.obrazku.cz/obr377156_IM000963.JPG
Ale když uvažuješ o průměru třicet centimetrů to bude jistě pořádná cibule když normálně jí stačí tři centimetry po stranách cibule Zdeněk

43

Re: Amaryllis Beladonna

Děkuji za radu Edo , já jsem včera byla nucena Beladonny přesadit , pritože mi je schodily naše kočky. Dala jsem je obě do menších květníků . Byla jsem ale překvapená , jedna nedělá vůbec nic ,tak té to přesazení asi vůbec vadit nebude , ale ta druhá má dlouhé kořeny a je rozdělená na 3 části. Doufám , že to přežije.
                                                                                          Myška

44

Re: Amaryllis Beladonna

Zdeňku, beladonna se pěstuje se úplně odlišně. Pěstitelů je velice málo a nejsou téměř žádné zkušenosti. Beladonka by se měla pěstovat spíše venku zasazená na záhoně, jenomže v zimě v našich podmínkách může zmrznout.  Květináč o průměru 30cm by pravděpodobně měl nahrazovat venkovní podmínky pěstování. Jak psal Tommy, v tak velkém květináči hrozí přelití a tím i udušení kořenů. Špatně se odhaduje, jestli má cibule dostatek vláhy nebo naopak. To můžu potvrdit z vlastní zkušenosti.
Také nebylo jasno jak hluboko sázet, např. na stránkách Lukon Glads měli napsáno 15 cm, což se mě zdá trochu příliš. Nýní sázím cibuli těsně pod povrch a krček nechám koukat ven. Je to asi nejlepší hloubka pro pěstování v květináči. Na záhoně by pravděpodobně mohla jít zasadit hloub.
Tommy má velké zkušenosti, dokázal rostlinu přivést v květináči ke květu, což je obdivuhodné a tak každá jeho rada je velkým přínosem.
Myško, já bych při přesazování neporušoval kořenový bal a použil bych květináč jen o trochu větší. Hýbaní s kořeny si myslím baladonce mnoho neprospívá. Možná že ale Tommy bude mít jiný názor.

eda

45

Re: Amaryllis Beladonna

Edo děkuju za obsáhlé vysvětlení to by mě nenapadlo že je tu rostlina která je vlasně zvyklá vegetovat u protinožců třeba v austrálii tam jim přichází podzim a budou mít zimu,léto se (slunce se )vrací na severní polokouli a jeho síla manipuluje i s cibulí a česnekem,v červnu když začne slunce odcházet z obzoru tak česnek a cibule taky končí,máš taky tuto tzkušenost?Zdeněk

46

Re: Amaryllis Beladonna

No Edo, s těmi mými zkušenostmi to zas tak divoké není. Co se týká hýbání s kořeny, tak opravdu nevím - ještě jsem ji nepřesazoval. Proto jsem taky vědomě zvolil ten silně propustný a zároveň trvanlivý substrát, abych kvůli zhoršeným fyzikálním vlastnostem nebyl donucen k přesazení - taky jsem to někde četl, že nemá ráda pohyb v kořenech. Každopádně s těmi pěti semenáči chci dělat pokusy - něco zasadím "natrvalo", něco budu každoročně přesazovat. Asi tak za deset dvanáct let to můžeme vyhodnotit... Co se týká hloubky zasazení, těch 15 cm, co doporučují v Lukonu, je určitě moc (v našich podmínkách). Souhlasím s Edou, že špička krčku musí koukat.
T.

47

Re: Amaryllis Beladonna

Zdeňku, je to tak jak říkaš. U Beladonny je akorát problém, že se ze země nevyndává a proto co s ní dělat dále. Jak hodně zalévat, když nemá žádné listy?  Už jsme to asi někde v předchozích příspěvcích řešily, asi zalévat jen v dlohých intervalech a nechávat substrát dstatečně vyschnout.

eda

48

Re: Amaryllis Beladonna

Tommy, dneska jsem konečně dal 3 beladonky ven a dvě jsem nechal doma. Všechny kromě jedné mají ještě stále zelené lísky a snaží se o nové. Pouze jedna cibulka má listy do poloviny zaschlé ale zatím se usychání dále zastavilo. Možna je to zimou, až začne pořádně svítit slunce, půjdou spát všechny najednou.

eda

49

Re: Amaryllis Beladonna

Moje velká rostlina je kompletně zatažená, malé semenáče jsou ještě zelené, ale mám pocit, že barva listů se trochu mění, takže už zalévám opatrně.
T.

50

Re: Amaryllis Beladonna

Na počátku srpna vyrazily obě moje Beladonny listy. Nyní jsou asi 10 cm velké.
                                                                                                                               Myška

51

Re: Amaryllis Beladonna

Moje Beladonna je uplně zatažená od jara co jsem jí dostala se ani nehla.  :lol:

52

Re: Amaryllis Beladonna

Obě Belladony jsem dala do skleníku , neprší na ně a je tam přeci jen tepleji než venku.Listy jim pomalu narůstají a jinak nic.


                                                             Myška

53

Re: Amaryllis Beladonna

NIC ani se nehla,nevim jestli je vůbec živá  ac   ac

54

Re: Amaryllis Beladonna

Já mám taky jednu -údajně.Žádné listy nic

55

Re: Amaryllis Beladonna

Další pokračování s Belladonou  - umístila jsem je obě do skleníku když poklesly teploty ačasto pršelo. Nyní mi je napadly molice. Postříkala jsem je Mospilanem a budu čekat. Až se zbavím Molic , vezmu je do bytu.   

                                                     Myška

56

Re: Amaryllis Beladonna

Dneska mi to nedalo a vyklopila jsem jí.Kořínky má pěkné,zdravé a je pevná.Jinak ale nic ani náznak listečku.

57

Re: Amaryllis Beladonna

Zato v Kroměříži kvetou venku o stošest. Fotku jsem ale bohužel neudělala.

58

Re: Amaryllis Beladonna

Jani, kde v Kromclu?Řeknu mladé ať mi to vyfotí.

59

Re: Amaryllis Beladonna

V Květné zahradě v květináčích na několika místech. Dokonce i u WC:-)

60

Re: Amaryllis Beladonna

21,9, jsem převezla beladonnu do práce na okno. Obě mají pěkné listy a snimi vydrží asi až do léta . Uvidím jak se jim tady bude dařit.Do oken nejde sluníčko po celý rok.  Myška