91

Re: narcisová moucha

tak a je to tu zas, amarylky jsem snad uchranil-byly pod textilii, za to ze stejne celedi amarylkovitych rostlina Hymenocallis dopadla velmi zle - loni rostliny tez nebyly zakryte a narcisovka zadna, letos jsem vyhodil 75ks cibuli teto uchvatne rostliny, tak mi nezbyva nic jineho nez ze ji take budu zakryvat...jeste ze mam cibuli dost, ale 75ks ztrata je velika... asi jeste zkusim kontaktovat kamarada, ktery je clenem klubu Narcisářů - urcite musí mit nejaky recept jak ochranuji cibule narcisu...  tady fotka letosne kvetoucích Hymenocallisů http://sklad.obrazku.cz/t512208_Hymenocallisfest.1.jpg

92

Re: narcisová moucha

Mirku to je teda škody!! Já měla amky taky pod textílií a všechny mám zdravé,ale 1/2m od nich jsem měla okrasný česnek - jen pár kousků a v jednom jsem našla hned  dvě larvy.Tak je tu mám taky a Evča - bydlí nedaleko Ivančic dopadla s nezakrytýma amkama taky hodně zle.
To jsem zvědavá jestli se dovíš něco nového od svých známých. Eda letos zkoušel nějaký nový postřik. Ale ta textílie sa zdá být spolehlivá.Měla jsem dost strach co s tím udělá vítr.U nás to někdy hodně vyfukuje,ale zvládla i pořádnej fučák.Ovšem ty když máš takovej lán tak to se taky hodně prodraží a vůbec jak ji na takovej lán bys dával? To jen tak přímo na rostliny? Tak jsem to dávala na porek ,jinak  k ničemu není a všechno je na krmení  - prolezlý vrtalkou či jak se ta potvora jmenuje. Tak určitě napiš, co jsi zjistil.

93

Re: narcisová moucha

Mirku, pěkně je máš vyřádkované. Je to škoda, že zlá moucha jich tak mnoho zničila. Snad příští rok bude lepší.

eda

94

Re: narcisová moucha

kamaradovi jsem jiz napsal tak sem zvedav co mi napise, myslim, ze v tomto mnozstvi uz se neda zabranit chemii...a osetreni horkou vodou lze spis jen pro narcisy-nemaji koreny behem vysadby-jako nase amarylky ci zminene Hymenocallisy, jinak tusim, ze mamca koupila nejaky minitunel tak ho asi vyuziju, bylo to za par šupů-je to nizky tunel s plast.oblouky, akorad misto folie dam tu textilii, pouziva se to hl.na rychleni zeleniny-hl.salatu, je to nizke a pro amky urcite super-kord, kdyz budu mit vice semenacu, jinak ty matecný amarylky jsem mel v te velke plast.bedne na balkone a na ni byla textilie tak snad to take ochranila, ba dokonce mi tam necekane v lete vykvetl EVERGREEN, podle mouchy jsem si vsiml, ze si vybirala v radku vyrazne vic rostliny, ktere rostly uprostred, a nejvic je zajimave, ze tem malym se snazila maximalne vyhnout, proto se domnivam, ze semenace amarylek, ktere jsou dost mini se muze spis vyhnout nez velkym cibulim...ale je to jen dommnenka, kdyby nemela co k jidlu tak by jimi urcite nepohrdla...tak snad to zatim staci, nejak jsem se v psani rozšoupl :-D

95 Naposledy upravil: karelex (10-10-2010 20:47:24)

Re: narcisová moucha

Ani já semenáčky nepřikrývala, jen proti dešti,když pršelo.V létě mi pod krytem z netkané t. celkem kvetly 3 amky,ale EVERGREEN to teda zrovna nebyl. Ten mám loni kupovanej a je dost slabej,dlouho nerostl a je teď menší než jakej byl při nákupu.Stejně dopadl i Night Star ale oba zatím vegetují. Já teda měla uplně všechno vysazené do volné půdy.Semenáčky všechny ne, jen ty kde už byly moc velké nebo nahuštěn. an

Jo ten tunel co jsi zmínil, jsem taky viděla v obchodě, je jsem nevěděla na co to je. Jen mi to přišlo na amky nízký, ale možná ty máš vyšší nebo jsou různé velikosti.To by bylo šikovný an

96

Re: narcisová moucha

nevim jak vysoky je, ale to se da upravit, tat dela na soustruhu a tak by mi mohl udelat takovy trubky, do kterych se daji ty oblouky a tudiz budou delsi a na vysku vyssi...ale jeste se uvidi az to rozbalim...nejak nebyl cas a mamce uz prace na zahrade tolik nerika, navic uz neni zcela zdráva
tak jsem si udelal radost aspon sklizni meciku, ty nezklamaly, ba naopak mohly by uskromnit sve touhy po mnozeni :-D

97

Re: narcisová moucha

Něco podobného má soused na okurky . Je to celkem jednoduchá konstrukce. Má to dřevěný rám který leží na zemi a do něho jsou do obloučku nasazené drátya ty dráty jsou nahoře pro zpevnění propletené dalším drátkem. Po zasazení okerek na konstrukci dá igelit,aby měly teplo.Igelit pak sundá a okurky mají ty dráty jako podpěeu a plazí se po ni.
Dávno jsem si říkala že to by se mi hodilo, jenže mně to nemá kdo vyrobit ac  a soused zatím pořád okurky pěstuje ac .Tu nynější konstrukci co mám je taky od něho .Zkoušel pod tím pěstovat rajčata,naštěstí se mu to neosvědčilo. ab ab ab

98

Re: narcisová moucha

letos kdyz uzs natukla zeleninu tak tu jsme zkusili na te plast.dratence na nakladacky a vysledek byl super - byly zcela venku, vysety primo, parada a rajsky zasadne venku-bez plisne a bez postriku, ten tunel by ale stejne nemusel bejt marnej

99

Re: narcisová moucha

Rajský taky mám jen navolno venku, ale okurky nám tu chytají plíseň moc brzy-tak  to naháníme výsevem pod krytem hodně brzy a pak to nějak vyjde,ale letos nemám skoro vůbec nic  z nakladaček. Nejdřív mi je uplně okousaly srny a pak už to bylo slabý.

100

Re: narcisová moucha

asi budes muset zajet k nam a nejaky Ti dame:-)

101 Naposledy upravil: lenkak (11-10-2010 06:41:04)

Re: narcisová moucha

Teda těch Hymenocallysů je škoda.Až se to ve mě všechno sevřelo,jak je mi jich líto.
Já měla dospělé amarylky doma,ven šly až v červenci v květináčích, tak snad dobré-zimuji v květináčích,takže zjistím na jaře.Jinak docela závidím-u nás okurky,papriky,... nestíhaj dorůst ani přirychlené a pod fólií.Po x letech pokusů jsem to tady na Vysočině prostě vzdala.
Ale narcisy byly napadené docela dost.Naštěstí ty se množí dobře.
Ale třeba v trsu velká+4-5 malých byla napadená vždy ta největší,mateřská.

102

Re: narcisová moucha

tak to Lenko se shoduje s mou domnenkou, ze daji prednost velkym cibulim, taky mi je tech Hymenoc.lito, jeste, ze se loni tak namnozily a tudiz nejaky mam...dnes jdu naporcovat cibule slepicim, to popelnice je nedam nebot takovou radost aby mohly jist dal jim tda neudelam, aspon si pipky daji do nosu

103

Re: narcisová moucha

tak a mam tu serednou larvu vyfocenou, vecer to sem dam, i slepice se na ni zprvu divaly neduverive...ale nakonec pochopily,ze k jidlu je a tudiz se karty obratily, nakonec se sami larvy staly potravou, dobre jim tak

104

Re: narcisová moucha

Miro,já mám docela jinou zkušenost.Letos mi moucha napadla jak mateřské,tak dceřinné cibulky.Například u Byby Star jsem měl pět kvetoucích cibulí,jednu mi sežrala a u ostatních 4 všechny loňské přírůstky(ale letosních je 3 krát tolik)A ani u ostatních si nevybírala jen velké,sežrala i cibule cca 2 cm v průměru a dost.

105

Re: narcisová moucha

je videt, ze Baby Star je opravdu chutna odruda, asi vsichni budem muset zainvestovat to tech tzv.tzeleninovych tunylku..

106

Re: narcisová moucha

tak tady je ta nadhera...  http://sklad.obrazku.cz/t513307_mouchavIsmene9.jpg  http://sklad.obrazku.cz/t513308_mouchavIsmene8.jpg

107

Re: narcisová moucha

no fuj, zrovna večeřím :mad:

108

Re: narcisová moucha

promin Karen, priste se to pokusim poslat na nejaky čínský web, třeba budou mit vetsi radost ab

109

Re: narcisová moucha

ab ab ab ab ab

110

Re: narcisová moucha

Tenhle příspěvek jsem nepatří,prosím klidně smažte.Jak jsem psala, že larvy jakžtakž,tak mě včera dorazily jiné hnusné larvy.Už jsem kdysi psala,že mojí pýchou bohužel už byly hlíznaté begonie.Včera jsem je šla uklízet domů a zjistila jsem,že ač vypadají nahoře zdravě,dole hlízy žádné.A v těch zbytcích z nich v každé tak 4 a víc larev.Takže asi z 150 hlíz (skoro každá jiná) velikosti CD mi zbyly 4 zdravé a do 10 velikosti nehtu u palce-pokud to přežijí.Vraždila bych.Co je  to za škůdce si najdu na netu,objevil se tady poprvé.Ale poshánět množství druhů mi trvalo léta.Manžel se raduje,že zase něco ubyde.Tak jsem ho potěšila,že ještě nebudu pěstovat jiřiny.U nás je vždy sežehne mráz už začátkem září a  stále je přikrývat mě nebaví.

111

Re: narcisová moucha

mozna to bude lalokonosec... s tema jirinkama, to jsi asi z hodne studeny lokality, ze je mraz u vas uz v zari?!jinak obvykle jiriny kvetou od konce cervna do pulky rijna..

112

Re: narcisová moucha

Dobrý večer. Dnes jsem šla uklízet amaryllisy, které jsem měla celé léto venku. Už na první pohled se mě moc nezdály. Tak jsem je vyklepala z květináčů, ořezala kořeny a začala okukovat lépe. Červené fleky, "rozblemcaná" cibule a díry v cibulích mě přivedly na net na vaše fórum. Po přečtení jsem se nestačila divit. Tak jsem vzala nůž a začala jsem cibule "operovat". AU, ještě teď mě bolí srdce. Loupala jsem je jak cibuli na guláš.:( Chudinky, oni mi vždycky tak nádherně kvetou a já se jim takhle odvděčím. :lol:
Operace se snad zdařila,jestli cibule přežijí do jara, to teprve uvidím. Musela jsem některé vyhodit, protože v jedné cca 4cm cibuli bylo 17 larev!!!!! Neupsala jsem se. Byly sice malé, ale cibulku zlikvidovaly celou.
Potřebovala bych od vás radu- co mám teď udělat s "vyoperovanýma "cibulema ? Mám je ještě radši namočit, např. do hypermanganu ? Můžu je nechat na chladném místě ve tmě a zasadit je až na jaře? Radši bych je přes zimu měla pod dohledem, kdybych nějakou larvu přehlédla. A pak mám poslední dotaz, jestli hlínu z Amar.můžu hodit do kompostu. Aby se mi larvy nevylíhly v kompostéru. Děkuji za odpověď .Eva

113

Re: narcisová moucha

ahoj Evo, to mi je lito, ze jsi tak dopadla-ja je mel take-ale jak jsem psal viz výše tak v Hymenocallisech-tzn.take celed stejna jako amarylky, ale mel jsem tzv.velkou narcisovou moucu a Ty jak se zda mas tu malo-proto vic larev pokud jsi cibule vyoperovala tak se snaz zachovat spodni cast cibule-tedy koreny s tou cati, ze kterych rostou!!!!!!-odtud  poskozena cibule obrusta a budes na ni mit male cibulky, ktere pak dopestujes, jinak tim, ze je cibule takto poskozena tak Ti urcite nepokvetou, proto je zasad hned jak to pujde, na jaro necekej, po oloupani cibule proper pod tekouci vlaznou vodou...at se odplaví mozne zahnivajici casti z cibule, pak dej do hypermanganu, pripadne muzes tam pridat i Merpan nebo alespon nejaky fungicid rozdelany ve vode a dat 20-30min luhovat, pak vyndej a nech je ochnout do 2.ho dne a zasad, zalij to zas roztokem s fungicidem-ale jen jednou, pak dlouho nezalevej, snadno by to mohlo zahnivat...kdyztak me tu pripadne nekdo poopravi a jeste doplni...

114

Re: narcisová moucha

Vítej Evo na fóru. Miroslav vše bezvadně popsal. Ještě bych chtěl dodat, že zbytky cibulí můžeš rozřezat a z kouskem podpůčí zasadit. Někdy stačí i tři zdravé suknice, aby vyrostly nové cibulky.  Je možné je dát pod folii anebo sklenici, ale musí se týdně postříkat a trochu zalít previcurem, jinak začnou plesnivět. Rozřezání cibule na dílky

eda

115

Re: narcisová moucha

Taky tě vítám.Ty cibulky leckdy dělají zázraky-i z malého kousku s podpučím dokáží znovu vyrůst. Ale 17 larev v 1-až mi přestala chutnat snídaně.
Ten lalokonosec je u nás nový,doteď mi alespoň nic nezničil,ale letos se předvedl.
Bohužel jsem ze studené a neúrodné oblasti Vysočiny. Zrovna jiřinky končívají do půlky září.Nebo je musím balit do textilie,příjdu domů po 4,chvíli je odkrýt,aby se člověk potěšil,zakrýt,...Není to ono.Letos jsem byla líná je balit,tak už jsou dávno ve sklepě.

116

Re: narcisová moucha

Leni, to je hrůza s těmi begoniemi. člověk je úplně bezmocný. já letos neměla jediný květ růže - a že jich mám kolem 40 keřů. zalíbilo se u nás srnci. sousedům před lety spadl plot a zřejmě s tím nehodlají už nic dělat. takže jejich pes a cizí srnec jsou u nás jako doma. a chutnají mu nejen růže, ale i jahody, veškeré jehličnany i mladé výhonky listnáčů, čerstvě vysazené macešky, jiřiny  - prostě devastace ve velkém.

117

Re: narcisová moucha

Komulko, já tento problém řeším co jsem se přestěhovala do Ivančic. Srnci - ne jeden ale stádečko - se k nám stahují z křovin a polí nad naší zahradou každé jaro a podzim. Letos mi hned na jaře okousali okurky .Nežli se vzpamatovaly ,nestačily už ani pořádně nakvést.Vyzkoušela jsem všelijaké rady, včetně vlasů v sáčku a strašáka na zahradě. Výsledek nulovej. Až jsem vymyslela vlastní metodu a ta mi zabírá. Bohužel letos jsem k ní přistoupila pozdě,proto jsme bez naložených okurek. Nežli jsem začala tady s těma amkama, dělala jsem spousty zeleniny. Předpěstovávala jsem hodně sazeniček v kelímcích  a když je pak přesadila do záhonů, povalovaly se kelímky po zahradě a tenkrát mě napadlo  navlíct ty kelímky na dlouhatánskej špagát .Kelímky je třeba navlíkat střídavě dnem k sobě a vrškem k sobě. Jinak se shrnou do sebe. No a pak ten dlouhatánský řetěz natahuji kolem záhonu ,který chci ochránit. Letos jsem to natáhla kolem celé zahrady ovšem až už byly okurky v háji. Žádný srnec to nepřekročí,Přitom je to jen takových20-30-cm od země.Pořád ty kelímky rachtaji a pohybují se  stačí ten nejmenší dotek. Z jara vidím v upravených záhonech otisky spárků  zvěře,ale překročit se to neodvažují. Zatím to teda klape na jedničku.

118

Re: narcisová moucha

Někde jsem holky viděl že je nějakej prostředek ten se natírá brání to proti okusu chce to nějakého lesníka nebo hajného oni poradííí  :lol::mad:

119

Re: narcisová moucha

na tak na ty růže by to šlo - poKut to nezapáchá, ale jak bych natírala výhonky okure? ab ab ab

120

Re: narcisová moucha

nene Karen to se natírá na keře a stromky nemusíš natírat přímo tu rostlinu ty to necítíš a oni přes tu neviditelnou bariéru nepřejdou je to jako plot z pachu kterej nesnáší zvěř