121

Re: narcisová moucha

tak jsme tam kde jsme byli, ale i tak neco jsem se od kamarada o narcisove mouse dozvedel-ackoliv se to vztahuje na narcisy, tak si myslim, ze na amarylky to plati uplne stejne, snad mi kamarad promine, ze sem si vzal kus jeho mailu sem... :

Já nemám zkušenosti s likvidací narcisové mouchy vařením v teplé vodě.Před asi 15 roky to dělal ing. Poláček z Třebíče a je to velmi pracné.Musí se udržovat dvě hodiny teplota buď 43 nebo 47 °C.Z hlavy to nevím a nesmí kolísat.Také se mu stalo pokud to přetáhl.tak byly příští rok květy poškozené.Já s mouchou nemám takové potíže a tak nějakou ztrátu neřeším.Při mých drsných podmínkách se asi mouše tak nedaří.Chemická ochrana na ni asi nezabírá.Přítel Svinčar semenáče narcisů kvůli mouše pěstuje pod netkanou textilií.--takze si myslim, ze i nasimi semenaci amarylek by nepohrdly..

122

Re: narcisová moucha

Mirku já si myslím, že nejlepší bude ta textilie. Neumím si představit, kdyby i se něčím podařilo namořit tu cibuli tak aby byla tou látkou prosáklá a vylíhlá larvička se otrávila až tím že jí bude kousat,no to už ale bude ta cibule aspoň trochu poškozená a může začít hnít a pak by v ní přece ta larva zůstala a to by tu hnilobu leda podpořilo. Myslím si ,že by to musel být  postřik na cibuli na povrchu a aby působil jen při doteku,aby ale púsobil tak rychle aby se nestačila zavrtat,to je asi příliš moc přání. ac

123 Naposledy upravil: karelex (14-10-2010 22:04:40)

Re: narcisová moucha

Pro Lenkak.    Píši si s Beatou ze Slovenska  a ona četla tento tvůj příspěvek o begoniích napadených larvama. Dneska mi od ní přišel mail, v kterém ti chce říct svoji zkušenost s tímhle škůdcem.Bohužel stejně špatnou jako jsi udělala ty. Tu je její část mailu:Ak chceš, môžeš jej napísať moju skúsenosť.
Viem, že jej tým nepomôžem, ale aspoň jej nebude tak mizerne, že je v tom sama. Ja som to prežila minulý rok. Mala som nádherné begónie. Pri jesennom vyberaní, som zistila, že okrem jednej sú všetky zožraté. Neskôr som si naštudovala, že je to lalokonosec, ktorý vychádza iba v noci a kladie vajíčka ku hľuzám, ktoré sa po vyliahnutí nimi živia. Čítala som, že boj s nimi je horší ako mor. Staré chrobáky vyliezajú iba v noci, takže iba chytať... Čiastočne sa to dá obmedziť zálievkou ku hľuzám napr. basudinom, ale stále je tam šanca, že aj keď zničím nakladené vajíčka, príde druhý chrobák...
Je to veľmi ťažké.

124

Re: narcisová moucha

Tak mám další osobní zkušenost s larvou v cibuli naštěstí to zase nebyla amka - což mě aspoň potěšilo- ale stejně jako u Mirka -  Hymenocallis. V červnu jsem dostala několik cibulek od Beaty ze Slovenska.http://sklad.obrazku.cz/t518333_19201002....jpg,zasadila je , začaly rychle růst, později se ukázalo i několik nových rostlinek  http://sklad.obrazku.cz/t518334_19201004....jpg.
Brzy po této fotce ta největší rostlinka ta původní uschla. Já si tenkrát myslela, že prostě zahynula a ještě později, když jsem ji nedávno vyryla ,říkala jsem si že tak brzy zatáhla.
http://sklad.obrazku.cz/t518335_19201005...cibulepeddosuenm.jpg
Cibulky byly od blata a tak jsem dobře neviděla jak vypadají. Sušila jsem je v kuchyni na květináči s další stejnou rostlinkou.Teprve včera dopoledne,když už cibulky uschly víc a zemina z nich spadla, všimla jsem si rány ve spodu, ale naboku a taky,že byla na hmat měkčí v tom místě. Rozloupla se celkem snadno i bez krájení a mrcha jedna tam skutečně byla - bílá a živá i když menší než ta co jsem ji našla v okrasném česneku.
A teď by mě zajímalo jestli je víc pravděpodobné ,že už s larvou přišla ze Slovenska,nebo ne. Rostla společně s amkama pod netkanou textílií, protože jestli se ta moucha dostala dovnitř až u mne, znamenalo by to jedno - a to že ta moucha preferuje tuhle rostlinu před Amaryllisem.
Byla pod textílií jediná a všude kolem ní tak asi 60 amek!! Edo co si ty o tom myslíš!!

125

Re: narcisová moucha

Mirku já jsem teda semenáčky zakryté neměla,ale byly to všechno malé semenáčky z letoška vysetých semen.Myslela jsem si, že tak malá cibulka není pro tu mouchu zajímavá, larva by se v ní nemuhla dostatečně vykrmit. Další léto už je samozřejmě zakryji. Taky jsem teda ani na těch nejvěčích semenáčcích nic nepozorovala .Snad jsem to teda nepřehlédla.

126

Re: narcisová moucha

no ja je neprikryval a tak doufam, ze kdyz byly tak maly, ze je nechala na pokoji, kord kdyz jsem je vysadil az koncem cervna...pry lita hl.po pulce kvetna za slunec.dnu, s tou mouchou je to u me to same-take jsem si myslel, ze rostlina predcasne zatahuje-kdyz jich bylo vic tak mi to neprislo zvlastni-taky ta hl.nejvetsi, ty deti okolo mouchu nemely, proste mouchu nebrat!

127

Re: narcisová moucha

Souhlasím Karen, že zlá moucha má raději Hymenocallis. Potvrzuje Mirkova zkušenost s mouchou, tak obrovské ztráty cibulek Hymenocallisu jako měl Mirek jsem u amarylisů neviděl. Já měl cibule amek napadené larvou mouchy přibližně  1 z 15 ale některé roky spíše méně.

eda

128

Re: narcisová moucha

Edo já vím že jsi mi to už jednou říkal, ale to víš jsem už starší kus a tak zapomínám,do kdy že lítá? Když mi přišla v červnu, tak už mohla být nakažená ze Slovenska. Znamenalo by to, že mi tam se někudy neprotáhla. ab

129

Re: narcisová moucha

za to vloni to byly asi 2cibule, coz pri tom mnozstvi jsem si rikal je zanedbatelne, letos teda ne! Navic jsme sucha oblast a i letosek byl lehce nad normalem-coz zbytek republiky rict nemuze-vsude lilo az moc, u nas se mouse bohuzel libi- a to sem si rikal jak je to super, ze se cibule nemusi morit a proti nicemu ji nemusim strikat, no letos sem se rychle vylecil...

130

Re: narcisová moucha

Karen, odborníci tvrdí, že nejvíce klade vajička koncem května a v červnu. Koncem léta se někteří pěstitelé amek dočkali zničených cibulí larvami mouchy. To by časově souhlasilo. Proč ale já se setkávám s larvami až na jaře (únor, březen) při přesazování nebo při umístění cibule do tepla, kdy se vylíhnou nové mouchy. Ta ošklivá moucha musí klást vajíčka i koncem léta. O tom se ale nikde nepíše.

eda

131

Re: narcisová moucha

No ale ty  ,jestli jsem to dobře pochopila, amky v tuhle dobu nevytahuješ z květináčů a zimuješ je v zemině?ne?  Pak tam ta larva může být od podzimu ta stejná a jen přez zimu spala a cibule je ve stejném stavu jato na podzim.Myslela jsem to tak, že by to mohla být larva pořád z toho prvního kladení. V přírodě by taky přezimovala v cibuli.

132

Re: narcisová moucha

take si myslim Karen, ze to tak je-mnozi skudci prodelavaji tzv.zimni klid-ma to i vuj odborny lat.vyraz(hl.ze sme se ho ucili,chi) a v tu dobu jsou jakoby polomrtvi-tedy nejí a jsou v polospanku, a take vzhledem k tomu, ze se jedna o narcisovou mouchu tak musi pres zimu v cibuli narcisu spat a na jare-kdyz uz je lepe vyletava-takze asi tak kveten-zacatek jara dozene co prospala a prave v tom kvetnu se muze lihnout...ale je to jen muj nazor jak by to mohlo chodit...

133

Re: narcisová moucha

Hibernace se v živočišné říši vyskytuje u hmyzu (tzv. diapauza)
u hmyzu jsem nad tím nikdy neuvažovala, tam mi to připadalo samozřejmé, ale měla jsem křečky a chovala je na verandě. Na podzim mně upadly do ziměního spánku a to byly stočení v klibíčku a docela ztuhlí. Kdybych je chtěla narovnat zlomila bych jim páteř.

134

Re: narcisová moucha

snad mi to Eda promine, ze sem vkladam link... http://narciskladno.zajmovyweb.cz/navody.html  tady tez pisi, ze moucha se da znicit jen teplovodnim osetrenim, postriky jsou malo ucinne...dole je clanek o mnozeni cibulemi, ktere lze uplatnit i u hvezdniku...

135

Re: narcisová moucha

No to je všecko hezký, ale jestliže je uvnitř tak velká larva a tedy i pořádná díra, tak si myslím pořád že je málo platné tu potvoru v cibuli zahubit,když tam zůstane. Neumím si ani představit, že by to jen tak přežila - ta cibule.Myslím si,že jedině, že by udělala spoustu malých cibuliček pro zachování druhu,ale sama začne hnít a zajde. Nebo snad ne?To když ji rozkrájím tak ty malé cibuličky vzniknou taky.

136

Re: narcisová moucha

tezko rict, asi mohou zahnovat...bud na to maj nejaky preparad, pri kterem kdyz to teplovodne osetri tak tam daj i nejakej fungicid a pak po vyndani se snazeji to dat do pruvanu-takze musi byt na to fukar...v tomto pripade mam za to, ze se hniloby nemusi projevit,ale pro nas to bude stejne tezky :-(

137

Re: narcisová moucha

Taky si myslím, že hubit larvu mouchy při sklizni je pozdě. Jakmile vykouše střed cibule, je s cibulí amen a již dále neporoste. Pouze se mohou vytvořit nové cibulky z venkovních suknic. Domnívám se, že hubení čerstvě vylíhlých larev v červnu má větší smysl a snad by to mohlo cibuli ještě zachránit. Letos jsem vyzkoušel postřik Calypso třemi aplikacemi v rozmezí jednoho měsíce, ale protože přesazuji až na jaře, neznám ještě výsledek.  Zatím žádná cibule neskončila předčasně vegetaci, což vypadá nadějně. Také se mě nezdá, že by larva zůstala v cibuli 10 měsíců od května až do března, ale možné je všechno.

eda

138

Re: narcisová moucha

jinak ja v letos v lednu jsem nasel mouchu v cibuli amarylky, pri sklizni se nezdala byt postizena, ale pak jsem zjistil, ze v ldnu mekne, tak sem to vypreparoval a byla tam a ziva, takze na to, ze byl leden mela tuhy korinek..kdo vi jak by tam dlouho prezila, jinak s mou byvalou odrudou Bingo byl amen, aspon, ze mi tu nechala 3semenace..

139

Re: narcisová moucha

Larva v pohodě vydrží až do března a když se dá cibule do tepla moucha začne lítat po bytě. Někdy není vydět žádné poškození cibule. Je to hrozná bestie. http://www.sirmi.ic.cz/hmyz/62.gif

eda

140

Re: narcisová moucha

hold bude ten zelen.tunel nejlepsi volba

141

Re: narcisová moucha

Taky už jsem to promýšlela jak ty semenáčky příští jaro zabezpečím. Stejnou konstrukci jako mám na velké mít nebudu a už letos byla dokonale plná. U nás jsem v obchodě viděla takovou malou konstrukci na zakrytí zeleninové sadby. Myslím že to je to o čem mluvíš ty,Mirku.Tenkrát jsem na to koukala dost překvapeně na co by to mohlo být. Teď jsem to promýšlela, že když bych koupila tak 3-4  daly by se postavit kus od sebe a propojit je drátem,aby se to prodloužilo.A netkanou dát přez ně.To by mohlo vyhovovat.

142

Re: narcisová moucha

ja ji mam asi z folie, nicmene zacatek a konec bych napnul textilii,aby to dychalo a vetralo, akorad pleti bude narocnejsi.. :-(

143

Re: narcisová moucha

Aaaa, tak to co já viděla u nás byl rám na zemi a z něj vybíhalo nahoru žebrování propojené v klenbě napříč po celé délce zase pruhem. Vlastně to co jsem měla letos ,jen v malém a nejspíš komplet z nějakého plastu. Překrýt se to musí komplet textílií. Celková délka byla tak 3/4 m.Tak že pro moji potřebu je to krátký.Proto je to nutné nastavit a prodloužit.

144

Re: narcisová moucha

kdyby aspon ten insekticid zabral tak by bylo po starostech, stejne se uvidi az to zjara roztahnu tak jak to bude vypadat..ale pravda je, ze neco aspon hodim do beden a prekryju textilii, to bylo uplne primitivni a jak se zda se to i osvedcilo. Ja musim jit spat, zitra jdu do prace  a vstavam lehce po 5. :-( a ta tma do prace...a bude hur, jeste, ze ty amky nam ty nevlidny dny vylepsi! Dobrou vsem M.

145

Re: narcisová moucha

jj, je to tak ještě že už nevztávám po 4 hod jako za časů kdy jsem měla stánek s novinami a časáky.  Tak se pěkně vyspi!! ahoj  Karen

146

Re: narcisová moucha

tak dnes cistim cibule hymenocallisu, ktere uz zathly listy, jeste nejake podezrele cibule jsem dal pryc-asi tam budou,rozriznu je az u slepic...pokusne zkusim deset cibuli pristi rok zamulcovat travou-docetl jsem se o narcisech, ze tam kde rostou v trave ci v mulci tak se moucha prakticky nevyskytuje, takze na mensi pokus je jeste cibuli dost, hl.kdyz by se to osvedcilo...

147

Re: narcisová moucha

Mirku to by mohlo být pravda, ta moucha by ty cibulky nemusela  pod mulčem najít.A bylo tam psaný vysloveně  mulč z trávy? Já se v tom nevyznám, žádné mulče jsem nikdy nepoužila , ale myslím si že se taky používá kůra rozdrcená na mulčování.Napadlo mě že zrovna třeba ta kůra by mohla tu mouchu odpuzovat nebo víc překrýt pach cibulek.
Já mám sice celkem ale 4 malinké cibulenky Hymenocallisu ale ty jsou ještě moc malé a kvést ještě nejspíš tak hned nebudou. Co myslíš nemohl by jsi mi na jaře věnovat jednu co by kvetla? Chtěla bych to zkusit taky opylit .

148

Re: narcisová moucha

myslim, ze mulc bude lepsi, kura ma dost velke pory a vzhledem k tomu, ze moucha neni zadny drobecek jiste by ji kura nevadila...ba naopak Ismene nemusi milovat kysele pH, ktere kura vytvari, moucha je dosti urputna, pri vysadbe jsem prehnal hloubku - sklizen taky byla extremne narocna! mel jsem je asi 20cm pod zemi! a mouse to vubec nevadilo, ovsem musi byt povrch suchy-coz mela, takze nebyl problem se k nim aspon trosku priblizit, mulc by mel byt dobry, ackoliv udrzi hodne vody-ale nemel bych prave kvuli mulci zalevat,aby nedoslo ke shniti cibulek, ale urcite tento maly pokus vyzkousim, stejne mi letos sezraly desitky cibuli takze tech 10na zkousku klidne obetuju... Karen, klidne poslu,asi bych to videl zaroven s mecikama...tedy cca brezen, pokud bude pekny unor tak klidne uz v unoru

149

Re: narcisová moucha

Ta tráva na mulč je nadrbno pořezaná ,že to bych stejně neměla jak udělat.Uplně mně stačí když sedím na lavičce a nůžkama stříhám travičku pro kuřátka a morečky - když jsou maliký.Pokaždý je to na hodinku práce a někdy i dvakrát za den. Já zůstanu u těch tunelů.Teď ,když mám navíc i materiál -ty latě ze szřechy je to docela jasný.Docela se na to těším.Udělám to i na okurky. Letos mi je sežraly srnci, tady to bude delší dobu ukryté. Jo a dík budu ráda když mi cibulku věnuješ a kdy ji pošleš je na tobě. an

150

Re: narcisová moucha

my mame travy az az takze mulcu je vic nez dost, davam to i k zelenine - hodne vysokej,aspon nemusim tak casto zalevat a hl.nemusim plejt! takze mulce se budu drzet a k tem Ismene to vyzkousim, nicmene tunel i tak bude-pro jistotu okurek bylo jako nikdy-nebyly postrikany a z takovy plochy (mini) jich bylo az az