1

Téma: Kvetoucí amarylis za 363 dnů!!!

Na fóru
http://forums.gardenweb.com/forums/load … 05675.html   
se objevil příspěvek od Lauriera Napperta (Kanada), že dokázal vypěstovat ze semínek kvetoucí amarylis za 363 dnů. Právě provádí experiment s 90 rostlinami. Jak jsem to dále pochopil, tak dalších 11 rostlin bude kvést mezi 12 až 18 měsícem. To by mě zajímalo jak to dokázal. Je to vůbec možné?

Zde ještě odkaz na jeho stránky:
http://homepage.mac.com/lauriernappert/index.html

eda

2

Re: Kvetoucí amarylis za 363 dnů!!!

Hodně to bude o výživě a prostředí,letos jsem testoval dvě cibule APPLE BLOSOM v květináčích firmy Plastia.
Vyzkoušel jsem dva Mimosa 15 a orchidea 15.Oba druhy mají ve spodní části zásobník na vodu a nemusí se tak často zalévat.
Hnojil jsem do každé zálivky. Výsledek byl zajímavý a v obou podobný cibule narostly z 5 cm v průměru na 9 cm  a neprojevila se červená hniloba,které jsem se nejvíce obával.Teď čekám jak ještě přes zimu pokvetou.
Ivan ab

3

Re: Kvetoucí amarylis za 363 dnů!!!

Stránky toho Kanaďana jsou dost zajímavé, zvlášť ta přehlídka australských hybridů je inspirativní. Takové kousky jako Russian Halo, Maguire's Black Knight, Orange Glory nebo Orange Jester by se mi taky hodily... Pěkná je i řádka hybridů s "Charisma-typem" zbarvení (jemné skvrnky na světlém podkladě). Má tady někdo ty australské kytky?
Francouzsky bohužel nevládnu, tak jsem si ten jeho článek chtěl vytisknout a dát to kamarádovi přeložit, ale má zablokovaný tisk, nebo jen ten Acrobat neumím odblokovat. Jak na to tak koukám, půjde to ale pochopit i v té franštině.
T.

4 Naposledy upravil: kopci (13-10-2009 21:57:30)

Re: Kvetoucí amarylis za 363 dnů!!!

Tommy, pokud mě zrak neklame, má stránky too in English.....Jen na začátku (Edův druhý odkaz) klikni na anglickou verzi. Je to napsané hezkou angličtinou....zdá se mi.

5

Re: Kvetoucí amarylis za 363 dnů!!!

To je, ale někde tam je odkaz na knihu co p. Napperta píše a ta je jen v acrobatu a ve francouštině. Nejde to ani prohnat překladačem, jedině, že by měl někdo koupenou plnou verzi acrobatu.  ac

6

Re: Kvetoucí amarylis za 363 dnů!!!

ab tak daleko jsem nedošla.....zatím

7

Re: Kvetoucí amarylis za 363 dnů!!!

Na konci druhé stránky o amarylisech je slůvko "here" jako odkaz k pdf souboru. Aby jste ho nemuseli hledat je zde:
http://homepage.mac.com/lauriernappert/ … 1%20an.pdf

Autor zde popisuje celý postup jakým způsobem dosáhl konečného výsledku. Popis je napsán ve francouzštině. Pokud si ho chcete přeložit do češtiny, musíte si soubor uložit do svého počítače a potom spustit google překladač, kterým si vyhledáte tento soubor a přeložíte do češtiny. Není to dokonalé, ale číst se to dá. Doporučuji, je to dobré a jsou tam i fotografie.

eda

8

Re: Kvetoucí amarylis za 363 dnů!!!

Ahoj, já ty stránky prolezl a přečetl, píše tam, že to do angliny nepřeložil a neví, jestli to někdy udělá... Ale jak už jsem psal, je to pro mne pochopitelné i v té franštině. Stejně to nebude nic objevného, intenzivní výživa, optimální teplota a svícení.
T.

9

Re: Kvetoucí amarylis za 363 dnů!!!

Edo, anglicky neumim...chci se proto zeptat, zda se neco noveho neobjevilo v tom clanku, ktery jsi zde zminil-zcela nahore...diky

10

Re: Kvetoucí amarylis za 363 dnů!!!

Mirku, smutně skončil příběh Lauriera Napperta. V květnu letošního roku zemřel na rakovinu. Jeho nádherné stránky zmizeli také. Měl nádhernou zbírku hvězdníků. Četl jsem jeho článek na fóru asi 14 dní než zemřel, kde se vlastně loučil s ostaními. Určitě ještě jeho příspěvek je ještě možné nalézt na foru GardenWeb.

eda

11

Re: Kvetoucí amarylis za 363 dnů!!!

tak to je velka skoda, nepise se tam neco o te sbirce?-ze by se ji ujala napr.genobanka daneho statu nebo soukromi pestitele?

12

Re: Kvetoucí amarylis za 363 dnů!!!

Akorát něco psal, že při pobytu v nemocnici o svoji sbírku přišel, ale nevím kam. Musel bych ten jeho příspěvek znovu najít, byl dost dlouhý a já s tím překládáním také nejsem na tom nejlíp.

eda

13

Re: Kvetoucí amarylis za 363 dnů!!!

tak to nechej byt, nicmene to byla velka skoda, ze o cast sbirky prisel :lol: take si rikam, ze by mi meli udelat nejaky dvojce, ktery to pak za me prevezme, vsichni okolo se tak jen podivaji a to je vsechno

14

Re: Kvetoucí amarylis za 363 dnů!!!

Dva odkazy kde si můžeš vše přečíst jeden je z dubna a druhý z července. Přelož je Googlem. Laurier je "agent1xe13"
http://forums.gardenweb.com/forums/load … 85581.html
http://forums.gardenweb.com/forums/load … 24731.html

eda

15

Re: Kvetoucí amarylis za 363 dnů!!!

dekuji Edo, skoda, ze s nim zaniklo i tolik dulezitych informaci

16

Re: Kvetoucí amarylis za 363 dnů!!!

Je to škoda.Mohli jsme se z jeho omylů a chyb poučit.

17

Re: Kvetoucí amarylis za 363 dnů!!!

to mohli..a taky bychom treba vedeli co nejvic platí na tu drzou mouchu!

18

Re: Kvetoucí amarylis za 363 dnů!!!

Třeba ji vůbec nemají a neví co to moucha je ab

19

Re: Kvetoucí amarylis za 363 dnů!!!

Spíš jsem myslela že bychom se mohli dozvědět které odrůdy mezi sebou nekřížit.Které nejdou.

20

Re: Kvetoucí amarylis za 363 dnů!!!

skoro si myslim, ze jdou krizit vsechny-nekdy se pouzivaji prave ty fígle s prevracenim poctu chromozomu - a to pomoci jedu napr.kolchicinu (z ocúnu) a diky tomu uz krizit lze...chem.figle a jedy jsou slozite,nekdy ovsem nutne

21

Re: Kvetoucí amarylis za 363 dnů!!!

No jooo, ale to už je teda aspoň na mne příliš složité, ani netuším kde se taková věc sežene a jak se to používá, i když vím že to existuje.ale o tom ty jako odborník ví víc.

22

Re: Kvetoucí amarylis za 363 dnů!!!

Karen vim, ze se toto obvykle dela-nejen u hvezdnikach,ale treba u lilií, kde je rodokmen velmi obsahly a je tezke ziskavat slozite hybridy z mesisekčního krizeni..vim to, ze jen vim...je to narocne na vedomosti a take je vhodna i laborator, prece jen se dela s jedy, kde se vsechno vazí a analyzuje, takze to je spis pro instituce..

23

Re: Kvetoucí amarylis za 363 dnů!!!

To si ale každej chrání,tyhle informace.