1

Téma: Hippeastrum calyptratum 'Biritiba'

Pro Pavla a další nadšence: našla jsem krátké povídání o h. calyptratum v knize Rostliny.
"Je jedním ze tří epifyticky rostoucích hvězdníků. Můžeme ho spatřit zavěšený ve spodní části zelené klenby ve zbytku tropického deštného lesa na pobřeží Atlantiku ve státě Rio de Janeiro v Brazílii. Rostliny rostou i terestricky, v rozkládajícím se opadaném listí. Nevšední bílozelené květy vydávají nelibou vůni, která přitahuje opylující netopýry. V zahradnické kultuře se druh chová nevyzpytatelně, a proto patří spíše mezi sbírkové rostliny. Pěstitelé často zapomínají, že tento hvězdník patří mezi epifyty a že po vysazení do běžného substrátu pro hrnkové květiny jeho dužnaté kořeny uhnijí."

2

Re: Hippeastrum calyptratum 'Biritiba'

to je šok :rolleyes:

3

Re: Hippeastrum calyptratum 'Biritiba'

ano, je to tak... http://www.google.cz/imgres?imgurl=http … mp;bih=577 
to bude zabavne pestovani

4 Naposledy upravil: karelex (10-01-2011 19:38:13)

Re: Hippeastrum calyptratum 'Biritiba'

No to teda nevím jestli dokážu.  ac nevím,nevím.Tak, že semínko když se zazelená zasadit do čeho?
Něco jako rašelina?to asi ne,že tak já se podám. :rolleyes:  kam s ním?????

Co takhle něco jako pro orchidky?

5

Re: Hippeastrum calyptratum 'Biritiba'

Taky mě to napadlo se substrátem pro orchideje. Nebo si někde nahrabat to rozkládající se listí:-) Škoda že tam nepíšou, z jakého stromu má listy nejraději. Že bychom si je třeba nechali taky dovézt z Brazílie. Nebo vyrazíme pro kompost do botanické zahrady.

6

Re: Hippeastrum calyptratum 'Biritiba'

bude to stejne jako orchideje-stejny substrat-radeji hrubsi, take je moznost pak postupne privazat cibulku ke kousku kury nebo stareho vyzraleho réví a bud denne namacet koreny nebo to dat podobne jako orchidej Vanda do skleneneho valce(vaza)

7

Re: Hippeastrum calyptratum 'Biritiba'

No to teda bude něco už se těším, jak s tím budeme válčit.Jen aby něco vzešlo. Tak pak sehnat ten substrát pro orchidky.Sama je nepěstuji tak s tím nemám skušenosti. Taky se to prodává hotové? Ovšem to by chtělo nějaké menší balení. Nahrabat listovku to by šlo vyzkoušet ovšem teď v zimě asi by to byl problém.Tady sice není zmrzlo ,zato padám v blatě ab ab ab

8 Naposledy upravil: karelex (10-01-2011 20:14:35)

Re: Hippeastrum calyptratum 'Biritiba'

Mirku s tím nápadem uvázat na staré dřevo, ale to by se praktikovalo jak? Taky se to dá v létě ven? Asi bude nejlepší jestli se nám zadaří víc rostlinek vyzkoušet různé spůsoby ,ale asi až povyrostou,ne?? an
Mirku válec bych měla i doma ale není skleněný ale z průhledného plastu to by mohlo být? Ani nevím od čeho to je, ale zdálo se mi,že by se to mohlo na něco hodit ab ab ab
A s tou vinou révou to myslíš kus kmínku nebo na rostoucí? Já se v těhdle kouzlech vůbec nevyznám ac

9 Naposledy upravil: Pavel (10-01-2011 20:46:05)

Re: Hippeastrum calyptratum 'Biritiba'

Ano Calyptratum je tipický epifyt. To viem. Myslím si že zmes pre orchideje by mu mohla vyhovovať, resp. - na spodok určite vrstvu samotného kermzitu a na to zmes orchidky+keramzit+kokosové vlákno resp.kokosový substrát a pridávajú niekedy ešte aj perlit. Súčasťou zmesi môže byť aj drevené uhlie - ale len málo. Substrát však určite musí byť maximálne vzdušný. Rastlina je však citlivá aj na rôzne výkyvy teplôt, prievan, trvalé preliatie atď. Bude to zaujímavé pestovanie. ab A kvet smrdí, áno smrdí a to po spálenom plaste!!!! ab

10

Re: Hippeastrum calyptratum 'Biritiba'

No tak to potěš Pánbu doufám ,že nepokvete v zimě v bytě .To by mě drahá polovička už opravdu vyhodila ab teda jestli se tak daleko někdy dohrabu. an an an

11

Re: Hippeastrum calyptratum 'Biritiba'

to bude koukam docela sranda...jinak to réví se dela kdyz zmladis stary ker a tudiz ti zbyde jakoby ten kmen a na nej muzes omotavat

12

Re: Hippeastrum calyptratum 'Biritiba'

to bych na zahradě měla,to by nebyl problem,ale pořád nevím jestli se tyhle rostlinky taky letní?

13

Re: Hippeastrum calyptratum 'Biritiba'

a ten kmínek z revy je tam naco? jen podpěra nebo taky to má jiný význam? když jej uříznu, bude docela čerstvý.

14

Re: Hippeastrum calyptratum 'Biritiba'

omota se to dratem-takze jako podložka...si myslim, ze letnit by sel,ale nekde kde nefouka a jen od cervna do srpna...dalsi mesice jsou asi jiz riskantní

15

Re: Hippeastrum calyptratum 'Biritiba'

Tak tu velikost jakou my můžeme dosáhnout i kdyby hned vyrostli tak na omotání ještě nebudou a to dřevo má být čerstvé nebo raději suché .Myslím jako jestli to mám uřezat letos na příští rok nebo počkat. No a i když se nám zadaří a semínka vzejdou budeme je do jara tak akorát přesazovat do kelímku nebo tak.Tuhle  velikost amek jsem měla loni na zahradě a jak se jim tam dařilo, myslíš teda že by se mohly tam dát i tyhle zvláštní,!

16

Re: Hippeastrum calyptratum 'Biritiba'

jeste jsem se presne nedival jaka specifika maji ty,co jsme si objednali, ale pokud jsou zbyle terestricke tak bych je pestoval jako nase klasicke.. jinak to calyp.bych pestoval ze zacatku v orch.substratu a pote bych pulku pestoval i nadale v nem a druhou da na stare réví, myslim, ze je jedno zda je vyschle ci nikoliv, hlavni je to, ze je to tvrde drevo, takze se nebude hnd rozpadat, takze vzhuru do vinohradu - tak a uz zakladam znovu lihovary ab

17

Re: Hippeastrum calyptratum 'Biritiba'

Tak já mám 5 semínek tak moc naděje že když to netrefím hned ....asi budu raději to zkoušet jen po jedné jestli vyroste víc nežli ta jedna.
Já teda předpokládám že ty ostatní jsou méně náročné a že je budu mít tak jako to už dovedu.
Na to dřevo jsem se tak vyptávala proto, že jsem nevěděla jestli z toho dřeva třeba nějak taky nežijou. Tak už to chápu.Co udělám s tou zelenou kráskou  ..určitě taky začnu s tím orch. substrátem a pak se uvidí kolik jich bude a rozhodnu se nebo se zase na něčem poradíme.
Mač nám teprve dozrává.

18

Re: Hippeastrum calyptratum 'Biritiba'

nebo zkusit borovou kuru a perlit a hnojit jen pri ponoreni do vody - presne jako znama orchidej Phalaenopsis...

19

Re: Hippeastrum calyptratum 'Biritiba'

ale to až větší né? ty semenáčky budeme dělat jak jsi říkal předtím?

20

Re: Hippeastrum calyptratum 'Biritiba'

a že jste to někdo neřekl dřív, že smrdí, jako když se pálí plast... mohla jsem si ušetřit tři eura ab ab ab ab ab

21

Re: Hippeastrum calyptratum 'Biritiba'

To máme z toho, že si vybíráme jen očima  ta je krásná tu chci!!!  a ani se nepídíme po podrobnostech, ale ten smrad to ještě snad nebude tak zlé, kam se to hrabe na takovej zmiják!!! ab ab ab

22

Re: Hippeastrum calyptratum 'Biritiba'

taky si myslim, ze ten smrad nebude nic proti zmijakovi :-) no kdo by to predpokladal, ze? an

23

Re: Hippeastrum calyptratum 'Biritiba'

taky si myslim, ze ten smrad nebude nic proti zmijakovi :-) no kdo by to predpokladal, ze? an

24

Re: Hippeastrum calyptratum 'Biritiba'

My taky plaveme.
Jinak mám prosbu ke zkušenějším.Mohli byste k jednotl.druhům napsat svoje zkušenosti,kdo je má.Nebo kdo dokáže vyhledat na netu,jaké má která nároky? Děkuji

25

Re: Hippeastrum calyptratum 'Biritiba'

Třeba o calyp.psal Pavel,že ztrácí jednu rostl. za druhou,....6/2010
Jak se daří teď?

26

Re: Hippeastrum calyptratum 'Biritiba'

Tady něco:http://translate.google.cz/translate?hl=cs&sl=en&u=http://www.pacificbulbsociety.org/pbswiki/index.php/
hippeastrum&ei=KvwrTcvmL8jMswbgjt38Bw&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=8&ved=0CDAQ7gEwBw&prev=
/search%3Fq%3Dhippeastrum%2Baulicum%26hl%3Dcs%26sa%3DG%26prmd%3Divns

27

Re: Hippeastrum calyptratum 'Biritiba'

asi by to chtelo zalozit vlastni tema  k danym druhum,abychom  to tu neshaneli vsude mozne...

28 Naposledy upravil: karelex (12-01-2011 17:21:01)

Re: Hippeastrum calyptratum 'Biritiba'

Jak vypadají plaváčci?už někomu klíčí?  Já mám první vzešlé semínko  - roste mu kořínek  - u Aulicum Corupa ab ab ab

Jéé a další  u Papilia  dokonce 2!!!,Pedro de Garafao taky 2  a u posledního Calyptratum  taky 2 ale nejdelší jsou už skoro až ke dnu.
To jsem teda nečekala tak brzy.

29

Re: Hippeastrum calyptratum 'Biritiba'

... no mne ešte zatiaľ semienka ani neprišli. ac  Snáď ešte prídu.

30

Re: Hippeastrum calyptratum 'Biritiba'

Karen, taky se mi objevují klíčky u třech druhů,ale papílio to není
Auliceum Corupá,Calyptratum aRodophilia Bifida-ty mají klíček všechna