1

Téma: Přihnojování, substrát

Je potřebné, aby rostlina měla během vegetace pěkné, zdravé listy a cibule tak přibývala na průměru, což je u mladších cibulek kolem 1cm ročně. Po odkvětu, když začnou narůstat nové listy, se dodávají živiny  postupným přihnojováním. Jaro  a léto je pro tuto rostlinu období plného růstu a proto v této době hnojíme až jednou týdně. Dobré je střídat např. organické hnojivo s minerálním. (OBM, Kristalon start). V červenci a srpnu použijeme hnojivo s vyšším obsahem draslíku (Kristalon plod a květ) pro lepší vyzrávání cibulí a zvýšení odolnosti před chorobami během přezimování. Draslík má také příznivý vliv na kvetení.

eda

2

Re: Přihnojování, substrát

Něco málo zkušeností s pěstováním amarylisů.
V poslední době používám substrát složený z hrubé baltské rašeliny,liadrenu,kokosového vlákna a naturhumusu.Dále přidávám drcený zeolit a vápenec na úpravu PHkolem hodnoty 5,8-6,5.Z hnojiv do substrátu dávám PG mix startovací dávka a dlouhodobě působící hnojivo 4 měsíční.V únoru až březnu podle růstu přihnojuji do každé zálivky hnojivem AB extrakt pro balkónové květiny toto přihnojování provádím do konce srpna až poloviny září.Potom nechám rostliny zatáhnout a v prosinci znovu sadím do nového substrátu.Amarylisy nádheně rostou a kvetou už i malé cibule o průměru 5cm.Velké cibule mají 2 až 3 květní stvoly,ty malé 1-2.    Ivan

3

Re: Přihnojování, substrát

Vaše cibulky dostávají samé dobroty.  Věřím, že Vám pak pěkně kvetou. Zajímalo by mě jestli si substrát kompletně mícháte sám z jednotlivých komponentů nebo používáte nějaký namíchaný, který obsahuje onen naturhumus, kokosové vlákna a možná i baltskou rašelinu. Možná používáte AB Extra substrát z České Skalice. Sháněl jsem směs, která neobsahuje kompostovanou kůru a je to docela problém. Namíchají to do všeho a pro hvězdníky přitom kůra není nejvhodnější. Již jsem o tom několikrát četl na různých web. stránkách, ale z praxe nevím jak hodně to ovlivní růst hvězdníků. an

eda

4

Re: Přihnojování, substrát

Nepoužívám substrát AB extra,protože je podobného složení jako ostatní obsahuje navíc jen natur humus a agroperlit.
Substráty si míchám sám.Pokud scháníte substrát bez kurového humusu je na trhu substrát z České Skalice - značky Floria.Celá produktová řada těchto substrátů je bez kůry.Substráty pro speciální rostliny jako Amarylis a podobné asi nikdo vyrábět nebude ve velkém.Proto je lepší sehnat jednotlivé suroviny a namíchat si sám.Vaše stránky jsou moc pečlivě udělané
a věřím,že si zde vyměníme řadu zkušeností a předáme hodně nápadů.Já sám se těmto rostlinám věnuji asi 15let mám přes 40 odrůd.Dříve nebyl takový sortiment ,ale v posledních 5 letech se dá pořídit cokoliv.Ještě k hnojení hnojivo AB extrat používám i na jiné květiny a opravdu funguje,ze začátku jsem tomu moc nevěřil,ale je to třeba vyzkoušet.  Ivan

5

Re: Přihnojování, substrát

Ivane, děkuji za velmi užitečné informace. AB extra jsem ještě nezkoušel. Používal jsem různá hnojiva ale žádné zázraky, nejvíce mě zklamalo tekuté hnojivo přímo na cibuloviny (BIOM-KLH), kde jsou vypsané i amarylisy. Čekal jsem od něho lepší výsledky. Zatím jsem se vrátil k osvědčenému a starému OBM.  ac

eda

6

Re: Přihnojování, substrát

no ja obcas pouziji hodne zredeny slepicinec, ale musim hvezdniky prestehovat nekam na verandu ad to se pak listy zblazni a rostou jak o zivot-samozrejme hnojim az po odkvetu...

7 Naposledy upravil: Ivan (28-02-2009 18:59:24)

Re: Přihnojování, substrát

Biom je voda tím můžete zalévat na přímo bez ředění.OBM je určitě silnější.  Ivan

8

Re: Přihnojování, substrát

Miroslav napsal:

no ja obcas pouziji hodne zredeny slepicinec, ale musim hvezdniky prestehovat nekam na verandu ad to se pak listy zblazni a rostou jak o zivot-samozrejme hnojim az po odkvetu...

Ten slepičák není špatný měl by být překvašený,ale i tak hrozí hniloba je dost silný.

9

Re: Přihnojování, substrát

prekvaseny byl a rostliny ho snasely velmi dobre, samozrejme, ze byl hodne zredeny..hniloba nastesti neprisla

10

Re: Přihnojování, substrát

Ivane, mohl byste podnikat v malém a dodávat pěstitelům hvězdníků speciálně namíchaný substrát. Pro nás líné a nevědomé, já ani nevím, co je liadren. Myslím, že zájemců by se našlo dost ab)

11

Re: Přihnojování, substrát

Liadren je  drcený - ostrohraný materiál,je také "fajnovou" příměsí některých profesonálních půdních subsrátů... Vyrábí se někde u Karlových Varů a je k dostání /na objednávku/ u některých firem zásobujících stavaře v 1000l žocích , cena tady u nás loni cca 2000,-m3. Je to ale matriál lehoučký.Používá se hodně do střešních substrátů.Provzdušňuje substrát a rychle odvádí  přebytečnou vodu.Ivan

12

Re: Přihnojování, substrát

Ivane, vy máte zkušenosti s hnojivem AB-extrakt. Zajímalo by mě kolik dáváte ml na 1 litr vody při každém zalévání. Kolik asi hvězdník snese aby nedošlo k jeho přehnojení? Pořídil jsem si toto hnojivo a odhadoval bych množství 2ml na 1litr vody při zálivce 2 až 3x týdně. Nevím jestli je možné dávku ještě zvýšit. V letních měsících při téměř každodením zalévání se pravděpodobně musí koncentrace snížit.

eda

13

Re: Přihnojování, substrát

JÁ ZALÉVÁM DO PODMISEK mám udělané asi 5 cm vysoké nerez a dávám do každé zálivky 2 násobnou dávku než je v návodu,ale zalévám do těch podmisek tak stačí 1 až 2x týdně.V dubnu ještě přidám na povrch dlouhodobě působící hnojivo
a přisypu trochou vermikompostu.Je třeba vyzkoušet ,ale ještě jsem nepřehnojil.Kapalná hnojiva mají málo živin a to z důvodů rozpustnosti víc živin nejde rozpustit.  ab

14

Re: Přihnojování, substrát

jsou to ale žrouti hnojiva,ale ta krasa... ag

15

Re: Přihnojování, substrát

Dik za odpověď, také většinou dávám dvojnásobnou dávku. Zalévání střídám, vrchem, spodem nebo současně, podle potřeby.

eda

16

Re: Přihnojování, substrát

Mám takový spíše odborný dotaz ohledně dezinfekce kupovaných substrátů. Zajímá mě to již delší čas, jestli jsou běžně dostupné substráty dezinfikovány proti chorobám a škůdcům. U čerstvě přesazených květin se v některých případech rozmnoží například velké množství smutnic. Vím, že se rychle množí a kladou vajíčka do čerstvé a vlhké hlíny, ale kdyby byly směsi hlíny ošetřeny chemicky nebo propařením, určitě by nebyl výskyt tohoto škůdce v tak velkém množství.
Tuto samou otázku si pokládám jak to asi je u řízkovacího substrátu. Tam by mělo být sterilní prostředí obzvlášť důležité. Případnou dezinfekci provádím pomocí mikrovlnky, ale na druhou stranu si říkám, nezničí se tím i užitečné půdní bakterie a půda se stane vlastně mrtvou, neživou? an

eda

17

Re: Přihnojování, substrát

Stejně tak se stane neživou propařením-zničí se tak všechny užitečné bakterie a houby.Chemické ničení je dost drahé,provádí se postřikem a není 100%.Exstují i tvrdší jedy,ale co kdyby substrát snědlo dítě-stává se,takže tyto jedy nelze použít.
Opatření proti smutnicím:žluté lepové desky
                                        nurell,mospilan
                                        http://www.greenhome.cz/clanky/smutnice … -substratu
                                        http://www.biocont.cz/zahrad-produkty.html
Výsevní a řízkovací substráty se vyrábějí z nejkvalitnějších surovin a nejsou nijak ošetřené.Jedině substráty firmy Gramoflor jsou propařené,ale z důvodu velkého zaplevelení.Ani profesionální substráty se nepropařují.  ab ab ab

18

Re: Přihnojování, substrát

Děkuji za odpověď. Domníval jsem se, že alespoň řízkovací a výsevní substráty se ošetřují. Při rozřezání cibule a zasazení jednotlivých dílků do těchto substrátů bude určitě jistější zeminu předem propařit nebo použít mikrovlnku. V jednom z mých květináčků se na povrchu objevili nějací sotva viditelní tvorečci. Nezkoumal jsem co byli zač,ale zde byla hlína bez dezinfekce.

eda

19

Re: Přihnojování, substrát

eda napsal:

Děkuji za odpověď. Domníval jsem se, že alespoň řízkovací a výsevní substráty se ošetřují. Při rozřezání cibule a zasazení jednotlivých dílků do těchto substrátů bude určitě jistější zeminu předem propařit nebo použít mikrovlnku. V jednom z mých květináčků se na povrchu objevili nějací sotva viditelní tvorečci. Nezkoumal jsem co byli zač,ale zde byla hlína bez dezinfekce.

možná by bylo lepší použít agroperlit

20

Re: Přihnojování, substrát

to Ivan:

Ivan napsal:

Něco málo zkušeností s pěstováním amarylisů.
V poslední době používám substrát složený z hrubé baltské rašeliny,liadrenu,kokosového vlákna a naturhumusu.Dále přidávám drcený zeolit a vápenec na úpravu PHkolem hodnoty 5,8-6,5.Z hnojiv do substrátu dávám PG mix startovací dávka a dlouhodobě působící hnojivo 4 měsíční.V únoru až březnu podle růstu přihnojuji do každé zálivky hnojivem AB extrakt pro balkónové květiny toto přihnojování provádím do konce srpna až poloviny září.Potom nechám rostliny zatáhnout a v prosinci znovu sadím do nového substrátu.Amarylisy nádheně rostou a kvetou už i malé cibule o průměru 5cm.Velké cibule mají 2 až 3 květní stvoly,ty malé 1-2.    Ivan

Ve snaze vylepšit a vylehčit co nejvíc sustrát pro svoje amíky jsem použila směs na pokojovky a na orchidee a perlitu. Pár dní pozasazení jsem se dočetla na stránkách Hadeco o tom, že se nemá kůra používat. Pro příští přesazení bych ráda už nic nezkazila, navíc mi každým dnem přijde nových 5 kousků od Royals color. Proto se chci zeptat na poměr jednotlivých surovin ve výsledné směsi.
Jaký je rozdíl mezi baltskou rašelinou a jinou?
Předpokládám, že když místo Liadrenu použiji keramzit, tak nic nezkazím.
Předem díky.

21 Naposledy upravil: Ivan (08-04-2009 12:23:52)

Re: Přihnojování, substrát

Goretka napsal:

to Ivan:
Ve snaze vylepšit a vylehčit co nejvíc sustrát pro svoje amíky jsem použila směs na pokojovky a na orchidee a perlitu. Pár dní pozasazení jsem se dočetla na stránkách Hadeco o tom, že se nemá kůra používat. Pro příští přesazení bych ráda už nic nezkazila, navíc mi každým dnem přijde nových 5 kousků od Royals color. Proto se chci zeptat na poměr jednotlivých surovin ve výsledné směsi.
Jaký je rozdíl mezi baltskou rašelinou a jinou?
Předpokládám, že když místo Liadrenu použiji keramzit, tak nic nezkazím.
Předem díky.

Liadren je drcený keramzit
Kůru určitě nepřidávat,jedině dobře zkompostovanou i s tím bych byl u amarylisů hodně opatrný u ostatních rostlin nevadí a pomáhá držet vodu v substrátu.Čistě rašelinový substrát,když přeschne tak nejde zalít.
Rašelina-dělení:
Světlá - bílá nejméně rozložená těží se frézováním nebo v kostrách
             Třídí se na různé frakce do našich cibulí nejvhodnější 13-20mm
Hnědá-středně rozložená- těžba většinou frézováním
Černá-nejvíce roložená rašelina - těžba  frézováním
Je jedno jestli baltská nebo německá-nejdůležitější je světlá hrubší.Česká je nevhodná většinou hodně rozložená.Baltská rašelina je nejsnáze k sehnání,ale jen v balení 225-250l.
Ten keramzit doporučuji jemnější.
Kokos se dá koupit lisovaný  v kostkách-doporučuji použít-dobře vede vodu a pomaleji se rozkládá.   
Dobré přidat trochu naturhumusu lépe kvetou.
Poměr cca 25%kokos,60%rašelina,15%liadren+zeolit,hnojivo a vápenec na úpravu PH -nutno změřit a dopočítat rašelina je kyselá!!!!!!!
Přeji hodně úspěchů
Ivan

22

Re: Přihnojování, substrát

Já se v hnojivech vůbec nevyznám, ale objednala jsem si sazenici růžičky a tohle mi k ní přidali. Je tam napsano že je to dobrý i na pokojovky. Nevíte někdo jestli by se to hodilo i na amarylky?

http://sklad.obrazku.cz/t369895_Snmek062.jpg  http://sklad.obrazku.cz/t369896_Snmek060.jpg

23

Re: Přihnojování, substrát

Karen, hnojivo má složení NPK 7+5+6, nyní na jaře by se dalo použít, má přibližně vyrovnaný obsah dusíku a draslíku, ale od června by to chtělo hnojivo s vyšším obsahem draslíku. Bohužel pravděpodobně nemá v sobě žádné stopové prvky jako má například Kristalon, což je nevýhoda.

eda

24

Re: Přihnojování, substrát

Děkui Edo za vysvětlení  an

Re: Přihnojování, substrát

a kristalon je dobrej na amarylky?já hnojim na květy hnojivem na ibišky a střídám to stymulátorem a listy má krásně silné a cibule vypadá zdravě jen mě ještě nekvetli ale mam ještě malý cinulky

26

Re: Přihnojování, substrát

Ale na zacatek vegetace kristalon start.No Eda asi poradi vic.

27

Re: Přihnojování, substrát

Tak zase jednou oživím toto tema.
Pořád se v přihnojování nevyznám ale vzhledem k pohromě kterou jsem prošla bych ráda nějak tomu zbytečku rostlin prospěla. Celou dobu požívám Cererit  už ani nevím kdo mi jej na začátku doporučil že je na amky vhodný.Dávám jej do podmisky a tam pak zalévám dešťovou vodu. Včera jsem sázela cibulky které sice otravu přežily, ale celý loňský rok se neprobraly  nebo v lepším případě jim narostl jediný tak 1 cm hlouhý lísteček, cibulka bez kořínků ale tvrdá.
Dcera mi nabízí na vyzkoušení  100% prirodni hnojivo. Mám to vyzkoušet???

28

Re: Přihnojování, substrát

Ono asi záleží, co to je za 100% přírodní hnojivo. Moje nevlastní tchýně  ap chtěla přilepšit svému amarylisu, tak mu dala na dno květináče kravinec. A teda amarylis z toho 2x nadšený nebyl... listy měl asi 3 a na kvetení se nechystá. Takže až takhle přírodní hnojivo asi ne-e... Já jsem věrná kristalonu, ze začátku start, pak plod a květ a žádné stížnosti jsem neslyšela.  ad  Dancing queen má po posledním měření průměr cibule 7,8 cm, kvete pravidelně... ostatní amky mají kolem 7 cm a po milimetrech přirůstají.

Karen, o Dancing queen jsi taky přišla? Já jen, že ta moje už má 2 mimina a budu je muset rozesadit, začínají velkou cibuli nadzvedávat, jedno má slíbené mamka... ale druhé by bylo volné.

29

Re: Přihnojování, substrát

Dancing queen  jsem ještě loni v říjnu měla  myslím,že by mělo žít, ale zatím to jistě nevím. Kdyby jsi nevěděla co s ním ujmu se jej ráda. Měla jsem ještě jedno a to teda je pryč  to vím jistě.

Jo že nesmí čerstvý hnůj žádná cibulovina  tak to vím. Jednou jsem vyzkoušela zakvašené slepičince ale jen velice moc zředěný  a do podmisky. To co mně nabízí dcera jsem se nyní dověděla že je její vlastní výroba a nechce mi říct o co jde  prej je to tajemství. Vyzkoušené to má u ostatních rostlin jak kvěštin  tak zeleniny .  No nevím velice si to chválí prej všechno roste jak divé  jen nevím  na cibuloviny  to neuzkoušela.  Ona ví jak jsem z těch mých chudáčků nešťastná  a chtěla by mi pomoct
ab

30 Naposledy upravil: Morticia Adams (01-06-2018 21:15:24)

Re: Přihnojování, substrát

Teda vídím, že to může být i věda. Já vždy dala klasickýzahradnický substrát, přihnojený hnojivem Býšek. Hnojila před květem hnojivem pro balkonovky, potom Kristalonem pro pokojové rostliny, zálivka odstátou vodou nebo vodou z akvárka, když se čistilo a moje cibule mají 8 a 6 cm a každoročně květou. Ale ten Kristalon květ a plod by se dal pořídit...
Mají rády vápník? Co skořápky?