181 Naposledy upravil: karelex (15-12-2010 14:04:54)

Re: Červená spála hvězdníku

Ahoj Kelle ,tak tady se mrkni  http://karelex1.rajce.idnes.cz/B31e_Ama … by_cibule/ 
Nejvíc spálou byla postižená 20, ale ono každé postižení spálou nakonec přechází v hnilobu - proto to mám dohromady. Případů už jsem měla víc mežli mi bylo milé ab ab ab

182

Re: Červená spála hvězdníku

no prosim tu je to nasla som co vy na to? ja viem ze foto nic moc, tak co mam urobit?


http://img5.rajce.idnes.cz/d0504/4/4281/4281912_e5b6594e6dd4514452008ad73aecb5fc/images/P91400011.JPG

183

Re: Červená spála hvězdníku

Ta fotka není moc ostrá, zdá se mi že ji máš už stejně na boku nakrojenou. Já bych nejspíš sloupla ještě tu skuničku s flíčky. A co dole,měla jsi jí vyndanou ze zeminy? Jak vypadá dole? Jestli jsi ji nekontrolovala kořeny, tak já bych ji vyndala celou, oklepat z hlíny, zkontrolovat kořeny. Mrtvé zčernalé  a podobně odstranit. Pak namořit něčím proti hnilobě  a houbovitým chorobám a nechat osuchnout  nejlépe do rána. Pak teprve zasadit do vzdušného substrátu.

184

Re: Červená spála hvězdníku

a kvet odstrihnut a puk co prave ide??? ten tiez?

185

Re: Červená spála hvězdníku

Já zrovna na odstřihávání květů moc nespěchám, ale jestli se pro to rozhodneš, tak pozor aby ti nezatekla šťáva ze stvolu dovnitř. To by pak zahnívalo jistě. Připrav si do ruky papírový ubrousek stočený do ruličky a zasuň jej do stvolu aby odsával vlhkost.
Ale myslím, že bys spěchat se stříháním nemusela to můžeš udělat vždycky.

186

Re: Červená spála hvězdníku

okej tak ja sa cez vikend do toho pustim a uvidim co to urobi

187 Naposledy upravil: Miroslav (22-12-2010 17:22:55)

Re: Červená spála hvězdníku

tak se mi dostalo lednove cislo csp.Zahradkar a tam je zminka o cervene spale-jencastecne ucinne jsou pripravky:
DITHANE DG NEOTEC
DITHANE M45
ORTIVA (postrik za vegetace)
Preventivne pestovat na svetlem a vzdusnem, chladnejsim miste...

188

Re: Červená spála hvězdníku

S tím chladnějším místem trochu ujeli,chlad spálu podporuje.

189

Re: Červená spála hvězdníku

to mi taky prijde, kde byva chladno tam byva vetsinou i vlhceji..

190

Re: Červená spála hvězdníku

Mirku, nedá se všemu věřit co se píše a nerozumím tomu, že doporučují jenom Dithane. Zrovna tak může být Novozir nebo Acrobat a nevím, které ještě, ale určitě jich bude celá řada.  Jestli je v postřiku jedenoho přípravku o pět procet více nebo méně je snad úplně jedno. Prostě to napsali na agromanuálu a všichni to budou nyní opisovat.

eda

191

Re: Červená spála hvězdníku

ale v jednom tomu verim, ze zatim neni pripravek, ktery spolehlive zabira na spalu

192

Re: Červená spála hvězdníku

To, máš Mirku pravdu, žádný neučinkuje stoprocentně. Proto taky radí, nemocnou cibuli vyhodit.

eda

193

Re: Červená spála hvězdníku

Jestli je spála jen na povrchu dá se po koupeli docela snadno sloupnout a pak ta koupel něco zachrání,ale jestli je už uvnitř tak jsou všechny snahy ku h........u.Loni jsem dostala  v takovém stavu Clowna  a šel do popelnice, ani vykrájet nešel. ac Těch povrchových jsem pár taky měla a zatím se zdá že jsem si s nimi loni poradila. Uvidím až je začnu sázet. Myslím si že ty koupele jsou dobrý jako prevence .

194

Re: Červená spála hvězdníku

Konečně můžu napsat dobrou zprávu. Můj Double Record, který byl nemocen červenou spálou a je  vyfotografován hned na začátku tohoto tématu, začal růst. Dlouhých 15 měsíců nedělal téměř nic. Za tuto dluhou dobu vyrostl pouze jeden krátký list, který opět uschnul. Nyní rostou najednou čtyři listy, tak snad už bude dobrý. U hvězdníkú to chce hodně trpělivosti a vydržet. Mám z něho radost.
http://sklad.obrazku.cz/obr597289_DR111forum.jpg

eda

195

Re: Červená spála hvězdníku

to Edo gratuluji, snad uz dostal syčák rozum ab - v praci rikame-kdo chce zit, zije takze to bude i tento pripad, koukam, ze mas u nej dost hruby substrat, to ma spála smulu an

196

Re: Červená spála hvězdníku

Edo moc ti to přeju za tu vytrvalost si zasloužíš takovou odměnu an an an

197

Re: Červená spála hvězdníku

Edo, máme radost s tebou, píšeš že měl spálu, takže už jí nemá?  Jaká antibiotika jsi použil?  Karel

198

Re: Červená spála hvězdníku

Karle, ze začátku jsem ho mořil v Rovral Flo. Jinak ještě nerostoucí cibulky střídavě zalévám ředěným Stimulaxem a Previcurem. Na moření je asi možné použít mnoho jiných přípravků.

eda

199

Re: Červená spála hvězdníku

Ahoj včera jsem si udělala radost a koupila jsem si amku a nepodívala jsem se na cibuli jak vypadá a mam ji jak shnilou tak se spálou,ale hezky kvete.Ted ji nemam zalívat asi,že??i když má suchou hlínu??

200

Re: Červená spála hvězdníku

Janino, záleží jak mnoho je nemocná. V nejhorším případě uříznout květ, cibuli dobře očistit, vykrájet a namořit. V váze květ normálně dokvete. Z fotografie by bylo lepší vidět jak na tom cibule je.

eda

201

Re: Červená spála hvězdníku

To jsem přemýšlela o tom,že ho uříznu ale to mi je líto je tak krásnej květ nemaj tam ani cibulku co to je :-)

202

Re: Červená spála hvězdníku

jako obvykle se u me neciti odurda White Nymph ve sve kuzi, zacala zas mokvat, ma sice poupe a je to mala cibule, serizl jsem ji pred sazenim i podpuci, mokvani se zda, ze jsem zastavil-hrozne nerad vyndavam jiz zasazenou cibuli a tak ji budu zalevat jen spodem, na mokvajici rany, ktere jsem trosku vic odhalil jsem nasypal prasek z pripravku Dithane, jedna cast se jiz zatahla a druhou jsem posypal vcera, zda se, ze to prozatim bylo spravne rozhodnutí...

203

Re: Červená spála hvězdníku

Mirku, držím ti palce. Červená spála je hrozná nemoc hvězdníků ale chce to vytrvat, i kdyby uzdravení trvalo rok a více. Pokud ovšem jde o hvězdník, který stojí za uzdravení.

eda

204

Re: Červená spála hvězdníku

Edo, já myslím že všechny zato stojí.Jsou tak nádherné  ab

205

Re: Červená spála hvězdníku

Mně to letos taky tak dělá, i když tam nevidím žádnou spálu, po zasazení suché cibule začně někde jak říká Mirek  - udělá se skvrna těsně pod povrchem zeminy.Tím pádem to ze začátku přehlédnu. Po čase se ukáže mokvající černá skvrna už nad zemí. Já to pokaždý teda vyndala a oloupala ,vykoupu nechám zaschnout. Zatím se mi to udělalo už 3-4 cibulí. Nejhůř dopadl, druhej Elvas ten měl nasazeno na dva stvoly  a jeden myslím že zaschl. ac

206

Re: Červená spála hvězdníku

to vyndavani ze zeme to jsem zatim nedelal, radsi prestanu zalevat a posypu vsechno praskem z fungicidu... zatim to vychazi
pred vysadbou jsem namoril Minervu, ktera byla mimoradne spatna jiz od doby co ji amm, az ted se toho zbavila a je klid, snad to tak vydrzi

207

Re: Červená spála hvězdníku

tak posyp na obnazenou cibuli White Nymph se zda byt perfektni, obvykle by se to asi uz skrabalo,ale ja tak nerad vyndavam ze zeme... vsechny hnilobne trhlily zaschly, tak snad to vydrzi

208

Re: Červená spála hvězdníku

tak jsem dneska byla v obchodě a ani nevědí co je to ten previcur prodali mi ortiva 10ml je to od agrobio máte stím někdo skušenost??
to dávkování je jako 6l na 10ml a je to spíše jako postřik,ale skusim dát menší dávku nebo jestli to mam stím zalívat ani to tam nepíšou,ale je to tendle přípravek
http://www.zahradnickecentrum.cz/store/ … 01---.html

209

Re: Červená spála hvězdníku

Také nemám žádné zkušenosti s tímto přípravkem Na Agromanualu http://www.agromanual.cz/cz/pripravky/f … rtiva.html
mají tabulku lepší zpracovanou. Je tam max. počet aplikací. O zalévání tímto přípravkem ale ani slovo.

eda

210

Re: Červená spála hvězdníku

Ahojte, chcem poznat vas nazor na toto: mam amarylku uz vyse roka bola bez zivota nerastlanic sa s nou nedialo, mala spalu predtym som ju riadne odrezala vsetko to cervene som dala prec, no nepomohlo neprebrala sa.
postreky som nevedela zohnat obehala som siroko daleko vsetky zahradkarstva. Tak som sa nastvala uz som ju chcela vyhodit, ale na poslednu chvilu som urobila slaby roztok hypermanganu a namocila na jeden den do neho a teraz, tu je vysledok, aj ked neviem na ako dlho.
http://img5.rajce.idnes.cz/d0504/4/4281/4281912_e5b6594e6dd4514452008ad73aecb5fc/images/PC180001.jpg