1

Téma: Zpomalení růstu-květen, červen

Podle delšího pozorování bych řekl, že se hvězdníky v od května do konce června jakoby trochu zabrzdí a znovu začínají růst touhle dobou koncem července, může to být změnou prostředí, na jaře, kdy jdou ven. Chladnější noční teploty, hodně slunečního svitu. Je to pro ně změna a možná se jim to nelíbí.

eda

2

Re: Zpomalení růstu-květen, červen

Edo, je to určite tak, to môžem len potvrdiť. U semenáčkov ( či už išli von na jar, alebo dnu v jeseni menili listy za nové - určite zapríčinené zmenou prostredia.) Ale zase na druhú stranu si myslím, že podmienky majú určite lepšie ako keby zostali vo vnútri na nejakom temnejšom mieste. Možno im to trochu pridá aj na odolnosti keď zažívajú také šoky.  ab  Možno práve aj pri Jungle Star takáto zmena šokom viedla k tomu, že sa cibuľka prebrala k životu. Podobne sa prebrala aj Charisma pri ktorej som už myslel že je po nej. (skoro rok vôbec nerástli listy, len tak čučala v substráte). Všetko zlé je aj na niečo dobré, človek sa učí a ja teda pri amkách sa mám toho učiť ešte veľa.

3

Re: Zpomalení růstu-květen, červen

Bylo by dobré vykoumat,  jak provést nejšetrnější změnu prostředí, aby to amky vůbec nepoznaly. Stále je co vylepšovat. Probléím je, že každá odrůda se chavá trošičku odlišně. Některým to moc nevadí a pro některé je to hotový šok a přitom přichází o všechny listy.   U mě např: Pink Floyd, Pasadena, Mambo, Elvas a ještě by se nějaké našly. ag

eda

4

Re: Zpomalení růstu-květen, červen

U mne jsem sice pozorovala u semenáčků také výměnu listů - proto jsem taky letos ty přerostlé listy co vyrostly doma ,při sázeni zakrátila. Ale že by jim to nějak škodilo to teda určitě ne.  Zatím co už měnily listečky  cibulenky se zvětšovaly přímo před očima.
U těch velkých z těch co vyjmenoval Eda mám jen dvě Pasadenu  ta mi udumřela tak že ji už nemám, ale po přesazení ven listy zhodila  a se mi zdá že dokonce dvakrát. Na podzim byla dobrá, na jaře nevyrostla. Elvasmám dva  oba kupované loni, u nich jsem při loňském letnění nepozorovala žádné reakce -listy nezhodily.Letos kvetl jen menší z obouch  ale jsou zdravé ani letos listy nezhodily.

5 Naposledy upravil: Oliq (22-07-2011 00:44:52)

Re: Zpomalení růstu-květen, červen

Ano to pravda, Edo! Zalezi na odrudu.
Je-li varieta robustní, zdravý, což se mu nic nestane. Norma reakce v různých varietach - ruzna Například, Charizma známa jako odrůda s slabým kořenovým systémem - špatně sa kořeni.
Ale takový zákon - v případě, že intenzita nepříznivých faktorů překračuje normu reakce - nevratné škody. Pokud je v blízkosti - v šoku.
Žádné spartánské vychování semenáčky  nezmění jejich genetiku. Ale v příznivých podmínkách, ve skutečnosti rostou lépe a rychleji  na zahradě než v domu, za sklem.

6

Re: Zpomalení růstu-květen, červen

Stále mě není jasné, proč se zastaví v růstu od května do konce června . Hvězdníky pěstuji v podstatě na třech odlišných místech, jedna skupina venku na slunci, druhá venku s přistíněním a třetí za oknem na slunci v místnosti. Všem začaly růst nyní koncem července nové listy. Jak je to možné? Co na ně má takový vliv, že se opět probouzí ve stejnou dobu a všechny současně. Kdyby rostly plynule a nepřetržitě, musely by určitě dosáhnou větších rozměrů cibule.

eda

7

Re: Zpomalení růstu-květen, červen

asi to nebude podminami, ale vnitrnimi hodinami rostlin,
mozna je to podobne jako u kal, zkusme si vzit priklad ze zname kaly, ktera se pestuje od nepameti, vzdy pokvete od konce podzimu pres zimu az po brezen, behem leta to nejde, aby prinasela pekne kvety, naopak rostlina v lete krni a vytvari male listy s kratkymi rapiky a to muze byt idealni podminky, jenze jeji vnitrni hodiny jsou ,,nastavene`` na jinou dobu

Proto si myslim, ze neco na tomto ,,navodu`` bude a dle me to muze byt podobne prave s hvezdniky

8

Re: Zpomalení růstu-květen, červen

Ty moje taky nyní blázní,zrovna dneska jsem se dívala ,že už jsou pod textílií pěkně nacpaný. Pořád nám tu poprchává večer jsem je dala pod igelit,ale jak to půjde budu jim muset podložit konstrukci aby to bylo vyšší. Zatím jsem to u semenáčků ještě dělat nemusela  až nyní si to vyžadují - taky to mohl podpořit ten déšť.

9

Re: Zpomalení růstu-květen, červen

joo Karen, pocasi ani nezminuj, po dnesnich 24 a polojasnu je uz pekne sucho, pekne jsem se pridusil, kdyz jsem dnes pleckoval meciky  :o

10

Re: Zpomalení růstu-květen, červen

Mirku asi máš pravdu a nedá se s tím nic dělat. Nějak je oblbnout aby to nepoznaly asi nejde. Všechny společně mají nárůst světla a vyšší teploty a s tím nic nenadělám.

eda

11

Re: Zpomalení růstu-květen, červen

to my máme pořád pod mrakem a zase zalito ,ale to ochlazení je tady docela citelné

12

Re: Zpomalení růstu-květen, červen

jo dnes ze me docela lilo, zchlazeni neprislo, aspon mi narustaji ty melouny na poli  ab  a doufam, ze amky si z nich vezmou priklad  an

13

Re: Zpomalení růstu-květen, červen

no to se máš! Mně se docela zastavilyjak okurky tak rajský a papriky

14

Re: Zpomalení růstu-květen, červen

Karen, paprik a rajčat ti dovezu klidně bednu  ab

15

Re: Zpomalení růstu-květen, červen

no to koukám, já dneska sklidila první dvě rajčátka  ac  papriky máš jaký?  Myslím že bych nějaký uplatnila

16

Re: Zpomalení růstu-květen, červen

Tak to taky koukám, já už fakt nevím kam s rajčatama... už je rozdávám po sousedech  ab  A papriky mám žlutý, moc dobrý  an  Už mám lečo ve sklinkách a fakt už nevím jak je zužitkovat  ab

17 Naposledy upravil: Miroslav (26-07-2011 21:30:52)

Re: Zpomalení růstu-květen, červen

jeste, ze mame kozy, ty rajcata milujou, akorad je nejlepsi, kdyz ho vezmou v hubě a zmacknou a ono to exploduje primo do ks...  ab  ale zas jsme nejak mimo tema,ups

18

Re: Zpomalení růstu-květen, červen

Taky si říkám  ab  Eda nám brzy utne tipec  ab   ab

19

Re: Zpomalení růstu-květen, červen

Evi já ti písnu na mail

20

Re: Zpomalení růstu-květen, červen

OK, to bude lepší  an