1

Téma: Hymenocallis (Ismenia)

Zřizuji téma i pro tuto rostlinu, nebot ji ma vice lidi.. a take se bude pravdepodobne s ni krizit a experimentovat
Chci se Jirky nebo Pavla, kteri v tom maji prehled- kolik ma vubec Hymenocallis chromozomu, je to triploid?
Dle toho bych pouzil pyl.... vytahnu si cibuli z kotelny a seberu pak pyl,ale rad bych vedel, na ktere bude krizeni uspesnejsi... díky

2 Naposledy upravil: karelex (02-01-2011 20:47:55)

Re: Hymenocallis (Ismenia)

Můj kříženec vlastně dva mám jsou po matka červený kolibrik +  otec Hymenocallis. Byla dozrálá jen tři semena v semeníku.

jo a ten kolibřík je normální tmavo červený jednoduch květ.

3

Re: Hymenocallis (Ismenia)

Мirku, bohužel, festalis - sterilní. Jedná se o hybrid Elizeny a jedneho druhu ismeny pravděpodobně longipetala. Po mnoho let se mi podařilo jen jednou dostat 1 semeno, ale i ono ukázalo se, nevshozhim. ac

4

Re: Hymenocallis (Ismenia)

ale tady má ještě dalšího křížence někdo.zapoměla jsem kdo to je ale psali jsme si spolu a třetí od těch mých dvou je na Slovensku u Beaty

5

Re: Hymenocallis (Ismenia)

zajimalo by me, zda bude uspesnejsi krizit cybisterama nebo klas.velkokvetyma amkama - a myslim, ze mi k tomu pomuze znat to, zda to je triploid ci tetraploid..

6

Re: Hymenocallis (Ismenia)

Bylo by to užitečné .Ale může se to prostě vyskoušet. Pak budeme chytřejší, teda jestli to nebude nikdo vědět.

7 Naposledy upravil: Miroslav (02-01-2011 22:15:43)

Re: Hymenocallis (Ismenia)

mozna by stacilo vyslechtit cerveny Hymenocallis a do konce zivota nemusi chodit clovek do prace an

8

Re: Hymenocallis (Ismenia)

Tak dem na to né Mirku!!?!?

9

Re: Hymenocallis (Ismenia)

az nebude mrznout, zaslu Ti ji..
ted se mi dostal do ruky seznam ruznych kvasů pro bio pouziti--treba ochrana proti mrizem.mrazum-diky kozliku lekarskemu, asi neco na podzim podobneho vyzkousim an
Jsem zvedav jak e nam Ismenie letos vyvede

10

Re: Hymenocallis (Ismenia)

Ahoj.Ten další jsem já.Mám dva semenáčky z křížení matka bílá Antarctis, otec Hymenocallis.Nic červeného už mi  bohužel nekvetlo.Taky byl semeník plný prázdných semínek až na 2.A to doufám,že mi to neopylila nějaká muška  amarylkou.

11

Re: Hymenocallis (Ismenia)

U Hymenocallis mě spíš trápí, že se mi cibule rozdělila na tři menší,a kdoví jestli díky velikosti pokvete.

12

Re: Hymenocallis (Ismenia)

Leni, v dobach, kdy sem se trapil s jejim pestovanim v kvetinaci jsou pryc-rostlina dela velke mnozstvi duznatych korenu a tak je kvetinac pro ni moc maly, pokud ji takto pestujes, priste vysad do volne pudy-ale s ochranou proti mouše!

13

Re: Hymenocallis (Ismenia)

Byla ve volné půdě.Kvetla nádherně.Ale teď mám prcky místo velké cibule.

14

Re: Hymenocallis (Ismenia)

ty me taky delaji dost mimin, ale nevim jak moc se Ti cibule zmensila, pokud ji mas v teplke tak myslim, ze stejne vylvete :-)

15

Re: Hymenocallis (Ismenia)

Miroslav,
Pokud potřebujete znát čísla chromozómu, řekl: Festalis a Sulphur Qeen 2n = 74. Většina odrůd sterilní aneuploidy, bohužel.
Je pravda, že napsala lenkak
.

16

Re: Hymenocallis (Ismenia)

takze jsou to diploidi, takze jako otci mohou uspet a jako matky jsou sterilni, chapu to tak spravne?

17

Re: Hymenocallis (Ismenia)

Těžko říct, například, 74 chromozomů spíše naznačují, že původní druhy jsou přirozené polyploidy.
Ale měli byste dávat pozor na to, že hybridy - aneuploidy. Takže, zřejmě před vznikem běžných vajec, oni měli žádné příjmy (nebo zřídka), zatímco normální pyl tvorba závisí na zbalansovani chromozomů.

18

Re: Hymenocallis (Ismenia)

jj  vím že kamoška zkoušela opylit i Ismenii amkou a to neuspěla  jen to obráceně vyšlo.

19

Re: Hymenocallis (Ismenia)

tak budem Karen opylovat jen hvezdniky a je to an akorad jakou skupinu, ze?

20

Re: Hymenocallis (Ismenia)

Jo,hymenocallisy jsem taky opylovala amarylkami a vůbec nic.Ani čistý Hymenoc. mi neudělal semena.
A ti kříženci rostou pomaleji.Zatím stále jen 2 lístky.Sice byly opyleny až zač.června,ale přesto jsou pomalejší.

21

Re: Hymenocallis (Ismenia)

mozna maji rady mimoradne teplo-tzn.postavit tesne nad topení...

22

Re: Hymenocallis (Ismenia)

tak a je po sklizni, az na spalu, ktera je lehce skoro na vseh cibulich,ale opravdu jen lehce, tak se mulč opravdu osvedcil, na prvni pohled se zda, ze zadna cibule nema narcisovku! Coz je velmi prekvapujici a nove zjisteni, myslim, ze pro amarylky je toto nevhodne, ale Ismenie jak se zda jsou OK, takze clovek nemusi delat zadna bedneni a stříšky  an

23 Naposledy upravil: karelex (17-10-2011 18:51:46)

Re: Hymenocallis (Ismenia)

Takže to je bezvadný že to tak zabírá.To je mulč z posekané trávy nebo něco koupeného?  Já mám teda Ismenií jen pár, ale stejně jsem koukala  jak ohromně narostly.  Ta od tebe co mi kvetla  je na prvním obrázků,ale ta skupina  to jsem dostala loni hrstičku takových docela maličkých  cibulek.Teda když mi je Lenka poslala byly ještě i s natí,čekala jsem až zatáhnou, ale po uschnutí  to byla skutečně jen hrstička takových miminek. Zasadila jsem je po jedné do řádku  a vedle nich ty moje původní od Beaty ze SR. Teď když jsem je vyndávala  všechny tak vyrostly, že jsem je již nerozlišila  - mimo té od tebe.

http://img.janforman.com/th/65201104...zazimovanipsg7.jpg http://img.janforman.com/th/31hymenokalisodLenky0wnw.jpg

Vím,že zimovat mají v teple - snad bude stačit síň. A příští rok ,když ten mulč tak zabírá, mohla bych je zasadit taky volně a použít tvůj způsob.  To jsi použil čerstvě posekanou trávu???

24 Naposledy upravil: Miroslav (17-10-2011 19:00:54)

Re: Hymenocallis (Ismenia)

jeste nutno podotknout, ze byly vysazeny na jiznim svahu a nikdy jsem je za cely rok nezalil, diky mulci jsem nemusel zalevat, pokud bude zahon v rovine tak nevim jake to bude mit vysledky..! takze na toto pozor
v dobe kdy zacaly vyrustat kvetni stvoly-listy byly jeste velmi male, tak jsem tam dal ze sekacky velmi vysokou vrstvu mulce, bylo to za slunneho pocasi takze to okamzite zaschlo
jinak  davam je hodne hluboko, nastesti zem je velmi oschla  a tak se na koreny zem nebalila, takze sklizen jak ma byt  an
jinak narostly ti mooc pekne, letos mas teda opravdu krasny kousky vseho!

25

Re: Hymenocallis (Ismenia)

Taky mám zahradu do kopečka  obrácená je na výchd. Mě totiž mrzelo, že pod tím zakrytím jsem musela květní stvol odstřihnout hned ještě před rozkvětem. Mám to nízké.
Každopádně to příští rok vyzkouším, jen je teda otázka kdo mi dá tu posekanou trávu??  Mám jen strunovou sekačku  ab   ab   ab

26

Re: Hymenocallis (Ismenia)

myslim, ze trava je radem lidi na obtiz takze budou radi vic nez si myslis  ab
na mam pole na jih, vsak Zdenek by mohl vypravet, tam se voda nikdy dlouho neudrzi..
jeste uvidim zda ty mouchy nebudou uvnitr az je budu cistit, ale to bych uz nejakou urcite nasel uz pri sklizni, vcas dam vedet, zatim jsem velmi spokojen

27

Re: Hymenocallis (Ismenia)

Spoléhám na tebe. Já zase dám vědět,kdybych něco taky našla, ale všechny cibule vypadají uplně zdravě, mimo spály ta tam je  i když bych řekla že daleko víc jsou postižené ty kupované ve srovnání se semenáčkama.

28

Re: Hymenocallis (Ismenia)

Jo a ta tráva, no tady ani není, to se budu muset domlouvat s někým dál. Tady jsou ty zahrady spásané ovcema a koňmi a taky aby měl tu sekačku co to poseká na drobno. A ještě mi řekni, to jsi zasypal teprve až nasazovaly na květ?ne už při sázení?

29

Re: Hymenocallis (Ismenia)

jo Karen, toto jsem vypozoroval i já, odrudove amarylky jsou vice postizene nez ty nase, asi jsme si vyslechtili rezistenty  ab

30

Re: Hymenocallis (Ismenia)

S posekanou trávou mám 50% zkušenost ve smyslu že velká cibule be jména nemá narcizovku a jiná ji má i když sem mulčoval na záhoně stejně a oslou trávou,asi už to potvora s křídlama měla vystřílený vajíčka a pak nálet dopadl jinde ,na velkou zapoměla,Já až budu letnit tak jedině pod textilií jak to máš Karen Ty osvojené to se mi líbí.Mirečkovo hospodářství tu představim až se to hodí,nyní pořád mám moc práce však Mirku víš jak se mi to vše asi může dařit,ale snažim se. ab