61

Re: H.reticulatum

Tak uplynul zas nejaký čas a musím povedať že môja H.reticulatum (Garfield) stále štrajkuje. Korienok ani jeden, list vyrástol tak 20cm a momentálne cibuľa "stojí" a nič sa nedeje. Ani nerastie, ani nehnije, ani nič... Je pravda že teraz je asi najhoršie obdobie na rast amiek, takže sa nieje čomu diviť. Aj ostatné H.reticulatum ako keby "zaspali". Asi je ich čas a potrebujú odpočinok.
Ako u vás???? Karen deje sa niečo s tou tvojou??? Jani, ako cibuľka? Dúfam že hniloba je už minulosťou!!! A čo ostatní?????

62

Re: H.reticulatum

Moje Reticulatum má již kořeny,naposledy když jsem nakouknul mělo 4.Ale naopak opět ztratilo kořeny původní R. Mrs Garfield.Jinak růst listů teď ani neočekávám,má stále jen jeden ale už se začíná zabarvovat.Jinak Pavle,jak to vypadá s Aulicum?

63

Re: H.reticulatum

Pavle ta moje cibulka zasazená do Perlitu taky nic nedělá.Nechávám ji zasazenou tak nemohu říct co dělá podpučí. Ta část cibule co je nad Perlitem se nezměnila, cibule je tvrdáa na povrchu není žádná skvrna vidět. Jo a ten jediný list dočista zaschl a dávno už odpadl. Nezalévám .

64

Re: H.reticulatum

Já ho mám ve sklepě a zatím vypadá dobře.Spinká

65

Re: H.reticulatum

H.Reticulatum ta moje cibulka co jsem ji zasadila jen do Perlitu na první pohled je stejná,až včera jsem si všimla ,že pod povrchem tmavla. Rozhrnula jsem perlit a zjistila že povrch mokvá. Já to nechápu jak se mi mohlo stát že je přelitá?? ac    ac   ac ????
Před pár dny jsem ji zalévala, ale jen postavením do vody .Nechtěla jsem aby stoupla moc vysoko ai to muselo být moc. Já jsem takový nemehlo ,včera se mi odlomilo miminko u krájené cibulky  a teď zase tohle!! Já bych si nafackolvala . Cibulku jsem zvedla  a ejhle  je tam kořínek Tak aspoň něco snad o něj nepříjdu když je to takto. Celá ta spodní část byla rozmoklá. Opatrně jsem rozmočenou vrstvu setřela ubrouskem. Já vám řeknu ruce se mě třásly strachy o kořínek. Zatím je v pořádku.Cibule po setření rychle oschla. Ještě je na vzduch,ale než půjdu spát dám ji spátky do Perlitu. Nebo si myslíte že jsem ji měla dát do koupele? Bojím se že by to bylo zase moc vody.

http://img.janforman.com/th/IMG000297ri.JPG http://img.janforman.com/th/IMG000513jm.JPG

66

Re: H.reticulatum

Já bych se koupele např. v Merpanu nebál a cibulku pak nechat dobře oschnout.

eda

67

Re: H.reticulatum

Karen, ako píše Edo Merpanom nič nepokazíš. Nechaj oschnúť aj dva dni a potom zasaď naspať do perlitu. Myslím, že perlit je naozaj dobrý na takéto liečenie. Sám som sa hneď išiel pozrieť na svoju cibuľku a je v poriadku, dokonca ako tebe začal rásť korienok - má asi 2cm. NEZALIEVAM !!! Ten jeden list čo narástol po dodaní ešte stále má. Nevedne a to ju vôbec nepolievam už 3 týždne.               Všetky reticulatum čo mám majú v tomto období u mňa odpočinok a nerastú. Niektorým žltnú aj listy a nové nerastú. Nepolievam ich skoro vôbec - možno opatrne raz za 3-4 týždne mierne od spodu kvetináča, namočením spodnej vrstvy - tak 3-4cm, viac nie.
Takže skús ju po zasadení nepolievať vôbec. Neublížiš jej, neboj sa. Ona si sama určí kedy začne rásť, hoci niekedy to môže trvať mesiace. Pri tejto odrode to chce naozaj trpezlivosť.

68

Re: H.reticulatum

Tak jsem dala na vás  a cibulku znovu vytáhla z Perlitu a dala do Previkuru.Merpan nemáím  bude to stačit? A na jak dlouho co myslíte ji tam mám nechat. ?Kořínek je vpořádku .
Také jsem ji zalevala jen spodem  a sloupec vody na misce byl tak 1-2 cm všechna se vsákla  a už to bylo moc. Měla jsem něchat cibulku vmisce asi kratší dobu. Ne chám ji sušit ,ale nezaschne po dvouch dnech kořínek? Už jsem tohle dělala začátkem ledna,to ale kořínek neměla.

69

Re: H.reticulatum

Tak se moje obava o kořínek naplnila. Ráno byla špička  tak asi na 3 mm seschlá .Toho jsem se bála. Už jsem takovéto scvrkávání pozorovala i dřív u jiných sušících se cibulek. Dneska jsem skusila tohle. Ten kořínek je nasměrovaný šikmo dolů, tak jsem vzala odstřižené dno od petky,takové to co má dno tvarované do prohlubní. Do jedné té prohlubně jsem dala trošku roztoku od včera a cibuli posadila do středu tak aby tořínek dosahoval do kalužinky vprohlubni.Jinak je cibule nasuchu snad jen střd podpučí vlhne,ale to nevím jistě .Zjistím později. Pomohlo to asi po 10 min se scvrklá špička zase vyrovnala. Tak teď nevím mám ji tak nechat ty dva dny nebo třeba večer znovu zasadit??? Co myslíte.?? Jo a Pavle ten kořínek měří tak asi 1 cm větší neni.

70

Re: H.reticulatum

No ja neviem, ťažko ti radiť. Ja by som riešil asi skôr cibuľku ako korienok. Ak ti bude cez korienok ťahať vodu na podpučie a to bude hniť je to horšie ako keby si nechala cibuľku úplne obschnúť a prišla o korienok. Ja mám úplne podobný problém so Santiagom - malá cibuľka asi 3cm priemer. Neviem si s ňou rady a to som skúsil už asi všetko. Podpučie už skoro ani nemá, také je obrezané.  ac
Neviem Karen kde máš reticulatum cibuľku umiestnenú, ale po oschnutí cibuľky by si ju mohla skúsiť dať na chladnejšie miesto okolo 18-20 C. Svetlo mať nemusí. Asi treba len skúšať a snáď sa umúdri a už nebude robiť problémy. Držím palce.

71

Re: H.reticulatum

Pavle,pokud ti stále hnije podpučí,nemusí to být nutně vlhkostí.Spory všech hnilob a plísní jsou velice odolné a i pokud držíš cibulku v suchu tak může hnít.Já jsem zkoušel také už kde co na tu zpropadenou hnilobu.Osvedčil se mi propařený řizkovací substrát a hlavně cibulku nemořit v roztoku ale jen lehce zavlhlou ji postavit do směsi dřevěného uhlí a Merpanu.Touto smesí posypu i místo k uložení cibulky do substrátu.

72

Re: H.reticulatum

Jirko dík. Vyskúšam. Táto jediná cibuľka (Santiago, snáď ešte Germa) mi robí obrovské problémy - už neviem naozaj čo s ňou. Rozmýšľal som už aj o jej rozrezaní. Ale to až po vyčerpaní všetkých možností.

73

Re: H.reticulatum

Včera jsem hledala jak dlouho trvalo nařízkované cibuli - opravdu jen proužky řízků to byly- přitom jsem si připoměla ,že jsem čerstvě nakrájené řezy,nejdřív koupala v Merpanu,po oschnutí asi tak 2-3 hod jsem je  protřepávala v rozdrceném dřevěném uhlí.Nehnilo dál nic  a ani plíseň nezlobila.To uhlí je nejspíš opravdu dobrá věc - dezinfikuje. Řízky pustily kořínky po třech týdnech.

Podpučí mám u této cibule sice tmavě zbarvené, ale není tam hniloba,je tvrdé jen je už taky okrájené na maximum. To co na ní měklo tentokrát byly svrchní suknice  na boku .
Tak jsem ji nyní vyndala u nádobky, a nechám oschnout .Myslím že zkusím zasypat tím uhlím. Jo a mám ji sice v pokoji,ale není nad topením na okně,ale za skříní u boku okna. Slunko k ní nejde.Teplota tu může být kolem 20 C.

74

Re: H.reticulatum

Tak už jsem si donesla uhlí a vyskoušela zasypávat cibuli.Moc to nešlo, na suché cibuli to nedrželo.Nakonec jsem cibuli dala co kelímku a celou ji zasypala tím uhlím .Aspoň někde zůstala černá. Nechám ji do večera sedět v uhlí pak zasadím.

75

Re: H.reticulatum

Já dnes cibulku vsadila,tak jsem zvědavá kolik trápení mi přinese

76

Re: H.reticulatum

Reticulatum se probudilo a raší další lístek:

http://img.janforman.com/th/ReticulatumThajskom6l5.JPG

Mám velikou radost.

77

Re: H.reticulatum

To je ohromné, moc ti to přeju.Já pořád nic.

78

Re: H.reticulatum

Tak ten můj miláček co jsem ho zasázela 22.1.2012.Už mu leze lísteček,vůbec nezalívám.Dala jsem tam asi 2 kávové lžičky vody za celou dobu a nehnije.
Tak snad to bude dobrý.A dala jsem ho k topení,jak radil Pavel

79

Re: H.reticulatum

Tak z nakrájaných zbytkov (2 kúsky) zo zhnitej cibule H.reticulatum (Mrs.Garfield) začali rásť malé cibuľky. Mám nesmiernu radosť.
http://img.janforman.com/th/H.reticulatumMrs.Garfield6dbh.jpg

80

Re: H.reticulatum

To je nádherný, mám radost s tebou.!! Za jak dlouho vyrazily? Ta moje se pořád nehejbe.

81

Re: H.reticulatum

Trvalo im to nejaké dva mesiace - približne.
To moje tiež stále nič nerobí, len sedí a čučí.  ab  Koreň žiadny.  Chce to trpezlivosť a nepolievať!!!

82

Re: H.reticulatum

Tak to mě se s ním asi zadařilo nejlépe.

83

Re: H.reticulatum

jj řídím se tvojí radou. Od posledního čistění to je 14  dnů.Zdá se že je suchá  a nezalila jsem od té doby .

84

Re: H.reticulatum

Ale Mrs.Garfield pořád nic.Spinká a hajinká potvůrka malinká.

85

Re: H.reticulatum

H.reticulatum (Bankok Rose) - to je nádherné, momentálne nerastú žiadne listy. Cibuľky budem posielať pri presádzaní niekedy v Máji.

86

Re: H.reticulatum

H.Reticulatum dnes:

http://img.janforman.com/th/Reticulatumcscu.JPG

87

Re: H.reticulatum

No je to krása, aspoň pokoukám ,když ta moje se k ničemu nemá.

88

Re: H.reticulatum

no je hodne neobvykla  an

89

Re: H.reticulatum

Mě leze lísteček,spíš stávkuje.Zítra dodám foto.
Hniloba zatím žádná,nezalívám je nad topením.

90

Re: H.reticulatum

H.reticulatum (Bankok Rose) 16.2.2012
http://img.janforman.com/th/H.reticulatumBangkokrose4209.jpg