1

Téma: narcisová moucha

dneska mě tak napadlo, když jsem přemýšlela, jestli také vysadím nějaké hvězdníky do zahrady, jak by se možná daly před tou mouchou ochránit. teď jen nevím, jestli to nenapadlo i někoho jiného a už o tom nepsal a já budu za ..... no neva, to přežiju. takže naprosto jednoduše - po vysazení cibulek je zakrýt netkanou textilií, prostřihnout v ní jen malé otvory na protažení listů a ještě to kolem stvolu event. upevnit třeba kolíčkem či nějakou sponkou. ale vzhledem k tomu, že nemám s touto mouchou žádné zkušenosti a nevím, kam ta vajíčka klade, jestli třeba i na listy, tak by to pak žádný efekt nemělo...
kdyžtak mě, prosím, nekamenujte!

2

Re: narcisová moucha

to by me taky zajimalo... i ja chystam netkanou textilii, ale chce to zakryt v dobe naletu a to nevim kdy to je, taky hned povysadbe-kvuli slunci... jinak klade na povrch zeme v blizkosti cibuli...

3

Re: narcisová moucha

Myslím, že by možná bylo lepší tu netkanou textilii nechat vcelku, nedělat díry na listy.. Dala bych ji víc navolno, aby si ji listy sami přizvedli jak bude potřeba. Používám ji na salát ve foliovníku, dávám ji hned po zasázení salátů a nechávám ji až do konce, než jdu řezat saláty na oběd  an  Je lehká a rostlina si ji přizvedne jak potřebuje, aspoň ji můžu používat stále dokola, protože nemá žádné otvory... Vždycky si ji uříznu víc než potřebuju na záhonek, aby byla možnost povytažení při růstu  an

4

Re: narcisová moucha

uplne s tebou evco souhlasim!

5

Re: narcisová moucha

Mirku, to jsem ráda. Netkanou textilii používám už řadu let a jsem s ní mooc spokojená  an  Zatím jsem ji dávala jen na ty saláty, tak ji letos zkusím asi i na ty amarylky  an

6

Re: narcisová moucha

ja ji taky pouzivam na ledasco, i na salaty a i pak na podzim kdyz hlasi jen prizemni mraziky,aspon prodlouzim veget.dobu...dokonce mi ve skleniku prezimovaly salaty a ted zacly rust :-)

7

Re: narcisová moucha

Na slabé mrazíky je taky moc dobrá  an  Mě málem nepřezimoval ani foliovník kolik na něj napadlo sněhu  ab   ab

8

Re: narcisová moucha

no ja poctive vse ometal, ale byl to vopruz..konecne zacnem vysevat vsechno mozny...a ty mouse pekne zatopime!

9

Re: narcisová moucha

Já neodmetala, přiznám se  ab  Na zahrádku jsme se přes sníh ani nedostali  ad  Už se taky těším, já kromě amarylek nic nevysévám, sadbu si beru přímo od zdroje  ab

10

Re: narcisová moucha

no to ja budu mit plny okna - od rajcat pres papriky,lilky az k okře

11

Re: narcisová moucha

Já mám tu výhodu, že si všechnu sadbu beru od táty, to je letitý pěstitel a jede ve velkém, opravdu ve velkém  ab  Horší bude až půjde do důchodu  ab  Ale to sem nepatří, takže zpátky k mouše  ab

12

Re: narcisová moucha

Jsem velice zvědav, kdo letos objeví jako první poškození cibule narcisovou mouchou. Možná že loňský rok byl na tyto ošklivé mouchy neúrodný a nikdo jí mít nebude.
Moucha klade vajíčka od května až června a asi během celého léta.   :cool:

eda

13

Re: narcisová moucha

já s ní (tedy s mouchou) bohudík žádné zkušenosti nemám, protože narcisy nevyndavám a hvězdníky  do záhonu jsem zatím nikdy nedávala, ale právě bych to letos chtěla zkusit. textilii taky občas používám, především na jaře, už jen kvůli ptákům, kterým mlaďounké lístky čehokoliv moc chutnají. ale Evčo máš pravdu, že když se to přikryje celé, tak bude ochrana asi nejúčinnější.

14

Re: narcisová moucha

Já používám již několik let netkanou textílii na porek. Bez ní mohu celou úrodu vyhodit. Zakryju sadbu ihned při vysazení a pak ji musím několikrát zvednout pro pletí. Jinak je to bezvadný.Mám tu textilii taky v plánu na amarylky použít,již to mám promyšlené nebudu ji jako u porku přihrnovat,ale chci ji na obvodu zatížit prkýnkem a na druhý straně trubkou - ty nám zbyly od výměny topení. Uvažovala jsem ,že by možná bylo dobrý tu textílii založit a na tu trubku navlíct,protože bude třeba ji hodně nařasit. Ještě jsem uvažovala, že malé cibulky bych vysazovala v bedničkách s tou textilii přímo podvlečenou.Chrání to i před přímým ostrým slunkem, ale také zmenšuje odpar vody z půdy.  an
Jo ještě pro pobavení přidám loňský zážitek s textílií. Loni mi chodily na zahradu loupit srnky a jadna na ni šlápla .Škoda, že jsem to neviděla, to musel být tanec. Ta potvora to nabrala spárkama a jak se jí to tam chytlo vyrvala celou textílii ze záhonu a rozryla všecko kolem. Tak teda do smíchu mně nebylo,když jsem viděla tu spoušť.A textílili uplně zničila.  ac   ac

15

Re: narcisová moucha

Jo takhle vypadá ta textilie na porku ,který již hodně vyrostl.
http://sklad.obrazku.cz/t317569_092009....19....jpg

16

Re: narcisová moucha

Mě se lotos v lednu objevila příšerná obří moucha v obýváku  na okně pěkně živá. Překvapilo mě to ale nějak jsem se nad tím moc nezamíšlela. Když se ale objevily další 2 tak jsem si přopadala jako v hororu. Bohužel asi se nějak dříve vylíhly z larev , 2 amarylky jsou zcela vykousané a tak jsem je rozřezala podle rad zde na foru a zatím je mám  v košíčkách od KIWI a vypadá to , že alespoň po jedné části mám nasazenou snad novou cibulku. Já jsem velký nadšenec ale zkušenosti vlastní nemám. Původně jsem si myslila , že cibulovka narcisová byla jen zahrabaná v zemině ,ale ty vykousané amarylky jsou dokladem , že se asi vylíhla. Letos dám amarylky asi do velkého květníku a pokusím se zkusit to s tou folií také.   Myška

17

Re: narcisová moucha

No to je teda strašný, !! ac  podařilo se ti aspoň ty mouchy zlikvidovat?? Já jsem řezala cibuli kvůli hnilobě,dneska je to 19 dnů co jsem kousky sázela a zatím teda nic na nich neroste.,ale já je mám hodně malinké,jen tak 1 cm šířku - nic většího mi tam nezůstalo. Neuschly ,ani nehnijí,jen se tak rozevřely tak pořád čekám.
S mouchou jsem se zatím naštěstí nesetkala.Na zahradě jsem měla zasazené přez léto jen svoje první 3 cibule na volno a bez překrytí - tak třeba ta potvora u nás nežije, ale letos to už nebudu ryskovat a zakryju je.Taky prý je možný nějaký postřik ,ale zapoměla jsem čím.  ad

18

Re: narcisová moucha

ta moucha je vetsi nerad jak spala, radsi je prisusim a spala se neobjevi...narozdil od mouchy, ktera kdyz bude chtit tak se bude snazit vzdycky :-(

19

Re: narcisová moucha

jinak jsem predtim louhoval v teple vode 43st muj White Nymph a zadarilo se.... nejen, ze to prezil, ale ma 4 poupata a cibule je bez spaly... tak mam veeeelkou radost :-)

20

Re: narcisová moucha

NMOuchy jsem zlikvidovala všechny 3 ale měla jsem docela mrazení v zádech . Zbytky cibulí vypadají zatím stále pěkně , do igelitů jsem udělala několik dírek kvůli větrání. Jeden zbytek se mi otevřel a roste z něho nová cibulka - list má si tak 5 cm , na druhé části mám miminko na boku a to má už asi25 cm . Ta cibulka co jsem zasadila bez kořínků je zatím pěkně zelená a snad jí ty kořínky dorostou a pouze jeden zbytek je zatím bez ničeho. Mám je všechny pod igelitem na východním okně. No snad mi z nich zůstane alespoň něco.       Myška

21

Re: narcisová moucha

Mysko, malé cibulky určitě dorostou. Ta potvora vždycky zlikviduje mateční cibuli. Po minulé sezoně, když mě nakousala asi 10 cibulí, raději ty hvězdníky o které bych nerad přišel, ven nedávám.  Přijde to k vzteku, přijít o pěkné odrůdy, které jsou třeba v jediném kousku. Doporučuji všem pěstitelům amarylek, aby byli opatrný. Od května ale spíše až června začne opět ošklivá moucha vyhledávat kořist.
Mysko, přeji, aby se ti alespň všechny nové malé cibulky uchytily.

eda

22

Re: narcisová moucha

NO a co teda ta netkaná textílie já mám v plánu ty cibule venku překrýt.

23

Re: narcisová moucha

to by me edo taky zajimalo co rikas na tu textilii???? je totiz pravdaou, ze cibule venku se tzv.ozdravi od spály a zvetsi se jim vzdy cibule - narozdil od bytovych podminek, jen ta b--á moucha...

24

Re: narcisová moucha

Jistěže by měla pomoci. Na druhou stranu je s ní nějaká práce.   an

eda

25

Re: narcisová moucha

No ale to zase není tak strašný, musí se zvednout při pletí,okopávat to není třeba, je to zajímavý ale pod textílii se půda tolik neslehne,asi tím ,že i když prší tak to zem neudusává, přitom se voda ze země tolik neodpařuje. Tak jediná práce na víc je právě to odkrytí při potřebě vytrhávání plevele.

26

Re: narcisová moucha

edo, cim je nejlepsi prolit zem, jakym insekticidem?-pro jistotu bych to treba v cervenci udelal...?
jinak mam plan, je to jakysi hybridni plan, nasazim je do beden, ktere jsou plne z boku, ale na dne maji dlouhe podelne otvory, nicmene jsou to velikostne bedny podobne tem klasickym zelenym bednam na ovoce, ale jak jsem psal z boku plne a ze spodu to ma asi 4podelne otvory, mely by mit hodne mista na koreny a navic bude to i prenosne... co si o tom edo myslis??

27

Re: narcisová moucha

Mirku, to musíš vyzkoušet, a pak nám poreferovat jak to dopadlo. Možná by se mohly trochu zapustit do země aby se substrát v létě příliš nepřehříval.
Jinak stále čekám jak letos dopadnu s mouchou. Ještě mám asi 30 cibulek ve spánku.  Loni jsem poctivě stříkal a zaléval insekticidem. Byl to pokus. Mám ale obavy, že zalévání jedy škodí cibulkám, protože se likviduje všechno živé v substrátu. Nebyly žádné přírůstky, čekal jsem že cibule alespoň trochu narostou, ale bylo to spíše naopak.

eda

28

Re: narcisová moucha

no pokud jsi mel cibule v kvetinacich a prolil to insekticidem tak je mozne, ze rezidua ulpela v substratu a na stenach kvetinace-neodplavily se a delaly paseku...ale je to jen muj nazor, tu bednu bych mel na balkone a kdyztak bych ji schoval pri abnormalnim pocasi pod presah strechy... ale zkusim to, doma bude vic mista a na zahonech venku toho bude mrtě...

29

Re: narcisová moucha

Miroslav napsal:

edo, cim je nejlepsi prolit zem, jakym insekticidem?-pro jistotu bych to treba v cervenci udelal...?
jinak mam plan, je to jakysi hybridni plan, nasazim je do beden, ktere jsou plne z boku, ale na dne maji dlouhe podelne otvory, nicmene jsou to velikostne bedny podobne tem klasickym zelenym bednam na ovoce, ale jak jsem psal z boku plne a ze spodu to ma asi 4podelne otvory, mely by mit hodne mista na koreny a navic bude to i prenosne... co si o tom edo myslis??

Mirek ja som vlani tak mala posadené a bola som spokojná, naspodok som dala hrubý štrk-potočný potom substrát s hnojivom a amarylky bedničky  boli  na priamom slnku /zavčasu boli vonku/ neboli v zemi, ale v tých horúčavách som polievale často

30

Re: narcisová moucha

Já bych také něco zkusila ale jak to uděláte , když rostliny mají vysoké listy . Já už mám u některých nyní 60 cm. To bych musila udělat z textilie stan . Myska