31

Re: narcisová moucha

Myško to musíš tu textilii všude po obvodu bohatě nařasit, proto jsem uvažovala udělat na protilehlých  okrajích  záhyb a navléct to na tyčku..Drudé dvě strany už jen zatížit aby se to dalo zvednout. Textilie za začátku leží na zemi a jak rostlinky rostou zvedají ji nahoru. Aspoň to tak jsem měla u porku. Nahoře jsem dávala fotku jak to vypadalo loni na záhonku s porkem.

32

Re: narcisová moucha

Možná by nebylo špatné vzít několik železných drátů (silnějších) a udělat z nich oblouk, zapíchnout do země a textilii přes ně natáhnout. Odpadly by starosti s řasením a textilie by na cibulích neležela... Prostě takový malinkatý foliáček z netkané textilie  an

33

Re: narcisová moucha

Mám na mysli něco podobného, akorát místo igelitu by byla textilie, a samozřejmě ani konstrukce by nemusela být tak složitá  ab  http://sklad.obrazku.cz/t324188_24938.jpg

34

Re: narcisová moucha

Taky jsem nad tím přemejšlela, dělávali jsme pro okurky takové tunely ale ty zaberou dost místa, to by byly vedle sebe tak dva řádky.A do toho stanu to by se lozilo dovnitř? ,přece jen je třeba někdy to mezi něma vyplet. Je nutné aby to bylo dole u země dobře utěsněné jinak ta mrška tam vleze ,aspoň to platilo u té vrtalky porkové nebo jak se to jmenovalo.
To všecko Evo, vyzkoušíme.Loni jsem měla venku jen dvě, a nic je nenapadlo, ale větší množství už by mohlo něco přilákat. Narcisky tady jsou všude kolem.

35

Re: narcisová moucha

Karen, já jsem si takové tunely dělala dříve na salát, teď už mám větší foliovník. Jednu stranu textilie jsem zasypala hlínou, a druhou stranu jsem zatěžkala buď cihlami nebo železnou trubkou. Když bylo potřeba tak jsem jednu stranu odkryla a vyplela... je to šikovná věc. Nezabere to o nic víc místa, dáš ty trubky podle potřeby, můžeš si je sama natvarovat, jak je potřebuješ široké... A do výšky si to taky udělá každý podle potřeby. Myslím, že je to lepší, než když textilie leží na listech... Já tady naštěstí v okolí žádné narcisky nemám, ale pro jistotu si ten tunýlek taky udělám  an

36

Re: narcisová moucha

Možná máš pravdu, že to tak bude lepší.Já bych tu měla trubky .Myslím si že ty byla i menší spotřeba tý textilie. Soused má na ty tunýlky na okurky udělanou takovout konstrukci. Na zemi leží rám ze dřeva-dlouhý obdelník-a do něho jsou ty dráty zapuštěné.Přez to celé přetahuje igelit a ten teda teprve zatěžkává .Já si to ale musím dělat sama a tak jsem ze záčítku měla jen do země nastrkané dráty -do oblouku,jenže to není moc stabilní a občas mi to padalo. Teďka mám pařeniště na okurky i ten salát takové dřevěné bedny zakryté sklem. To by se na amarylky nehodilo.Vrátit se k těm zapíchaným drátům to bych mohla zkusit, jen aby to zase nepadalo

37

Re: narcisová moucha

Karen, až k tobě příště přijedeme, tak ti s tím manžel pomůže, jestli budeš chtít, přeci jen má víc síly  an  Chce to zapíchnout co nejhlouběji, pak to bude držet  an  Manžel dělal vloni větší foliovník, cca 4*3 m, i igelit jsme si sami doma žehlily  ab  Teď mě v neděli čeká žehlení folií na ty dva obří foliovníky u táty  an  to bude zase sranda  ab

38

Re: narcisová moucha

No teda, vůbec jsem netušila ,že se to žehlí. A dík za nabídku pomoci, ale to nespěchá.Do budoucna si to budu pamatovat, kdybych si někdy nevěděla rady poprosím tě. Mám syna pomůže, jenže je moc z ruky a když něco potřebujeme na baráku, udělá to ale pokaždý to trvá.

39

Re: narcisová moucha

Musí se to žehlit, nejdřív se nastříhají podle plánku díly, které se pak žehlí k sobě... tím vzniknou čela a pak oblouky... táta má obrovské foliovníky, tak velké folie se normálně neprodávají, tak žehlí kusy k sobě... je to docela sranda, hlavně když ty foliovníky potom natahujeme na zahradě a foukne vítr  ab   ab

40

Re: narcisová moucha

textilii akorad nenašponuji a sepnu ji jen s kulikama k bedne...asi  to takhle udelam..

41

Re: narcisová moucha

Mirku, to máš na mysli takové pařeniště z prken a nahoře místo skla dát tu textílii? To by taky šlo , já je ale mám asi na amarylky nízké.

42

Re: narcisová moucha

budu je mit v bedne, ne v parenisti a pres to dam textilii a pripnu kolickama

43

Re: narcisová moucha

já když o tom tak přemýšlím a čtu si tady vaše příspěvky, tak do té textilie asi nepůjdu a hvězdníky nechám doma. původně jsem si myslela, že bych to s pár kouskama zkusila, právě z důvodu, který zmínil Mirek - že venku lépe narostou. ale když si představím ty výkyvy počasí, které jsou v posledních letech čím dál častější, ty průtrže mračen a kroupy, tak si myslím, že jim bude lépe doma. ta textilie není jako igelit foliáku, který před kroupami ochrání

44

Re: narcisová moucha

kdyz je budu mit v bedne tak ji jen soupnu metr od mista-a to je pod presah strechy a bude vystarano

45

Re: narcisová moucha

no to jo, to bude bez problémů,  ale já je chtěla dát do záhonu - do volné půdy

46

Re: narcisová moucha

no jelikoz jsem se dal i do krizeni meciku a jirin tak nejen, ze neni kisto doma, ale dokonce ani na nasi obri zahrade...takze ta bedna bude vyhodna....

47

Re: narcisová moucha

no já si pamatuju tvoje fotky, co všechno pěstuješ - dívala jsem se na ně vloni a nechápala jsem :o

48

Re: narcisová moucha

Komule, já bych to pro začátek zkoušel jen s pokusnými amarylkami a ty důležité bych nechal doma. Sázení do záhonu může být rizikové z mnoha důvodů a pokusy můžou trvat i více roků, než se všechny detaily vychytají.

eda

49

Re: narcisová moucha

Edo, to určitě. chtěla jsem to právě zkusit tak se 2-3, jedna z nich by byla určitě ta virozní Pasadena, co ani nevím, jestli je ona, ale i tak se mi líbí a bylo mi ji líto vyhodit a další dva adepti jsou ty, co mám dvakrát. ale i tak stále váhám...

50

Re: narcisová moucha

Edo a co amarylky na balkón ? Nechat v květináčích,nebo přesadit do větší nádoby  ?

51

Re: narcisová moucha

Na balkoně je nechávám v původních květináčích, ale mám hliněné květináče zakryté kvůli slunci, když je vysoký žár o letních vedrech. Nemají ale žádnou ochranu proti zlý mouše. Riziko je stejné jako na záhonu a žádné narcisy v blízkosti být nemusí. Ta potvora si k nim cestu stejně najde. Jinak pěsování na zastřešeném balkonu nemá chybu.

eda

52

Re: narcisová moucha

zastreseny balkon bohuzel nemam, takze pouziji tu textilii a pripadne umistim pod strechu-kdyz bude enormni pocasi, jinak si myslim, ze vedro edo snasi naprosto skvele, na tom zahonu co jsem je mel bylo az nechutne vedro, i zem presychala..proste polopoust, takze si myslim, ze rostliny lze umorit jen premirou vody... a k tem narcisum, nemusi tam byt jen narcisy, ale rekl bych, že vsechny amarylkovite rostliny mohou byt v ohrozeni-takze i napr.snezenky, bledule, kříny atd....

53 Naposledy upravil: Macek (02-03-2010 21:02:25)

Re: narcisová moucha

To je mi jasný,jenže ta potvora si tu cestu může najít i do bytu na okno  ab  ab .Pořád větrám,tak má otevřeno  an
A já přemýšlela,že je nechám v květináčích (hliněných )a ty vsadím do bedýnky s hlínou,tu udržovat vlhkou a tím chladnější

54

Re: narcisová moucha

Já měla loni ve volné půdě svoje první dva.Nejdřív byly jen postavené v květináči,ale pořád to něco zhazovalo nejspíš jak se všude honí kočky.Pak jsem je strčila i s květníkem do země a tak za měsíc se ukázalo ,že žízní - cibule vyrostly a prostor mezi okrajem květináče  a cibulí byl malej. a voda stékala moc rychle do pryč.A tak jsem je vyklopila a zasadila do mrkve.A byl pokoj, zahrada je do svahu -voda tam dlouho nevydrží,a tak jsem je zalévala hadicí společně se vším. Nic jim nechybělo. Počasí  snášely dobře. Já jsem teda rozhodnutá je dát volně i letos jen je překryju tou textílií.

55

Re: narcisová moucha

Tak to abych jim dala ještě i zásobní nádrž s vodou  ab  an -do víčka petlahve dirku a dno lahve odříznout,to zapíchnout do truhlíku a naplnit vodou..... ag

56

Re: narcisová moucha

Našla jsem zde opět spoustu báječných nápadů a moc za ně děkuji . Myška

57

Re: narcisová moucha

Macek napsal:

Tak to abych jim dala ještě i zásobní nádrž s vodou  ab  an -do víčka petlahve dirku a dno lahve odříznout,to zapíchnout do truhlíku a naplnit vodou..... ag

Já jsem tohle dělala v době ,kdy jsem tady ještě trvale nebydlela, tak aby rostlinky moc nežíznily, ale stejně se mi zdálo ,že to moc nefungovalo. Buď voda zmizela moc rychle a nebo tam byla ještě za tejden - to když se to ucpalo docela. A jednou ooooo  hrůzo!!! byl na dně mrtvý ptáček - sykorka.   ac   ac   a bylo po flaškách  :rolleyes:

58

Re: narcisová moucha

Ještě k tý mouše  slýchávala jsem, že afrikány odpuzují mšice a tak .Nepůsobylo by to i na tu mouchu? Zkoušel to někdo? Říkala jsem si ,třeba amarylky střídat  s afrikánama.

59

Re: narcisová moucha

Minulý rok jsem měla hvězdníky ve skleníku - a krásně narostly!!! Koncem sezony, kdy už se mi zdálo, že je ve skleníku moc vlhko, jsem je dávala ven - když bylo slunce a když začalo pršet tak šli zase zpátky do skleníku....  an

60

Re: narcisová moucha

To já je měla loni zasazený ve volné půdě celé léto  a ani déšť jim nevadil,ale byly jen dva ,to jsem teprve začínala.Déšt teda vadil květu. Někdy kolem září ještě podruhé vykvetl jeden z nich,měl 4 květy a pozdější dva se docela u neotevřely jak začalo mrholit. Nepršelo do nich teda naštěstí ,ale i po mrholení se jaksi zkrabatily a zůstaly stát. To už jsem je ale šla zklízet na zimu.