421

Re: narcisová moucha

Moc děkuji dj.joop-ovi za ten nápad s Karate  an  to je fakt super. Mám mouchu na zahradě, kolikrát jsem ji pozorovala na narcisech a okrasných česnekách, jak chlupatec poletuje, Ale jen málokdy se mi ji podařilo zneškodnit, většinou ulétla. Takže budu postřikovat i venkovní cibuloviny, poněvadž mi je pěkně decimuje, mrcha!!! toto mne nenapadlo použít, díky moc.

422

Re: narcisová moucha

Ja som minulý rok nenápadne  ab  použil Dursban na amkách ktoré si dala svokrička von na regál bez ochrany. Viem, že mucha by im dala zabrať, tak som ich párkrát zalial týmto roztokom a dnes môžem povedať, že žiadna mucha sa ich ani nedotkla a krásne vykvitli.  an  Možno to bola len náhoda, ale nemyslím.
Mimochodom je účinný aj proti muškám (aj ich vývojovým štádiám), ktoré nás tak cez zimu otravujú. Čo je nevýhoda, že dosť smrdí, takže po zaliatí substrátu ho trba nechať trochu vyvetrať. Neviem ako Karate - smrdí???

423

Re: narcisová moucha

Dursban také pouzivam - k mecikum na dratovce, udajne je jeste dobry na larvy lalokonosce k fuchsiím a begoniím, liliím.
Bohužel vubec nevim co budu potom pouzivat, cetl jsem, ze ma v lete koncit registrace...
U Tebe Pavle..to nevim na jak dlouho tam jeste bude.

424

Re: narcisová moucha

Zdravím všechny.
Jmenuji se Zdeňka. Zatím jsem hledala rady a inspiraci o amarylkách na stránkách „Pěstování hvězdníku“ a ve vzkazy a komentáře tamtéž. Až nedávno jsem se začala dívat i sem a jsem překvapená, kolik je tu informací. Zkouším sem dát příspěvek po částech, nějak mi to předtím nefungovalo.

425

Re: narcisová moucha

Chtěla bych napsat, co jsem četla o narcisové mouše u narcisů. Když listy a stonek u narcisu po odkvětu uvadne a uschne, tak po něm zůstane do země dírka. Tudy prý ta moucha vleze až k cibuli a klade tam vajíčka. Takže se prý mají ty uschlé listy co nejdříve odstranit a dírky potom zahrabat okopáním a trochu to i udusat. Vyzkoušela jsem to předloni a vloni se mi narcisy zachovaly. Předtím jsem je měla vždy jen na jaře po vysazení a pak už nikdy. Takže by to možná mohlo fungovat. Letos asi nic nezjistím, byly u nás holomrazy skoro -20, takže s cibulovinami moc nepočítám. Ale budu to dál zkoušet, narcisy se mi moc líbí.
Co se týká amarylek, dala jsem na ně proti té mouše kokosové vlákno. Dostala jsem to jako výplň dárkového balíčku, ale viděla jsem to i prodávat v potřebách na aranžování, nabarvené na různé barvy. Zasadila jsem cibuli do většího květináče, aby nahoře zbyl větší okraj. To jsem vyplnila tím vláknem a nahoře ještě do koule, aby to bylo těsně kolem listů. V létě to pak vyfotím. Dávám ven jen asi půlku cibulí, pro jistotu, tj. cca 5 cibulí a žádnou jsem letos neměla napadenou. Dva roky předtím bez ochrany 2 sežrané, bohužel jsem je hned vyhodila, až pak jsem se dočetla, že se daly možná zachránit rozřezáním. Myslím, že to kokosové vlákno je dobrý způsob pro menší počet květináčů, když nestojí za to stavět na ně nějaké kryty.
Mějte se všichni hezky a ať vám to pěkně kvete.               Zdeňka

426

Re: narcisová moucha

Ahoj Zdeni, vítám tě mezi námi  an  S narcisovou mouchou mám taky své zkušenosti  ac  Lepší nevzpomínat  :/  To kokosové vlákno by mohlo být opravdu užitečné, ale tak jak píšeš... pouze pro menší množství amarylek.. Nedovedu si to představit třeba u  Karen  ab  Ta je pěstuje pomale na poli kolik jich má  ab   ab

427

Re: narcisová moucha

Ahoj Zdeňko, vítám tě mezi námi.
Souhlasím s tebou a Evčou, že tvůj nápad bude fungovat.Jen si Evčo vzpomeň jak psal Mirek že použil proti mouše u Ismenií mulč z trávy a se 100% úspěchem. On je měl na celém poli.Podle fotky co sem tenkrát dal.Já nemám tolik trávy a pak slípkám ji stříhám nůžkama na  krátko. ...

428

Re: narcisová moucha

Jak jsem psal v soukromé zprávě Jirkovi, přišel jsem o několik mladých cibulí, co mi je sežrala moucha. Bohužel jsem to zjistil až při přesazování. Teď budu snad o něco rychlejší, jak napsal Jirka příznaky napadení. Nevím jestli to je ona, ale v bytě jsem u cibulí chytil tuhle potvoru. Myslím si, že by to mohla být ona.
http://img.janforman.com/th/P10306880bkj.JPG http://img.janforman.com/th/P1030686kn6h.JPG

429

Re: narcisová moucha

Myslím,že by to mohla být ta potvora, ale živou jsem ji ještě neviděla jen na obrázku.  an

430

Re: narcisová moucha

Myslím si že je to ona. Také jsem před několika lety takovou potvůrku doma chytil a vždycky to bylo na jaře.  Jak cibule přijde do tepla, moucha se zakuklí. Po postřiku Calipsem jsem druhý rok neměl jedinou poškozenou cibuli. Letos vyzkouším postřik jen dvakrát další jaro uvidím výsledek.

eda

431

Re: narcisová moucha

Edo děkuji. Jen jsem tak trochu hledal na internetu zda-li se dá Calipso někde koupit a moc jsem nepochodil. Karate mám koupené, tak uvidíme jestli pomůže jako Jirkovi.

432

Re: narcisová moucha

Už jsem ho našel. I AgroBio ho vyrábí. Je to CALYPSO. Tak uvidíme. Každopádně díky za radu Edo.

433

Re: narcisová moucha

Jirka psal, že moc s Calypsem nepochodil, já si zatím nemůžu stěžovat.

eda

434 Naposledy upravil: dj.joop (31-05-2012 20:27:08)

Re: narcisová moucha

Nový objev na poli chemické ochrany před Cibulovkou narcisovou a zhoubnou je přípravek WARRANT 700 WG.Ůčinná látka imidacloprid je používán i mezi velkopěstiteli a výsledky téměř 100 %.Maximální koncentrace pro moření a také pro postřik je 0,02 %.Takže jej určitě letos vyzkouším.

435

Re: narcisová moucha

Jirko tobě balíček ještě nedošel?

436

Re: narcisová moucha

Karen,je na poště,ráno pro něj jedu.

437

Re: narcisová moucha

Karate je dobré, pokud potřebujete zvládnout сibule, ale to se rychle rozkládá, to znamená, že krátkodobá .

438

Re: narcisová moucha

Jirko to je dobře, to víš mám o miminlo strach, aby se mu něco nestalo.

439

Re: narcisová moucha

Tak už mám svoji první vlastní zkušenost s larvou mouchy.
Jak jsem dostala v květnu kbelík docela suchých cibulí amarylek ,už jsem se tady o nich zmiňovala,tak mezi nimi je jedna napadená.  Věděla jsem,že tyhle amky byly loni od jara až do podzimu na zahradě jen tak, bez ochrany. Vím že jí kvetly, několik jsem jich viděla. Však mně to bylo divné, tyhle cibulky mně připadaly na kvetení ještě malé.Tak že si nyní myslím,že spíš tohle jsou dceřiné cibulky od staré,kterou moucha zklikvidovala.
V květnu jesem všechny sázela  a tuhle taky. 
Všechny rostly ,jedna dokonce i kvetla,až 29.7.  jsem si všimla že u jedné odchází listy (je to černý květináček v prostředku)http://img.janforman.com/th/7684201202...26uh.JPG
Dneska jsem cibulku vytáhla a hmatem už jsem poznala že je v dolní části měká a našla jsem dírku.Cibuli jsem rozřízla a larvu překrojila,tak už nebylo co vyfotit
http://img.janforman.com/th/83D201203...uvnitrbylalarvamouchy3m3r.JPG

Docela mě překvapilo, jakéměla cibule kořeny. Vyčistila jsem to co mi moucha ponechala, nechala oschnout,protřepala ve stimulátoru  a zasadila. 
http://img.janforman.com/th/83D201204...pelw.JPG http://img.janforman.com/th/83D201205...povycistenistimulatornaaf.JPG http://img.janforman.com/th/83D201206...09u4.JPG
Jsem zvědavá jestli z toho něco bude, ona to nebude žádná zvláštnost, nejspíš nějaká ta stará odrůda,ale nevadí  bude co sledovat. ab  ab  ab

440

Re: narcisová moucha

Karen,pokud je tam larva,tak je to napadení z letoška.

441

Re: narcisová moucha

Zatím jsem nestříkala vůbec ničím , myslíte , že bych mohla ještě použít nějaký postřik nyní ? Poraď te prosím . Děkuji  Myška

442

Re: narcisová moucha

Dostala jsem je 21.5. všechny měly už bujně rostoucí kořeny,ale lístky rašily jen u jedné.Sousedka je měla v koši na zahradě. Já je už dostala bez květináčů .Tak jsem je všechny vyklopila ,vím že byly dočista vyschlé proto jsem je máčela.Tím pádem měly cibule oprané.Dírka v tu dobu tam ještě patrná nebyla.Olistily se všechny a pak 29.7. tahle lístečky zhodila. Ale nyní když jsem si prohlížela fotky z té doby  musely odejít ještě dvě.Nejspíš nezačaly ani růst  a já je vyhodila komplet. Bylo jich i tak dost. 
Tak když jde o nákazu z tohoto roku, to znamená že za 2 měsíce  vyrostla? Myslela jsem že jim to trvá aspoň půl roku. Tím že jsem larvu rozkrojila, nevím jak vypadala,už tam z ní zbyla jen mazlavá hmota. Tak že by pocházela z toho květnového náletu muchy. Ty moje co jsou na zahradě,zatím nevykazují žádné padající listy,ale teda v době květnového náletu mouchy ještě byl potah na foliaku vpořádku.To tam pro změnu řádil ten mizera krtek.
Já se po postřiku  taky zháněla,ale paní v obchodě mi nedovedla říct co by se na to  dalo použít.
Mají tam takovou chytrou knihu,podle které určují druh postřiku u všech rostlin. Hledala v ní radu, ale bylo tam jen že na mouchu snad jedině postřik, ale chybělo jaký. Doporučovali jen ty co jsou už vyřazené z prodeje. V jiné knize zase hledala náhrady postřiků za vyřazené  a za tyhle na mouchu  žádná náhrada napsaná nebyla. Tak jsem si koupila  postřik na vrtalku v porku.Nevím ale smrdí to nepříjemně.Připomíná mi to petrolku. Uvidím, stříkala jsem tím jen na zahradě.

443

Re: narcisová moucha

Třetím rokem stříkám Calypsem a zatím není s mouchou žádný problém. Uvidím opět na jaře při přesazování.

eda

444

Re: narcisová moucha

Edo  a to  Calypso  zůstalo v prodeji, není zakázané.?

445

Re: narcisová moucha

Karen Calipso je v prodeji kupovala jsem ho před měsícem.

446

Re: narcisová moucha

a co to stojí?

447

Re: narcisová moucha

Kare, Calipso je dost drahý i když se ho používá hodně malé množství takže ve skutečnosti draze tolik nepřijde. Jirka s ním ale nemá dobré zkušenosti, takže by bylo jistější ještě nějaký čas počkat, anebo se ujistit jak funguje u ostatních. Zatim nikdo jiný nenapsal jake má s tímto přípravkem   výsledky.

eda

448

Re: narcisová moucha

Stejně mi není jasné jak ten  postřik vlastně funguje. Prostoupí do cibule a případného vetřelce v cibuli zahubí, nebo odežene už mouchu? Nevíš?

449

Re: narcisová moucha

Je to systémový insekticid,rostlina jej pojme do pletiva a jakmile se larva začne živit na cibuli,tak jej spolu srostlinou pozře a hyne.Mouchu neodežene,ale je pravděpodobné,že zahubí i nakldená vajíčka,protože se nachází i v okolní půdě.

450

Re: narcisová moucha

Tenhle přípravek by měl celou rostlinu kompletně udělat pro škůdce jedovatou. Jde o to, jak velkého červíka dokáže zlikvidovat. To se nikde nepíše.

eda