1

Téma: H. mandonii

Včerejší fotečka: 
http://img.janforman.com/th/P5190007uvah.JPG

2

Re: H. mandonii

Jirko máš je všechny nádherný gratuluju. an

3

Re: H. mandonii

Jirko,je poznat že jsi skutečný odborník .Musela jsem si najít na G. co to vlastně pěstuješ a je moc krásná  .Mám radost,že se ti tak daří  u těchto zvláštních druhů.

4

Re: H. mandonii

Pavel ji má také a dokonce i bukasovii,to je větší raritka.

5

Re: H. mandonii

jj jasně  jste úžasni oba dva  ab

6

Re: H. mandonii

Jirko, pozerám že ho máš zasadené v nejakej kôre. Darí sa mu tam? Máš ho takto zasadené už dlhšie? Mne nejako nechce rásť.

7

Re: H. mandonii

Pavle,mám jej takto zasazený cca 3 měsíce a po tu dobu narostly 3 nové listy.Zalévám častěji,je na jižním okně a za dva dny je substrát úplně suchý.Je to směs substrátu pro orchideje s perlitem,keramzitem a trochou lignocelu.

8

Re: H. mandonii

Je to druh ktorý vyžaduje suchšie pestovanie, vodu častejšie ale iba málo. Vidno že sa mu to zrejme páči.  an

9 Naposledy upravil: Pavel (03-04-2013 13:58:41)

Re: H. mandonii

Ako sa vám darí pestovanie tohoto druhu?

Trochu som brázdil po nete a zisťoval si nejaké informácie. Tento druh z Bolívie určite potrebuje chladnejšie pestovanie a príliš veľa tepla ho zabije, resp. podporuje hnitie cibule.
  V Bolívií (dedina Sorata a okolie) odkiaľ je popísaný žije v značnej nadmorskej výške - cca 2500 m, kde teplota cez deň nepresiahne 18 - 19 C cez deň, v noci teploty klesajú na 6 - 2 C a to celoročne. V období od Októbra do Marca sú zrážky v Bolívií najvačšie (leto), naopak Apríl až November prší menej.  Počas výdatných dažďov počas leta spadne veľké množstvo vody na zem, takže dokonalá priepustnosť substátu musí byť zabezpečená.
   Takže niet divu že málokto je schopný zabezpečiť podobné podmienky ako má v domovine.(hlavne tie rozdiely teploty počas dňa a noci) Ja osobne vidím najvačší problém počas leta tu u nás. (aj podľa vlastných skúseností) Teplo ( nad 20 C)je naozaj pre tento druh nepriateľ a v kombináci s vlhkosťou počas nášho leta.... je určite zlé. Môže sa zdať že cibuľka začína rásť a prosperuje až napokon zrazu celá dokonale zhnije. Ja  budem  tento druh  toto leto určite pestovať v byte - na okne na severnej strane. Skúsil som už rôzne druhy pestovania (po pravde nedarí sa mi moc pestovať tento druh). V januári som si ho presadil  do plastovej pet fľaše (zrejme to tiež nieje ono) ale mám kontrolu nad stavom koreňov. Zatiaľ to vypadá dobre. Uvidíme čo bude cez leto...

http://img.janforman.com/th/H.mandonii1sq9v.jpg

10

Re: H. mandonii

Pavle, já mám tuto cibulku v hliněném květináči v obyčejné zemině. Je na jižním okně, ale pravdou je, že v zimě v této místnosti teploty někdy klesají i pod 10 stupňů. Zatím se jí daří a nemám s ní žádné problémy. Roste, listy neshazuje. Je to záhada. Naproti tomu h. reticulatum nemá listy už tak rok, ale dělám jako že nic, cibule je pevná a zdravá. Má zřejmě svou hlavu.

11

Re: H. mandonii

Chcel som len poukázať na to pri tomto druhu, že určite vyššie teploty ako 20 C celoročne nie sú dobré. Cez leto samozrejme znesie aj vyššie teploty pár mesiacov - ale lepšie je ho mať v chladnejšom prostredí (vlastná skúsenosť). To že sa mu darí u teba a rastie je absolutne super a držím ti palce aby čoskoro vykvitol. Otázne je či cibuľka práve na tvorbu kvetu nebude potrebovať práve mierny výkyv teplôt v súlade s ochladením v zime a oddychu cibuľky počas tohoto obdobia. Tiež nemá rád časté presádzanie - podobne ako papilio, ako aj vačšina botaniky. Ja ho mám momentálne zasadené tiež v kupovanej zemine a celkom je to dobré - zatiaľ som spokojný - rastie.