1 Naposledy upravil: Pavel (29-10-2012 14:45:02)

Téma: Vlnatka

Objavil sa nám nový škodca, ktorý si "zaslúži" svoje téma. Dúfam, že nových príspevkov tu bude čo najmenej. A ak aj nové budú, tak len v tom znení že vlnatka je už zlikvidovaná.

2 Naposledy upravil: Pavel (29-10-2012 14:48:43)

Re: Vlnatka

Tu si môžete pozrieť vlnatku v plnej paráde - http://kaktusari.eu/phpbb/viewtopic.php … p;start=30
Sú tu aj rady ako na ňu.

3

Re: Vlnatka

Pavle mám dotaz, kolem krčku  této cibulky se ukazuje cosi bíleho. Připomíná mi to jako by křídu. Dá se to setřít, ale byla u mne Evča, a říkala že to už taky u své viděla.  Nevíš co by to mohlo být?a není to nemoc nebo třeba nějaký parazit. ?  Zatím jsem to setřela teda dneska  a trošku mi to přišlo jako by to lepilo, ale nic se tam nehejbe.
http://img.janforman.com/th/Snimek012oymw.jpg http://img.janforman.com/th/Snimek01140lh.jpg

4

Re: Vlnatka

Karen mě se něco takového ukázalo na orchidei a když začaly uvadat poupata tak jsem zjistila že jsou v nich malinkatí bílí červíčci.
Mluvila jsem tady se zahradníkem a je to prý nespíš ze substrátu.Chodila jsem se štětcem a vymetala.

5

Re: Vlnatka

A to jsi to jen stírala nebo něčím potírala?  Substrát jsem teda dávala nově koupený - pro orchidky ten hrubej.Je to jen na této rostlině  ale že to má i Evča u ní nevím jestli dávala novej substrát. Ještě počkám co na to Pavel .Každopádně ti děkuji za info. an

6 Naposledy upravil: janka (29-10-2012 09:29:14)

Re: Vlnatka

postříkala jsem to mydlinkovou vodou a stírala štětcem.Bylo to zalezlé hluboko mezi listy i ze spoda .I zahradník říkal že odstranění mechanicky je nejučinější.http://img.janforman.com/th/DSCF1317ongl.JPG
našla jsem jednu fotku není zrovna nejostřejší jsem zvědavá co na to Pavel an

7

Re: Vlnatka

Nevím, co máte vy, ale já jsem měla na cibuli od Pavla vlnatku. A na tu velký pozor, už s ní bojuju několik let. Jana

8

Re: Vlnatka

Jani na tvojí fotce se mi to trochu jeví jako vlákna?? nebo je to trochu mázlé?  To mije vlákna asi nemělo, setřít šlo snadno.Tu  mydlinkovou vodu  stačí jen toaletní mýdlo? Zatím jsem to nezkoušela. Ta cibulka je krátce zasazená, tak mám strach se jí dotýkat. Myslím,že není zakořeněná.  Odpoledna,až ještěco řekne Pavel ale šla bych jí pak ještě jednou prozkoumat.
Jani píšeš že bojuješ s vlnatkou  ale jak???  Karen

9

Re: Vlnatka

Karen vlakna to nemá je to jak  trochu jako vlhká křída nebo mouka a dá se to dobře setřít.Tu vodu používám s jarem nebo jiný prostředek na nádobí.Myslím že je to opravdu z toho substrátu na orchidky.Zatím to vypadá že jsem to zlikvidovala už se to neobjevuje(zatím)Koukala jsem že v něm máš tu cibulku. Taky jsem zvědavá na Pavluv názor.

10

Re: Vlnatka

to mám teda radost,jak dík  ac

11 Naposledy upravil: Pavel (01-11-2012 09:47:26)

Re: Vlnatka

Ahojte,
Jana - Japa má asi pravdu. Vypadá to na vlnatku.  ac  To nie je dobré...   ac  Na svojej jednej cibuľke to mám tiež. Nejako som tomu nevenoval doteraz pozornosť, pretože je to len na jednom malom kúsku na cibuľke. Takúto "radosť" som vám teda urobiť nechcel.  ac  . Doma som nič také predtým nemal. Takže sa s tým budeme musieť trochu popasovať. Vhodná je teda karanténa a ošetrenie. Niečo som si už prečítal na nete. Žije v koreňoch aj v nadzemnej časti - v našom prípade vo vrchnej časti cibule, prípadne za vrchnou časťou uschnutých sukníc. Tu môže aj klásť vajíčka. Myslím si že by to bolo vhodné dobre manuálne očistiť - zoškrabať (prípadne vyrezať)všetko zlé - tie biele časti, pretože v tomto môžu byť aj ďalšie vajíčka. Ja osobne potom použijem aj nejaký postrek proti škodcom. Tento postrek sa bude musieť ale opakovať.
   Takže nemám radosť a veľmi ma to mrzí. Ospravedlňujem sa. Prosím, izolujte si cibuľku a trochu ju sledujte, aby vám tento škodca nenarobil ešte vačšie problémy.

12

Re: Vlnatka

ac  ac  ac

13

Re: Vlnatka

Karen, ja by som cibuľku poriadne očistil a tie tmavé suknice pri vrchu by som odstránil aj s tým bielym povlakom - orezal by som cibuľku pri vrchu po obvode - iba v hrúbke 1 až dvoch sukníc. Vlastne až po zdravé zelené. Budeš mať istotu že tam už nič nieje. Medzi listami  to len poriadne povytieraj. Hádam nie je zrovna zalezená tam kde rastú listy - a možno aj je.

14

Re: Vlnatka

Tak že ta potvora Vlnatka je něco jako hmyz?  A teda jestli jsem si to koupila v substrátu bude stačit dát to do mikrovlnky?  Jinak samo sebou postřik nějaký snad mít budu i doma. Mám toprávě i kolem toho jednoho rašícího lístečku.  Evču musím upozornit, říkala že tam má taky něco takového.Tak zatím dík  zítra toprovedu.

15 Naposledy upravil: Pavel (01-11-2012 09:47:51)

Re: Vlnatka

Pravdepodobnejšie je , že si cibuľku už dostala  nakazenú. Neviem.

16

Re: Vlnatka

Já tu mrchu měla jen na jedné orchideji tak jsem jí pro jistotu dala bokem a budu jí hlídat.Zatím je čistá.Snad se to nerozneslo i na amarylky.

17

Re: Vlnatka

S Vlnatkou mám taky zkušenost, tak jak psala Karen. Postříkala jsem cibulku Mospilanem a zdá se že to pomohlo, uvidíme  :cool:

18 Naposledy upravil: karelex (30-10-2012 09:19:07)

Re: Vlnatka

Tak už jsem té potvoře vyhlásila válku. Cibulku jsem vyndala, žádná hniloba, ale taky žádný rašící kořínek. Otřela jsem již včera co bylo vidět a dneska, jak jsem ji vytáhla, zůstal  mi  na prstech docela velký chumáč jak vata, nejspíš byl pod úrovní  zeminy. Dalo se to rozmáznout, tak že to bylo taky ono,to  vytažení bylo nezbytné.
http://img.janforman.com/th/IMG19626a3d.JPG
Na samotné cibuli jsem už nic nenašla.To bílé na podpučí je zbytek stimulátoru.
Nyní jsem se dala do čistění. Ani pod suknicemi jsem nic konkrétního nenašla,jen tam bylo několik odumřelých vrstev  a pak jedna mrtvá lohyha možná od květního puku.Vše odumřelé a čím to bylo ve větší ohloubce,tím víc to bylo mokvavé.  Tak že i tento zákrok byl dobrý, nejspíš by ze udělala hniloba.
Potom jsem zbytek cibulky omyla v jarové vodě, opláchla a nyní se suší. Je mi to tak líto, že jsem jí zmenšila.
http://img.janforman.com/th/IMG1970yvm8.JPG  http://img.janforman.com/th/IMG1972z0pa.JPG
Původní substrát jsem prohnala mikrovlnou tak důkladně  že začal doutnat. ab To jsem trouba,že. Ale kuchyň mi nyní krásně voní borovicí ab  ab
Taky jsem se rozhodla že ji dám do průhledného kelímku. Nechám ji sušit ještě pár hodin.

19

Re: Vlnatka

Tak jsem dnes prohlížel cibulky H.yungacensis a u všech je patrné napadení vlnatkou.Má někdo zkušenosti s nějakým postřikem,naštěstí nejsou cibulky ve vegetaci tak bude likvidace asi snadnější.

20 Naposledy upravil: Pavel (30-10-2012 12:48:07)

Re: Vlnatka

Karen, veľmi ti odporúčam perlit na túto cibuľku v tejto fáze liečenia. Nevsádzaj ju hlboko, len tak aby podpučie bolo zakryté v perlite.  Mal som ich namočené v merpane+voda+stimulátor. Cibuľku nechaj vyschnúť  2-3 dni! Odporúčam. Mal som dve Yungacensis úplne bez koreňov s vysokým podpučím. Podpučie som zrezal ešte viac ako máš teraz ty a po ošetrení zasadil do perlitu. Perlit som po vsadení cibuľky prelial ešte merpan+voda+stimulátor.  V priebehu mesiaca narástli krásne nové korene. Len som sa pozeral.  :rolleyes:   A to bolo práve teraz, mesiac dozadu. Teraz už sú cibuľke v substráte a krásne rastú.

21

Re: Vlnatka

Jirko, nejaký kontaktný požerový jed by bol asi vhodný. (Dursban ?, Calypso?) Aplikácia bude trochu v tejto dobe horšia, ale dá sa to vyriešiť k spokojnosti.

22

Re: Vlnatka

Já jsem si bohužel přitáhla vlnatku na nějaké amarylce už před lety a než jsem si jí všimla, postihla skoro všechny mé cibule. Bojuju s ní stále, ale 100% úspěšná stále nejsem. Škůdce ničím mechanicky, ale i když oloupu zaschlé suknice, vždy něco třeba u kořenů zůstane. Doporučuje se postřik Mospilanem i jeho prolití substrátem. Je to systémový insekticid, který vstřebá i rostlina a jedem v sobě  by měla následně ničit savý hmyz. Moje vlnatky jsou asi ale proti Mospilanu už odolné. Použile jsem ještě SUBSTRAL Careo granule do substrátu (taky systémový insekticid), ten mi částečně pomohl u některých amarylek, někde to velký efekt nemělo, možná jsem měla zvolit vyšší koncentraci. Občas uvažuju o jiném jedu, ale doma se mi tím stříkat nechce. Takže bohužel s tímto škůdcem jsem asi největší "znalec" já. Vím, že holky co sem kdysi chodily, tuším Alena a Romana z Chomutova, měly vlnatku taky ve velkém a nakonec si s ní nějak poradily. Ale už nenapsaly jak.

23

Re: Vlnatka

Tuhle potvoru jsem si přivezla dom z varů na orchidei.Nejdřív jsem skoušela mýdlovou vodu,účinek jen dočasný objeví se znovu.Tak jsem vzala přípravek na savý hmyz.Značku teď z hlavy nevím. Postříkala jsem to tak 3x do týdne a holky byli fuč.Jen je asi potřeba pohlídat nakladená vajíčka a postříkat to asi preventivně.Jinak na těch poškozených orchidejkách se už neukázali.

24

Re: Vlnatka

Máte pravdu teď jsem to stříkala Calypsem.
Zase orchidej z prostějova  ab

25

Re: Vlnatka

Doma nemám nic jiného nežli Decis Mega, použila jsem jej letos na amky a cibule jsou zdravé. Vím že to nejspíš nebude to nejlepší, ale letos jsem na zahradě neměla žádné škůdce na které by tohle nezabralo.  Postiženou cibuli jsem v něm teda taky namočila. Nyní se od včera suší  a budu ji hlídat  až bude zasazená.

26

Re: Vlnatka

Přidám se také se svojí zkušeností s vlnatkou. Bojovala jsem s ní před dvěma lety a na Amarylkách je to opravdu veliký problém, protože ty potvory zalézají do suknic.(Na orchidejích jsem je stříkala 1x mospilanem a bylo to.... )Přes zimu jsem Amarylky stříkala mospilanem a to vůbec nezabralo. Na jaře jsem pak objevila RELDAN. Postříkala jsem je cca 2x a bylo po nich. Ale ten Reldan hodně smrdí - určitě to nepůjde v bytě. Ale teď o víkendu ještě hlásí solidní počasí tak snad by šlo je vynést ven a zkusit to.....

27

Re: Vlnatka

Nevýhoda je aj že postrek by sa mal viackrát za sebou opakovať. Neviem či postrek zabíja aj vajíčka.

28 Naposledy upravil: karelex (02-11-2012 10:54:36)

Re: Vlnatka

Já tu moji nešťastnici zasadila podle rady do Perlitu a dala ji pryč od ostatních  na skříňku naproti oknu. Ostatní, vedle kterých původně stála, zatím nic neukazují.Všechno hlídám. an

29

Re: Vlnatka

To  právě taky nevím.Proto jsem stříkala víckrát.  ab

30

Re: Vlnatka

Teď jsem tuhle mršku hledala na Google  a ona je to vlastně mšice.Potvora jedna !!! Všude doporučují ten Mospilan

OCHRANA
    Ošetření se provádí v případě zjištění výskytu mšice krvavé. Podle potřeby je možné ošetření opakovat.
    K ošetření je možné použít přípravek Mospilan 20 SP.
    K postřikovým kapalinám je účelné přidat vhodné smáčedlo a postřik je třeba provést pod vyšším tlakem a z blízka, aby se dostal pod ochrannou voskovou vrstvu mšic.