1 Naposledy upravil: jozefst (23-08-2009 10:14:15)

Téma: Starostlivosť o Amaryllis

V lete som si doniesol Amaryllis, krasnu cibulu, a kedze som nikdy takuto kvetinu nemal, cakal som aka bude. Na moje prekvapenie po zasadeni, rychle rastla a cca po mesiaci mi nadherne zakvitla. Ale co dalej, ako sa starat o kvetinu po odkvitnutí, nieco som cital, ale nezda sa mi ze teraz tak rychlo listy zaschnu a daju sa odstrihnut. Na boku cibule mi vyrastaju dalsie listy. Je to nova cibula a da sa oddelit? Dakujem za vsetky rady.

2

Re: Starostlivosť o Amaryllis

Zdravím Josef, nechte hvězdník při vegetaci výjimečně přes celou zimu, aby alespoň nějaké listy během letošního roku vyrostly. Záleží, kdy jste hvězdník dostal a kolik nových listů do dnešního dne narostlo.  Druhou možností je nechat cibuli při vegetaci déle do podzimních  měsíců (listopad, prosinec) a teprve potom nechat zaschnout a uložit k vegetačnímu klidu. Měl by odpočívat přibližně 3 měsíce. Hvězdník není příliš náročný na pěstování, ale jde spíše o to, aby vám opět v zimě a na jaře kvetl. V normálním režimu raší v lednu nebo únoru. Na oddělení nových dceřiných cibulek nemusíte spěchat. Nejvýhodnější čas na oddělení je při přesazování před rašením. Měly by mít již vlastní kořínky.

eda

3 Naposledy upravil: jozefst (20-09-2009 21:19:30)

Re: Starostlivosť o Amaryllis

Neviem či je to normálne, ale sotva mi odkvitol prvý kvet, uz mi vyháňal druhý. Teraz uz aj ten odkvitáva. Kvet má 7-8 listov, neviem či ešte mam očakávať ďalšie kvitnutie. Inak ja ho mam vnutry, momentalne na takom tienistom mieste, aby kvety vadrzali co najdlhsie. Niekde tu som cital, že treba znižovať zalievanie na zimu, ako často ho teda zalievat? Poslal by som aj obrázok ale sa mi nedarí.

4

Re: Starostlivosť o Amaryllis

Pokud je cibule velká, může vyrůst ještě třetí stvol. Po odkvětu dejte hvězdník na místo z dobrým osvětlením a přes zimu zalévejte opatrně tj. méně často. Nechte vždy substrát téměř vyschnout. Jednou nebo dvakrát do týdne by mělo stačit. Až příští rok na podzim přestaňte zalévat úplně, nechte cibuli zatáhnout a dejte do chladné místnosti na tři měsíce  k vegetačnímu klidu. 
Pokud chcete zobrazit obrázek, musíte si ho umístit na nějaký server a potom pouze napsat jeho adresu. Každá fotografie na internetu má svoji. Některé servery mají po registraci stránky uzpůsobené pro umísťování fotografii.

eda