1

Téma: Přednáška na Floře

Dobré ráno, už nás tady více na fóru psalo, že se chystají podívat na jarní Floru v Olomouci v termínu 22.4.-25.4.2010. Kopči napadlo, že by se při této příležitosti mohla uspořádat beseda s Mgr. Milanem Blažkem (jeho článek o pěstování hvězdníků je uložen na zdejším fóru - http://www.amarylis.estranky.cz/fotoalb … estovani), který předběžně projevil ochotu přijet a popovídat zájemcům o pěstování hvězdníků o své práci v Průhonicích.
Mgr. Milan Blažek byl dlouholetým pracovníkem Botanického ústavu Akademie věd ČR. Je předním odborníkem na šlechtění kosatců. Mimo to se od šedesátých let 20. století do roku 2002 věnoval sbírce hvězdníků v Průhonicích a jejich šlechtění.
Pro případnou realizaci tohoto záměru bychom rády znaly názor vás, zda byste měli zájem se zúčastnit, v jakém termínu (nejlepší by asi byla sobota 24.4.2010), zda jste ochotni za přednášku zaplatit určité vstupné (panu Blažkovi by se muselo minimálně uhradit jízdné z Prahy a zpět a nějaký oběd) atd.
Těšíme se s Kopči na vaši odezvu. Jana

2

Re: Přednáška na Floře

Teda, to skoro vypada, jako ze se ozve jen Kopči.....:-)
Ja bych jen chtela napsat svuj nazor.....Pokud je mi znamo, pan Blazek je jednim z mala lidi v CR,  ktery je schopne (a ochoten!) nam diky svym praktickym  zkusenostem a znalostem udelat prednasku na tema amarylek. Jak napsala Jana venoval se slechteni novych odrud a vzhledem k tomu kolik casu travil vyzkumem se domnivam, ze se diky nemu dozvime vic nez z kdejakych knizek.....(Stejne neni v CR z jakych...)
Proto ja osobne jsem docela rada, ze je ochotny se s nama vubec o nejake zkusenosti rozdelit, protoze mi prijde, ze posledni dobou si kazdy svoje zkusenosti "chrti" pro sebe a nikomu nic nehodla predat......(ale to je vec nazoru, to sem nepatri).
Takze tesime se s Janou na Vase odpovedi.....
Misto Olomouc jsme zvolili zamerne, kvuli Flore, protoze predpokladame, ze se nas tam hodne sejde......

3

Re: Přednáška na Floře

Dobré ráno,já bych velice ráda na tu přednášku jela už kvuli té Floře,ale nemám možnost se tam dostat ac ,je mi to moc líto je to moc daleko.Když tam někdo pojede tak se snad podělí o poznatky. ac  ac  ac

4

Re: Přednáška na Floře

Já za sebe zatím nevím .V současné době jsem bez řidiče a nevím kdy bude manžel schopen zase sednout za volant(je po operaci -totálka kolena).Tak raději nic neplánuji,abych nebyla zklamaná.  ac

5

Re: Přednáška na Floře

Já bych celkem zájem měl, jinde píšete, že jste ho už přemluvily, je tedy nějak jasné téma, kterého by se to mělo týkat? Jestli obecně zásad šlechtitelství, tak to se dá zjistit z jakékoli odborné publikace.
T.

6

Re: Přednáška na Floře

A ty víš o nějaké česky psané odborné publikaci o šlechtění amarylisů?

7

Re: Přednáška na Floře

Napsal jsem tam obecně, tedy takové ty informace, co je dominance, recesivita, proč je dobré květy semenného rodiče kastrovat apod. Pokud to bude o tomhle, tak je to nezajímavé a dá se to najít v knížkách. Pokud to bude konkrétně o barvách a jejich dědění, tak už to bude zajímavější - na druhou stranu, co si od toho kdo slibuje? Všechno už bylo vykříženo, mám na mysli barevné kombinace a tvary květů. K neobvyklým barvám se dá dnes dostat asi jen přes materiál z přírody, který je nositelem nějakých nových nezvyklých vloh, a s tím asi ing. Blažek nepomůže. Pro někoho by mohla být zajímavá i informace, jak se dostat k plnokvětým formám, pro mne ne, dávám přednost jednoduchým (a asi vím, že to bude přes kolchicin). Proto jsem se ptal, nechci tam jet zbytečně.
A ještě jinak, ani s informacemi od ing. Blažka nikdo z amatérů nevypěstuje novou bombastickou odrůdu - není možné konkurovat profesionálům, kteří mají jiné možnosti (hlavně dostatek místa na dopěstování velkých sérií semenáčů do květu). Je samozřejmě radost vypěstovat si vlastní kytku, ale na to nepotřebuji informace od profesionála.
A úplně na konec, už v minulém fóru, které skončilo pro malou návštěvnost, jsem na ing. Blažka upozorňoval kohosi, kdo chtěl psát bakalářku o hvězdníkách. Tohle uvádím proto, aby si někdo nemyslel, že zpochybňuji jeho odbornost - naopak, vím o ní.
T.

8

Re: Přednáška na Floře

tommy napsal:

Já bych celkem zájem měl, jinde píšete, že jste ho už přemluvily, je tedy nějak jasné téma, kterého by se to mělo týkat? Jestli obecně zásad šlechtitelství, tak to se dá zjistit z jakékoli odborné publikace.
T.

Jana to s ním domlouvala, ona bude vědět víc..Psaly jsme mu, že by jsme měli zájem právě o přednášku o amarylisech a o jeho zkušenostech se šlechtěním amarylek. Nicméně pokud vím, tak v Průhonické zahradě byla nějakou dobu vytvářena a pěstována sbírka hvězdníků a o tu se staral právě pan Blažek-vedl výzkum. Uvádím info, které mám k dispozici:
Do r. 2002 byly součástí kultivačních prostor zahrady dva nevelké skleníky. Mezi výsevy venkovních rostlin a mezi experimentálními rostlinami, vyžadujícími krytý prostor, bylo zde několik menších sortimentů skleníkových rostlin. Mezi nimi zaujímaly přední místo hvězdníky.
Sbírka vycházela z cca 30 kultivarů, reprezentujících hlavní genotypy a fenotypy těchto atraktivních rostlin. Jejich semenáče, pěstované zde v řadě generací od konce 60. let minulého století až do počátku nynějšího století.
Bohužel z nedostatku financí musela být tahle aktivita ukončena-mám dojem v roce 2002.

Každý prosím ať si udělá sám úsudek, co mu může přinést přednáška tohoto odborníka.....Je to jen náš návrh s Janou. My dvě se určitě nějak domluvíme....:-)))

9

Re: Přednáška na Floře

japa napsal:

Dobré ráno, už nás tady více na fóru psalo, že se chystají podívat na jarní Floru v Olomouci v termínu 22.4.-25.4.2010. Kopči napadlo, že by se při této příležitosti mohla uspořádat beseda s Mgr. Milanem Blažkem (jeho článek o pěstování hvězdníků je uložen na zdejším fóru - http://www.amarylis.estranky.cz/fotoalb … estovani), který předběžně projevil ochotu přijet a popovídat zájemcům o pěstování hvězdníků o své práci v Průhonicích.
Mgr. Milan Blažek byl dlouholetým pracovníkem Botanického ústavu Akademie věd ČR. Je předním odborníkem na šlechtění kosatců. Mimo to se od šedesátých let 20. století do roku 2002 věnoval sbírce hvězdníků v Průhonicích a jejich šlechtění.
Pro případnou realizaci tohoto záměru bychom rády znaly názor vás, zda byste měli zájem se zúčastnit, v jakém termínu (nejlepší by asi byla sobota 24.4.2010), zda jste ochotni za přednášku zaplatit určité vstupné (panu Blažkovi by se muselo minimálně uhradit jízdné z Prahy a zpět a nějaký oběd) atd.
Těšíme se s Kopči na vaši odezvu. Jana

neco jsem slysel, ze vedle pres hradbu u nas v praci se tento pan Blazek snazil krizit a pestovat hvezdniky, my jsme je pry v praci kdysi rychlili na kvety v bednach...aspon mi to pani v praci rikala...

10

Re: Přednáška na Floře

Tak jsem po kratší pauze zase tady. Tommy, ty jsi odborník, takže chápu, že tě zajímá pouze určité téma. My ostatní jsme laici a tudíž pro nás může být užitečná spousta informací. Navíc pan Blažek je velmi charismatický člověk a i z tohoto pohledu bych se s ním velmi ráda osobně setkala. Jeho dlouholetá práce při šlechtění hvězdníků v Průhonicích není v podstatě nijak písemně zachycena a zhodnocena, i proto by tedy mohla být přednáška velmi zajímavá. Jana

11

Re: Přednáška na Floře

Ale odborník nejsem... A ve svém předchozím příspěvku jsem psal, že bych měl zájem, jen jsem se zajímal o téma, abych věděl, co čekat. Já to už zažil, šel jsem na přednášku o pleionkách (chladnomilné orchideje) a chtěl pak v diskusi po přednášce nějaké konkrétnější informace, ale nedostal jsem je... Celé to pro mne byla ztráta času, očekávání byla jiná. Mám to do Olomouce skoro 250 kiláků a musím dost vážit, jestli vzhledem k pracovnímu zápřahu přes týden mám věnovat půl víkendu rodině, nebo přednášce.
T.