31

Re: Sprekelia

Jde a chutná jim víc než amky,byla to moje první napadená cibulka loni.

32

Re: Sprekelia

Potvory jedny je vůbec něco co jim nechutná??? Co nemám zakryté  pomali mizí. Sousedka přišla o narcisky - tak to bych brala  je to jejich moucha, ale tulipánů mi taky ubylo tak na půl, okrasný česnek je taky v háji.Ten česnek byl zase u mne první,teda uplně první byla Izmenie,ale ta si myslím že mi napadená už přišla.

33

Re: Sprekelia

Karen,ty tulipány bych viděl spíš na hraboše,já přišel o cca 100 cibulí.

34

Re: Sprekelia

aaa tak to je asi pravda, usuzovala jsem na ni podle toho, že se mi ztrácí velké cibule  a místo nich tam vyryvám jen samé maličké - ty postraní. Tak že by v tom moucha byla tentokrát nevině  ab  ab

35

Re: Sprekelia

Mám velikou radost ze Sprekelií,pokvetou naráz obě cibulky .

36

Re: Sprekelia

Jirko,ty jsi je zasadil kdy?  nebo je máš  zasazené pořád??  Já mám jednu se dvěma mimi  ale ani mě nenapadlo,že bych ji měla zasadit, zatím se teda nebudí. Mám je zabalené společně s Ismeniema  a v pokoji  na skříni.

37

Re: Sprekelia

Sadil jsem je cca před týdnem a mají už i listy i poupata.Zítra nafotím.

38

Re: Sprekelia

Tak to já musím taky,jen ne zítra, Pepča měl narozky  a tak se sjede rodina,nebude čas. Ale hned v pondělí na to vletím.Díky za radu.  an  an

39

Re: Sprekelia

http://img.janforman.com/th/PB180005u9o2.JPG http://img.janforman.com/th/PB180001ebuc.JPG

40

Re: Sprekelia

zkusíš Jirko i něco opylovat se Sprekelií nebo i přímo jí?

41 Naposledy upravil: dj.joop (31-03-2013 19:42:39)

Re: Sprekelia

První květ je opylen Papilio a druhý bude Chico.

42

Re: Sprekelia

Tak to jsem moc zvědavá,já tu svoji teprve zasadila. an

43

Re: Sprekelia

Padl první semeník po Papiliu.Chico zatím drží.

44 Naposledy upravil: dj.joop (09-04-2013 17:49:13)

Re: Sprekelia

Padl i druhý semeník po Chico.

45

Re: Sprekelia

CHci se poradit jak se Sprekelií dál. Dostala jsem jednu cibulku od Marcelky před 3 roky. Pořád jsem ji měla společně s amkama. V těch letech co jsem sázela amky navolno do země -letnění, sázela jsem podobně i Sprekelie.Na zimu pak byly jen v novinách. Když jsem od tohoto letnění upustila pro stálé oslabování  kořenového balu u amek  zasadila jsem stéjně do nádob i Sprekelie. Letos už jich mám hodně ale nekvetla žádná. Letos poprve jsem je nechala zasazené v květináči stejně jako všechny amky. Přez léto jsem je měla pod netkanou textilkou. Ismenie jsem měla letos poprve zasazené mimo foliak a teda nebyly nijak zakraté. Použila jsem jen radu kterou tu kdysi psal Mireček. Vysokou vrstvu mulče. Já jich nemám tolik jen jeden řádek, ale přihrnula jsem je do výšky tak 10 cm . Během roku jsem tu vrstvu doplňovala několikrát. Ismeky mi kvetly i na záhoně a teď v říjnu jak jsem je vyrývala nevypadala ani jedna napadená mouchou. Tak to vypadá že Mirečkova metoda funguje i jen v tak malém množství. Jinak mouchu tady mám,narcisky jsou pryč docela.
Teď by mě zajímalo, jak pěstujete Sprekelii vy  ostatní. Ráda bych ji z toho foliaku příští rok vyndala - zabíra mi tam moc místa . A jak ji zimujete ?  Teď ji mám zasazenou v květináčích a ve špajzu s amkama, ale co dál, když byla suchá v novinách nerašila  až po zasazení  v květnu ven, .....ráda bych ji zasadila  na letnění přímo ven k ismenkám a taky zasypala tím mulčem.  Mireček se o Sprekelii myslím nezmiňoval.  Nevím jestli je to pro ni vhodné?

46

Re: Sprekelia

Asi je zbytečné se ptát  když mi nikdo neporadil  . Stále .sprekelii od Marcelky mám letos již roste volně na záhonku ovšem nikdy nekvetla.  Vůbec netuším jak s ní dál.  Zatím je ještě venku, zimovat ji budu stejně jako loni jen zabalenou do noévin.