1

Téma: cybister

Když jsem viděl ty cybistery na vašich snímcích poprvé,hned mne  napadlo, jestli to nejsou kříženci se Sprekelií - ta má podobně tvarované květy.
O Amarylis cybister jsem na netu našel dost, ale o křížení se Sprekelií nikde nebyla zmínka. Nevím, jestli je takové křížení možné.
  Pěstuje někdo z vás Sprekelii ? Ta se mi také hodně líbí.

2

Re: cybister

Zatím jediný komerčně ,,profláklý,, kříženec sprekelia x hippeastrum je Hippeastrelia,F 1 hybrid bývá vetšínou sytě rudý,je to rostlina schopná samopylení,bohužel zatím nikdo nemá kvetoucí F2 hybrid.Dokonce se povedlo opylení X Sprekelia formosissima x Zephyranthes traubii - Sprekelianthes a pod: 

http://www.bulbsociety.org/About_Bulbs/ … _08_11.jpg


Príklady dalších kříženců sprekelie :

http://www.infojardin.com/foro/showthread.php?t=321317


Pyl z hippeastrelie je kompatibilní s cybistery,na netu jsou už i zmínky o tomto uspěšném křížení a rostliny ze semen už pomalu rostou.

Jinak já sám jsem se pokusil o opylení H. Chico a H. papilio,a to před několika dny,čekám a doufám.

3 Naposledy upravil: honza39 (05-04-2013 17:51:07)

Re: cybister

Dj.joop, díky za odpověď.Podíval jsem se na ty snímky a vypadají opravdu hodně zajímavě a přitažlivě.
Ale i ty Tvoje snímky, jestli je to Tvá sbírka, zasluhují obdiv - jsou nádherné.
Při této příležitosti Tě prosím, vzpomínáš-li si, že jsi před časem projevil zájem o moje semenáčky ze semen z Řecka, pošli mi (třeba mailem) svou adresu. Chtěl bych, až bude trochu spolehlivě bezmrazé počasí, začít ty semenáčky přesazovat + při té příležitosti bych Ti je poslal. Upozorňuji ale, že vůbec nevím, jaké květy měla "maminka" - byla úplně odkvetlá, takže to mohou být docela běžné kytky. Jsou rok staré a vypadají celkem dobře.

Prosím také Helenu o adresu - také kvůli semenáčkům.

4

Re: cybister

Prosím o radu koupila jsem si cibulku H. Papilia, ale vůbec netuším jestli cybistery se pěstují stejně jako normální amky a nebo s ním mám zacházet nějak jinak. Zatím jsem tady na stránkách někde četla, že snad musím opatrněji se zálivkou, že dělají probléby se zakořeněním? Děkuji za radu.

5 Naposledy upravil: karelex (05-05-2013 21:28:37)

Re: cybister

Teda já ti teď nevím, ale Papilko jsem za cybister nepovažovala,tady jej máme zařazené mezi botaniku.  Pěstují se jinak  to je pravda. Předně nemají rádi přesazování nekvetou . Taky se nezimují jako ostatní. Na leto je sice ven dávám, ale i s květináčem jej zapustím do země,aby se nekácelo, na zimu - v tom říjnu  jak beru dom ostatní, je jen přemístím do pokoje někam na okno nebo aspoň blízko a tam jsou celou zimu. Normálně tak jednou týdně zalévám ,většinou jen do misky.Já mám jedno Papilko kupované v roce 2010 po koupi kvetlo  a od té doby už ne.

6

Re: cybister

Karen děkuji, jsem zmatlík. Nějak jsem si vsugerovala, že to je cybester. Dík, že jsi mě nasměrovala. Trochu jsem si už o něm pročetla v diskusi a koukám, že jsem si ukousla dost velké sousto. No uvidíme. Pokusím se s tím nějak popasovat. Zatím mi strká opatrně dva lístky s květem nepočítám, protože cibulka přišla dost malá.

7

Re: cybister

To máš koupenou cibulku od nějaké firmy?  Ta by kvést měla. Papilko má cibulku takovou podlouhlou .Nikdy není kulatá jako u ostatních amek.  Možná se ti malá jen zdá.