1

Téma: Amarylis-skupinka 3

http://img.janforman.com/th/IMG1977r0vo.JPG http://img.janforman.com/th/IMG1978db6p.JPG

2

Re: Amarylis-skupinka 3

Karen nááádhera  an  gratuluji.

3

Re: Amarylis-skupinka 3

Karen, Ilonka, krásne vám to kvitne.  an  Je to nádhera

4

Re: Amarylis-skupinka 3

Tak dnešní obrskupinka  ab  ab  ab  ab

http://img.janforman.com/th/IMG2091o9ww.JPG  http://img.janforman.com/th/IMG2097u19t.JPG

a takto to nadělení vypadá na okně  ab  ab

http://img.janforman.com/th/IMG21045rjm.JPG

5

Re: Amarylis-skupinka 3

Karen to je taková nádhera.

6

Re: Amarylis-skupinka 3

Karen, tak to je opravdu krása, pastva pro oči to se kolemjdoucí zastavují a okukují tu nádheru   an

7

Re: Amarylis-skupinka 3

Karen,opravdu nádhera  an    an    an

8

Re: Amarylis-skupinka 3

Taky mi pár kousků kvete,ale jaksi nestíhám to sem hodit  ab
skusím se polepšit  an

9

Re: Amarylis-skupinka 3

Tak to se polepši, mně už další nepokvetou nebo jen ojedinělé tak ať je zase na co koukat. Mně už nasazují další jen na listy. Docela jsem letos sklamaná, nerozkvetl mi ani jediný nový semenáček. ac  ac  ac jen pár  těch loňských  a to zrovna jen ty nezajímavé červené.

10

Re: Amarylis-skupinka 3

Karen nádherná skupinka an  :rolleyes:  :rolleyes:

11

Re: Amarylis-skupinka 3

Dík za pochvalu. Dneska jsem podarovala poslední rozkvétající kříženku -červenou a už víc nevypadá že by něco ještě rozkvetlo. Zato jsem využila návštěvy syna  a vnuka a nechala si vynosit ze sklepa zimující semenáče. Tak nyní jsou všechny zakretí na dvoře  a uvidím co bude dál, kolik mi jich zahynulo. Některé ale raší na listy tak snad to nebude taková katastrofa.

12

Re: Amarylis-skupinka 3

http://img.janforman.com/th/18.3.14009rrvq.JPG

13

Re: Amarylis-skupinka 3

http://img.janforman.com/th/0012t93z.jpg
http://img.janforman.com/th/004pzgr.jpg
http://img.janforman.com/th/0052wd7r.jpg
http://img.janforman.com/th/0072504t.jpg

14

Re: Amarylis-skupinka 3

Nádhera! hotová přehlídka .Skoro ti závidím, u mne je půsto a prázdno.Teda co se týká květů, listů mám nepřeberné množství  ab  ab  ab

15

Re: Amarylis-skupinka 3

Všem krásně kvetou nebo kvetly, gratuluji! U mne kvetoucí sezona teprve začíná... hurá.
M.

16

Re: Amarylis-skupinka 3

To je nádhera! Naozaj veľmi pekné.  an
Karen, myslím si že u teba to ešte len začne, nie?  Myslím tie amky ktoré si zimovala v tej malej pivničke. To bude krásy keď začnú nasadzovať na kvety.
  Tiež som kontroloval amky v pivnici a niektoré sa už prebúdzajú. Sezóna sa začína, resp. už začala.   ag

17

Re: Amarylis-skupinka 3

Já ti nevím Pavle. V té malé pivničce jak jsi to pěkně nazval, byly jen semenáče i když už starší. Doufala jsem že nějaké pokvetou, ale tam všechno spalo velice důkladně. Část se už teda neprobudí. Nyní je mám vynešené na dvorku byly poprve od podzimka zalité .Zimovala jsem tímto způsobem poprve a už to nebudu opakovat. Nyní se ukazují první rašící lístečky, ale poupě zatím žádné. Nyní mám přez ně přehozený igelit, odpoledne na ně svítí sluníčko..... jsem moc zvědavá jak to bude vypadat dál.Možná některé pokvetou až v létě na zahradě. http://img.janforman.com/th/A201401...koneczimovanivesklepesb4c.JPG http://img.janforman.com/th/A201402...ux0t.JPG

18

Re: Amarylis-skupinka 3

Hmm, myslel som si že by to tam mohlo byť celkom dobré. Vidíš, každý si sám musí nájsť ten najlepší spôsob zimovania. U každého je to iné. A aj to je celkom veľký problém , že amiek už je aj dosť veĺa a miesta málo.

19

Re: Amarylis-skupinka 3

Víš Pavle já si od toho sklepa taky slibovala kdo ví co. Brambory i řepa tam byly v pohodě, nic nehnilo  a ani zas tak moc nerostly - jako ty brambory a řepa. Nejspíš by to dopadlo s amkama jinak kdybych je tam už dávala uschlé, ale byly ořezané tak týden, zbytek listů byl zavadlý, ale zelený. Ve sklepě není průvan ani minimální větrání. Ten zbytek listů tam během pár dnů začal vodnatět .Ten zbytek listů se tak nějak rozpouštěl . Přišla jsem tam na kontrolu po týdnu a když jsem tohle zjistila dala jsem tam ventilátor. To zabralo, cibule uschly ,celý ten vršek na nich zčernal. Probírala jsem to s Beatou a ta říkala ,že tohle zná, že se jí to ve sklepě taky stalo. Neviděla v tom žádnou hrůzu, říkala že prostě ten rozmáčený krček utřela. Pro mne byl problem i tohle, dostala jsem jen tak na dvě první řady .Ty další dvě už byly u zdi a příliš daleko. Tak jsem rozhodnutá nechat je nyní na dvoře až ty co přežily začnou růst rozsadím je naspět do květináčků.Mám v plánu na další zimu dát je do košů v květináčích a ty pak naskládat na sebe .Doufám že se to tak do špajzu vejde. Už nebudu vysazocvat do volné půdy.To samotné  -růst v půdě -to se mi osvědčilo, ale nutnost na podzim je vyrývat zase cibule oslabí  a pak nestihnou do zimy už zakořenit. Tak že se vracím k původnímu způsobu nechat je v květináčích celoročně a případné přesazení dělat najaře.
Nevěřil bys jak se těším,až budu ty semenáčky přesazovat do květináčků. Zatím každej den koukám kde se ukazují rašící lístečky  a kde nic a nic a nic.  ac  ac  ac

20

Re: Amarylis-skupinka 3

Karen jenom když budeš přesazovat na jaře, tak asi budeš mít můj problém. Moje amky se mi zdály na podzim OK a letos ne a ne rašit. Dřív jsem jich měla jen pět druhů a ty jsem pořád zmlazovala dceřinejma cibulkama a o seřezávání podpučí jsem nic netušila. Teď když mám víc druhů, tak si nemůžu dovolit kvůli místu jich mít od každé několik květináčů. Zjišťuji, že budu musit zkusit po letnění je před zimováním přesadit. Tím i překontrolovat v jakém jsou stavu. Podle toho co jsem četla za zdejší zkušenosti, tak seříznutím podpučí se růst zbrzdí minimálně o 5 týdnů. Jo a nejdřív jsem si myslela, že si s rašením dávají letos načas protože jsem prodlužovala letnění co to šlo. Až právě při přesazování jsem zjistila, jak málo mají kořenů i ty moje stařešinky.

21

Re: Amarylis-skupinka 3

Teď si myslím, že je po letnění přesadím. Tim i překontroluji. U těch co bude třeba, tak seříznu podpučí, překontroluji mouchu. Tím se mi sice u některých posune zimování, ale tak aspoň budou vykvétat postupněj ia budou dělat déle radost. Určitě ve Tvém množství to je komplikovanější. tedy naplanované to mám, ale uvidím jaká bude realita... an  an  an  :o

22

Re: Amarylis-skupinka 3

Stejně si tak myslím, že letos není něco dobrého pro amky. Loni jsem ty stejné nemohla při přesazování dostat z květináče a letos tohle.

23

Re: Amarylis-skupinka 3

Já ale nemám v úmyslu přesazovat každou pokaždé. Jen podle potřeby .Přihnojuji je a dokut se do květináče vejdou....Jedině když pozoruji nějaký problém tak kontroluji kořeny.
Já jsem poslední dva roky letnila cibule zasazené přímo do země,to znamenalo na podzim je vyrývat. Vyzkoušela jsem po dva roky zimovat je zabalené jen v novinách .Neměla jsem s tím problém co se týká místa. I kvetení bylo OK ale co se u některých stávalo byl problém se zakořeňováním. Proto jsem loni na podzim ze země přesadila do květináčů. Ty semenáče sázené v bedničkách byly zasazené už loni najaře a celé léto rostly zapuštěné i s bedničkami do země. Rostly nádherně ,..na podzim jsem jen zakrátila ty listy a po ale týdením zasychání je šoupla do sklepa. Vznikl maler popsaný nahoře. Velké cibule co jsem ze zahrady sázela do květináčů a dala takto zimovat jsou celkem vpořádku, jen už se nedokázaly napodzim zakořenit a vlastně jsou na tom podobně jako ty co v předešlých letech zimovaly v novinách.
Proto si myslím,že je pro cibule důležité, aby zimovaly už dobře zakořeněné. Od října kdy jsem je dala spát do konce roku jsem zvlažovala půdu v květináčích 1x za měsíc Od ledna pak přidávám na jen opravdu mírné zalití 1x za týden. Jen tak aby se kořeny trochu ovlažily.  Takto jsem zimovala ty první babičkovské cibule co se tu mezi lidmi udržovaly po generace. Je fakt ,že teda vydržely víc než ty šlechtěné princezničky.

24

Re: Amarylis-skupinka 3

Jo ještě dodám, ty co zůstaly v bednách ve sklepě nebyly od října až do teď zalité ani jednou. Jsou hodně přeschlé.

25

Re: Amarylis-skupinka 3

Vždy na jaře po zimování mám pocit, že je vyndavám z betonu a směju se, že musí vystrčit poupě, aby si zasloužily první lok. Ovšem taék do teď jsem nevěděla co to je plíseň. an  ab  ab To až ty kupované.

26

Re: Amarylis-skupinka 3

Karen,nechci tě strašit ale mě ze sklepa raší na květ málo cibulek.Je fakt že ve sklepě(pod domem mám 10°C takže raší skoro celou zimu a letos jsem je zalévala asi 3x.Stráty asi budou minimální,ale jak píši málo jich kvete.V práci mám tři amarylky a před vánoci jsem je přestala zalévat aby zaschly a v lednu jsem začala znovu a dvě valí na květ.A teď mi řekni kde dělám chybu  ab  .
Já už vážně nevím a v teple celou zimu je nemohu mít  ab  .Můj je před měsícem viděl a zděsil se kolik toho mám,prý jsem se zbláznila. ab  Jediný co mi letos udělalo radost že mi kvetl první semenáček.
Loni jsem je všechny přesázela do truhlíků,na podzim i s truhlíkama dala do sklepa nepřesazovala jsem je.Zdá se mi výsledek stejný,jestli je sážu ven na volno nebo jsou v truhlíkách,tak já nevím.Ještě je skusím nechat letos bez přesazování a uvidím jestli budou příští rok kvést.Jediné co jsem vypozorovala bylo to že jsem loni nedala ven Papilko a nekvetlo mi,takže letos letí ven i s ostatníma  ab

27

Re: Amarylis-skupinka 3

No Heli, to jsi mi měla říct loni - to s tím sklepem.  ab  ab  ab  ab , chybami se člověk učí. U mne tam bylo určitě chladněji  a absolutní tma .Ucpala jsem každou skulinku  i kvůli pronikání chladu.
Ale celkově mně jich letos kvetlo méně a o hodně. Z těch co zimovaly ve špajzu (to byly ty sázené na podzim )tam to mám odzkoušené,ale ani odtud nekvetlo všechno s čím jsem počítala ,že by mohlo. Část narašila jen na listy  a asi tak čtvrtina dodnes nedělá nic. I když cibule jsou na pohmat tvrdé.Ale mám tam skupinku,která prošla podzimem ve sklepě a byla také postižená tím roztíkáním zbytků listů. Já je tenkrát vzala naspět ty nebyly v bedničkách ale v květináčcích  a také přesazené z volné půdy na podzim. Z této skupinky (poznám je snadno - mají zčernalé krčky) nekvetlo nic  a ani se neprobouzí. jen zcela ojediněle. Je jich odhadem tak 30 a narašily do dnešního dne 4. Tak já v tom sklepě vidím jako hlavní problém ten podzimní kolaps  a pak jsou skutečně přeschlé. Menší množství bych ale zalít mohla. Ale už je tam asi nedám. Letos jsem měla brambory nahoře,když je tam dám myslím,že už se k nim nehodí dávat amky?!

28

Re: Amarylis-skupinka 3

Jo a papilka, ??to je záhada aspoň pro mne. Letnila jsem je každej rok .Od koupení nekvetla  . Mám ale tři ze semínka jedna má cibulku větší nežli ta kupovaná.Nekvetla taky. U té kupované jsem jednou zkoušela zasadit do volné půdy, nic.Pak už byla vždy v květináči.Loni teda omylem mi sousedka která mi pomáhala se sázením  vyklepla z květináče i tuhle.Hned jsem ji vrátila. Zimované jsou nejdřív přímo na okně, později až potřebuji dát na okno kvetoucí ostatní ,přesunu je do sekretáře ale i tam na ně dosahuje slunko. Přihnojuji jako všechny. Olistěné jsou krásně....nevím co by ještě chtěly aby rozkvetly.  an  an  an  ab  ab  ab

29

Re: Amarylis-skupinka 3

Karen - tak to jsme dvě papilko už mám cca 4 roky a nekvetlo ani jednou. Listy nasadí, pak má období kdy sežloutne,  listy upadnou, ale na květ nejde.
Co se týká zimování tak na podzim, jak začne být chladno, vyndám cibule ze skleníčku, uříznu listy a nechám zaschnout a pak jsou do novin a do krabic na skříň do místnosti, kde je tak cca 10 stupňů. Loni se jim moc nasazovat nechtělo, ale letos pěkně nakvétají, postupně od vánoc pořád něco kvete. Myslím, že to nakvétání se různí, podle roku a podle teploty...  ag

30

Re: Amarylis-skupinka 3

Já byla vcelku zimováním v novinách spokojená, jen že část jich kvetla bez kořenů a pak jsme si říkaly, že když cibule musí každoročně budovat dočista celý nový kořenový system ,že ji to musí vysilovat. Proto to chci  zkusit jinak . Ovšem jestli není kvůli místu jiná možnost je tohle nejlepší.
S papilkem mě nic nového nenapadá. To kupované poprve  kvetlo ale tím to zkončilo. Nepřesazuji, letním takto jsem byla na začátku poučena. Tak jen tu trpělivost...