481

Re: Nemocnice-2

Tak tahle ta moje okousaná chudinka žije.Z jedné jich mám víc . Na zahradu jsem ji dávala v takovém to stavu.
http://karelex1.rajce.idnes.cz/B31a_Ama … ahrade.jpg

482

Re: Nemocnice-2

Potřebuji se poradit, z druhého fora tu mám dotaz na tuhle skomírající amku. Majitelka píše ,že rostlina je v takovém stavu delší dobu nelepší se. Považuje změnu na listech za nějakou plíseň něco co mohla chytit od rajčat. 
Není to ta virová spála?  Na listech jsem ji měla jen v jednom případě a na plném slunci se u mne listy spálily, opadaly  a nakonec cibule znovu vyrazila. Mám ji pořád znovu se to neukázalo, ale jinak cibule žádná sláva.

http://galerie.Abecedazahrady.dama.cz/data/500/thumbs/marod.jpg

Co poradit???  Jestli to je ta virová spála nejlépe zlikvidovat nebo pěstovat odděleně.?????

483

Re: Nemocnice-2

Táto amka má jednoznačne virózu. Dá sa pestovať samostatne, ale ak je to nejaká bežná odroda radil by som ju zlikvidovať. Listy boli zrejme spálené slnkom - to by nevadilo, narastú nové. Na nových listoch sa viróza hneď nemusí prejaviť (hlavne počas leta), ale v tejto cibuli je viróza zjavne prítomná. Pozor na prenesenie virózy!!! pracovnými nástrojmi - nôž, nožnice.

484

Re: Nemocnice-2

Mám spolužáka ze střední, který žije  trvala v Kanadě někde u Hořejšího jezera. Má tam zahrádku na které přez léto ve volné půdě pěstuje amarylky. Poslal mi fotku jedné rostliny na které se mu ukázaly tyto skvrny.
http://img.janforman.com/th/photoynle.JPG

Taky jsem už něco podobného na listech měla i když ne v tak velké míře. Měla jsem za to,že je to od slunka spálené. V mém případě to bylo u amky kterou jsem přesadila ven už plně olistěnou. Listy teda uschly  a další už byly normální. On mi k tomu připsal, že to považuje za nějakou  plíseň, a ošeřril to sirou, co vy na to?  On je teda veterinář ...

485

Re: Nemocnice-2

Jako začátečník v pěstování Amaryllisů bych se k tomu neměl vyjadřovat, ale měl jsem podobné skvrny na Agapanthusu. Různě jsem se poptával a dotázaní se shodli na tom, že je to houbová choroba z nadbytečné zálivky v zimě. Stříkal jsem to Dithanem a Ortivou, nové listy to pak už neměly, ale po čase Agapanthus stejně odešel, pravděpodobně uhnily kořeny.
Rostlina na obrázku je celá jakási divná,ta druhá Amka to nemá, takže od slunce to asi nebude.

486

Re: Nemocnice-2

Ještě se mi to nestalo,aby amka nevykvetla pořád krásně rostla a najednou začaly poupata zasychat a dneska jsem je uřízla a vyhodila, aby se cibulka zbytečně nevysylovala byl to Elvas moc mě to mrzí strašně jsem se na něj těšila no co se dá dělat, tak snad
příští rok  ac 
http://img.janforman.com/th/1004274dl17.JPG

487

Re: Nemocnice-2

Niekedy sa to stane... neviem čo je príčina, možno vačšie zaliatie amky. Zrejme to ale poukazuje na nejaký problém.
  Mne na začiatku roku išlo kvitnúť po pár rokoch H.reticulatum Bangkok rose. Stvol sa ešte len tlačil z cibule a spravil mi toto isté - zoschol. Je pravda že som amku predtým dosť zalial. Stvol zoschol a cibuľu som nechal tak v domnienke že je všetko v poriadku. Bol to omyl - o 2 týždne mi to nedalo a vytiahol som cibuľu - teda to, čo z nej zostalo. Prakticky celá zhnila.  ac  Mám jedno mimčo tak začínam od začiatku.

488

Re: Nemocnice-2

Taky mám podobný průs....r  a to jsem si u sebe myslela ,že se mi taková blbina už nemůže stát. Přece dobře vím jak je cibule amek na přelití citlivá. !!! A nyní mám dvě cibule  a to zrovna takové vzácné uplně bez kořínků zasazené v Perlitu!!!!! Já bych si hned nafackovala   ac  ac  ac  ac  ac  Nasadily obě na list a zůstaly stát  pak jsem si prostě nevšimla, že vodu ze zálivky nevyčerpávají. To už ale bylo pozdě. Náhodou jsem u jedné nechtěně zachytla o list a celou tu cibulku jsem vytáhla .  Jsou to   .H.Yungascence_od_Evci   http://karelex1.rajce.idnes.cz/B31e_Ama … d_Evci.jpg a jeden vzácný kříženec od Pavla.  http://karelex1.rajce.idnes.cz/B31e_Ama … Italii.jpg

Ale aspoň nyní vím,že nejsem  sama,  stejně to není žádná útěcha..

489

Re: Nemocnice-2

Karen, toto sa urobí práve na tých zaujímavých cibuliach.  :lol: 
Je to tak ako píšeš - vieme o tom že musíme opatrne zalievať a aj tak to vždy prepískneme.
S tým mojím krížencom je to tak že ti kľudne odošlem ďalšie. Nieje problém.   ad

490

Re: Nemocnice-2

Nevím co je příčinou zalévala jsem jí opravdu málo jenom do mističky, cibule je na omak krásně tvrdá, zítra jí zkusím vyndat a kouknu na kořeny a uvidím co s ní je.

491

Re: Nemocnice-2

Pavle tak uvidíme  jestli se mi ji nepovede zachránit  tak tě poprosím o další. Velmi se mi líbí. Zatím teda doufám ještě .

492

Re: Nemocnice-2

Zrovna s Elvasem mám taky problém. Vodu jsem odměřovala téměř  po lžičkách a stejně jí asi bylo moc. Nejdříve jsem si myslela,  že  to je tím , že  je  nová. První  stvol jsem  raději odstřihla   cibule  byla změklá vrchní slupka začala červenat.  Tak jsem ji odstranila. Teď zastavila růst. Opět slupka má  červený nádech, ale zpevnila se  cibule, tak uvidím :mad:

493

Re: Nemocnice-2

Mám ho od roku 2012 a každý rok kvetl bez problémů až letos  ac  cibule je tvrdá a zdá se bez problémů, žádné červené skvrny apod.
tak opravdu nevím asi se těší ven na sluníčko  ab  uvidím až ho vyšoupnu na balkon už aby to bylo  ab

494

Re: Nemocnice-2

Jo jo, taky si říkám, že  bych je ráda vystěhovala an

495

Re: Nemocnice-2

Ilonko vzpoměla jsem si na můj loňský případ u amky Zombi. Nasadila na stvolu několik poupat  a podobně jako u tebe všechna opadala  .Zůstalo jen to nejmenší. Jak jsem ta vadnoucí odlamovala mapadlo mě kouknout se na něj lupou. To víš roky jsou tady  a bez brejlí.... abych to nenatahovala. Na poupatech byla drobná zelenámšice. Jen tak i s brejlema jsem ji neviděla. Postříkala jsem zbylé poupě postřikem na mšici  a to se jako jediné uchránilo  a rozkvetlo.  kdybych to neměla připsané k fotce  nevzpoměla bych si na to. http://karelex1.rajce.idnes.cz/B31_cast … y_kvet.jpg

Nemůžeš to mít podobné?  Já jej měla na opkně  a jen při větrání ventilačkou se tam ty potvory dostaly.

496

Re: Nemocnice-2

Karen je to možné, také jsem jí měla na okně v kuchyni, ale to teď už nezjistím jak jsem jí uřízla hodila do koše a ten vynesla do popelnice, tak opravdu nevím, pravda je že mě to nenapadlo, prohlídnout jí z blízka aspoň s brýlemi  ab

497

Re: Nemocnice-2

Setkal se někdo z vás  se slimákem na amarylkách??  Já jsem našla 3 kousky  ve foliaku lézt po petflašce   a dneska na netkané textilce z venku  na foliaku.  Myslela jsem si že jsou amky jedovaté, neotráví se ty potvory když začnou amku okusovat??? 
Já tu do letoška tyhle velké potvory neměla, ale soused je sem nechtěně přinesl s trávou na sušení králíkům.
Ty drobné slimáčky tu žily i dřív, ale na amce jsem je nikdy nepotkala . Tohle by mě teda vadilo.   ac  to by mohla bejt pohroma.
Ještě loni jsem měla 3 kačeny běžce  a dala jsem je pryč, Běžci je sbírají a pryý jinak na záhonech neškodí.

498

Re: Nemocnice-2

Jeden rok mi slimáci ožrali pár cibulí na záhoně. Pro ně nejspíš amarylky jedovaté nejsou.

499

Re: Nemocnice-2

Tak to mě moc nepotěšilo. Ve foliaku k nim moc nemám přístup, musím sundávat textilku abych se k nádobám dostala.

500 Naposledy upravil: karelex (29-08-2016 20:03:53)

Re: Nemocnice-2

Ani nevím kde mám začít,  loni touto dobou jsem si všimla  že se amarylkám které jsem letnila na zahradě nějak nedaří. Vypadalo to jako by trpěly nedostatkem vláhy přesto, že byly pravidelně zalévané.
Celou dobu kdy letním amarylky na zahrdě jsem k tomu používala jeden foliak  a pak ještě dva tunýlky, které původně sloužily na pěstování okurek. Na kraji je foliak  nejblíž k plotu se sousedem, vedle něj ty dva tunýlky.
V prvním tunýlku jsem měla téměř výhradně nejmladší semenáče, které zimovaly v pokoji a rostou v truhlících. Ven vše dávám v květnu domů v říjnu. Tyhle nejmladší rostliny vůbec loni nechtěly růst  a tak jsem je koncem července vzala naspět  a nechala na dvoře.  Mám to na fotce.  Tam se vzpamatovaly  a za ty dva měsíce co tam ještě byly viditelně poskočily.
Ale ani s růstem ostatních amek jsem nebyla moc spokojená. Hlavně špatné vypadaly rostliny, které stály hned u kraje foliaku.  Několik jsem jich brala pryč. Vypadaly jako docela uschlé, i když právě tam byly při zalévání jako první na řadě.
Všechny tyhle rostliny byly pod netkanou textilií a tak na ně nebylo moc vidět  abych se na ně koukla musela jsem potah z konstrukce sundat. To jsem moc často nedělala  a zalévala přez textilku ,normálně hadicí.
Nakukovala jsem nadzvednutou textilií na čelech foliaku nebo i tunýlků.

Když jsem je pak v říjnu začala přenášet domů  teprve pak se ukázalo kolik rostlin zašlo . Hlavně semenáče, ale i dospělé rostliny  vypadaly jako kdyby uschly.  Kladla jsem si to za vinu ,že jsem nebyla dost pečlivá  a pozorná.  Část odumřelých rostlin  jsem vysypala ještě na zahradě, ty kde byla aspoň ještě nějaká cibulka žijící jsem na dvorku trochu před uklizením zavlažila, aby se kořeny vzpamatovaly. Pak šlo všechno spát.
Rostliny které jsem rušila  až na dvoře  jsem zeminu od nich  - když byla teda pěkná,  dávala do kbelíků a nechala si ji pro další použití. Dělala jsem to tak celé roky .Jen výsevní substrát v kterém rostly sazeničky už dřív  dávám zvlášť  a v budoucnu jej zase používám.
Při kontrolách zazimovaných rostlin jsem viděla,  že stále odchází další. Všechny vypdaly jako kdyby uschly  ne že by hnily. Ta použitá zemina byla na dvoře v šopě celou zimu .
Teprve letos  v lednu,jsem se k ní vrátila, když jsem si vysévala sadbu zeleniny na zahradu. Myslím rajčata, papriky a libeček  . Semena byla z minulého roku tak to, že ani jedno nevzešlo jsem připsala tomu. Tak jsem koupila nová, ale bylo to to samé. Zase nevzešlo ani jediné.Napadlo mě ,že to tedy musí být substrátem. Koupila jsem novej  a vysela  poslední semínka  ale už jen rajčat a libeček od kamarádky ten také v původním substrátu po amkách nerostl  .Tentokrát vzešlo  obojí. . Moc jsem to nechápala proč najednou vadí použití starého výsevního substrátu ,když to tak dělám roky  a nikdy jsem neměla žádný problém. Až letos. Rajčata v novém výsevním substrátu rostly už pěkně  a i po rozsazení do nově koupené zeminy  nebyl žádný problém.
Později jsem dostala semínka amarylek od Pavla tady z fora. Nejdřív klíčila ve vodě  a měla se k světu.  Pro zasazení sazeniček z těchto semen jsem použila taky tento starší již používaný  výsevní substrát, ale to jsem udělala už mockrát, jenže tentokrát  nerostlo žádné a dokonce okamžitě uhynula i ta která měla již lísteček při sázení.

Vůbec tomu nerozumím co se to stalo. Později  mě napadlo, jestli to nezpůsobilo to, že mi loni docela dost rostlin odešlo .  Bylo by možné, že by cibule která zašla  uvolnila do zeminy nějaký jed???!!!  Nic jiného mě totiž nenapadlo. Když nevzcházela ta semínka zeleniny  a pak v novém substrátu vzešla,  říkala jsem si, že jim asi vadí  to že tam původně byly ty amarylky, ale i tohle  v minulých letech nevadilo.  Ale že by mohlo vadit i semenáčkům amarylek to, že v  substrátu už rostly  a snad i odumřely  amarylky  tak to mě napadlo až později.   Už jsem teda včera vyhodila poslední starou zeminu i výsevní substrát  do popelnice  a mám jen všechno nově koupené. Od Pavla jsem dostala nová semínka  i když teda již z jiného křížení. Vzešla ve vodě  a nyní krásně rostou v novém substrátu. Moc mě to trápí přišla jsem o celou první dávku od  Pavla .


Pak mě napadla docela nemyslitelná myšlenka . Ty rostliny zašly stejným způsobem jako  kdyby je někdo postříkal Randepem nebo něčím podobnám. Uschla vždy ve větším množství na jednom místě a víc u kraje foliaku.
Psala jsem to jak Pavlovi  tak kamošce která mi posílala semena libečku.
Kamarádka od které jsem měla ty semínka libečku mi odpověděla že Laďa - její manžel měl vždycky ve zvyku chodit po zahrádce a stříkat plevel,pampelišky...tím Randapem-to je ten prostředek co níčí vše přes listy.Sice ostatní rostliny přikrýval papírovým trychtýřem,aby na ně nestříkal a opravdu začal mizet jen ten plevel.
Ale postupem času kamoška zjistila,že ji tam nic neroste ani z toho co bych chtěla.Tak  mu to zakázala.Časem se   to zlepšilo..Kamoška tvrdí,že jak se to dostane do půdy,tak to působí i tam.
Pavel mi odpověděl taky  , že on běžně dává použitou zeminu po amarylkách k zelenině  a i květinám  a všechno je v pořádku.
Já osobně právě tohle vyzkoušené nemám. Použitou půdu jsem nikdy na zahradu nenosila, ale ne proto, že bych si už dřív myslela  že by třeba mohla nějak škodit. U mne to bylo prostě proto, že bych musela kbelíky přenášet po schodech do uličky  a pak ještě ji nosit do kopce k záhonům. To jsem pokaždé považovala za příliš velkou námahu.. Tak  nyní vím jistě že tohle je dobrá zemina  a rostlinám nevadí ..Zkušenost s postřikem plevelů celkově zapadá do mé zkušenosti .Pořád se mi tomu ještě nechce uvěřit, ale kdyby opravdu mi chtěl rostliny někdo postříkat , šlo by to právě tomu sousedovi vedle nás docela snadno. Od jeho branky na zahradu to bylo k mému foliaku jen ale 5 kroků. A co navíc, jestli je tohle skutečně tak  a soused mi je chtěl zahubit, musí si nyní myslet ,že se mu to povedlo . Na zahradě nyní už nemám ani foliak  ani žádnou amarylku.

Když mi začaly loni rostliny hynout vůbec mě nic nenapadlo  a považovala jsem to za nějaký můj nedostatek - až když mi letos v té použité zemině hynula jak zelenina  tak i ty amaralky  jsem nad tím začala uvažovat.  Nyní mám všechny rostliny na dvorku  a ještě pořád jsou na tom některé dost špatně. Mám je postavené na podmiskách  část jich je pod stříškou  a mají jen odpolední slunce.  Ještě dneska všechny nevyrašily  a už je srpen. Ty co se ještě neprobraly stojí zvlášť a pořád je chodím kontrolovat.  Celkově jsem přišla o aspoň 100 rostlin ale snad i víc.

V těchto dnech mi napsala další členka z našeho fora, že má podobnou zkušenost  a také u ní stejným způsobem zašla loni  většina pěstovaných rostlin.  Ona vyslovila obavu jestli se nejedná o napadení   nějakou novou  nemocí o které nevíme. Protože ty její měly kvalitní nově koupenou  hlínu a udělali  přesně tohle stejné , jako  ty moje   Udělali to v podstatě  všechny co byly venku....Jak jsem už psala, scvrkli se...a seschly...:-. Ted jsou doma a některé se dávají do kupy, jiné ani ne.


Chci se optat jestli u někoho dalšího se neděje něco takového. Na Rajče jsem dala fotky za poslední roky z letnění, ale na konci se můžete kouknout jaké mám z mých krasavců nyní chudáčky . Myslím že mi v dalším roce nerozkvete ani jediná.

http://karelex1.rajce.idnes.cz/B31k_Ama … 2010-2016/

501

Re: Nemocnice-2

Já jsem měl letos potíže s výsevním substrátem, ale staršího data. Pokoušel jsem se vypěstovat obyčejné muškáty, ale vždy to dopadlo špatně, dřive jsem je takto rozpěstovával běžně.  Pokaždé shnily a tak je dávám do slkeničky pustit kořeny. Malé amarylky taktéž nerostly a tak jsem koupil nový řízkovací substrát a již je vidět, že je to podstatně lepší.  Velké muškáty letos také nic moc, mají hrozně malé listy, byly sázené v balkonové zemině. Nadával jsem, jak je to možné, ale nevím kde je chyba. Někdy mám podezření na přehnojení dusíkem, potom rostlinky nechtějí vytvářet kořeny. Amarylky jsou zřejmě na dusík v hlíně více citlivé než jiné rostlinky.  U mě soused stříkal trávu nějakm randapem a zašly i větší stromky, až se tomu sám divil jak je to možné. To může být také důvod, stačí nějaký vítr, který postřik zanese na tvoji zahrádku a je vymalováno.    ac

eda

502

Re: Nemocnice-2

Kdyby bylo pravda to s tím postřikem u mne, nemohlo by jít v žádném případě o nedopatření. Soused by mi musel rostliny postříkat záměrně, ale nemám o tom žádný důkaz  byl to jen takový nápad jako možnost, proč mi rostliny i dospělé ty co dávno kvetly odumírají.  Bylo to velice nápadné jak odumíraly ve skupinách vedle sebe. V průběhu roku mě to ani tak nenapadlo, protože jsem nesundala tu tkaninu, která je zakrývala . Všimla jsem si toho nejdřív jen u těch co stály v řadě na okraji. V současné době  pořád ještě mám cibulky které nezačaly rašit, přitom jsou na hmat tuhé. Jásám když se ukáže malinký lísteček.  No nic  už to nevrátím.  Ale ta možnost s tím dusíkem.  Co myslíš třeba se do té zeminy po odumřelých rostlinách z té hynoucí rostliny - cibule ten dusím uvolnil  a proto semenáče nerostly????  No tohle už mám vyřešené  sázím jen do nově koupené, ale něco se muselo stát v průběhu minulého roku co působilo jako jed v té použité půdě. V dřívějších letech to nevadilo.
Jestliže mi ale nikdo neotrávil ty rostliny loni postřikem  muselo se přihodit něco jiného  co způsobilo hromadný úhyn rostlin.
K úhynu docházelo na třech oddělených místech. Cibulky jen uschly  vůbec nehnily.

503

Re: Nemocnice-2

Karen, já mám zase podezření, že ne všechny kupované substráty jsou kvalitní. Dost možná, že je v nich také nějaký postřik nebo mnoho hnojiva. Letos mne zašly téměř všechny sazenice surfinií, které jsem zasadila do koupeného substrátu. Vzpamatovaly se teprve tehdy, když jsem tento substrát vyhodila a všechny kytičky přesadila do obyčejného domácího kompostu. A to, že to bude tím substrátem jsem odvodila od toho, že jsem všechny truhlíčky měla s kupovaným substrátem jen na jeden mne ta zemina nezbyla a tam jsem tam dala tu domácí zeminu a ejhle v tom domácím rostly surfínky jak blázen a ty v tom kupovaném postupně odumíraly......

504

Re: Nemocnice-2

To teda naštve  když si s tím dá člověk práci  a ono to nakonec zajde na špatný substrát.  U mne ale k tomuto nedošlo.  Já měla starý a původně asi namíchany kupovaný s vlastním, ale amky v něm již rostly určitě aspoň rok předtím nežli začaly hynout.
Vůbec mi není jasné co budu dělat s těma chudinkama až příjde čas zimování, když teprve nyní se začínají trochu olisťovat.

505

Re: Nemocnice-2

Jedině je nechat růst i přes zimu, ale to asi u Tebe v tom množství bude těžké. Já se letos také chystám nechat alespoň některé cibulky v květináčích, protože tím jak je každý rok uklízím do krabice, tak se stále zmenšují. Je mi jasné, že to zimování které jím v bedně dopřávám je moc dlouhé a oni nemají vůbec čas růst. Ty které nasadí včas, dostaly květník a mohly růst, ale ty kterým se nechtělo kvést, jsem vysazovala až zase zjara do záhonku, takže vlastně půl roku spaly a to je moc dlouho.....

506 Naposledy upravil: karelex (16-09-2016 17:17:02)

Re: Nemocnice-2

S tím zimováním bez květináčů s tebou souhlasím. Když se tento způsob opakuje každý rok  cibule se zmenšují. I já jsem k tomuto závěru došla už předloni. Cibule nechávám nyní zase v květináčích. Pořídila jsem si za tímto účelem ze zeleniny takové ty koše  . Do nich odlistěné  cibule v květináčích naskládám  a bedničky  se dají dobře postavit na sebe. Tak se mi do špajzu vejdou všechny. Přez zimu nechávám růst jen ty stálozelené jako Papilka  a taky jejich křížence.  No a letos nejspiš k nim přidám ty na kterých mi víc záleží. http://karelex1.rajce.idnes.cz/B31k_Ama … 2010-2016/
Jen si nejsem pořád jistá co udělat s těmi  co ani ještě nyní nezačaly rašit.  Cibulka vypadá zdravá, nebo aspoň na hmat je tuhá. Říkala jsem si že tyhle v říjnu  vyklopím abych viděla jak skutečně vypadají   a už je nechám letos zimovat jen zabalené do novin.  Nechat všechny přez zimu růat  to bych skutečně neměla kde.

507

Re: Nemocnice-2

Karen ty máš ty fotky tak úžasně zpracované a popsané neuvažuješ o vydání knížky pro začínající pěstitele?

508

Re: Nemocnice-2

Andi  dík za slova pochvaly. Skutečně se občas stane  že mi někdo napíše jak mu pomáhají moje fotky  a popisky na Rajčeti. Jednou mi někdo napsal, že měl už roky doma amarylku ještě po rodičích  a nikdy nekvetla  až když si přečetl moje zápisky u fotek  dočkal se poprve květu.  Moc mě to potěšílo. Proto to taky tak podrobně píšu.
Ale na druhé straně zase hledám já rady právě tady. 
Ty moje letošní chudinky se na dvorku trochu olistily, jenže takto v minulých letech vypadaly tak v červnu. Normálně bych už dávno omezovala zálivku a letos zatím pořád vítám s radostí každý nový lísteček. Na dvoře jim to vyhovuje  a určitě jim tam nikdo nemůže ublížit  tak pro další roky je jasný že tam zůstanou i nadále. Stále tu mám takové které nezačaly rašit ani do této doby. Přitom cibule je tuhá a vypadá zdravě. Myslím, že bude nejlepší je dát zrovna zimovat.

509

Re: Nemocnice-2

Ahoj, dlouho jsem tu nebyla a teď čtu, co se ti přihodilo.  ac  Když jsem četla, jak amky schly, tak mě taky hned napadl Roundup. Ale ten by neměl zůstávat v půdě. Je to hrozná škoda. Budu ti moc držet palce, aby to zimování přežily a příští rok se vzpamatovaly.

510

Re: Nemocnice-2

Dík za slova útěchy. Také pořád ještě mám na myslí ten Roundup, jenže já právě s těmi vysetými semeny  dokázala, že to něco v půdě bejt muselo. Třeba se ten Roundup nevstřebává dost rychle, když není ve volné půdě ale dostane se do květináče????? Ty další co jsem už sázela do kupované zeminy jsem dneska zrovna už přesazovala do truhlíku na zimování. Jsou to krásné silné rostlinky  s minimálně dvěmi vyvinutými listy.  U některých jsou docela pěkné cibuličky.
A navíc  mám tu stále rostliny které vůbec rašit nezačaly  a přitom cibulky tam jsou. TAk to vypadá jako by něco v půdě bránilo rozvoji růstu ale cibulky z cibule mají ještě dost sil aby neumřely  ale nemohou růst nemají kořeny... je to pořádně bláznivé  ale nevím nic jiného co si o tom myslet.  Uvidím co bude s těmito rostlinkami příští jaro . Budu je zimovat v novinách  a teprve když tam začnou rašit  a nebo až na jaře je zasadím do nové zeminy.