1

Téma: Uchování pylu.

Má někdo zkušenosti s uchováním pylu rostlin v ledničce nebo jeho zmražení?
Děkuji za radu.

2 Naposledy upravil: karelex (02-06-2014 12:19:10)

Re: Uchování pylu.

Já jej běžně mrazím v mražáku. Je třeba po odebrání nechat nádobku otevřenou aby pyl vyschl. Pak nádobku zavřu a strčím do společné krabičky a do mražáku. Běžně jej používám další rok. Odebraný pyl se mi nejlépe osvěčilo uchovávat v malinkých zkumavečkách s víčkem. Jsou určené na odběr krve. Lékarna je prodává. Jsou uzké a dlouhé akorát tak na zasunutí blizny.Jo nezapomeˇpopsat  ab

3

Re: Uchování pylu.

Ako píše Karen je lepšie peľ odložiť v mrazáku. V ľadničke je teplota nižšia a peľ sa skôr znehodnotí.
Ja dávam peľ tiež do mini plastových skúmavočiek. Nič nepokazíš ak peľ dáš iba do malých uzatvárateľných plastových sáčkov.
Manipulácia so skúmavkami je však omnoho lepšia.
  Takto uchovaný peľ používam aj dlhšiu dobu (1-2 roky) bez problémov. Určite je však  vždy najlepšie používať  čo najčerstvejší peľ.

4

Re: Uchování pylu.

Oběma děkuji za rady, vyzkouším a dám vědět, jak to dopadlo.

Během týdne mě vykvete Eithea blumenavia (syn. Hippeastrum blumenavia) a za 3 týdny pokvete další. Tak to hned vyzkouším (Eithea je cizosprašná).

5

Re: Uchování pylu.

TAk nezapomeň fotit Určitě všichni nedočkavě čekáme na fotky. Aspoň já za sebe to mohu říct určitě. an  an  an

6

Re: Uchování pylu.

Také se těším na foto.

7 Naposledy upravil: Zdenek (04-06-2014 04:22:43)

Re: Uchování pylu.

Letos mě už kvetly 3 rostliny, ale nikdy se nesešly.
Ještě nekvete, ale dávám květy z posledního kvetení.

http://2i.cz/2i/t/b30a0d27f4.jpg
http://2i.cz/2i/t/521b1c36e5.jpg
Eithea blumenavia

8

Re: Uchování pylu.

Zdeny  to je krása !! jestlipak by ti nezbylo trochu pylu i pro mne??  Mně ještě jedna pokvete. Je to teda San Remo , nic jiného nevím že by ještě kvetlo. Ani jsem letos už nic nezkoušela opylit, ale s touhle by to stálo za to. Případně bych ti poslala tu zkumavečku nebo dřív jsem používala ty maličké sáčky na zavření.

9

Re: Uchování pylu.

Pyl Ti pošlu, napiš adresu. Zkumavečky nebo malé sáčky mám.
Pokud se povede, mezi rodové křížení můžeš mít mini Hippeastrum, květní stonek Eithey je vysoký jen 15-25 cm.
Stálo by za pokus i opačné opylení (Eithea × San Remo). Prosím o zaslání trošky pylu San Rema.

10

Re: Uchování pylu.

Jak dlouho mám nechat pyl vyschnout? Zaleží na teplotě v mrazáku? Mám dva mrazáky, jeden má -18°C a druhý -23°C.

11

Re: Uchování pylu.

Nějak mi uniklo,že jsi z Brna, to je k nám kousek. Moje San Remo je ve fázi zeleného poupěte, tobě to asi pokvete dřív nežli u mne. Já mám spoustu různých pylů v mražáku....nebylo by problém odvézt cokoli . Bylo by to lepší osobně.  Na kdy to potřebuješ?  Zeptám se manžela jestli nebude nějaká cesta do Brna. Bylo by lepší když mám jen pyl zmražený doručit osobně.  Já jsem z Ivančic  do Brna je to autem půl hodinky. To ještě domluvíme.

12

Re: Uchování pylu.

Tu teplotu mražáku , asi bych volila tu nižší .Ani nevím jakou má ten můj. a co se týká toho vysychání. Víš mně se jednou stalo, že jsem dala čerstvě sebraný pyl do sáčku a odeslala jej poštou. Na místo určení dorazil uplně rozmočený. Cestou sáček zmáškly a prašníky se vylisovaly. tekutina z nich stačila dočista pyl rozmočit. Ani by mě nenapadlo ,že prašník obsahuje tolik vody. Když pyl seberu nechávám nádobku postavenou několik hodin .Ale možná to nehraje takovou roli když je stejně zmražený. Prostě pro jistotu , jej nechám někde na topení nebo na okně na slunku, aby vyschl většinou jak kolem poledne jsou květy nejvíc krásně rozkvetlé sbírám  a večer je dám do mražáku.

13

Re: Uchování pylu.

Jééé, Zdenku ta je nádherná moc se mi líbí  an   an   an

14

Re: Uchování pylu.

Děkuji za další rady.
První květ rozkvetl včera. Květenství druhé rostliny se nějak rozjelo a nejspíš se setká s druhým květem. V pondělí bylo květenství jen 1 cm vysoké. Budu opylovat čerstvým pylem. Rostliny udrží většinou jen jeden semeník.
Přebytečný pyl budu sbírat a mrazit na příští rok. Opylení jiným pylem nebude potřeba a zkusím to jindy.

Až budeš potřebovat pyl pro San Remo napiš.

15

Re: Uchování pylu.

Zdenku tak San Remo už mi dneska rozkvetlo an

16 Naposledy upravil: Zdenek (11-06-2014 08:59:00)

Re: Uchování pylu.

Eithea už pomalu odkvétá. Nyní už počkat 6-8 týdnů jestli z toho něco bude.
Trochu pylu jsem pozbíral.

http://2i.cz/2i/t/c7b1b69c4f.jpg