1

Téma: letnění hvězdníků r.2014

Aby sme to mali rozdelené pekne po rokoch, zakladám túto tému na rok 2014.  ad

2

Re: letnění hvězdníků r.2014

Taky jsem na to myslela a chtěla jsem k tomu loňskému přidat letošní datum, jen jsem to neuměla. Ale takhle to bude lepší. ab

3

Re: letnění hvězdníků r.2014

ab  Sezóna letnenia začala skôr ako obvykle... Cez víkend chcem dokončiť presťahovanie amiek do foliáka, tak potom všetko nafotím.
Trochu sa aj bojím či ranné teploty neublížia amkám. Tu v Martine sa niektoré posledné dni ranná teplota blížila k nule.

4

Re: letnění hvězdníků r.2014

Tak 0C jsme tu ještě neměli, ale po ránu bývá tak +4C. Dneska to děsně vyfukuje a dokonce padaly i kroupy. Byla jsem se kouknout na zahradu, tak foliák zatím drží, ale sousedovi to odneslo závěs na dílně  a z pařeniště horní kryt. Mně jen trochu rozfoukalo igelit na pařenišrti s okurkama. Celej den chvílemi prší tak nevím jestli budu moct pokračovat.

5

Re: letnění hvězdníků r.2014

Tak už mám skoro všetko presťahované. Listy na semenáčoch som zakrátil, odrezaných listov bol plný fúrik.  ab
http://img.janforman.com/th/letnenie2014forum1vp8i.jpg http://img.janforman.com/th/letnenie2014forumu1v6.jpg

6

Re: letnění hvězdníků r.2014

Pavle máš to krásně udělaný. Na prvním snímku to dole ve žlutých přepravkách to je co? To mi na amky nepřipadá.  Já ještě pořád rozsazuji ty chudinky ze sklepa. Ještě to mám na takových 5 dnů .
Překvapilo mě o kolik se mi jích vejde víc do foliaku když jsou v nádobkách nežli když byly zasazené na volno do země. Já je totíž musím všechny naskládat jen na zem.  ab 

http://img.janforman.com/th/IMG3087jtff.JPG http://img.janforman.com/th/IMG309642gz.JPG http://img.janforman.com/th/IMG3098muq6.JPG

7

Re: letnění hvězdníků r.2014

Máte to oba moc pěkné  an   an   an

8 Naposledy upravil: Pavel (22-04-2014 16:49:17)

Re: letnění hvězdníků r.2014

Karen to je vtáčí zob (Ligustrum). Nastrihal som si ho teraz na jar a zasadil na zakorenenie pre jesennú výsadbu na chatu. Chcem si tam urobiť z neho živé ploty okolo pozemku.
  S tým presadzovaním máš teda určite spústu práce. Prečo si sa takto rozhodla? Myslím, že keď boli zasadené na volno tak to bolo dobré, nie? Aj keď vlastne roboty tak bolo ešte viac (sadiť na jar, vyrývať na jeseň). Teraz budeš zavlažovať ako? Zhora ich budeš polievať hadicou? Mohol by sa ti vyskytnúť problém v tom že amky budú príliš vo vlhku. Ja som to pozoroval u seba minulý rok. V kvetináčoch sa voda drží omnoho dlhšie ako vo voľnej pôde. Určite si daj na toto pozor. Ja budem cez leto zalievať výlučne do podmisiek, aj keď je to náročnejšie na robotu a čas. Kúpil som si dlhý veľký lievik s predĺženou hadicou (používa sa na nalievanie benzínu do centrály a pod. Tento budem používať pri nalievaní vody do podmisiek, nakoľko sa nedostanem k podmiskám kvetináčov inak - sú ešte v prepravkách. Uľahčí mi to zalievanie - nemusím vyberať každý kvetináč z prepravky. Pri hrantíkoch problém nebude žiadny.
   Niekoľko mladých semenáčov som pokusne zasadil do Liaporu (keramzit). Podarilo sa mi zohnať zrnitosť 2-4mm a aj 4-8mm vo veľkých baleniach za super cenu. Je to na systém hydroponického pestovania. Zatiaľ to vypadá veľmi sľubne a rastlinám sa darí. Musím takto skúsiť zasadiť aj pár veľkých cibúľ na skúšku. Jirko to už skúšal na nejakej cibuli a tuším to bolo O.K.  ad 

P.S. - ale toho máme, však?  ab

Ilonka - ty máš skleník tiež - a doma! (balkón)  ad   ab

9

Re: letnění hvězdníků r.2014

Kousek nad mojí zahradou je chatová kolonie. Tam mezi sebou nemají ploty a jeden pán si to také oddělil ptačím zobem. Bohůžel to má strašně dlouhatánské kořeny, které jsou tam mezi sousedy velkým zdrojem sporů. Prý sahají až dva metry na sousedův pozemek.

10

Re: letnění hvězdníků r.2014

Pavle, mně to letnění s volně zasazenýma amkama do půdy taky vyhovovalo, cibule krásně narostly jenže na podzim, když jsem je vyryla vedlo to k devastaci kořenů. Zimovala jsem je nejdřív na sucho jen zabalené do novin. To vypadalo docela dobře, přikročila jsem k tomu hlavně z hlediska uskladnění. Měla jsem je tak dvě zimy. Opakovaně jsem zjišťovala ,že část cibulí sice kvetlo, ale bez kořenů , z květináče se vyvracely. A někdy to vedlo i k hnilobě. Když jsem je pak z květináče vyklepla  a sázela do zahrady, u hodně cibulí byly ještě  i v tu dobu kořeny slabě vyvinuté, mnohdy jen jediný rozvětvený kořen .Nakonec jsem si řekla, že to co cibule získaly volným růstem v zemi, zase ztratily tím jak musí každoročně znovu budovat nový kořenový system.
V loni na podzim jsem je ze zahrady přesadila do květináčů, to už se teda nestačily zakořenit a nebyly na tom teď  o nic lépe nežli dřív. Kořeny budují teprve až na okně.
Ty v té bedničce tam jsou od minulého jara, kořeny mají pěkné, jenže to zimování ve sklepě se mi neosvědčilo. Ještě je nemám všechny přesazené, ale už teď ti můžu říct,že jsem přišla už do dneška o 22 kříženců - skupinek nebo jedinců. Semenáčky jsem tam celou dobu nemohla zalévat  a nyní ty co přežily jsou na povrchu ohnilé, ale většina jich roste.

O tom zalévání ve foliaku také pořád přemejšlím. Dneskla jsem tam odnesla poslední, které se tam ještě vešly. I loni jsem je zalévala hadicí i když byly ve volné půdě. Budu je muset kontrolovat. Mám jen dvě možnosti buď zase tou hadicí  a nebo jednostlivě konvičkou s úzkým hrdlem. Zatím jsem je zalévala jen jednou při přenášení a to tou konvičkou. Spíš mám obavu abych některý ten menší nepřehlédla.
Pak jsem zvědavá jestli ty amky které jsem tam odnášela ještě spící ( to jsou ty na prostředním snímku v popředí )jestli pokvetou tam. Ty vzadu už rostly nebo i kvetly doma.

No uvidím jak se mi tohle osvědčí. Pořád hledáme co je lepší.

11

Re: letnění hvězdníků r.2014

Asi by se hodil barel někde ve výšce s kohoutem od kterého by vedla tenká hadička. Myslím, že by se lépe dařilo trafovat... :mad:  :cool:

12

Re: letnění hvězdníků r.2014

Pavle, takový mini skleník na balkoně to sice je, ale jakmile se rozrostou listy je problém kam pověsit prádlo  ab   ab  ab 
Ten tvůj skleník se mi moc líbí, hned bych ho brala, ale je problém není zahrada  ac  a tak se musím spokojit s tím co mám  ad

13

Re: letnění hvězdníků r.2014

Dneska jsem přenesla na zahradu poslední cibulky. Jsem utahaná ale spokojená.


http://img.janforman.com/th/IMG4295p7wu.JPG  http://img.janforman.com/th/IMG4296bocv.JPG

14

Re: letnění hvězdníků r.2014

já už sleduji počasí, abych ty naše dva truhlíky odnesla včas domů.. mrazíky by si to letošní počasí mohlo nechat

15

Re: letnění hvězdníků r.2014

Karen, vidno že si mala veľa roboty. Ale máš to za sebou. Teraz už budeme len pozerať ako nám amky pekne rastú.  an

16

Re: letnění hvězdníků r.2014

Přesně tak a třeba se nám odvděčí ještě i nějakým tím květem  ab  ab  ab

17

Re: letnění hvězdníků r.2014

Dneska jsem sundala textilku a zjišťuji, že moje obava z přelití teď co jsou v květináčích ,byla aspoň zatím zbytečná. Cibule jsou tak vyschlé ,že některé až začínají měknout. A to jsem je zalívala z hadice přez textilku  stejně jsem to dělala když byly přímo v zemi. Budu muset přitlačit. Teď jsem je teda zalila pořádně  a zase s obavou koukám co na to počasí  ab
Mimo již kvetoucí Double Roma má nasazeno na květ ještě San Remo  a nyní na fotce se mi zdá, že je možná nachystaná ještě jedna neznámá.
http://img.janforman.com/th/IMG4725ge9p.JPG http://img.janforman.com/th/IMG4728jxhm.JPG http://img.janforman.com/th/IMG4734hte1.JPG

18

Re: letnění hvězdníků r.2014

an  pekné...  ad

19 Naposledy upravil: karelex (09-08-2014 17:06:14)

Re: letnění hvězdníků r.2014

Tak dneska už jsou amky krásně vzrostlé, na prvním snímku vedle odkvétajícího papilka  je poupě Germy.
http://img.janforman.com/th/IMG022748yk.JPG

Druhý snímek je to samé jen z druhé strany .Tady z této strany jsem skládala ty rostliny které na jaře ani nezačaly rašit. Přezimování ve sklepě se na nich víc podepsalo.

http://img.janforman.com/th/IMG0231uc0m.JPG

20

Re: letnění hvězdníků r.2014

Ty které na tom byly po zimování nejhůř a pak ty nejmladší jsem dala  zvláště. Zdá se že se aspoň některé vzpamatovaly.

http://img.janforman.com/th/IMG02453v7e.JPG http://img.janforman.com/th/IMG0246oqi6.JPG

21

Re: letnění hvězdníků r.2014

tak jsem dneska ukončila letnění, Martin sice na bílém koni nepřijel, ale už mi přišla venku zima. Stále rostou, tak nevím nevím, jestli budou zimovat.

22

Re: letnění hvězdníků r.2014

tak u mně začínají postupně usychat listy, původně jsem chtěla zimovat během října, ale bylo mi líto ořezat listy, když bylo tak krásně, tak jsem to nechala na cibulkách, ať si dělají co chtějí. Koupila jsem si u Koníčka Melusine (doufám, že odrůda bude souhlasit), cibulku mám v chladu na chodbě, dnes jsem ji kontrolovala a začínají rašit listy, tak jsem zvědavá, kdo to déle vydrží...
M.

23

Re: letnění hvězdníků r.2014

Hm taky jsem nevydržela a v LG jsem zakoupila Santiago a když se mi nepovedlo od Rostlinek získat Papilko, tak jsem koupila ještě Exotic Star ab . Aspoň nebudu mít takové problemy s jeho kvetením. Obě cibulky byly zazimovány, ale včerá jsem je už sázela, protože měla už každá po dvou narašených poupatech :rolleyes:  an .

Ta Melusine byla od Koníčka? Tu jsem tam neobjevila. Nebo ji mají pod jiným názvem?

24 Naposledy upravil: Magda (15-11-2014 13:27:49)

Re: letnění hvězdníků r.2014

Omlouvám se, ale spletla jsem název, to je tak, když člověk dělá najednou několik věcí a nedává pozor co kam napíše. Takže opravuji, můj nejnovější přírůstek se jmenuje Daphne. Nechápu, jak jsem tohle mohla domotat  :o .
M.

tak jsem se pro jistotu koukla na Edovy stránky a ujistila se že odrůda Melusine opravdu existuje, to abych nikoho nepřesvědčovala o něčem, co třeba vůbec není

25

Re: letnění hvězdníků r.2014

Tak to jsi mě zarmoutia, já Melisine měla sazeničku od Radka  ale zašla mi. Tak jsem se radovala že bude nová u tebe. ab