61

Re: narcisová moucha

nevim, zda uz to nekdo psal, ale nasel jsem toto(sice k narcisum,ale moucha si nepochutnava jen na narcisech, ze?):   OCHRANA  PROTI  CHOROBÁM  A  ŠKŮDCŮM :  Chemická ochrana proti chorobám a škůdcům narcisů je velmi pracná a mnohdy málo účinná. Ze škůdců je nejnebezpečnější cibulovka narcisová (velká narcisová moucha), dále cibulovka zhoubná (malá narcisová moucha), háďátko zhoubné a roztoč narcisový. Proti mouchám se v době kladení vajíček (květen a červen - zejména za teplých slunečních dnech) může stříkat insekticidy, ale účinek je slabý. Proti všem škůdcům se stále nejvíce užívá teplovodní moření, t. j. máčení cibulí v době 4 – 6 týdnů po sklizni ve vodě teplé 43 ºC po dobu 2 hodin. Účinnost se zvyšuje přidáním 1% formalinu. Toto teplovodní ošetření však vyžaduje zvláštní technické zařízení a práce s formalinem je i nebezpečná, proto je mohou využívat jen vybavené zahradnické podniky.

62

Re: narcisová moucha

A to to máčení v teplé vodě zabije tu larvu v cibuli to je mi jasný, ale co dál?ta cibule je již poškozená, nebo ještě není? Ta larva by vylezla nebo tam pojde?  :lol: 
Jinak to by bylo proveditelný i pro nás!

63

Re: narcisová moucha

Taky jsem něco našla ohledně této mouchy  an

Vysledujeme-li celý okruh podpučí a nalezneme-li na něm půlcentimetrovou proláklinu bez nasazení zárodků nových kořínků, máme jistotu, že v cibuli máme larvu narcisovky velké. Vezmeme silnější jehlu nebo drátek a vsuneme do onoho místa, mírně zakvrdláme, abychom larvu usmrtili. Cibuli ošetříme Fundazorem nebo Rovralem a zasadíme.

64

Re: narcisová moucha

Mirku, dá se formalin vůbec sehnat? Kouknul jsem do googlu a nic moc. Kdyby stačila jenom voda bylo by to dobré. Možná lze formalin nahradit nějakým insekticidem.

eda

65

Re: narcisová moucha

Evo, ale ta cibule už asi stejně neporoste jak by měla. Jak červ nahryže střed, je nevratně poškozená. Neví někdo jak je červ velký přibližně v měsíci říjnu? Já jsem s ním zápasil vždy, tak  v únoru až březenu a to už je na zakuklení. Cibule nechávám v květináčích do jara, takže proto nevím.
http://www.sirmi.ic.cz/hmyz/67.gif

eda

66

Re: narcisová moucha

s tim formalinem nevim... ale u jedne cibule jsem mel podezreni na larvu, tak sem macel cibuli ve vode 43st půl hodky, rostlina vyrostla a dokonce vykvetla...takze ta voda je zazracna...ted cibule odkvetla a rostou i listy, navic spalu nema..

67

Re: narcisová moucha

Mirku a to podezření jsi měl při sklízení cibule teda napodzim nebo až při sázení? Já do letoška taky zimovala v květináčích ,ale od letoška to už nepůjde talik bych jich mohla dát leda do sklepa a tam by se jim mohlo něco špatného přihodit. Počítám, že je budu vyndávat z květníku, oklepu hlínu a dám v novinách do bedniček na ležato. Při tom bych je kontrolovat mohla.V tvém prvním článku je napsáno "4 – 6 týdnů po sklizni "to by šlo udělat jako takovou kontrolu po uskladnění, stejně jsem se na ně chodila dívat i v zimě.V tu dobu podezřelou cibuli vykoupat  to se mi zdá proveditelný. Jen jestli už by to nebylo moc prožraný? A při sklizni by to ještě asi poznat nešlo?Nejspíš to budeme muset vyzkoušet.  Zase jsem si říkala ,že když je budu mít pod textílií jestli bude slunce působit dost intenzivně na tu případnou spálu?

68

Re: narcisová moucha

textilie je dobra i ze zacatku-listy hned po zime se venku mohou spalit-hned me to presvedcilo... jinak od tech much sem mel podezreni hned-rostliny rostly a pak se zasekly-uz na zahone, po sklizni sem nic neobjevil-byly sice vyndany ze zeme, ale u mista odkud rostou koreny zustava zem a je to tam krehke tak jsem to moc neobiral...na nekterych si smlsly-bohuzel, cibule budu uskladnovat radsi vic v teple, teploty pod 15mi pripada, ze  podporuji vznik cervene spaly...proste letos, jsem dostatecne poucen na dalsi roky...

69

Re: narcisová moucha

Mirku tak to máš pravdu ,že ze začátku je ta textílie možná i nutná.Já jsem je loni dávala ven hodně pozdě, neznala jsem ještě tuto možnost,tak původně stály jen pod stromy v květináči.Tak že určitě pod textílii ze začátku a pakje odkryješ? Ty je zimuješ bez květníků,že ty jsi mi to už říkal nebo si to pletu? Tak když je vyndám ze země a kořeny jsou křehké, tak bude nutné zkontrolovat aspoň ty podezřelé po zavadnutí.Ale o té teplotě pod 15°C tak to jsem nevěděla. To já tam měla určitě míň. Jak byly ty velký mrazy tak jsem zjistila 0°C a to jsem je teda rychle stěhovala do koupelny.Já měla dojem že se doporučovala do 5°C,ale s tou spálou to máš třeba pravdu. To jsi vypozoroval?

70

Re: narcisová moucha

eda napsal:

Mirku, dá se formalin vůbec sehnat? Kouknul jsem do googlu a nic moc. Kdyby stačila jenom voda bylo by to dobré. Možná lze formalin nahradit nějakým insekticidem.

Evča našla v článku "ošetříme Fundazorem nebo Rovralem " tak co tom zkombinovat. U podezřelých nebo viditelně napadených napřet vodu a pak ještě  Fundazol nebo Rovral ?

71

Re: narcisová moucha

textilii necham v dobe vysadby a necham ji asi kveten,cerven-kdy lita ta moucha, v cervenci bych zkusil zalit pudu jakymkoliv insekticidem, mozna zkusim experiment s Dursbanem.pouzivam ho u meciku na pudni skudce,jen ho necham rozpustit a zaliju, sice mozna zbrzdi hvezdniky rust, ale porad lepsi je nechat zbrzdit nez pak diky spale ci mouse o ne prijit, ze? S tou teplotou jsem zkusil ledasco, vzdy bylo lepsi kdyz byly v teple nad 15, sice nktere koreny slabsi zasychaly, ale vsechny to rozdychaly...nez pri 10na chodbe ci 8-12 ve sklepe, u obou pripadu se mi vyskytla spala, jen diky upalu a malych davkach vody sem se ji predtim s uspechem zbavil...na spalu nic pouzivat nebudu-hned jak je dam ven je necham grilovat na slunci-ale samozrejme s textilii...

72

Re: narcisová moucha

Nezkoušel někdo "Calypso 480 SC" proti zlý mouše?
Hubí savé a žravé škůdce jako kontaktní a požerový jed, je v rostlinách rozváděn a má dlouhodobý účinek i za vysokých teplot a při slunečním svitu

eda

73

Re: narcisová moucha

edo,calypso je veliky jed, v praci ho pouzivame na msice, trasnenky---meciky, jiriny a dela peknou neplechu-zabiji vcely a cmelaky, je opravdu hodne jedovaty, na nej bacha, nevim co hvezdniky-jak by na nej reagovaly, ale je dost silny...nektere druhy jsou na nej dost citlive, ze je popaluje...!

74

Re: narcisová moucha

Používá se hodně nízká koncentrace, ředění 0,025 %, možná, když to někdo přežene, jsou následky z poškození rostliny.  Když má dlouhodobý účinek, mohlo by stačit 2x ošetřit v květnu  a  červnu nebo červenci.

eda

75

Re: narcisová moucha

zkusit se to muze...ale je tezke naredit pro neco, co neni v navodu(tedy hvezdniky)

76

Re: narcisová moucha

Mirku dík,budu to dělat podle tebe.  an   an

77

Re: narcisová moucha

ale uvidis jak Ti to tam pujde...ovsem taky vem v potaz, ze ty Karen bydlis na Morave a jak je znamo...tam je vetsi vyskyt houb.chorob, u nas je sussi vzduch...

78

Re: narcisová moucha

A tak mě nestraš  ac  moje zahrada je celá do kopce, je tu většinu roku sucho,  :lol:  a všechny muchy sezobají slepice ,abys věděl,tak a máš to  ab   ab

79

Re: narcisová moucha

no to nevim-mame prece stejny druh slepic  ab

80

Re: narcisová moucha

Ba ne já je to naučila   ab   - moje jsou lepší snášely  celou zimu - to z těch loňských zlých much  ab    ab

81

Re: narcisová moucha

Snáší ti už araukány?Mně začínají 2.

82

Re: narcisová moucha

jj, nevim kolik jich snasi,ale je to dobre...brzy jim budu muset ostrihat peri okolo ocasu-abych mohl na jare nasadit vejce...

83

Re: narcisová moucha

Miroslav napsal:

zkusit se to muze...ale je tezke naredit pro neco, co neni v navodu(tedy hvezdniky)

Mirku, myslím , že jsem rozhodnut Calypso vyzkoušet. Nejdříve opatrně na několika rostlinách. U tohoto přípravku je lákavé rozvádění jedu v  celé rostlině tj. i do cibule.  Zatím jsem nikde nenašel žádný přijatelný návod, jak se proti zlé mouše bránit a když se nic nezkusí na nic se nepříjde.

eda

84

Re: narcisová moucha

edo, zitra, pokud to stihnu sem prepisu kus clanku ze Zahradkare-starsi cislo, je tam cela strana o mouse na narcisech-velmi pouzitelne i pro nas hvezdnikare

85

Re: narcisová moucha

Mirku, jsem na to velice zvědav, jestli tam bude něco použitelného pro nás. Bylo by to dobrý.

eda

86

Re: narcisová moucha

je to z dubna 2003-kdyby nekdo nahodou sbiral starsi cisla...taky popis kdy je akcni ta moucha, kdy leta a neleta, co taky napada, osetreni cibuli vodou, jak ji znicit v cibuli atd...-tod vse ve zkratce..

87

Re: narcisová moucha

tak a ted tedy pisu-aspon zbezne co pisi v tom zahradkari...
moucha klad vajicka jednotlive na povrch pudy k rostlinam-nejvíce mezi mezerou v dobe sucha a cibuli
larvy lezou po cibuli az se zavrtaji ve spod do podpuci odkud se dostanou do cibule
larvy se zakukli v pude 12-14mm pod povrchem kde se zmeni a vyletnou po otepleni v mouchy
nejlepsich vysledku se dosahuje pri teplovodnim osetreni
po 5-7tydnech po sklizni a castecnem ocisteni cibule se cibule maci v lazni teple kolem 43,5st pod dobu 2,5-3hodiny s obohacenou lazni o latky proti houb.chorobam---znamena na to, ze voda poskodi larvu, ne cibuli
pokud je v podpuci propadle misto je mozne, ze je tam jiz larva-zkusime tenkou jehlici nebo jinym ostrym uzkym predmetem proniknout do cibule a pokusime se takto usmrtit larvu-nasledne cibuli osetrime proti houb.chorobam-poté se vysadí

poznatky:
moucha vyleta jen pri vyssich teplotach a plnem slunci, je-li dele pod mrakem, nebo pri neprizni pocasi, nevidime ji nekolik dni
pri letu naramne bzuci a leta trhavym pohybem ze strany na stranu
mechanicke niceni, zejmena samicek, snizuje nalet a kladeni vajicek
moucha je velmi placha a neni mozne ji rukou nebo nijak znicit
pri pouzizi placacek na mouchy, musi byt plocha sitovana, aby vzduch nebyl stlacovan,aby nesignalizoval nebezpeci
palcem lze zamacknout samicku jen pri kladeni vajicek a nebo cely par pri pareni, pri techto aktech jsou bezmocne
pri zasychani listu kyprit (uzavirat)mezery mezi pudou a cibuli
pri osetreni mouse venujte pozornost take sprekeliim, holandskym cibulovym kosatcum-Iris hollandica, ktere je jako nahradu napadaji
Tato opatreni jsou ucinna jen tehdy,kdyz se takto budeme venovat cele plose najednou--tedy ne jen nektere kusy...


Tak snad to bude stacit a pomuze to aspon nekterym z nas....

88

Re: narcisová moucha

Díky Mirku, je to moc užitečné dovědět se co nejvíce.  an

89

Re: narcisová moucha

Mirku, díky za výpis z článku. Každa informace je k nezaplacení.

eda

90

Re: narcisová moucha

no doufejme, ze to bude k necemu a budeme uspesnymi lovci :-)