1

Téma: probouzení cibulí

Milí přátelé, opět prosím o radu. Moje zatím jediná dospělá rostlina zatím stále ještě nevyhání ani listy, ani květní stvol. Asi před týdnem jsem ji vyjmul ze země - měla asi 7 nových kořínků, dlouhých 3- 5 mm. Staré suché kořeny jsem ostříhal, cibuli opět zasadil a začal ji polehoučku občas zavlažovat - je to správně, nebo s tou závlahou mám počkat, až vyžene cokoli zeleného ? Děkuji.

2

Re: probouzení cibulí

Honzo, já bych pokračoval v mírném zalévání a hlídal jestli nezačne někde zespodu zahnívat nebo chytat červenou spálu. Je to těžká rada, protože každá cibule se může chovat jinak. Někdy snese vody hodně a jindy začne hnít i téměř bez zalévání.

eda

3

Re: probouzení cibulí

Nevím jestli je to jenom můj postřech asi před 2 týdny jsem přinesla ze sklepa první cibulky jak už jsem psala první jde na květ cybister Rose dvěma stvoly  a dneska koukám u druhé amky Lady Jane je jeden stvol už asi 5cm nad cibulí a leze druhý stvol což se mi u ní nestalo naposledy kvetla dvěma stvoly po koupi asi před pěti lety. Nevím jestli to má nějaký vliv, ale letos jsem je poprvé po přinesení do bytu nepřesazovala jenom jsem jim po povrchu očistila cibuly od zaschlých suknic a zalévám jenom trošku jednou týdně do misky. V létě jsem je intenzivně hnojila každý týden to jsem dělala každý rok stejně.
Můj názor je, že po přesazení veškerou sílu dá do zakořenění a na více stvolů nemá už sílu, letos nebudu přesazovat žádnou a uvidím jak na tom budou s kvetením.

4

Re: probouzení cibulí

Taky si myslím,že není třeba přesazovat každý rok ,zvláště když není květináč malý. Přemýšlela jsem nad tím každý rok.Já je vysazovala do volné půdy z čehož vyplývá ,že je každý podzim přesazuji. Pokaždé přemýšlím co by bylo pro ně lepší, jestli je zasadit do země i s květináčem ,nebo zasadit na volno. To se jim kořeny rozrostou na metry daleko a na podzim ,když je vyrývám tak je musím přeřezat. Loni jsem je při sklizni sázela do květníku. Předtim jsem je zimovala na sucho v novinách. Některé pak měly docela problém na jaře zakořenit. Letos zatím je to bez problémů.

5

Re: probouzení cibulí

Loni jsem nepřesazovala, jen jsem do každého květináče nahoru přisypala trochu kompostu, myslím, že jim to prospělo. Dnes jsem kontrolovala stav a vypadá to, že snad všechny?! mají nasazeno na květ. Tím ale neříkám, že přesazování jim nesvědčí, jen zvítězila moje pohodlnost  ab
M.

6

Re: probouzení cibulí

Taky jsem nad tou možností uvažovala, šlo by docela dobře při sklízení odebrat volnou půdu nahoře a dodat novou ,nebo i ten kompost.

7

Re: probouzení cibulí

Ja som nechal tiež prvýkrát zimovať cibule v kvetináčoch. Zatiaľ sú v tmavej pivnici bez náznaku nejakého rastu. Tak si ešte chvíľu počkám. Nechám ich tam až pokým sa samé neozvú k rastu.  an

8

Re: probouzení cibulí

Tak takhle vypadá moje probouzení amek skoro všechny ženou na květ  ab 
http://img.janforman.com/th/1004021c0dk.JPG

9

Re: probouzení cibulí

To je paráda, u mne jsou na okně jen ty co jdou do květu. Tam to vypadá skoro stejně jako u tebe. Většinu mám stále ještě zazimovanou. Počítám,že mám tak měsíc na ostatní práci na zahradě a pak příjdou na řadu amky  s přesazováním do květináčů a nádobek. Ty ve sklepě zatím spí . Zato tři truhlíky co jsem pokusně vzala dom a nic se tam nebudilo, rostou před očima. Přímo neuvěřitelnou rychlostí jim rostou lístečky. Každý den jsou větší.
Na zahradě jsem dneska teprve prořezávala stromy.

10

Re: probouzení cibulí

Tak jsem byla ve sklepě kontrolovat spinkající amky a 4 mají na květ ještě je tam nechám po neděli musím koupit hlínu a přesadit je
jsou to Elvas, Lady Jane ta mi kvete každý rok jako první ani letos nesklamala  ab  a potom dva moji kříženečci pokvetou poprvé a jsem na ně velice zvědavá Charisma x Sweet Nymph a Neznámá bíla x Sweet Nymph.

11

Re: probouzení cibulí

Ilonko, tak u mne to pořád skoro všechno spí. Včera jsem je zase kontrolovala. Tak se budu těšit na ty tvoje. Zvláště na ty nové  an  an

12

Re: probouzení cibulí

Já to mám tak půl na půl.  Na chodbě je dost teplo. Moc s nima nespěchám. Teď mi doma kvete Neonek a snad Lemon Star. Ten mi tedy učaroval. Oboum jsem seřezávala podpůrčí a tak co nejdříve půjdou do vázy. Nějak těm odborníkům v obchodě se ta péče o hvězdníky nějak nedaří. Aspoň,  že mají velké cibule, tak jim věřím, že vydrží.

13 Naposledy upravil: Onka (18-01-2015 14:56:52)

Re: probouzení cibulí

Tak jsem to nevydržela a vzala jsem ze sklepa ty moje kříženečky jsem na ně moc zvědavá a přesazovat je nebudu jsou zasazené
v substrátu na orchidee a bylo vidět, že jim vyhovoval, tak až odkvetou zkontroluji jim jenom kořeny a dám je zpět teď jsou ještě malinkatá poupátka ale jsou tam  an , tak nechci do nich zasahovat.
http://img.janforman.com/th/1004204g1rp.JPG http://img.janforman.com/th/1004206vzzv.JPG
Ta první je neznámá bílá x Sweet Nymph a druhá Charisma x Sweet Nymph.

14

Re: probouzení cibulí

Nedalo mi to a koukla jsem do bedny, jestli se tam něco budí. A ano. Kříženec červené s Minervou od Onky(o:

15

Re: probouzení cibulí

Tak to jsem zvědavá sama toto křížení nemám  ac

16 Naposledy upravil: Tychi (19-01-2015 19:10:54)

Re: probouzení cibulí

Kam ti zmizelo? Má už mimčo, tak můžu pak vrátit(o:

17

Re: probouzení cibulí

Tychi vůbec nevím možná jsem je někomu poslala, nebo zašlo opravdu nevím, snažím se amky už hodně omezovat není moc místa a tak ještě uvidím  ab  děkuji za nabídku  ag

18

Re: probouzení cibulí

Jasně, uvidíme, jak vykvete, červených máš asi taky už dost(o:

19

Re: probouzení cibulí

Tak jo, to máš pravdu červených je hodně uvidíme  ab

20

Re: probouzení cibulí

Tak takhle pomalu rostou moji kříženečci, jako by věděly že jsem na ně hodně zvědavá, tak mě napínají  ab  ab   
http://img.janforman.com/th/1004208ioe4.JPG

21 Naposledy upravil: karelex (01-02-2015 10:17:50)

Re: probouzení cibulí

Jak je máš starý? Mně připadají ještě maličké. Já ty svoje nechávám první dvě někdy i tři -  kdyřž pochází až z letního výsevu - růst celoročně.  Ale teď jsem si všimla poupěte  tak pardon omlouvám se  ty budou už starší  a ti prckové budou dceřiné cibulky  ,že.

22

Re: probouzení cibulí

Tak to je paráda. A aké sú to kríženia čo ti idú kvitnúť? Máme sa na čo tešiť.

23

Re: probouzení cibulí

Karen těm co se chystají na květ budou v březnu 3 roky  ab  a ty ostatní co jsou tam jsou dceřiné cibulky jenom nevím která k čemu patří  ab
Pavle to vyšší poupě je Charisma x Sweet Nymph a to menší neznámá bílá x Sweet Nymph.

24

Re: probouzení cibulí

ad  Tak uvidíme aké krásky rozkvitnú.

25

Re: probouzení cibulí

Ilonko tak tohle znám taky - myslím na to že se špatně určují které mimčo patří ke komu, ale většinou jsem to pak při rozsazování poznala.

26 Naposledy upravil: oldy (01-02-2015 19:37:28)

Re: probouzení cibulí

dostal jsem několik cibulí. chtěl bych se zeptat, jaký typ substrátu bych si pro ně měl zakoupit (z těch které jsou běžně k dostání). děkuji za odpověď.

27 Naposledy upravil: karelex (01-02-2015 21:52:08)

Re: probouzení cibulí

Já používám obyčejnou  kupovanou  v  obchodě  a přidávám do ní Perlit na odlehčení. Pro Papilia  jsem loni použila hrubý substrát pro orchidky jen jsem do něj přidala trochu té kupované zeminy. Víš jaké cibulky jsi dostal?

28

Re: probouzení cibulí

Hlínu kupuji jak balkonovou tak pokojovou a zatím jsem nenašel rozdíl, která je lepší.

eda

29

Re: probouzení cibulí

o těch cibulích vím jen to, že se jedná o cibule amarylisu, jinak nic bližšího  ad
koupím obyčejnou hlínu (i ten perlit) a uvidím.
díky

30

Re: probouzení cibulí

Teď v zimě zalévej jen velmi velmi opatrně.  Později musíš hodně hnojit.
Já si míchám zahradnický substrát 1 : kompost1:hodně perlitu a ještě přidávám  namočenou kokosovou drť (kostka pro orchideje) s tou taky zrovna nešetřím.