1

Téma: Substráty pro hvězdníky

O substrátech mnoho napsáno nebylo. Zasloužilo by si samostatné téma.

Ivan napsal:
Něco málo zkušeností s pěstováním amarylisů.
V poslední době používám substrát složený z hrubé baltské rašeliny,liadrenu,kokosového vlákna a naturhumusu.Dále přidávám drcený zeolit a vápenec na úpravu PHkolem hodnoty 5,8-6,5.Z hnojiv do substrátu dávám PG mix startovací dávka a dlouhodobě působící hnojivo 4 měsíční.V únoru až březnu podle růstu přihnojuji do každé zálivky hnojivem AB extrakt pro balkónové květiny toto přihnojování provádím do konce srpna až poloviny září.Potom nechám rostliny zatáhnout a v prosinci znovu sadím do nového substrátu.Amarylisy nádheně rostou a kvetou už i malé cibule o průměru 5cm.Velké cibule mají 2 až 3 květní stvoly,ty malé 1-2.    Ivan

eda

2

Re: Substráty pro hvězdníky

Používá někdo zeolit jako příměs do substrátu? Jaké jsou výsledky?

eda

3

Re: Substráty pro hvězdníky

moje jedina zkusenost se Zeolitem je pridani do subtratu, kdyz jsem hrnkoval keře...

4

Re: Substráty pro hvězdníky

Já mám v zeolitu zasazené aulicum. Ale asi jsem ho tam dala moc. Sice prosperuje, ale musím zalévat moc opatrně a je už za ten necelý rok dost utemovaný. Jinak mě nejvíc připomíná rozdrobenou omítku s kamínky. Myslela jsem, že bude provzdušňovat substrát, ale spíš se mě zdá, že drží vodu.

5

Re: Substráty pro hvězdníky

Zdravím, měla bych otázku ohledně substrátu na pěstování a zimování amarylek... Vlastním celkem 3 cibule a částečně pečuji ještě o mamčinu jednu. Minulý víkend jsem je po zimě přesazovala do nového a našla jsem pár nemilých věcí. Dvě cibulky byly zasazené do domácího kompostu, ty přezimovaly nejlépe - krásné silné kořeny, pevná, neohnilá cibule, krása. Jedna byla zasazená do substrátu pro pokojovky s perlitem - ta měla kořeny taky pěkné, ale měla ohnilé dvě vrchní slupky. No a třetí byla zasazená do substrátu, co byl v dárkové krabičce s cibulkou - tak ta zase má hezkou cibuli, ale kořeny téměř všechny pryč... Zimovala jsem je ve sklepě, kde je chladno a tak akorát vlhko, aby tam nic neplesnivělo a ani extrémně nevysychalo. Nezalévala jsem od září, takže vyschlé byly.
Tak jsem se chtěla vás zkušenějších zeptat, jestli je možné, že by substrát měl takový vliv na zimování, případně jaký substrát je na pěstování nejlepší? Zatím mi to vychází na domácí kompost, ale kdyby bylo něco lepšího, tak bych jim ráda dopřála. Krásně se snaží, dva pokvetou určitě, třetí čekám až se probudí  ag

6

Re: Substráty pro hvězdníky

V době růstu používám kupovaný substrát pro pokojové nebo balkonové rostliny. Dosud jsem nepoznal žádný rozdíl který je lepší. V zimě je jedno v ktérém substrátu cibule jsou, můžou být i bez hlíny zabalené třeba v  novinách.  Nesmějí  v zimě mít mokrou hlínu , jinak začnou hnít. Jednou za měsíc je dobré trochu vody do misky, kořeny alespoň tolik nezaschnou.

eda

7

Re: Substráty pro hvězdníky

Děkuju za odpověď. Tak to asi byla náhoda...

8

Re: Substráty pro hvězdníky

Dnes jsem u zahradníka vzala dva pytle zeminy pro pokojovky (v červeném pytli) a taky mi doporučil zahradnický substrát, že je výživnější a pro cibuloviny (amarylisy) lepší. Vlastně jdu teď na radu, jakou máte zkušenost... Nejspíš asi budu míchat půl na půl...
(Pokusím se na zahradě dostat pro trochu praného písku.)
Ještě jsem vzala pytlík keramzitu. Budu dávat vrstvičku na dno květináče.

9

Re: Substráty pro hvězdníky

Také zkouším zahradnický substrát a míchám ho s kompostem, tak uvidím jak porostou.

eda

10

Re: Substráty pro hvězdníky

Po různých pokusech mi přijde nejlepší domácí zahradní kompost, ani ho s ničím nemíchám. Na dno květináče nasypu vrstvu keramzitu, doplním kompostem a amky mi prospívají nejlépe.

11

Re: Substráty pro hvězdníky

Děkuji za rady!
Odpoledne jsem ve foliáku překátrovala hromádku pěkného "materiálu". Loni jsem tam dávala nově velkou vrstvu kompostu a na to lehce zeminy. Před zimou jsem to rýčem obrátila. Je to nádherná černozem. Uvidím, až ještě otevřu ty koupené substráty, jak to bude vypadat... 
Během roku si pak musím kompost vytěžit z vlastních kompostérů, aby byl na příští přesazování.  br

12

Re: Substráty pro hvězdníky

Skúšal niekedy niekto substrát Seramis na pestovanie amiek? Je to dosť drahý substrát ale výsledky pestovania v tomto substráte sú vraj úžasné. Takže to vyskúšam.  ad

Tu je nejaké info o Seramise : http://www.seramis.cz/

13

Re: Substráty pro hvězdníky

Mám dotaz jestli je tohle zemina vhodná pro amarylky. Poslala jsem dceru koupit zeminu  a donesla mi tohle.
http://img.janforman.com/th/IMG7361wmej.JPG

14

Re: Substráty pro hvězdníky

Tak substrát na který jsem se nahoře ptala  jsem spotřebovala  a nic se špatného nestalo, ale už mám zase dotaz. Dcera mi přinesla dvě hnojiva co měla z dřívější doby doma.  První je Krystalon o tom vím že se požívá a že jsou dva druhy start na začátku  a ten druhý v létě na vyzrávání cibule, ale tohle co mám já je nějaký další  . Máte s ním někdo nějakou zkušenost???
A pak ještě mi přinesla  jakési Univerzální hnojivo. Hodí se taky na naše amarylky? nebo jej mám nechat  třeba na jahody na zahradě???

http://img.janforman.com/th/P1080896oh96.JPG http://img.janforman.com/th/P1080899k1dp.JPG http://img.janforman.com/th/P1080901vo9o.JPG

15

Re: Substráty pro hvězdníky

Píšu tam aj aký má obsah N, P, K ?
Osobne si myslím že týmito hnojivami nijako amkám neuškodíš. 
Ja som skúšal rôzne hnojivá (aj drahšie) a nejaký vačší rozdiel som teda nespozoroval. Teraz používam nejaké úplne bežné tekuté hnojivo ktoré som objavil u nás v obchode a zdá sa mi najlepšie.  ap
  Substrát ktorý máš na fotke od fy agro je dobrý. Pozor ale na mušky. Ak nepreparuješ substrát mohli by tam byť nejaké larvy tohoto nepríjemného hmyzu.

16 Naposledy upravil: karelex (24-02-2018 22:29:44)

Re: Substráty pro hvězdníky

Tak ten substrát již mám spotřebovaný, a jestli tam byly mušky  tak jsem to na dvorku nespozorovala. Doma ty které jsem již dala na okno  už nevím ke kterým jsem tento substrát dala, Zatím tu teda žádná havěť lelítá.

U Univerzálního hnojiva  mám napsané toto složení 

    Hnojivo ES - hnojivo NPK - roztokové - 7-3-6
Celkový dusík rozpustný ve vodě (N):    7,0 %
z toho:   
Dusičnanový dusík, rozpustný ve vodě (NO₃ - N):    6,0 %
Amonný dusík, rozpustný ve vodě (NH₄ - N):    1,0 %
Oxid fosforečný, rozpustný ve vodě (P₂O₅):    3,0 %
Oxid draselný, rozpustný ve vodě (K₂O):    6,0 %

U Kristalonu  Gold  jsem našla jen tohle :

Mikroprvky v hnojivu (bór, molybden, měď, železo, mangan a zinek) působí na rostliny blahodárně jako vitamíny.
složení: NPK (dusík - fosfor - draslík) 19 - 6 - 20 + mikroprvky

Myslíš že to je vyhovující?  A  kdy myslíš že bych tohle měla začít používat.  raději bych asi zkoušela ten Kristalon.

17

Re: Substráty pro hvězdníky

Myslím, že počas zimy keď sú svetelné podmienky slabšie stačí hnojiť menej. Lepšie je začať hnojiť na jar keď amky vstúpia do pného rastu a majú lepšie aj listy. Hnojivá sú O.K. Kristalon je určite lepší.
Tiež si myslím že keď je ešte chladnejšie, slabšie svetlo, netreba amky až tak polievať. Cibuľky môžu ľahko začať hniť, hlavne po odkvete - hlavne tie novo kúpené bez koreňov. Tak opatrne.  ad

18

Re: Substráty pro hvězdníky

Jasně, s hnojením většinou začínám až venku. No a ty co se ukázaly po odkvětu ,že nezakořenily mám všechny přesazené  a po ošetření jsem je dala do Perlitu. Mimo jedné vypadaly cibule docela slušně  ani moc nezmělky  jen teda prostě vůbec nekořemily.  Jedna byla prolezlá spálou  a  z cibule moc nezbylo.  Pokusně jsem ji zasadila do Perlitu vykrájenou  ale moc naděje jí nedávám.

19

Re: Substráty pro hvězdníky

Také si přimíchávám  kompost do kupovaných substrátů. Příjde mi, že potom nejsou takové skoky ve vysušení a zamokření zeminy.
Letos si pohrávám s myšlenkou dát do spodní vrstvy v květináčích 2-3 granulky hnoje. Nemáte s tím už někdo zkušenost?

20

Re: Substráty pro hvězdníky

Táké jsem dříve zkoušel. Více nedávat, můžou se spálit kořeny. Čekal jsem od tohoto způsobu  přihnojování více, ale v jiných podmínách může být lépe.

eda