1

Téma: Seříznutí podpučí

Obě moje krájené cibule byly zhnilotiny ,to já chápu proč se obnovují , mně jen přišlo zvláštní nebo spíš mě udivilo že jim všem rostly kořeny z té staré části . A kdyby ta stará cibule a tedy řízky z ní  neměly ani kousek podpučí taky by vytvážela cibulky???  Myslíš Edo, když uhnije celé podpučí ještě se dá tímhle způsobem pokusit o záchranu druhu???

2

Re: Seříznutí podpučí

Karen, když uhnije celé podpůčí, tak si myslím, že se běžným způsobem zachránit nedá. Je to ale jen můj názor, třeba nemám pravdu. Zkoušel jsem seříznout podpůčí u zdravé cibulky až na minimum, nechal jsem jen slaboučkou vrstvu a cibulka přesto vytvořila nové kořínky. To znamená, že jí podpůčí stačí jen opravdu málo. K tomuto pokusu mě přivedli na americkém fóru, kde si nechali patentovat seřezávání podpůčí.  Všichni na fóru byli hrozně rozhořčený, proč to dělají, jestli náhodou pěstitelé nechtějí, aby cibulky po odkvětu zašly a tak by se musely vyhodit.
Stále mě to vrtalo v hlavě, proč to dělají.
Později jsem někde četl, že například u cibule Pink Floyd, stářím podpůčí ztvrdne, zvýší se jeho výška a nové kořínky se nemůžou prorazit ven, cibule se postupně stále zmenšuje a přestává růst. Někdo z pěstitelské firmy poradil, seříznou a ztenčit podpůčí. Možná na tom něco pravdy je, ale nikde se o tom nepíše, takže žádné informace nejsou. Muselo by se udělat více pokusů a potom vyhodnotit výsledky.  Karen, trošku jsem odbočil od otázky.

eda

3

Re: Seříznutí podpučí

Já si myslím,že i když se odřízne celé podpučí,má cibule šanci...Pamatujete na mojí Sweet Pink
http://sklad.obrazku.cz/t355466_22.1.10odznutoipodpu.JPGhttp://sklad.obrazku.cz/t355473_P1110778.JPGhttp://sklad.obrazku.cz/t355474_P1120332.JPG

A to jsem ji chtěla vyhodit.Poslední snímek je z dneška.

4

Re: Seříznutí podpučí

Jani vydrž a ona se zvetí.
To s tím podpučím není špatný nápad.A já si říkala proč některé cibule zmenšují svou velikost, ikdyž všechny pěstuji stejně.

5

Re: Seříznutí podpučí

Heleno, ale není to vyzkoušené. Není jisté jak se budou jednotlivé odrůdy chovat s takovýmto radikálním řešením. Jestli někdo má starou cibuli s vysokým podpučím, kterou již nepotřebuje má možnost novou metodu jak omladit cibuli vyzkoušet.

eda

6

Re: Seříznutí podpučí

Já to takhle ořezala,protože byla celá zespoda uhnilá....

7

Re: Seříznutí podpučí

Jak to budu přesazovat podívám se jestli by některá nebyla vhodný kandidát a pak bych napsala jak to dopadlo.

8

Re: Seříznutí podpučí

Kdyby někdo další chtěl dělat pokus s odříznutím podpučí. Cibulka na fotografii byla mladší, takže schopnost regenerace je asi větší. Druhá fotografie stejné cibulky po jednom a půl měsíci. Vyrůstají 4 nové kořínky.
Po seříznutí jsem spodní odříznutou  část cibule ponořil do gelu Stimulax3, Po týdnu jsem zaléval ředěným Stimulaxem2  střídavě s Previcurem.

http://hippeastrum.wz.cz/foto/2010/podpuci-forum.JPG
http://hippeastrum.wz.cz/foto/2010/podpuci2-forum.JPG

eda

9

Re: Seříznutí podpučí

To je moc dobrý nápad .Edo bezvadný fotky .Já myslím,že jednoho kandidáta mám, je to stará a už hodně zmenčená civule Aple Blosom, vím že mi přišlo divný , jak má vysoké podpučí a k tomu malou cibuli.Hned jak si opatřím tebou uvedené prostředky - stimulátor mám jen práškový - tak to zkusím , stejně neroste  a je pořád stejná jen s maličkýma lístkama.

10

Re: Seříznutí podpučí

S tím stimulátorem to bude asi jedno, který použiješ. Možná, že by cibule vytvořila kořeny i bez stimulátoru.

eda

11

Re: Seříznutí podpučí

Já ani stimulátor nepoužila,byla jen posazená ve skleničce nad vodou...jako hyacint  ad  an  an  an

12

Re: Seříznutí podpučí

Heleďte tohle je dost zajímavý, to s tím bržděním růstu cibule vysokým podpučím. Mám tady cibuli Scadoxus multiflorus, moc nerostla, včera jsem ji vysypal a má pod sebou špalek vysokej snad pět centimetrů. Zkusím to uříznout...
K původní otázce: u některých cibulovin se při "twinscalingu" nejprve odřízne horní třetina cibule, teprve potom se začne krájet na segmenty. Ten vršek nevyhazují, vytvoří taky dceřinné cibulky, ale méně - a podpučí nemá vůbec. Konečně zažil jsem to sám, vloni na jaře mi vyhnil spodek a prostředek cibule Bowiea volubilis. Nechtěl jsem ji hned vyhodit, nechal jsem ji na sucho položenou na stinném parapetu; vypadala jak nějaký tlustý zelený prstýnek. Na podzim už tam byly patrné dceřinné cibulky mezi suknicemi, teď na jaře jsem jich sedm nasázel a zatím se drží.
T.

13 Naposledy upravil: helena (04-04-2010 08:12:25)

Re: Seříznutí podpučí

Edo, ono to nebude s tím stymulátorem tak jedno.Minulý týden jsem se při vaření dívala na receptář a tam řízkovali fíkus a paní tam říkala že se musí použít stimulátor tekutý.A to z toho důvodu ,že práškový na tom řízku zaschne a rostlina nemůže zakořenit.
Pokud to někdo vyděl ať mě klidně opraví -běhala jsem mezi kuchyní a televizí.Je možné že jsem to neviděla úplně celé.
Nevím jestli to nebyl jen reklamní tryk.Já taky používám jen práškový.

14

Re: Seříznutí podpučí

Používá taky práškový a zatím bez problémů ab ten tekutý je asi dobrý na zalévání lépe se rozpustí :cool:  :cool:

15

Re: Seříznutí podpučí

No vidíš Helen...většinou se ale všude píše,že je na tohle lepší práškový,že na tom řízku díp drží.... :rolleyes:

16

Re: Seříznutí podpučí

Heli taky jsem to viděl a ůplně jsem se zhrozil jak tam řekl že to může velké množství spálit rostlinu a ten gelové je dobrej na určité rostliny a ten práškovej také na jiné ale přesně si to už nepamatuji jak to tam vysvětlily

17

Re: Seříznutí podpučí

Já to teda neviděla, ale jednou jsem ten gelovej měla  a vůbec mně nevyhovoval. Měla jsem pocit že tam nic nezbylo ,že všechno stékalo pryč. S príškovým jsem spokojená právě proto, že vidím kde se přichytil a kde ne.

18

Re: Seříznutí podpučí

Gelový používám do zálivky  an

19 Naposledy upravil: helena (04-04-2010 15:51:20)

Re: Seříznutí podpučí

Budeme to muset vyzkoušet s práškovým a uvidíme jaký bude výsledek.Amarylky jsou celkem odolné,tak snad by nám to mohlo vyjít.
Mě dnes jedna vykvetla.Mám ji asi  4 roky,kvetla když jsem ji pořídila a od té doby nic až letos a cibule je strašně malinká.Jen co odkvete hned si ji prohlédnu.A asi bude kandidát č.1.

20

Re: Seříznutí podpučí

Tak jsem už taky vyzkoušela to seříznutí mohutného podpučí,na prvním snímku je cibulka před zákrokrm,Je vidět, že kořínek vyrazil nikoliv z povrchu podpučí,ale z okraje přímo u cibulky. Tak vlastně,když jsem tu starou vrstvu odřízla  kořínek jsem nijak  nepoškodila. Je to stará a už hodně zmenčená cibule Aple Blosom, doufám že jí to pomůže.

http://sklad.obrazku.cz/t361771_Snmek005pedseznutm.jpg  http://sklad.obrazku.cz/t361772_Snmek006poseznut.jpg  http://sklad.obrazku.cz/t361773_Snmek008.jpg  http://sklad.obrazku.cz/t361774_Snmek079.jpg

21

Re: Seříznutí podpučí

Zrovna jsem taky jednu ořezala  ac  ac přes noc se bude máčet a pak se uvidí

22

Re: Seříznutí podpučí

Dnes jsem udělal další pokus se zkrácením podpučí. Amarylka Susan špatně kvetla, měla málo vyvinutý květ, a listy také nechtěly vyrůst. Podíval jsem se na kořeny a všechny byly zaschlé a podpůčí dosti vysoké. Přestože mám tuto cibulku v jednom exempláři, tak jsem to risknul a podpůčí jsem zkratil na polovic. Před zasazením jsem ještě cibulku natřel Stimulaxem3 a zasadil do řízkovacího substrátu a budu netrpělivě čekat jak to dopadne. Jsem opravdu zvědav na výsledek.

eda

23

Re: Seříznutí podpučí

Edo  držím palce,ať se zadaří.. an  an  an

24

Re: Seříznutí podpučí

Právě jsem dočetla Edo tvůj příspěvek a to mě přimělo jít se kouknout na tu moji. Copak o to koukám na ni každou chvíli ale právě to ,že ji vidím pořád mi nedošlo jak se změnila.
Myslím, že mohu s klidným svědomím napsat, že tu moji Aple Blosom můj záktok potěšil, vůbec se mi nechtělo věřit že to je ona. Nahoře jsou fotky pořízené při zákroku,a tyhle jsou pořízené před chvílí.
http://sklad.obrazku.cz/t369633_Snmek047.jpg  http://sklad.obrazku.cz/t369634_Snmek048.jpg  http://sklad.obrazku.cz/t369635_Snmek049.jpg  http://sklad.obrazku.cz/t369636_Snmek050.jpg

25

Re: Seříznutí podpučí

Karen, to je dobrá zpráva, jestli se seřezávaní podpučí osvědčí, budeme zase vědět o trochu víc, jak zachraňovat nemocné cibulky.

eda

26

Re: Seříznutí podpučí

Dneska jsem seřízla podpučí u Evergrinu - fotky jsou v "nemocnici".V tomhle případě ale vůbec kořeny nerostly, podpučí nebylo nijak moc vysoké ,ale poškozené-takové odumírající  zčernalé. Tak uvidím jestli to prospěje i v tomhle případě.Původně jsem se bála do podpučí zasahovat.   ab  jen jsem jej zlehka oškrábla . Teď jej prostě rovně zakrojím. To je teda změna !!  ab   ab   ab

27

Re: Seříznutí podpučí

Tak seříznutí podpučí zatím funguje na 100 procent,dokonce i odepsané cibulky koření.Takle cibulka je zachráněná z no name z baumaxu,stara cibule byla totálně shnilá a tato neměla žádné podpučí a 3 krát jsem z ní škrabal hnilobu a asi 10 krát se koupala v previcuru a merpanu.A výsledek po 6 ti týdnech:
http://sklad.obrazku.cz/obr384242_P2190025.JPG
http://sklad.obrazku.cz/obr384241_P2190016.JPG

28

Re: Seříznutí podpučí

Jirko, také již běžně seřezávám podpůčí. Jakmile nemá žádné kořínky a má vysoké podpůčí, neváhám a ušmiknu.  ab

eda

29

Re: Seříznutí podpučí

Hurá,tak jsme to dokázali  an  an  an
Jirko,ať se jí dál daří  ad

30

Re: Seříznutí podpučí

Já to skusila 2x ani jednou to nevyšlo ac  ac  ac