1

Téma: Jak pěstovat

prosim,kdy mam zasadit cibule amarilky ted jsem si je koupila a ctu ze ma mit na podzim klid az do jara .co mam snima delat ted mama je zasadit a cekat nebo je mam nechat nezasadeny
prosim poradte byly dost drahy anechtela by o ne prijit dekuji hegenbartova

2

Re: Jak pěstovat

Já to řeším tak, že takto koupený hvězdník zasadím jednou zaliji a umístím asi na měsíc do chladné místnosti. Tím vlastně posunuji dobu vegetačního klidu více k jaru.
V zimě při nedostatku světla nemají při vegetaci ty nejlepší podmínky, ale z nouze to  také přežijí.  Důležitá je opatrnost při zalévání, aby nezačala cibule zahnívat. Většinou začne  sama rašit i bez vody.  ab

eda

3

Re: Jak pěstovat

Návod pro pěstování amarylek, který je uveden na těchto stránkách si myslím, že je dostačující. S amarylkami jsem začínal před dvěma roky a tak bych se rád podělil o několik zkušeností z vlastního pěstování. Cibule amarylek zakoupené v dostupných velkých řetězcích jsou opravdu bídné a to jak ve formě volně prodejných cibulí nebo přímo v substrátu. V letošním roce, jak je níže uvedeno, jsou cibule náchylné na hnilobu, neboť prodejci nevědí, jak se má s cibulemi zacházet. Cibule jsou vloženy do substrátu s kokosovými vlákny z důvodu převozu /hmotnosti/. Z uvedeného důvodu se musí po zakoupení doma přesadit do jiného substrátu, třeba pro pokojové rostliny. Hlavní důvodu hniloby je ten, že prodejci abnormálně zalévají - přelévají rašící cibule, čímž dojde k tomu, že v lepším případě přestane cibule růst, když nemá vytvořen kořenový systém, v horším případě se objeví hniloba. K samotnému pěstování a následnému květení amarylek mohu uvést, že já osobně přesazuji amarylky každý rok do nového substrátu a to z prostého důvodu. Po vegetačním klidu celou amarylku vyndám ze substrátu, odstraním odumřelé kořeny, cibulové lístky odumřelé a znova zasadím. Někdy amarylky mořím z důvodu možného výskytu červené spály atd. Používám přípravek Rovral. Jak jsem již shora psal, přesazuji do substrátu pro pokojové rostliny. Nepřidávám žádné další prvky /keramzit atd./. Důležité je nechat ze dvou třetit cibuli koukat ven. Květinách by měl být větší o 3 cm na každé straně oproti cibuli. Cibuli vůbec nezalévám, pouze ji přenesu na slunné místo za okno v bytě. Mé podmínky pro pěstování jsou zťísněné, neboť bydlím v bytovce. Dále záleží v jakém stavu cibule je. Buď začne z cibule vyrůstat květní stvol nebo začnou rašit nové listy, kdy se v pozadí objeví i květní stvol. To pouze v ideálním stavu. Když se objeví pouze květní stvol a to buď jeden nebo dva, cibuli nezalévám a to ani když jsou vysoké cca 50 cm a oba jsou rozkvetlé. Začnu zalévat až v době kdy se objeví první nové listy a to v min. velikosti cca 5 cm. Cibule totiž potřebnou energii čerpá z cibule, což je vidět na jejím objemu, který se květením zmenšuje. Pokud se objeví listy před květním stvolem, zalévám i během květení, ale opatrně. Zprvu jednou za týden a když vidím, že listy rostou zavalžuji opatrně i častějí. V žádném případě nepřelévat. Je lepší nechat i zeminu vyschnout a zalévat až poté. Po odkvetení odříznu stvoly,. pokud tedy nechci si vypěstovat semínka pro nové amarylky /je to zdlouhaví proces, ale už mám první přírustky/. Následně přichází důležitá doba s přihnojováním, neboť rostlina je poměrně dost vyčerpaná a její objem se poměrně dost zmenčil, hlavně v případě nově zakoupených cibulí. U již druhým rokem pěstovaných cibulí doma se jejich objem tolik nezmenčuje. V první polovině vegetačního růstu přihnojuji hnojivem Kristalon Start a v druhé polovině Kristalon Plod a květ. Přihnujuji každých 14 dní dle návodu. To jestli bude následující rok cibule kvést. záleží na tom, kolik listů se vytvoří. Min. by jich mělo být na každé straně po 4 ks. Tedy 8 listů, neboť za každým třetím listem se vytváří nový květ. Důležité je, aby cibule měla dostatek světla z důvodu růstu nových listů. Ke konci vegatačního období listy začnou buď sami od sebe žlotnou a nebo jsou zelené dále. V případě že začnou listy samovolně žloutnou, odebíráme vláhu až přestaneme zalévat úplně. Někdo přenese cibule do chladu a temna a nechá listy u cibule z důvodu jejího zatažení. Zkoušel jsem i tuto variantu a nic se nezkazí, když se listy v krčku odříznou hned a to i v případě, že nezačnou sami od sebe žloutnout. Mám to vyzkoušené a každý rok kvetou. Poté mám cibule uskladněné ve sklepě s teplotou okolo 10-15 st.. Nechávám je odpočnout 3 měsíce. Záleží na tom, jak se cibule sami od sebe probudí. Buď sami nebo jim pomůžu, přenesením do tepla. U nově zakoupených cibulí, jsem jim nechával záměrně prodlouženou vegatační dobu, třeba i 12 měsíců, dokud nezačali žloutnou listy. Cibule totiž řádně vyzraje a je zaručeno, že pokvete. Musím říct, že i když nemám ideální podmínky pro pěstování amarylek, tak mi každý rok kvetou a u druhým rokem pěstování cibulí se mi objevují nové cibulky. Cibulky jsem si vypěstoval i ze semínek. Je to ale zdlouhavý proces. Min. tři roky. Ale pro ten pocit je to pěkné. Na závěr uvádím, že v ideálních podmínkách dokáže cibule amarylky vykvést i dvakrát za jedno vegatační období. Přeji hodně úspěchů.

4

Re: Jak pěstovat

ráda bych se zeptala jelikož jsem začátečníkem v pěstování této krásné květiny. Na začátku října sem obdržela od kamarádky cibuli amarylky. je zasazená v květináči se zem a po tom co vyrostli 3 listy asi tak 40 cm se ňák zasekli(doposud nebyl stvol). A další co jsem si pořídila byli dva další ovšem z řetězců a ty jsou zasazený v ňáký drti. Ty jsem si pořizovala tak v listopadu jedna byla starší( větší cibule) a jedna malinká ale už měla dva stvoly. narozdil od té starší ta měla jen 1. Ale musim říct že jsem je nepřesadila a po odkvetení jsou nadále v té drti a přijde mi že se jim v tom daří. Starší v drti má krásné velké dlouhé listy daleko větší než ta zasazená v květináči se zemí. malinká ta ted odkvétá a pomalinku se ji objevujou 3 lístky. Co s nima teď ?? ráda bych aby ta v zemi měla příští rok taky stvol a ty dvě v drti aby opět vykvetli příští rok a pokud píšete že čím vice listů tím vice stvolů tak jak ještě teď docílit aby měli více listů?ty v drti jsem myslela že je vysadim až do země ven na letnění tak jestli je mám ještě ted přesadit nebo to vydrží?zálivku se přiznám pravidelnou nemaj, když je drť evidentně suchá zaleju do spodní misky. v zemině ta má menší zálivku vydrží déle vlhká.jinak je mám v pokoji na stole pod střešním oknem u topení. děkuji za radu co s nima teď teda dál ab omlouvám se pokud už tady někdo měl podobný dotaz, ledacos sem tady omrkla ale je tu toho hodně na to abych stihla číst všechno ac

5

Re: Jak pěstovat

Martin, velice dobře popsal jak pěstovat amarylky. n.a.n.i stačí se podívat na příspěvek před tvým.
Při vysazování ven, bez ochrany před narcisovou mouchou hrozí, že naklade vajička do cibule a její červy jí uvnitř vyžerou. S tím se musí počítat, že nějaké takové nebezpečí hrozí. Přesazení můžeš provést nyní a potom cibuli bez porušení kořenového balu zasadit ven.

eda

6

Re: Jak pěstovat

tou ochranou venku myslíte vysazení do těch tunýlků? někde jsem tady viděla fotky. jenže já mám jen 3 kousky a s touhle stavbou mě asi táta vyhodí.zahrádka je spíše okrasná ag ikdyž sem tam tu zeleninku či bylinky tam potajmu vysadim. je jiný způsob jak je ochránit? a jak docílit aby měli více listů? stačí to vysazení nebo je něčim speciálním přihnojit? nebo tím kristalonem start jak je psáno nahoře stačí?

7

Re: Jak pěstovat

Já je přihnojuji v květnu a červnu kristalonem start a potom kristalonem plod a květ až do konce srpna.

eda

8 Naposledy upravil: karelex (13-01-2012 22:43:08)

Re: Jak pěstovat

Ahoj n.a.n.i,  ty tunýlky mám já, Je fakt že stavět tunýlek kvůli 3 kouskům je blbost, ale co jiného nevím,Možná by se dala použít ta netkaná textílie bez toho tunýlku.
Používala jsem jej i na porek. Když jej zasadím jen tak mám jej celej prožranej vrtalkou. Vysazovala jsem malé sazeničky a textilii jsem na ně položila volně,po stranách jako by nabranou a zahrnutou do země. Jak porek rostl zvedal tu textilii nahoru. Myslím ,že by to šlo snadno i u amarylek použít. Nic jiného mě nenapadá.Pak jedině by jsi je musela nechat doma, ale ona ta moucha může zaletět i dom. Mirek loni zkoušel obkládat kolem cibulí vysokou vrstvu mulčované trávy. Dělal to ale na velké ploše (on je zahradník) a nešlo o amarylky ale o Ismenie ,ale bylo to úspěšné a osvěčilo se mu to.U amarylek to zatím nezkoušel.
Záhon přihnojuji před výsadbou Cereritem a pak ještě i během roku. Kristalon  start je vhodný zjara  a asi se víc hodí když jsou cibule v květináči. Hnojit s ním záhon...to by se prodražilo. Druhý  typ Krystalonu se požívá až  později na vyzrání cibule.

9

Re: Jak pěstovat

A kdy je tak nejvhodnější doba je vysadit ven ??? tak já budu hnojit a snad se ještě ňákej ten lístek objeví ab

10

Re: Jak pěstovat

Ven je múžeš dávat až po zmrzlejch .