1

Téma: Pestovanie zo semienok

Ahoj všetci,

Chcel by som sa poradiť ako pestovať amarylky zo semien. Aký postup je podľa vás najlepší(či semienko nechať vyklíčiť vo vode, alebo zasadiť do zeme - aké zloženie zeme atď.),koľko trvá vyklíčenie... Nemám s tým skúsenosti, preto žiadam o radu. Myslím, že na tomto fóre je už dosť skúsených pestovateľov čo majú k tejto téme čo to napísať. Vopred ďakujem za odpovede...;)
                                Pavel

2

Re: Pestovanie zo semienok

Pavle do zeminy a chce to teplo.

3

Re: Pestovanie zo semienok

Já teda jsem úplný začátečník v pěstování ze semínek,ale pár semeníků mi už dozrálo. Od opylení do sklizně to trvalo  pokaždý 36 dnů. Vyklíčilo mně zatím jen jediné a to je z 5 semínek co mi přišly poštou - tím chci říct,že nebyla sázená hned po sklizni ale mohlo jim být kolem 14 dnů Zatím z nich vyklíčilo jedno a to za 12 dnů.  an
Na Rajčeti mám z toho fotky

4

Re: Pestovanie zo semienok

Nějaké zkušenosti mám, ale ještě ne dost. Před 2 roky jsem si opylovala 2 odrůdy, po dozrání jsem je hned vysela do substrátu - obyč na pokojovky a z cca 20 semínek mi vylezlo asi 50%. Mírně jsem je zasypala substrátem a udržovala ve vlhku. (i když asi mi to taky někdy vyschlo - s tím jsem dost na štíru an ) Dneska jsou to už pěkné cibulky, v průměru od 3 do 5 cm. Nechala jsem si 4 a 4 od každé odrůdy.
Až letos jsem opět experimentovala. Na podzim jsem si objednala semínka z webu. Dala jsem je do substrátu jako ty moje minule, ale z 30 semínek vyrostly 3 - zatím mají asi 2cm dlouhé lístečky. Semínka určitě nebyly nějak extra čerstvá min. měsíc možná i víc stará. U druhé objednávky jsem dostala návod, jak nejefektivněji pěstovat. Pořád jsem to ale odkládala, takže mi nakonec doma v pytlíčku ležela asi 2 měsíce. Minulý týden (24.1.) jsem je teprv dala do vody a včera jsem koukala, že už je tam plno kořínků... ad
Takže ten návod - stručně: do misky nejlépe průhledné dát vodu a do ní kousek dřevěného uhlí, aby se voda nekazila. Na hladinu rozprostřít semínka tak, aby se nedotýkaly. (Z toho jsem měla dost lufta, ale šlo to výborně, semínka jsou jako přitahována vodou a při pomalém sypání se krásně samy rozdělují. Dávat pozor, aby se semínka nepotopila, ale pouze plavala na hladině. Ne že by to hrozilo, ale nepotápět je třeba tužkou - jako já v předchozím pokusu - semínka po týdnu klesla ke dnu a i když měla zvětšený zárodek tak nevyrostla. )
Do 1 až 2 týdnů se pod hladinou objeví kořínky. Další 1-2 týdny trvá, než se objeví lístky. Následně můžeme zasadit do substrátu, ale tak, aby černá šupina semínka byla pouze položená na povrchu.
To je myslím všechno. Dál už by se mělo postupovat jako s malou cibulkou - nechat zakořenit, po cca měsíci začít přihnojovat  na zelenou hmotu.

5

Re: Pestovanie zo semienok

Goretko, tak to je úžasný!! an an vůbec by mě nenapadlo dávat je do vody an an i když se mě někdo ptal, jestli je namáč.  Když to zhrnu, myslím si že pokud mám semínka čerstvá z vlastní sklizně, stačí je dát přímo do substrátu, ale jestli že jsou stará bude to lepší s tou vodou - nejspíš tímhle způsobem jich vzejde víc.  Moc déík za rady!! :rolleyes: :rolleyes:

6

Re: Pestovanie zo semienok

Nieco som nasiel aj na youtube:   

http://www.youtube.com/watch?v=DZMV734U54k

7

Re: Pestovanie zo semienok

uzasny video! :-)

8

Re: Pestovanie zo semienok

Pěkný, ještě by mohl mluvit česky.

eda

9

Re: Pestovanie zo semienok

Je to jako filmový doprovod k tomu co napsala Goretka. ab

10

Re: Pestovanie zo semienok

Tam těch videí je, škoda že angličtina není můj kamarád ab

11

Re: Pestovanie zo semienok

Právě mi doma vykvetl 3 Apple. Má jen 3 květy, ale všmla jsem si, že prašníky dvou květů jsou docela malé, tak 0,5-0,7 cm dlouhé, ale prašníky třetího květu jsou úplně jiné - velké a dlouhé cca 1,5-2cm. - odhaduji... ale proti těm druhý jsou obří. neznamená to něco? Třeba že jsou vhodnější k opylování?

12

Re: Pestovanie zo semienok

Já si myslím, že je to jedno, Měla jsem u Passadeny prašníky narostlé na okvětních lístcích, oplně bez nitky, nekteré docela skované v okraji  a normálně fungovaly. Pinzetou utrhnu celý prašník a přímo s ním přenáším pyl.Tyhle vrostlé jsem utrhávala i s kouskem okvětního lístku. Semínek mám že nevím co s něma  ab ab ab

13

Re: Pestovanie zo semienok

Tak záhada s prašníkama je vyřešená :cool: - včera jsem se znova koukala a už jsou všechny stejné ad - po rozvití květů jsou velké a jak zrají, tak se zmenšují. Ale určitě to tak není u všech - Exotic star jsem sledovala jak ostříž a ta měla malinké prašníky hned od začátku...

14

Re: Pestovanie zo semienok

Pavol, to video je úžasné a vám dievčatá držím palce, nech sa vám darí:)

15

Re: Pestovanie zo semienok

ted, kdyz uz je vice sveta je velmi poznat ten rozdil v semenacich-velmi jim ztmavly listy a tak je i videt, ktere nepokvetou ciste bile-aspon je to tak videt u vsemoznych cibulovin-ze maji nacervenale rapiky nebo jsou nejak tmavsi...takze to bude pekna smes barev, uz ted je mi to jasne:-)

16

Re: Pestovanie zo semienok

Tak už mi u Picote vzešlo i páté semínko ale myslím že to tady není ještě ani dobře vidět. an
Daří se jim, to první už je skoro až po víčko krabičky. Za chvíli ji budu muset nechat otevřenou.
http://sklad.obrazku.cz/t308967_Snmek004.jpg

17

Re: Pestovanie zo semienok

Já přemýšlím,jestli je mám taky zasadit,co pak s nimi-tolik místa nemám.....:lol:
máma Sweet Pink-http://sklad.obrazku.cz/t308972_P1070690.JPG
táta Stern van Holland-http://sklad.obrazku.cz/t308973_P1090243.JPG

a druhý jsou čistá Sweet Pink

18 Naposledy upravil: Miroslav (14-02-2010 11:54:30)

Re: Pestovanie zo semienok

za jak dlouho karen vzesla ta seminka? uz si na to z lonska nepamatuju za jak dlouho to bylo...
musime rict edovi, aby nam tyhle prispevky prendal na jine tema, abychom tu meli ten seznam s temi krizenimi...protoze to bude brzy neprehledne :mad:  -to se ale tyka temata nase krizeni amarylek...
budu tam muset napsat co jsem loni krizil...nak jsem se k tomu jeste nedostal :-(

19

Re: Pestovanie zo semienok

To uplně první to nějak moc spěchalo a vylezlo už  12 den ostatní tak kolenm 20 dne .
Tady je mám všechny tak si to najdi i s obrázkem http://karelex1.rajce.idnes.cz/31d_Amar … men/#album

20

Re: Pestovanie zo semienok

takze si jeste musim pockat...uz se moc tesim:-) aspon, ze v obyvaku zacina jaro :-))

21

Re: Pestovanie zo semienok

Macku ,já bych ze pět semínek Sweet Pink brala.Takhle tmavou růžovou ještě nemám.helena

22

Re: Pestovanie zo semienok

Heli a od tý tmavočervený jak ji máš na Rajčeti naležato by semínka nebyla??? Ta by se mi moc líbila an an

23

Re: Pestovanie zo semienok

Heli,pošli mi adresu na mejlíka an

24

Re: Pestovanie zo semienok

Macku, kdyby ti nějaké semínko od té Sweet Pink zůstalo tak bych si taky ráda vzala. A nebo od toho křížení, to je jedno, obě jsou krásné an

25

Re: Pestovanie zo semienok

Karen ještě nejsou.Jak narostou ozvu se.

26

Re: Pestovanie zo semienok

Macku ,adresu jsem poslala,snad se nezatoulala.

27

Re: Pestovanie zo semienok

Už ji mám přepsanou-semínka pošlu zítra,nebo ve středu.Dám vědět....:|

28

Re: Pestovanie zo semienok

Krásně mi vzešly semínka Picotee (první fotka) a semínka kříženců - Elvas + červený neznámý (druhá fotka)
http://sklad.obrazku.cz/t310914_DSC03768.JPG http://sklad.obrazku.cz/t310916_DSC03769.JPG

29

Re: Pestovanie zo semienok

gratuluju Evco, je to parada:-) a z kolika seminek to vzeslo?

30

Re: Pestovanie zo semienok

Nádhera, jak se klubou na svět, blahopřeji.   an Holanďani budou kulit oči.  ab Příjdou o kšeft.

eda